Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2007, 21:12:46
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

" Daca vede cineva pe fratele sau pacatuind - pacat nu de moarte - sa se roage, si Dumnezeu va da viata acelui frate, anume celor ce nu pacatuiesc de moarte. Este si pacat de moarte; nu zic sa se roage pentru acela." (1 Ioan 5, 16)

vreau concret cateva exemple: pt cel care face asa ne putem ruga, pt cel care face altceva nu ne putem ruga.

va rog, nu va dati cu parerea; nu astept pareri... ci raspunsul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2007, 23:22:32
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu este un punct de vedere personal.
"Este si pacat de moarte; nu zic sa se roage pentru acela." (1 Ioan 5, 16)
Pentru cei care au pacatuit "pacate nu de moarte" exista nadejde de mantuire, pe cand cei care s-au facut vinovati de "pacate de moarte" speranta aceasta nu exista, fiindca insusi Apostolul atrage atentia ca pentru un asemenea pacat nici nu trebuie sa nerugam. Nu ca pentru un asemenea pacatos nu s-ar gasi cineva sa se roage, ci pentru ca rugaciunea, ori de cine ar fi facuta pentru pentru un asemenea pacat, nu este eficienta; nu este eficienta pentru ca cel cazut nu-si arata, in nici un fel, intentia de a se indrepta. "Pacatul de moarte"mai este numit si "pacat impotriva Duhului Sfant"care nu se va ierta nici in veacul acesta nici in cel ce va sa fie (Matei12,31-32).
Pentru o mai buna intelegere as recomanda comentariul Parintelui Iustin Popovici in cartea :"Comentariu la epistolele sobornicesti ale Sfantului Apostol si Evanghelist Ioan"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.11.2007, 23:33:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Din comentariul pe care l-am avut la indemana. Pentru ca ai cerut anumite exemplificari.
De acest "pacat de moarte" se fac vinovati cei care neaga dumnezeirea lui Iisus Hristos, se fac vinovati "proorocii mincinosi", cei care urasc pe fratii lor si cei cei care pacatuiesc impotriva Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2007, 09:57:10
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

asta inseamna ca doar crestinii se mantuiesc..ma rog o parte din crestini?si cu restul ce credeti ca se intampla,daca au trait o viata pentru ,,Dumnezeul lor,,?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2007, 11:50:29
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Invatatura noastra ortodoxa mentine formula Sfantului Ciprian, atat de mult discutata in ultima vreme, potrivit careia "nu este mantuire in afara de Biserica" (extra Ecclesiam nulla salus), fara sa dea insa acestei formule un caracter restrictiv cu privire la posibilitatea lui Dumnezeu de a mantui pe oricine, oricand si sub orice alta forma decat aceea a primirii botezului lui Hristos.


Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.11.2007, 11:55:46
pirina pirina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Mesaje: 2
Implicit

unde pot citi care sunt "pacatele de moarte" si care sunt "pacatele nu de moarte".sunt la inceput in ceea ce priveste religia...desi am aproape 30 de ani.multumesc!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.11.2007, 13:34:56
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

ma scuzati ca postez aici..dar...tocmai am aflat ca tatal unei prietene a decedat.In afara de cele ce se fac de obicei mai este vreo rugaciune care ar putea fi citita spre folosul acestui suflet?..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.11.2007, 16:17:55
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pirina
unde pot citi care sunt "pacatele de moarte" si care sunt "pacatele nu de moarte".sunt la inceput in ceea ce priveste religia...desi am aproape 30 de ani.multumesc!
nu m-a lamurit nimeni...
am aceeasi intrebare, care sunt pacatele de moarte? si care nu sunt de moarte?
pt ca... eu am citit ca pacat de moarte este si mandria... plus alte pacate care sunt "la moda"... nu pot sa cred ca pe mandrii nu-i putem pomenii...
adica... ar insemna sa nu ne pomenim nici pe noi :|
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.11.2007, 22:43:58
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
nu m-a lamurit nimeni...
am aceeasi intrebare, care sunt pacatele de moarte? si care nu sunt de moarte?
Eu as pune problema putin altfel (sau intrebarea)
Care pacat nu duce la moarte?
Pentru ca orice pacat neiertat aduce moarte, fie el mic sau mare. In ochii lui Dumnezeu care este sfant (iar sfintenia Sa nu accepta pacat, nimic pacatos nu locuieste in Rai)ori cu 1 pacat ori cu 1000 nu poti intra in Rai.
Pacat de moarte este atunci cand nu accepti solutia Lui Dumnezeu pentru pacatul tau.
Prin Iisus Hristos Domnul a dat o solutie pentru pacat, pacatosul trebuie sa-l accepte altfel este un pacat de moarte care duce la moarte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.11.2007, 14:01:29
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
ma scuzati ca postez aici..dar...tocmai am aflat ca tatal unei prietene a decedat.In afara de cele ce se fac de obicei mai este vreo rugaciune care ar putea fi citita spre folosul acestui suflet?..
Bunule Doamne, aminteste-Ti de robii Tai (numele) si iarta-le lor greselile pe care le-au savarsit in timpul vietii lor, pentru ca nimeni nu este fara de pacat in afara de Tine, care ai puterea sa dai pace celor plecati dintre cei vii.

Prin Dumnezeiasca Ta intelepciune si dragoste pentru oameni, Tu binecuvantezi si dai fiecaruia ceea ce are nevoie. Mantuitorule, odihneste sufletele robilor Tai (numele) care si-au pus nadejdea in Tine Atotputernicule.

In mijlocul sfintilor, Iisuse Hristoase, odihneste sufletele robilor Tai, acolo unde nu este durere nici intristare, ci viata fara de moarte.


Amin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa-l pomenim in rugaciunile noastre pe Parintele Arsenie Papacioc ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 45 18.09.2013 21:08:53
Sa ii pomenim in rugaciunile noastre... Sandra27 Umanitare 5 11.02.2011 16:40:38
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05
Sa-l pomenim in rugaciuni pe Paul cristiboss56 Umanitare 5 28.04.2010 21:45:03
Eu cu cine votez? ClaudiuT Stiri, actualitati, anunturi 81 02.08.2009 23:22:27