Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.06.2016, 22:51:00
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și hai să fim mai exacți, am găsit ce căutam:

"11 În iad s-a pogorât mărirea ta în cântecul harfelor tale. Sub tine se vor așterne viermii și viermii vor fi acoperământul tău.
12 Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții! (LUCIFER, LUCEAFĂR, SATANA) Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13 Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14 Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15 Și acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!" - Isaia 14, 11-15.

"Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer." - Luca 10, 18.

La Apocalipsa 22, 16, Hristos spune că El e steaua care strălucește dimineața. Iar Satana, Lucifer, este "fecior al dimineții" spune la Isaia 14, 12, adică nu este însuși Steaua Diminieții, adică Hristos, ci satana este fecior al Dimineții, adică este creația lui Hristos. Hristos în Sfânta Treime, este Creatorul a toate, văzute și nevăzute, duhuri și materia toată din univers, El e Cuvântul Lui Dumnezeu, El e Creatorul, Tatăl prin Hristos a creat toate, așa s-au făcut toate. Deci și îngerii care mai târziu se vor răzvrăti și vor cădea și vor fi numiți demoni sau draci, conduși de satana, diavolul, sau lucifer fiindcă e "fecior al dimineții".

Deci nu spune direct, dar spune indirect, că Satan, este Luceafăr sau Lucifer, pentru că nu e una și același lucru "steaua dimineții", Hristos, cu "fecior al dimineții", Lucifer, Satana. Și unu și altul pot fi traduse cu Luceafăr sau Lucifer, tocmai de aceea, lui Hristos nu i s-a mai dat denumirea de Luceafăr sau Lucifer, în decursul istoriei, fiindcă îl reprezintă pe cel rău, care devine "înger de lumină", ca să amăgească. Vrăjmașul a fost un înger de vază în Ceruri, iar Duhul Sfânt a revelat Sfinților Părinți că Satana era conducătorul Serafimilor cei cu 6 aripi, care sunt cea mai înaltă treaptă ierarhică în ceruri, el îi conduceau pe toți ceilalți. După căderea lui, Arhanghelului Mihail i se dă conducerea ierarhiilor din Ceruri, care l-a învins și l-a alungat pe Satan serafimul din Cer, cum vedem la Apocalipsa 12, 7-9.

Îți plac lucrurile exacte, spui? Poftim, lucru exact, "acum mergi și nu mai păcătui, ca să nu ți se întâmple ceva și mai rău."

Și... TREZEȘTE-TE !
Da, expresia apare de mai multe ori in Biblie, dar are intelesuri diferite. Aici se refera la cea mai stralucitoare dintre stele care a cazut. De ce sa faci aceasta asociere intre poezia lui Eminescu si steaua stralucitoare din Isaia? De ce sa nu iei Luceafar ca atare?

Ideea este ca, la fel de usor cum iei intelesul luceafarului folosit de Isaia poti sa iei alte contexte, unde nu se refera la un inger decazut.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.06.2016, 22:55:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Da, dar chestia este ca nu numai in Isaia se gaseste sintagma "stea stralucitoare", deci de ce ne-am limita numai la acea asociere, cand in alte pasaje, exista si alte lucruri la care se refera expresia?
Pai de aia ti-am zis ca vorbesti ca un pocait. Noi vedem felul in care Sfintii Parinti au interpretat cele scrise in Biblie. Sfintii nu s-au ferit de asta si nu ne ferim nici noi astazi, si astazi in imnuri Hristos e numit rasarit de exemplu. Iar la catolici exista chiar cuvantul lucifer ( pe care pocaitii il folosesc ca sa arate ca aia se inchina satanei :) ). Dar una e faptul ca Lucifer devine sinonim cu satana relativ tarziu si alta e faptul ca intotdeauna crestinii au crezut ca satana e numit in Biblie in anumite locuri cu apelativul asta.

Oricum polemica ta cu Igor si-ar fi avut rostul daca Eminescu ar fi scris Luceafarul inainte sa existe Dante. Altfel oricum nu conteaza, se putea si el referi si la satana post Dante.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.07.2016, 18:50:03
Tobias Tobias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2016
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit o doamne

Exista 1 singur Dumnezeu dar oare altii stiu asta ?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.07.2016, 03:18:58
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Din lumea frățiorilor risipitori în ereziile neo-protestante:

Pastorul / predicatorul, la unul din cele peste 60.000 de culte neo-protestante din America, cu două soții:

http://supertari.ro/main/are-doua-so...a-de-dragoste/

Poligamia mai este permisă și încurajată și în cultul neo-protestant al mormonilor, precum și în păgânismul islamului.

Orice alt comentariu e de prisos... No comment... Nu mă mai miră nimic, înșelările își pun mereu propriile reguli și granițe.

Doamne miluiește.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.07.2016 at 03:46:05.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.07.2016, 13:54:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Din lumea frățiorilor risipitori în ereziile neo-protestante:

Pastorul / predicatorul, la unul din cele peste 60.000 de culte neo-protestante din America, cu două soții:

http://supertari.ro/main/are-doua-so...a-de-dragoste/

Poligamia mai este permisă și încurajată și în cultul neo-protestant al mormonilor, precum și în păgânismul islamului.

Orice alt comentariu e de prisos... No comment... Nu mă mai miră nimic, înșelările își pun mereu propriile reguli și granițe.

Doamne miluiește.
Si alea 20 de milioane de avorturi din Romania din anii de "libertate" sunt roadele credintei ortodoxe a peste 80% din romani?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.07.2016, 14:21:31
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si alea 20 de milioane de avorturi din Romania din anii de "libertate" sunt roadele credintei ortodoxe a peste 80% din romani?
Acele femei ce au avortat, sunt creștine cu numele, sunt ortodoxe cu numele, spre rușinea și osânda lor. Ele nu știu ce-i aia Liturghie, comuniune, dragoste, familie, bucurie. Știi tu oare câtă durere au femeile acelea în inimă și minte? Nu, nu știi...
Știi doar să acuzi, să arăți cu degetul, să arăți problema, fără să arăți nici o firimitură de soluție...

Dar totuși există întoarcere, pocăință, lepădarea omului celui vechi, îmbrăcarea omului nou în Hristos, asta-i misiunea preoților în parohii, asta-i misiunea Sfintelor Taine a Spovedaniei, Împărtășaniei, Maslului, Cununiei, Mirungerii, asta-i misiunea Bibliei, a apostolilor, Sfinților Părinți, Episcopilor, Preoților, Diaconilor, diaconițelor, preoteselor, cantorilor, și a toată suflarea creștinească.

Câte rugăciuni ai făcut frăția ta pentru iertarea păcatelor și întoarcerea oițelor risipitoare, femeile neputincioase de iubire, care au avortat ?
Sau rugăciuni pentru cei avortați ?
Poate genii, poate pustnici, poate se ridicau preoți de renume din avortați, precum părintele Cleopa Ilie, poeți, chimiști, biologi, etc.

Câte lacrimi ai vărsat frăția ta pentru fiecare om din cei 14 care mor de foame pe minut, da pe minut, din cei peste 900 de milioane de oameni, care azi, acum, sunt subnutriți și malnutriți pe tot pământul.

Da, 21.000 de oameni mor de foame, la fiecare 24 de ore, în fiecare zi, săptămână, lună. Da, azi, iulie 2016...
14 oameni pe minut...
Câte 1, un om, la fiecare 4 secunde...
7.665.000 de oameni... Mor de foame în fiecare an... De foame ! Că n-au ce să mănânce !

Iar asta de zeci de ani de zile...
Îți pasă?
Ce faci? Ce anume faci?

Poftim, desigur, să nu cumva să fi ispitit iar cu înșelări și să crezi iar că mint, fiindcă nu mint - http://www.poverty.com/

Ce anume faci concret pentru cei avortați sau muritorii de foame ? Fățarnicule, sau cumva cochetezi cu nebunia poligamiei ?

Fățarnicule și fariseule, asprule judecător și astea sunt cifre aiurite și mincinoase ? Ca ale lui Ion Pop, nu ?

Trezește-te, ALINE ! Trezește-te până nu e prea târziu...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.07.2016 at 14:52:29.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.07.2016, 15:18:50
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Nu știu eu și nu știi nci tu, Emiliane, ce face Alin în viața particulară, cât se roagă sau ce milostenie face, și în orice caz nu-ți este dat ție să judeci asta.

Dar, până una alta, în spațiul public vedem ce face, și bine face, și anume că îi pune la punct pe cei care vin cu scorneli mincinoase și cu bârfe de 2 lei de pe siteuri gen supertari punct ro, așa cum ai făcut tu, și care transformă imaginea credinței ortodoxe în obiect de batjocură.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.08.2016, 19:14:33
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

GOOGLE, aduce nemurirea, din laboratoarele secrete din SUA (?) http://www.romanialibera.ro/special/...379592?c=q2562

Un foarte scurt și rapid studiu:

Gog și Magog, vor fi generalii cei mari ai lui Satana, ai diavolului, când se vor bate cu Sfinții lui Hristos, spune Scriptura.

"Gog"? Mă gândeam acum nu mult timp... "Google"? Înfiorător. EL, înseamnă Dumnezeu, prescurtat de la Elohim. Iar cum demonii întorc pe invers tot, ca să batjocorească, ei nu spun EL, fiindcă înseamnă Dumnezeu, ci LE, deci atunci va rezulta Goog-le, care se traduce: - cel/cei ce luptă împotriva lui Dumnezeu -.

P.S.: Mihai, eu n-am batjocorit credința creștină, niciodată în viața mea, aici în topic sunt știri din lumea neortodoxă, recitește titlul topicului, te rog.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.08.2016 at 20:01:43.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.08.2016, 20:04:17
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
GOOGLE, aduce nemurirea, din laboratoarele secrete din SUA (?) http://www.romanialibera.ro/special/...379592?c=q2562

Un foarte scurt și rapid studiu:

Gog și Magog, vor fi generalii cei mari ai lui Satana, ai diavolului, când se vor bate cu Sfinții lui Hristos, spune Scriptura.

"Gog"? Mă gândeam acum nu mult timp... "Google"? Înfiorător. EL, înseamnă Dumnezeu, prescurtat de la Elohim. Iar cum demonii întorc pe invers tot, ca să batjocorească, ei nu spun EL, fiindcă înseamnă Dumnezeu, ci LE, deci atunci va rezulta Goog-le, care se traduce: - cel/cei ce luptă împotriva lui Dumnezeu -.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
P.S.: Mihai, eu n-am batjocorit credința creștină, niciodată în viața mea, aici în topic sunt știri din lumea neortodoxă, recitește titlul topicului, te rog.
Păi, de exemplu, ai batjocorit-o cu studiul de mai sus.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.08.2016, 20:06:44
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Păi, de exemplu, ai batjocorit-o cu studiul de mai sus.
Cum anume, frățior iubit? Te rog să-mi arăți batjocura mea.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Tags
evenimente, fapte, lumea, neortodoxă, știri

Thread Tools
Moduri de afișare