Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 16.08.2011, 03:32:30
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit O mică recapitulare cu mai multe completări, pentru o fixare mai bună

I. REZADINIRAN
Citat:
În prealabil postat de rezadiniran Vezi mesajul
Cum sa fie valid domnul meu cand tot schimbati placa de la o postare la alta?
Mai intai ati afirmat ca:
- Iisous = 888
Apoi ati schimbat-o:
- Iisus = 888
Apoi iarasi schimbati placa:
- in limba romana nu exista corespondent numeric
Apoi iarasi:
- se face transformare fonologica

Daca se face transformarea fonologica tot argumentul numerelor nu mai are nici un sens. Pentru ca, in limba romana, nu mai avem un „o”. Prin urmare avem alte litere si alte cifre. Care nu mai dau 888.
Pai dumneavoastra credeti ca faceti aici din broasca prinț si noi stam si ne minunam?

Argumentul numerologic nu e unul valid ci, ca sa folosesc o expresie a dvs., e o varza teologica.
Un argument de plastelină pe care il modelati in fel si chip.


Nu e spus de mine domnule. E introdus de dumneavoastra in acesta postare. V-ati uitat propria argumentatie?


Nu e dreptul dumneavoastra sa impuneti declinarea credintei cuiva si nici sa sugerati ca ar fi „murdara”.
Va rog sa va pastrati in limitele bunului simt!
A. PENTRU CĂ NU AȚI FOST ATENT LA TEOLOGIA SFÂNTULUI NUME AL LUI HRISTOS VOM FACE O MICĂ RECAPITULARE PENTRU A SCĂPA DE VARZA TEOLOGICA A DUMNEAVOASTRĂ PROVENITA DIN NEATENȚIA LA POSTĂRI ȘI DIN DORINȚA DE A NU AFLA ADEVĂRUL CI DE A DOVEDI CĂ AVEȚI CU ORICE CHIP DREPTATE (ÎN CARE O SĂ EXTRAG IDEILE PRINCIPALE, dar o să fac și modificări importante pentru clarificare CINE DOREȘTE să compare textul albastru cu cel original POATE MERGE LA POSTAREA ORIGINALĂ APĂSÂND PE SĂGEATĂ):

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Greșeala protestanților [...] „tatăl mulțimii”
Greșeala protestanților și a celor care infirmă semnificația de măgar a cuvântului isus este că au numit limba vorbită de Mântuitorul ca fiind ebraica sau greaca și acolo cu adevărat nu înseamnă isus măgar. Dar Mântuitorul a vorbit ARAMAICA iar Pr. Prof. Constantin Galeriu (care era un bun cunoscător al filologiei și Profesor Universitar la Facultatea de Teologie din București) a spus că isus cu un singur i în limba ARAMEICĂ, adică cea vorbită de Mântuitorul, înseamnă măgar.
Însă după mine, chiar dacă n-ar fi așa, mai importantă este problema teologică.
S-a dezbătut aici sentimental, etimologic, fonetic, apologetic problema dar nu teologic.
Fac.14:14. Auzind Avram că Lot, rudenia sa, a fost luat în robie, a adunat oamenii săi de casă, trei sute optsprezece, și a urmărit pe vrăjmași până la Dan.
Sfinții Părinți tălcuiesc că întâmplarea cu Avram (după cum spune numele său = icoană a -în limba ebraică- tatălui înălțimii adică a lui Dumnezeu) a prevestit în chip tainic, ca o icoană scrisă, Sfântul Sinod 1 Ecumenic la care au fost 318 Părinți. Așadar numărul 318 are o semnificație tainică de punere la egal pe Fiul cu Tatăl arătându-I de o dumnezeire deoarece la Sfântul Sinod 1 Ecumenic s-a dezbătut tocmai arianismul ca erezie și a triumfat Ortodoxia că Fiul este de o ființă cu Tatăl adică Dumnezeu.
Dar știind ca la acest Sfânt Sinod s-a dezbătut aceasta ce legătură are 318 cu numele lui Iisus?
În caracterele chirilice 318 se scrie TIИ și semnifică în teologie că T adică Tatăl este egal cu IИ prescurtarea lui Iisus în chirilică Їисоуса . Așadar dacă s-ar scrie isus ar însemna că avem ori TI adică 310 părinți la Sf. Sinod ori TИ adică 308 părinți ceea ce nu este un adevăr istoric. La Dumnezeu toate sunt desăvârșite chiar dacă li se pare unora (înțelepți socotindu-se deșertăciuni au grăit) că ar fi ceva la întâmplare, după moftul vreunui autor neatent.
Această explicație am găsit-o în Pidalion.

Iar Hristos (Χριστός) în limba greacă se scrie cu H (X) de la Hriso a unge (Χριζω) nu cu C (K)de la Krisi criză (Κριση) că înseamnă Uns iar nu criză (de nervi a celor care zic că tot una e Hristos cu Cristos).
(Pentru cei ce nu știu: atât caracterele grecești cât și cele chirilice au și semnificație numerică. Numărul numelor - care apare din însumarea cifrelor corespunzătoare literelor din nume - este folosit de toți Sfinții Părinți în tâlcuirile lor de taină, prin știința - simbolic iconic duhovnicească ce trimite la realități dumnezeiești - numită gemetrie, preluată însă în chip patologic de vrăjitori pentru a face din ea numerologie adică magie și ocultism cu numerele.)

În afară de Gemetrie iată ce mai avem teologic:
Este un obicei Sfânt, din Sfânta Scriptură, ca Dumnezeu să pună nume sfinte - pentru semnificația lor de taină.
De pildă:
„Fac.17:5. Și nu te vei mai numi Avram, ci Avraam va fi numele tău, căci am să te fac tată a mulțime de popoare.”
Unde Avram înseamnă în limba ebraică „tatăl înălțimii” iar Avraam înseamnă „tatăl mulțimii”. Dumnezeu schimbându-i numele a vrut să ne atragă atenția că nu e corect cum privesc evreii pe Avraam ca fiind doar un tată al unei înălțimi neobișnuite de noblețe trupească (și anume cinstea de a fi evreu după trup cum sunt ei) ci că este tatăl unei mulțimi de popoare care prin credința lui Avraam ajung la fericirea veșnică de a avea Dumnezeu pe Dumnezeul cel Preaînalt, Tatăl adevărat al Preaînălțimii.

__________________


Deci până aici am folosit explicații din Sfânta Scriptură și Pidalion, etimologia greacă și ebraică și gemetrie în alfabetul chirilic (pe care noi românii l-am întrebuințat nu de mult în toate scrierile noastre și chiar și acum unele strane îl folosesc pentru cărțile de slujbă), alfabet care ne-a salvat pe noi de prozelitismul papist foarte agresiv.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 16.08.2011 at 03:38:27.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 16.08.2011, 03:37:58
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit O mică recapitulare cu mai multe completări, pentru o fixare mai bună 2

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Și vedem că la fel face și Moise când schimbă numele ucenicului său:
Și vedem că la fel face și Moise când schimbă numele ucenicului său:


Num.13:17. Acestea sunt numele bărbaților pe care i-a trimis Moise să iscodească tara. Insă pe Osia, fiul lui Navi, Moise l-a numit Iosua.
אֵלֶּה שְׁמֹות הָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר־שָׁלַח מֹשֶׁה לָתוּר אֶת־הָאָרֶץ וַיִּקְרָא מֹשֶׁה לְהֹושֵׁעַ בִּן־נוּן יְהֹושֻׁעַ׃



לְהֹושֵׁעַ =Osia, echivalentul lui Isus în ebraică înseamnă mântuire. Dar fără de Dumnezeu nu poate fi cu adevărat mântuire ci ori o falsă mântuire (deci o antimântuire) ori o palidă arătare a ei. Așadar Osia sau Isus dacă îl substituie pe Iisus este antihristul care de fapt este un înlocuitor sau potrivnic al lui Hristos oferindu-ne „mântuire și îndumnezeire” fără de doi de Iisus deci fără de Dumnezeu, deci falsă.

יְהֹושֻׁעַ = Iosua, echivalentul lui Iisus în ebraică înseamnă Domnul (I) + mântuiește (isus) = Iisus. Adică fără de El nu poate exista mântuire. Iisus este adevărata mântuire (adică prin Dumnezeu) și este și Dumnezeu mântuitor după cum îi spune adevăratul Lui nume. Moise schimbând numele lui Osia (isus) în Iosua (Iisus) vrea să arate:
1. pe de o parte că proorocul de care a vorbit că va veni și va fi ca el (fiind deci dătător de un nou legământ) și de care evreii (dacă vor vrea să se mântuiască) vor trebui să asculte, se va numi tocmai Iisus iar nu Isus:
2. iar pe de altă parte că va fi chiar Dumnezeu mântuitor și nu un mântuitor banal ca și alții (sau antimântuitor ca antihrist și proorocii lui mincinoși).

Deut.18:15. Prooroc din mijlocul tău și din frații tăi, ca și mine, îți va ridica Domnul Dumnezeul tău: pe Acela să-L ascultați.
________________________________________

La cele de mai sus, după cercetare în limba ebraică, am adăugat și cele de aici:

http://www.scribd.com/doc/54246558/Iisus-cu-2-de-I

Aici se arată că în limba ebraică isus înseamnă mântuire dar din nume este scoasă (prin scoaterea primului I) tocmai particula care îl desemnează pe Dumnezeu ca mântuitor. Dar o mântuire fără de Dumnezeu o promite și antihrist care vrea să fie întocmai ca și Hristos dar fără de Hristos, căutând slava sa personală.
Oricine crede că se poate mântui fără Iisus numai prin Isus (adică fără de Dumnezeu) are duhul lui antihrist


I.Ioan 2:22. Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduiește că Iisus este Hristosul? Acesta este antihristul, cel care tăgăduiește pe Tatăl și pe Fiul.
I.Ioan 2:23. Oricine tăgăduiește pe Fiul nu are nici pe Tatăl; cine mărturisește pe Fiul are și pe Tatăl.
I.Ioan 4:1. Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.
I.Ioan 4:2. În aceasta să cunoașteți duhul lui Dumnezeu: orice duh care mărturisește că Iisus Hristos a venit în trup, este de la Dumnezeu.
I.Ioan 4:3. Și orice duh, care nu mărturisește pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ați auzit că vine și acum este chiar în lume.



Așadar trebuie să mărturisim că Hristos este și Dumnezeu deci are și litera ce îl numește pe Dumnezeu „I” pe lângă isus că altfel facem slujbă lui antihrist nemărturisind deplin că este și Dumnezeu „I” și om mântuitor „isus”
Așadar isus este antihrist pentru că vrea mântuire fără de Dumnezeu și cine primește un mântuitor ce vine în numele său iar nu în numele lui Dumnezeu cade în păcatul fariseic


Ioan 5:41. Slavă de la oameni nu primesc;
Ioan 5:42. Dar v-am cunoscut că n-aveți în voi dragostea lui Dumnezeu.
Ioan 5:43. Eu am venit în numele Tatălui Meu și voi nu Mă primiți; dacă va veni altul în numele său, pe acela îl veți primi.
Ioan 5:44. Cum puteți voi să credeți, când primiți slavă unii de la alții și slava care vine de la unicul Dumnezeu nu o căutați?
Ioan 5:45. Să nu socotiți că Eu vă voi învinui la Tatăl; cel ce vă învinuiește este Moise, în care voi ați nădăjduit.
Ioan 5:46. Că dacă ați fi crezut lui Moise, ați fi crezut și Mie, căci despre Mine a scris acela.
Ioan 5:47. Iar dacă celor scrise de el nu credeți, cum veți crede în cuvintele Mele? .



Aceștia sunt cei care nu primesc slava dumnezeiască ci doar cea omenească unii de la alții bârfind în jurul Sfântului Nume al lui Hristos.
Iar numele de Iisus în ebraică înseamnă Domnul mântuiește și se arată că Iisus este și Dumnezeu și mântuiește dumnezeiește fiind sigurul și adevăratul mântuitor.
Mulți "mântuitori" au fost pe pământ, toți cei despre care credea lumea că o scapă de la ceva îi numea „mântuitori de popoare”. Dar fără de Dumnezeu au dus la iad pe cei ce i-au urmat. Unde este Hitler, unde este Stalin, unde este Ceaușescu, unde este Dunaan? Dacă însă numim mântuitori pe cei ce au slujit la mântuire, cum au fost proorocii și îngerii, care au arătat spre Hristos atunci să știm bine că nici ei fără de Iisus, și acesta răstignit, nu au putut face nimic și nici nu au vrut a se numi mântuitori sau să fie fără de Dumnezeu, deci să aibă în ei duhul isus. Ei s-au ostenit din toată puterea să slujească în veșnicie lui Iisus.
Cu alte cuvinte mântuirea este adusă de Tatăl prin Fiul în Sfântul Duh. Fiul S-a făcut om primind numele de Iisus care înseamnă Dumnezeu mântuitorul. Aceasta ne arată nouă că Dumnezeu S-a făcut Om ca pe om să-l facă dumnezeu după har. Dacă scoatem tocmai pe Dumnezeu scoțând litera Lui adică "I" de la יְהוָה din numele de Iisus cum oare ne-am mai putea îndumnezei prin Sfintele Scripturi, Sfintele Taine și dulcea rugăciune a lui Iisus, nepomenindu-L tocmai pe Dumnezeu izvorul îndumnezeirii?
Dacă scoatem tocmai "I" care arată pe יְהוָה Yahwe (Ieș.3:14. “Eu sunt Cel ce sunt”) apoi noi cum vom mai fi?
__________________
Până aici am adus argumente din Sfânta Scriptură și înțelesul etimologic și teologic original al numelui de Iisus, folosindu-ne și de ebraică și de modul de a gândi al Sfinților Prooroci (și însăși descoperirea Duhului Sfânt despre sfintele taine ale numelor lui Dumnezeu), nemaifolosind gemetria (ea este doar un ajutor iar nu un substituent al teologiei) ci doar de tâlcuire din Sfânta Scriptură și înțelesul ortodox al teologiei Sfântului Nume al lui Hristos.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 16.08.2011, 03:41:12
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit O mică recapitulare cu mai multe completări, pentru o fixare mai bună 3

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
avem pildă pe Sfântul Atanasie cel Mare care a suferit 5 exiluri din 325 până în 373 tot "doar" pentru un "i".
Avem pildă pe Sfântul Atanasie cel Mare care a suferit 5 exiluri din 325 până în 373 tot "doar" pentru un "i".

Este vorba de credința ortodoxă că Fiul este

ὀμοουσιος "de o ființă" cu Tatăl,

această credință fiind diametral opusă arianismului ce zicea că

Fiul este de o ființă asemănătoare cu Tatăl ὀμο ι ουσιος!

Nimic mai mult doar un "i", pentru atâta a apărut un scandal de 100 de ani cu omorârea atâtor mucenici ortodocși și cu atâtea prigoane înfricoșate din cauza arienilor ce puseseră mâna pe putere!!!

Cea mai mică literă din lume iota, care este un i ce-i lipsește și punctul, (așa de mică este ι = iota). Cu toate că e cea mai mică din lume totuși traduce în realitate cea mai mare și mai înfricoșătoare diferență posibilă în toate veacurile și lumile și anume aceea între Creator și creatură,

"ι" făcea ca Persoana a II-a a Sfintei Treimi să nu mai fie Creatorul (cum și este) ci să fie doar creatură (cum nu este) căci Iisus Hristos este Dumnezeu și Om.

La fel și cu Iota din Iisus dacă lipsește îl transformă pe Hristos în antihrist, din Creator în creatură.
Cum? Iată cum: fiecărei litere grecești îi corespunde un număr:

Ἰ = I = 10
η = i = 8
σ = s =200
ο = o = 70
ῦ = u =400
ς = s =200

total 888.


Adică de trei ori numărul zilei a 8-a, adică a veșniciei.



O dată 8 pentru Tatăl că e veșnic,

o dată 8 pentru Fiul că e veșnic,

o dată 8 pentru Sfântul Duh că e veșnic deci Dumnezeu.



Dacă scoatem primul Ἰ atunci avem totalul de 878 adică:


primul 8 Pentru Tatăl, Dumnezeu al veșniciei,

7 adică numărul creației fără de păcat, care îl odihnește pe Dumnezeu, dar asociată cu Fiul ne bagă direct în arianism care spunea că Fiul este o creatură perfectă, fără păcat, dar totuși numai creatură,

iar al treilea 8 este Dumnezeu Duhul Sfânt.


Dacă scoatem pe al doilea i, adică η, avem 880 adică

Tatăl Dumnezeu,

Fiul Dumnezeu,

Sfântul Duh fiind 0 înseamnă o putere oarecare iar nu persoană adică ne bagă direct în pnevmatomahism, a doua erezie importantă, ieșită tot din arianism.

Oricum cine zice isus nu este ortodox ci arian pur
Iar dacă vreunii folosesc isus dar cu sensul spus mai sus de Iisus, adică ortodox nu greșesc cu inima, nu greșesc cu gura ci sunt ortodocși la gură dar greșesc cu mâna, cu mâna sunt arieni, și noi îi rugăm să corecteze și mâna ca să fie fără de prihană.

Matei 5:30 Și dacă mâna ta cea dreaptă te smintește pe tine, taie-o și o aruncă de la tine, căci mai de folos îți este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul tău să fie aruncat în gheenă.


__________________


Până aici am arătat că Sfântul Atanasie cel Mare s-a luptat pentru un i care avea aceeași semnificație de hotar între înțelesurile de Dumnezeu sau de creatură referitoare la Hristos. Sfântul Atanasie cel Mare este recunoscut Sfânt chiar și de papiști, fiind Sfânt al Bisericii dinainte de căderea apusului în întuneric. Și modul lui de a acționa a făcut ca noi să ne păstrăm credința minunată că Hristos este Dumnezeu și Om, credință pe care o păstrăm și dacă zicem Iisus iar nu isus. Noi pe el îl avem model în această acțiune a noastră. Cine ne acuză pe noi de fundamentalism, superstiție, nelărgime a înțelesurilor îl acuză și pe el. Noi nu facem decât ce am văzut că fac ortodocșii pentru a fi ortodocși. Iar dacă alții vor altfel treaba lor. Dostoievski spunea că dacă toată lumea spune să mergem într-o parte iar Hristos în alta noi să mergem după Hristos. Iar Hristos a arătat cum să mergem prin sfinții săi.


I.Cor.4:15. Căci de ați avea zeci de mii de învățători în Hristos, totuși nu aveți mulți părinți. Căci eu v-am născut prin Evanghelie în Iisus Hristos.
I.Cor.4:16. Deci, vă rog, să-mi fiți mie următori, precum și eu lui Hristos.



Lupta pentru un "i" nu este așadar pedanterie sau copilărie pentru că Sfințenia vine pe pământ, după cum spune Sfântul Dionisie Areopagitul, pasărea cerului, vulturul de foc al Bisericii, prin: Sfintele Nume ale lui Dumnezeu; prin ierarhia cerească și cea bisericească. Iehoviștii nu greșesc că se luptă pentru nume ci greșesc că stâlcesc numele în iehova din originalul Yahwe și că au înțeles greșit că este vorba de isus, ceatură iar nu Iisus Dumnezeu și Om. Ei mai greșesc pe lângă pocirea numelor și față de ierarhia cerească și bisericească. Și-au tăiat toate sursele de sfințire.
Tot aici apare și gemetria în limba greacă 888 arătându-se că nu ea în sine este importantă ci valoarea ei teologică, iconică. Dacă cineva are același înțeles dar folosește isus face bine pe ½ căci trebuie și mâna și limba să mărturisească la fel:

Rom.10:10. Căci cu inima se crede spre dreptate, iar cu gura se mărturisește spre mântuire.


Vedeți că și trupul trebuie să mărturisească la fel ca și inima pentru a ne putea mântui?
Această gemetrie am luat-o din cărțile Arhimandritului Daniil Gouvalis.
Vedeți că, în duh ortodox, mă feresc de păreri personale, neconforme cu Sfânta Tradiție. De altminteri toată această postare se bazează pe faptul că Sfânta Biserică Ortodoxă, în infailibilitatea Ei, a hotărât să spunem Iisus iar nu isus iar eu, din ascultare de Ea vă explic minunăția deciziei Sale.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 16.08.2011, 03:43:57
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit O mică recapitulare cu mai multe completări, pentru o fixare mai bună 4

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
ou chiar și în greacă se citește u, pe când I se citește i și η se citește ey.
ou chiar și în greacă se citește u, pe când I se citește i și η se citește ey.

Sunt două litere diferit citite în greacă deci tâlcuite fonologic corect cu doi de i, pronunțate un pic diferit cantitativ, pentru a le deosebi. Limba română fiind fonetică a tâlcuit bine sensul de 888 în acest fel


Ἰ[i] = I[scurt] = 10

η[ey] = i[lung] = 8

σ[s] = s = 200

οῦ[u] = u = 70+400

ς [s] = s = 200

[reprezintă cum se aude litera]


Total 888


adică exact cum citesc grecii: prima literă și a doua I (dar primul mai scurt al doilea mai lung, cum zic și grecii), ou ca u cum zic și grecii. Dar chiar și accentul este ca în greacă, după cum scrie foarte frumos în trimiterea din postarea lui Cătălin:

De altfel, însăși lectura numelui în limba română, nu accentuează prima silabă (i.e., ca în latină sau engleză: Je'-sus), ci ultima (ca în greacă, sau spaniolă, franceză etc.) Acesta este un motiv în plus de a favoriza lectura numelui lui Iisus cu un scurt aproximant inițial [j], cum sugerează dublarea lui "i", precum și grafia cu doi de "i": Iisus, care nu este deloc redundantă, având temeiurile ei atât fonologice cât și etimologice.

Numerele nu sunt valabile în limba română, pentru că literele în limba română nu au corespondent numeric, dar limba română transcriind fonetic limba greacă dacă zicem u tâlcuim exact pe ou deci păstrăm nealterat 888 dar dacă am zice isus în loc de Iisus am pierde fie un 10 fie un 8 și am da în erezia arianismului.

__________________


Aici se arată transcrierea corectă fonetic în română a numelui Iisus= Ἰησοῦς, transcriere care păstrează așadar semnificația gemetrică a limbii grecești deoarece româna de azi, pierzând caracterele chirilice, a pierdut gemetria, nemaifolosind echivalențe numerice ale literelor. Joaca lui Vsovi e foarte drăgălașă, l-am și admirat, dar este doar o invenție amuzantă, păstrând un tipic asemănător cu cel folosit de ortodocși, diferența făcându-o însă părerea personală impusă iar nu mișcarea smerită după tradiție. În greacă și chirilică nu se foloseau cifrele arabe ci numai literele cu semnificația lor numerică pe când în româna de acum nu se mai folosesc literele ca cifre folosind azi numerotația arabă, iar vsovi a inventat ceva, ca să spună și el ceva, plecând de la ordinea lor dându-le el semnificație numerică („din burtă”) pe care nu o aveau însă în întrebuințarea reală a limbii.


Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Sfânta Evanghelie care are 4 tâlcuiri:
Sfânta Evanghelie care are 4 tâlcuiri:

istorică, tropologică, alegorică, anagogică, toate tâlcuirile arătând un alt aspect al aceleiași realității veșnice, toate însă de același mare folos sufletesc. Așa și tâlcuirile numeroase, variate, în limbi diferite, ale numelui de Iisus sau isus arată același lucru: că dacă vrem să plăcem lui Dumnezeu să-L numim pe numele Lui dăruit și nouă, românilor, din dragoste de Dumnezeu atenți la toate amănuntele I i s u s.
N-ați fost atent la transformarea fonologică din Iisous în Iisus. Dacă noi am citi Iisous ar echivala fonetic cu un grecesc (care nici nu poate fi că ar suferi contragere):

Ἰ = I = 10
η = i = 8
σ = s =200
ο = o = 70
ο = o = 70
ῦ = u =400
ς = s =200

Având un total de 958 care ar însemna o varză teologică. (Vedeți varza teologică este la dumneavoastră în cap din reaua intenție de a nu citi ci doar a dovedi, iar nu în postare care este foarte clară.)


Dumnezeu Tatăl este ca îngerii (deci creatură)
Dumnezeu Fiul este rob celor 5 simțuri deci păcătos
Doar Dumnezeu Duhul Sfânt ar fi veșnic.

Să nu fie nici așa în veac!!!

Dacă nu vedeți ce importanță are și o literă ia citiți mai jos.

Chiar nu faceți diferența dintre

Creștin

și cretin?

E mai puțin gravă această diferență ca între Creatorul Iisus și antihristul isus.


__________________

Până aici se arată că nu ar fi o traducere fonetică adevărată să spunem Iisous ci una eronată care ar strâmba etimologia și teologia Sfântului Nume al lui Hristos.
Fiindcă ați pomenit de broască și prințesă am înțeles de unde vă formați cultura teologică dar vă amintesc ce zice Sfânta Scriptură:

I.Tim.4:7. Iar de basmele cele lumești și băbești, ferește-te și deprinde-te cu dreapta credință.

Așadar lăsați basmele cu broaște, prinți și prințese, chiar și cele „teologice” din confesiunea dumneavoastră și deprindeți-vă cu Ortodoxia.
Pentru că pomeniți de o abordare copilărească a înțelesurilor vă explic mai pe scurt, mai copilărește gemetria grecească, transformată fonetic în românește.
(1) Dacă transcriem în românește isus avem echivalentul grecescului ησοῦς sau Ἰσοῦς adică 878 respectiv 880 erezii.
(2) Dacă transcriem Iisous avem echivalentul grecescului Ἰησοοῦς adică 958 erezie.
(3) Dacă însă transcriem Iisus avem echivalentul grecesc Ἰησοῦς adică 888 = Ortodoxie.

Deși Sfânta Scriptură ne oprește de a fi copii la minte, așa că încercați să ieșiți din negândire:

I.Cor.14:20. Fraților, nu fiți copii la minte. Fiți copii când e vorba de răutate. La minte însă, fiți desăvârșiți.





Va urma:

B. ȘI ACUM PENTRU A VEDEA CĂ GEMETRIA ESTE DIN SFÂNTA SCRIPTURĂ SĂ VĂ DAU UN ALT EXEMPLU, FOARTE CUNOSCUT, DIN APOCALIPSĂ:
Apoc.13:17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei.
Apoc.13:18. Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 16.08.2011 at 03:56:13.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 16.08.2011, 04:03:12
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit O mică recapitulare cu mai multe completări, pentru o fixare mai bună 4

Dar mai înainte de a trece la gemetria folosită de Sfântul Ioan Evanghelistul să mai lămurim o problemă apologetică:

În privința credinței ținută ascuns nu eu o numesc murdară ci Domnul Hristos:

Ioan 3:19. Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.
Ioan 3:20. Că oricine face rele urăște Lumina și nu vine la Lumină, pentru ca faptele lui să nu se vădească.
Ioan 3:21. Dar cel care lucrează adevărul vine la Lumină, ca să se arate faptele lui, că în Dumnezeu sunt săvârșite.


Dacă ar fi credința dumneavoastră lumină ați expune-o la vedere, dar ca să nu se vădească, o ascundeți.

Și nu v-am spus aceasta ca să vă jignesc, dacă am făcut-o vă rog să mă iertați, ci din dorința sincerității și deschiderii noastre unul față de altul și pentru a vă putea ajuta știindu-vă modul de a gândi. Eu de multe ori insist la colegii noștri de pe forum să-și spună și numele pentru a ne împrietenii și a nu ne mai ascunde într-un anonimat bătăios tip Caragiale. Ortodoxia este doctoria pentru toate ereziile dar cei ce o aplică trebuie să cunoască boala ca să știe ce alifie să aplice. Dați-ne boala credinței dumneavoastră și noi vă dăm alifia din Ortodoxie care este adevărata fire a lucrurilor, adevărata doctorie a firii noastre căzute și lauda lui Dumnezeu, Doctorul sufletelor și trupurilor noastre.


Cu durere și dragoste, Alexandru
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 16.08.2011, 08:46:44
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit Nu vor crede nici dacă va învia cineva din morți dacă nu-i cred ei pe M și pe prooro

Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Citat:
Avram a fost numit de Dumnezeu Avraam după ce a părăsit casa tatălui său, gLumea, ca să locuiască unde îl va așeza Dumnezeu, iar femeia sa Sara a fost numită Sarra... și a fost păzită de Dumnezeu căci era foarte frumoasă.

Dar de citit nu se citea Avraaaaaaaaam sau Avraam ci se citea simplu Avram chiar dacă se scria Avraam, și la fel și Sarra nu se rostea Sarrrrra sau Sarra ci Sara...
Liitera a venea cu siguranță de la Duhul Adevărului care sălășluia în dreptul Avraam a cărui credință i s-a socotit dreptate, și litera r de la Duhul Răbdării a cărei lucrare se odihnea în femeia lui Avraam pe nume Sarra care era stearpă... deci nu putea face copii, dar nădăjduiau în Dumnezeu...

Isac a devenit apoi Isaac iar Iacov a devenit Israel...

Dar nu se rostea Isaac ci tot Isac se rostea, decât se scria cu doi de a ca și o taină...

De aici se poate deduce cum lui Simon fiul lui Iona i s-a spus Petru și lui Saul i s-a spus Pavel sau Pabel sau Paul...

Însă numele de Ioan sau Iisus, sunt mult mai complicate spre a fi înțelese... căci ele ascund ca orice nume și o taină sau mai multe...

De exemplu Ioan seamănă cu Iona iar Iisus cu Jesus sau Isus fiul lui Sirah sau Yosua... dar Iisus vine nu de la Yosua ci de la Isaac, fiul lui Avraam, unde primul I vine de la Iuda iar al doilea i împreună cu s vine de la Israel. Deci Iis înseamnă Iuda și Israel iar us înseamnă unire în sfințenia și nașterea de sus.
Defapt e vorba de IUda + israel = IisU+s unde s vine de la sfințenia de sus și așa este tălmăcirea numele Domnului Iisus care din Iuda a venit pentru tot poporul lui Israel care era mai păcătos ca toată gLumea păgână așa cum este proorocia dată prin Moise și prin prooroci, căci de aia spune Domnul că pentru oile cele pierdute ale Casei lui Israel a fost trimis, căci Israel față de Iuda era căzut în idolatrie maximă deci era simbolul cel mai de jos al credinței și astfel rezultă că a fost trimis pentru tot omul care e cuprins între Iuda și Israel căci credința fusese păstrată în Iuda, în Galileea, pe muntele de unde au fost trimiși apostolii în toată lumea după Înviere.

Iar vechiul legământ ca și cel nou care e similar dar mai adânc, mai puternic, mai întărit, înseamnă că nu mai suntem ai părinților noștrii sau ai vreunui părinte Duhovnicesc ci nașterea din nou de sus din apă și din Duh reprezintă că suntem fiii lui Dumnezeu nu numai duhovnicești (Duhul) ci și trupești (apa), adică cu totul... căci nimeni nu poate sluji la doi stăpâni și nimeni nu poate avea două tipuri de părinți, deci Domnul este atât părintele nostru trupesc cât și cel Duhovnicesc... asta e semnificația... firește, pentru cine voiește ca să-L urmeze... pentru cine crede și vrea să aibă fapte născute din credință și vrednice de pocăință.

Iar foștii părinți creștini trupești sau duhovnicești ne devin frați-părinți... față de care nu avem o datorie mai mare ci unica datorie este față de Dumnezeu, unde Tatăl ne este și nouă tată iar Iisus ne este frate mai mare și Duhul Sfânt ne este Domnul care vine de la Tatăl prin Iisus Cuvântul lui Dumnezeu căruia i s-a dat toată puterea în Cer și pe Pământ.

Cine va crede se va boteza și cine nu v-a crede se va osândi și a și fost deja demult osîndit împreună cu gLumita, căci gLumea de pe vremea lui Moise a fost osândită și de pe vremea lui Noe și a Sodomei și Gomorei... și urmează pentru creștini judecata faptelor iar pentru cine nu e creștin ci păgân se vor lăsa în plata Domnului căci a Domnului este răzbunarea și pentru ei este pregătită sabia gurii Sale și nu judecata căci judecata este pentru credincioșii care și-au strâmbat Calea și Viața după poftele lor sau ale gLumii.

Iisus e o taină dulce, și dincolo de litere și de scriere e mult mai mult, dar omul iubește cu ceea ce e obijnuit, cu negrul pe alb, cu ceea ce pipăie și simte el, cu ocultismul și dulcețurile străine de Dumnezeu: numerologie, explicaționism științific, superstiții de păcălici, grozăvie, părerea mea și argumentul meu și cât sunt eu de important împreună cu el, cu argumentul beroic...

Nu vedeți că și prin numele Lui, Domnul a încercat să-l vădească de minciună pe eroul dracului acoperit cu piei de oaie?

Și care e numele Lui? „Minunat este Domnul în tot pământul și slava Lui s-a suit mai presus de ceruri”. Deci cu siguranță n-o să ai unde te ascunde de fața Lui, necredinciosule rău, oricât ai să fugi la munți ca să le zici să se prăvălească peste tine pentru ca să scapi de mânia Lui... căci prea mult ai dat lecții deșarte... ce arte? Păi arte marțiale și joiale, așa ca-ntre farisei și saduchei... care își dezvinovățesc păcatul lor „mai mic” prin cearte bine argumentate...

Deci Iisus vine de la vameșul care-și lovea pieptul gândind cu spaimă și nădejde în Dumnezeu când a auzit de cele 24 de vămi ale văzduhului, când fiecare va trebui să dea socoteală de ce a debitat pe pământ ca fapte sau ca și vorbe goale. Se știa pe sine cum vămuia el plăcându-i mita cea dulce și micile atenții... de aia nu cuteza nici ochii să și-i ridice din mormânt.

Voi cum puteți?

Iar pe drumul golgotei, Iisus, a cerut unui bătrân să-l lase o clipă să se odihnească pe scăunelul său, era Isaac Lachedem, și acesta nu l-a lăsat și l-a repezit pe Domnul privindu-l disprețuitor zicându-i „Mergi!”... iar apoi, mai târziu, peste ani, bătrânul acesta n-a mai murit și mergea cerșind mormânt dar nu găsea și umbla după Domnul să-i dea moarte căci bătrânețea era foarte dureroasă... dar nici Domnul nu-l mai auzea... și a tot mers, iar dacă ți se va face milă de el și-l vei primi la tine la poartă că ești milostiv ca să-i dai un pahar cu apă, atunci îngerul îți va da peste mână... și nu vei putea.

Ce frumos a voit Domnul să-i încununeze bătrânețile... dar dacă n-a fost pe fază ci s-a rușinat de farisei, a pierdut tot ce ar fi putut primi... darul și onoarea ca în drum spre golgota să-i cedezi o clipă locul unui suferind bătut și batjocurit pe nedrept... cât de mare ar fi fost el pomenit fiind în Evanghelie ca milostiv... Apoi degeaba mai jelești... căci ai pierdut clipa, calul plecase... și era chiar calul cel alb, pe care ședea... Cuvântul.




Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul

Corect scris nu este Iisus ci Iiiisus, mie așa îmi pare că ar fi corect, dar pentru unii poate ar fi hazliu sau necuvios sau chiar li s-ar părea penibil sau ridicol sau chiar urât pur și simplu.

Dar explicația e simplă: se știe că doar cuvântul copil la pluralul articulat hotărât se scrie copiii, pe românește, deci cu 3 de i, iar interpretarea se desprinde din Sfânta Învățătură.

Iar numerologic ar ieși:
I=21
i=22
i=22
i=22
s=44
u=52
s=44
________+

227,

adică pare un fel de chip dublu cioplit prin ascultare de înțelepciunea Tatălui.

''Acolo unde nu ești cioplit ești necioplit'' (trâmbița nr. 3)
Am făcut o recapitulare, dacă cineva a zis că e musai să știm de unde vine numele, sau ce vrea El să însemne... unde iu vine de la iubire iar esul central e clar de unde vine, Iisus, de la Tatăl și de la Duhul...

Deci e simplu a pricepe clar orice măgar, păi dacă am priceput până și eu băgătosul, acolo unde nu-mi fierbe oala.

Bine că o lămurirăm și pe asta. Iartă Doamne că te-am desconspirat, că te-am trădat iar.

Last edited by vsovivi; 16.08.2011 at 09:07:40.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 16.08.2011, 08:54:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Voi cum puteți?
Offtopic. Dacă tot (ne) judeci, îmi permiți o întrebare? Dar voi cum răbdați a sta de atâta amar de ani în neascultare?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #128  
Vechi 16.08.2011, 09:10:04
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Offtopic. Dacă tot (ne) judeci, îmi permiți o întrebare? Dar voi cum răbdați a sta de atâta amar de ani în neascultare?
La care voi te referi dumneata, stimabile? Și despre neascultarea cui aduci dumneata vorba? Cine ce cum a greșit, ă? Și care sunteți ăia voi care cică ați ascultat? Pe cine... oare? Pe nenea? A da... noa bine, și pe tanti grijania... perfect... e tragedie... de la cafea.

Dar numele Maria vine de la Măreția Lui Dumnezeu Tatăl...

Last edited by vsovivi; 16.08.2011 at 09:16:16.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 16.08.2011, 09:17:38
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
La care voi te referi dumneata, stimabile?
Mă refer la stiliști.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #130  
Vechi 16.08.2011, 09:23:00
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mă refer la stiliști.
Ce e stilismul și cu ce au greșit cei cărora li s-a pus numele ăsta? Și mă rog la cine te referi și de ce sunt eu printre ei? Sau poate ți s-a cășunat așa o altă nelămurire...

Last edited by vsovivi; 16.08.2011 at 09:25:29.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
batjocorirea lui iisus, iisus sau isus



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
E adevarat ce e scrie in urmatoarea carte? tinutza Biserica Romano-Catolica 23 28.05.2012 18:43:43
PR. IUSTIN PARVU SCRIE PATRIARHULUI SI SF. SINOD!! orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 13 04.06.2008 23:55:17