Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.03.2017, 23:32:32
VHAlexandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Relatii trupesti

Doamne ajuta ! Am asistat intr-o zi la o discutie despre sexualitate care m-a lasat putin in "ambiguitate " :)).
Persoana respectiva spunea ca nu ar fi pacat sa ai relatii trupesti folosind metode contraceptive (medicamente, prezervativ, etc), sau intretinerea lor in perioade in care fertilitatea e scazuta . Eu stiam ca relatia trupeasca exista doar pentru procreere ,si nu pentru descarcare fiziologica .
Care dintre noi greseste ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.03.2017, 03:09:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
Doamne ajuta ! Am asistat intr-o zi la o discutie despre sexualitate care m-a lasat putin in "ambiguitate " :)).
Persoana respectiva spunea ca nu ar fi pacat sa ai relatii trupesti folosind metode contraceptive (medicamente, prezervativ, etc), sau intretinerea lor in perioade in care fertilitatea e scazuta . Eu stiam ca relatia trupeasca exista doar pentru procreere ,si nu pentru descarcare fiziologica .
Care dintre noi greseste ?
Tu stii foarte bine pentru ce exista relatia trupeasca, dar(scuza-ma!) poate ca ti-ar placea sa ramai in ”ambiguitate” fiindca, probabil, ti-ar conveni si tie daca medicamentele, prezervativele si calendarul n-ar fi ”pacatoase”, ca doar de-aia le aduci in discutie, nu-i asa?

Ele nu-s pacatoase in sine, ci gandurile frivole si dorintele fiebinti de care omul patimas nu se fereste zi de zi incat ”duhul lui” il convinge ca medicamentele, prezervativele si calendarul ar fi o ”binecuvantare”. Spun asta fiindca argumente nu pot fi, ci doar ”predispozitii” patimase de a ignora Duhul Sfant.


P.S. Asa-i ca discutia la care ai asistat nu s-a purtat in contradictoriu? Intreb fiindca, se pare, tu nu te-ai bagat, ci doar ai ascultat. Asta lasi sa se inteleaga.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.03.2017, 10:01:13
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
Eu stiam ca relatia trupeasca exista doar pentru procreere ,si nu pentru descarcare fiziologica .
Care dintre noi greseste ?
evident ca tu!

ergo, hai sa ne uitam un pic la cateva cazuri din lumea animala: maimutele antropoide care pot face sex, anatomic vorbind, tot timpul anului fac sex de placere, din motive sociale, chiar politice in cazul maimutelor bonodo. filmarile cu delfini orgiastici sunt senzationale. eu am vazut cu cativa ani in urma doi ratoi violand o rata, cei doi cooperau perfect, unul o tinea cu ciocul la pamant in timp ce alalalt actiona, apoi au facut schimb.
elefantii, ursii, oile si multe alte mamifere se masturbeaza, chiar si unele pasari.

deci, atunci cand animalele pot face, repet, anatomic vorbind, sex in afara perioadei fertile chiar fac! este o dovada irefutabila ca "relatia trupeasca" nu exista doar pentru procreere! Este obtuz, o consecinta a implementarii unui fundamentalism religios in societatea umana.

acum, in ceea ce te priveste. esti un pustiulica influentat de o educatie gresita, tembela, din partea parintilor si a educatorilor, religiosi si laici deopotriva. daca esti pregatit fizic si psihic sa faci sex si ai cu cine fa-o! protejati-va si faceti sex, tata! faceti pana ia foc salteaua! bucurati-va de viata cat sunteti tineri, ca viata e grea si e scurta, nu pacatuiti prin nimic cu bucuria voastra, nu faceti rau nimanui cu bucuria voastra! iubiti-va si fiti fericiti!

Last edited by Lancelot; 30.03.2017 at 10:09:55.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2017, 10:23:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
evident ca tu!

ergo, hai sa ne uitam un pic la cateva cazuri din lumea animala: maimutele antropoide care pot face sex, anatomic vorbind, tot timpul anului fac sex de placere, din motive sociale, chiar politice in cazul maimutelor bonodo. filmarile cu delfini orgiastici sunt senzationale. eu am vazut cu cativa ani in urma doi ratoi violand o rata, cei doi cooperau perfect, unul o tinea cu ciocul la pamant in timp ce alalalt actiona, apoi au facut schimb.
elefantii, ursii, oile si multe alte mamifere se masturbeaza, chiar si unele pasari.

deci, atunci cand animalele pot face, repet, anatomic vorbind, sex in afara perioadei fertile chiar fac! este o dovada irefutabila ca "relatia trupeasca" nu exista doar pentru procreere! Este obtuz, o consecinta a implementarii unui fundamentalism religios in societatea umana.

acum, in ceea ce te priveste. esti un pustiulica influentat de o educatie gresita, tembela, din partea parintilor si a educatorilor, religiosi si laici deopotriva. daca esti pregatit fizic si psihic sa faci sex si ai cu cine fa-o! protejati-va si faceti sex, tata! faceti pana ia foc salteaua! bucurati-va de viata cat sunteti tineri, ca viata e grea si e scurta, nu pacatuiti prin nimic cu bucuria voastra, nu faceti rau nimanui cu bucuria voastra! iubiti-va si fiti fericiti!
Asta ti-o spune "intelepciunea" ta de care probabil esti foarte mandru, dar nu inseamna ca ai dreptate.
Exact genul asta de "intelepciune" il face pe om sa se coboare la nivelul animalului pe care il ia ca reper, in loc sa se ridice la chipul dumnezeirii urmand invatatura Lui.

Unde gresesti?

Sexul chiar este pentru procreere, dar pentru ca animalul sa faca asta i s-a dat instinctul condus de placere, placere exacerbata dupa caderea Omului, cadere care si-a pus amprenta pe toata lumea creata, nu doar asupra sa.

La fel si cu omul, mai ales cazut - daca i s-ar fi cerut sa-si sacrifice viata de buna voie pentru procreere, cresterea si protejarea copiilor, probabil neamul omenesc ar fi disparut de mult.

Asa ca i s-a dat instictul care spre deosebire de animal il poate subordonata constient, de buna voie, unei vieti morale care sa-l ridice deasupra firii care o are in comun cu animalele.

Asa ca, este alegerea ta: devii ca ratoii aia sau te ridici la prototipul Noului Adam - Iisus Hristos.

http://ziarullumina.ro/de-la-vechiul...dam-79697.html
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.03.2017, 10:49:24
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta ti-o spune "intelepciunea" ta de care probabil esti foarte mandru, dar nu inseamna ca ai dreptate.
Exact genul asta de "intelepciune" il face pe om sa se coboare la nivelul animalului pe care il ia ca reper, in loc sa se ridice la chipul dumnezeirii urmand invatatura Lui.

Unde gresesti?

Sexul chiar este pentru procreere, dar pentru ca animalul sa faca asta i s-a dat instinctul condus de placere, placere exacerbata dupa caderea Omului, cadere care si-a pus amprenta pe toata lumea creata, nu doar asupra sa.

La fel si cu omul, mai ales cazut - daca i s-ar fi cerut sa-si sacrifice viata de buna voie pentru procreere, cresterea si protejarea copiilor, probabil neamul omenesc ar fi disparut de mult.

Asa ca i s-a dat instictul care spre deosebire de animal il poate subordonata constient, de buna voie, unei vieti morale care sa-l ridice deasupra firii care o are in comun cu animalele.

Asa ca, este alegerea ta: devii ca ratoii aia sau te ridici la prototipul Noului Adam - Iisus Hristos.

http://ziarullumina.ro/de-la-vechiul...dam-79697.html
asta e atac la persoana! :)

punctul meu de vedere este unul sanatos si integru, cand va veni vremea se va casatori, va avea copii, samd
asa cum o spui e ca si cum i-ai zice unui tanar de 18-19 ani, infraneaza-te, ma! fii moral nu animal! pai d'asta avem atatia bolnavi si neispraviti pe lumea asta, pentru ca i-ati invatat pe toti sa se infraneze ca-s animale. si ei ori v-au ascultat si au clacat, ori au facut impotriva si au devenit mai rai decat ratoii mei!

nu, sexul este ceva natural si necesar, sa bage la cap toata pustimea care citeste asta! sa nu va faceti ca intelegeti altceva, ma refer la doi tineri care tin unul la celalalt, carora le pasa unul de celalalt, care chiar se iubesc, nu vorbesc despre un act sexual la intamplare.

ps.dle, dar puteai sa alegi altceva, o maimuta, un delfin, un urs, na! de ce taman la ratoii aia te-ai oprit? :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.03.2017, 10:56:02
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
iubiti-va si fiti fericiti!
Te referi la ''iubirea'' și ''fericirea'' de care sunt capabile făpturile la care te-ai referit?

Pentru că altfel e chiar îndemnul lui Dumnezeu pentru noi.

P.S. Dacă e să vorbim de rățoi, eu am văzut unul ''îndrăgostit'' de o rață de lemn. Ceea ce arată, după mine, că fierberea hormonilor prostește rău.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 30.03.2017 at 11:00:38.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.03.2017, 10:59:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Poate si violul e natural si necesar de vreme ce ratoii il practica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.03.2017, 11:03:00
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
ma refer la doi tineri care tin unul la celalalt, carora le pasa unul de celalalt, care chiar se iubesc, nu vorbesc despre un act sexual la intamplare.
Păi dacă se iubesc și chiar le pasă, înseamnă că vor să se ia pe viață, despărțirea ar fi o tragedie pentru ei. Așa că de ce să nu se căsătorească?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.03.2017, 11:03:48
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Te referi la ''iubirea'' și ''fericirea'' de care sunt capabile făpturile la care te-ai referit?

Pentru că altfel e chiar îndemnul lui Dumnezeu pentru noi.
pai nu e acelasi lucru? cu ce-l pot supara pe Dumnezeu cei doi? de ce trebuie sa uitam ca noi, oamenii, suntem bogatia Lui? daca noi suntem fericiti nu e si El?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.03.2017, 11:05:22
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Păi dacă se iubesc și chiar le pasă, înseamnă că vor să se ia pe viață, despărțirea ar fi o tragedie pentru ei. Așa că de ce să nu se căsătorească?
pentru ca nu trebuie sa se grabeasca. casatoria inseamna mai mult, nu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare