Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.06.2009, 14:07:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ah ce bun, Dorina. As veni si eu.
Marina, si acolo este la fel cu romanii?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.06.2009, 14:10:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat Sophia: "La ora asta este f.greu peste tot, in toate tarile, iar romanii au si dezavantajul ca sunt vazuti f.prost inca."
Anumiti romani au iesit in evidenta in mod negativ; dar strainul stie sa faca diferenta intre asa unroman si romanul pe care il angajeaza, sau iti este coleg; pe acesta din urma il va aprecia pentru harnicie, indemanare, intelect si perseverenta. Romanii care lucreaza sunt f apreciati.

Un sfat pentru cei, care vor sa se intoarca acasa: adunati banii pe care ii castigati; cheltuiti numai pe strictul necesar.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.06.2009, 14:33:40
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

intradevar cei ce lucreaza sunt apreciati de cei cu care intra in contact, dar partea grea e sa ai sansa sa te apropii ca sa poata vedea cine esti.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.06.2009, 15:03:25
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Minunată postarea ta Marina.Se spune desper cuvântul "dor"că nu s-ar putea traduce în nici o limbă.Cred cele scrise de tine s-ar putea concentra în acest minunat cuvânt.
Constantin Noica in studiul ”Introducere la dor” ajuge la concluzia că este intraductibil ca unitate, să îi corespundă un cuvânt în altă limbă. Dar în germană și greacă are corespondent în două compuse care s-ar traduce liber ”căutare de negăsire” și ”plăcere de durere”.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.06.2009, 15:19:41
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Si in engleza ar fi longing, in norvegiana lengsel si spaniola anhelo. Adica exista si in alte limbi cuvant pentru dor, dar poate nu se suprapun semantic cu dor din romana
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.06.2009, 15:55:26
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Constantin Noica in studiul ”Introducere la dor” ajuge la concluzia că este intraductibil ca unitate, să îi corespundă un cuvânt în altă limbă. Dar în germană și greacă are corespondent în două compuse care s-ar traduce liber ”căutare de negăsire” și ”plăcere de durere”.
"plăcere de durere"="fericiți veți fi când vă vor ocărâ pe voi și vor spune tot cuvântul rău împotriva voastră"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.06.2009, 19:15:41
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
"plăcere de durere"="fericiți veți fi când vă vor ocărâ pe voi și vor spune tot cuvântul rău împotriva voastră"
E si acesta un dor, dar de cele ceresti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.06.2009, 20:15:51
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Si in engleza ar fi longing, in norvegiana lengsel si spaniola anhelo. Adica exista si in alte limbi cuvant pentru dor, dar poate nu se suprapun semantic cu dor din romana
Exact aceasta era ideea pe care insista Constantin Noica. Cele două compuse din germană și greacă se suprapun semantic sensului denumit de ”dor” în română.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.06.2009, 00:31:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Ca si Costel, la randu-mi, am crezut ca nu voi gasi niciodata taria de a parasi definitiv Romania ptr o tara straina… dintotdeauna am fost o nostalgica, atasata de oameni si locuri dragi ale copilariei si tineretii mele.
Bine a punctat Anca... poate ca puterea mea de adaptare ar fi fost cu totul alta daca as fi privit strainatatea cu ochii adolescentului de 18 ani , care ajunge pe taramuri necunoscute, cu niscaiva gologani in buzunar si cu o desaga plina de idealuri.
La mine totul s-a intamplat la 38 ani… varsta la care personalitatea,caracterul iti sunt deja formate…..cu tabieturi si gusturi clar definite, cu mai putina dorinta sau putere de a face compromisuri.
Si iata-ma tragand usa dupa mine, cu toata agoniseala adunata in doar 2 valize, cu sufletul in tarana, ca un copac smuls din radacini, plecand la capatul pamantului, intr-un act de mare curaj si inconstienta la un loc.
Pentru mine, la acest moment, a trai intr-o tara straina inseamna suferinta, lacrimi si frustrari... si compromisuri mai multe decat sunt eu dispusa sa fac la aceasta varsta… ptr ca niciodata in trecutul meu nu am fost pregatita sa ma adaptez,sa ma modelez dupa un alt fel de clima, de mod de viata….a trai intr-o tara straina inseamna o lume noua, incontestabil mai civilizata din multe puncte de vedere decat cea din care am plecat.. . O lume cu oameni relaxati, o lume cu zambetul pe buze, de la casiera supermarket-ului si pana la ofiterul de politie, dar in acelasi timp, o lume rece si dezinteresata de durerile-ti personale, o lume in care nu-i usor a gasi un umar pe care sa odihnesti obrazul brazdat de lacrimi… o lume in care banul este stapan….o lume cu putina credinta….o lume fara biserica ortodoxa.. o lume in care iata-ma: “imbatranita”, impovarata de griji si neincredere.
Am mai spus-o si cu alta ocazie, ptr mine, cea mai mare dezamagire au fost cei cativa romani intalniti aici…
Si chiar de viata nu ma va mai aduce niciodata definitiv in Romania, pentru mine ACASA va fi pururea acolo unde imi este inima si nu blidul de mancare.
Imi e dor de bisericile noastre, de romanul cel atat de primitor in simplitatea si modestia lui financiara….
Traind intr-un oras strain, “fara spirit si vlaga”, ridic la rang de frumusete: poluarea, gropile si aglomeratia Bucurestiului meu iubit.
Ca militarul ce asteapta eliberarea, numar (AMR-ul )zilele ramase pana la urmatoarea vizita in Romania….drumul e epuizant…2 zile si 4 escale…dar paradoxal., in ultimele ore de zbor, cand simt apropierea de pamantul romanesc,o vitalitate nebanuita imi inunda intreaga fiinta, o fericire launtrica de nedescris…cand rotile avionului au atins pista de aterizare din Otopeni, am plans de fiecare data….pot spune cu tarie: DA, exista acea energie pozitiva despre care vorbea Anca…acea seva a pamantului care te cheama inapoi, ca pe pruncul lui drag si instrainat de atata vreme….
Până la urma urmei, voi sunteți adevărații ambasadori ai noștri, nu grăsanii și îmbuibații din Corpul Diplomatic. Voi ce trăiți și munciți cu adevărat acolo. Noi avem nevoie de voi, precum și voi aveți nevoie de noi cei de aici. Există o legătură sufletească și asta contează cel mai mult. Deja când citesc un topic și văd cine-l semnează, gândul mă duce spre America, Australia, Anglia, Franța, Finlanda, Italia. Avem deja membrii din Japonia și multe alte țări. Tu singură Marina, îmi spuneai odată pe privat, că atunci când vezi un mesaj, îți tresaltă inima pentru că ști că-i din România. Voi sunteți ai noștrii, iar noi suntem ai voștrii. Să fiți binecuvântați ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.06.2009, 00:35:27
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Până la urma urmei, voi sunteți adevărații ambasadori ai noștri, nu grăsanii și îmbuibații din Corpul Diplomatic. Voi ce trăiți și munciți cu adevărat acolo. Noi avem nevoie de voi, precum și voi aveți nevoie de noi cei de aici. Există o legătură sufletească și asta contează cel mai mult. Deja când citesc un topic și văd cine-l semnează, gândul mă duce spre America, Australia, Anglia, Franța, Finlanda, Italia. Avem deja membrii din Japonia și multe alte țări. Tu singură Marina, îmi spuneai odată pe privat, că atunci când vezi un mesaj, îți tresaltă inima pentru că ști că-i din România. Voi sunteți ai noștrii, iar noi suntem ai voștrii. Să fiți binecuvântați ! +

Notez cu tristete ca nu te duce niciodata in Canada!!!!!!!!!
Deci Canada eventual intra la alte tari....
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
Pentru romanii din strainatate, si nu numai! simona Stiri, actualitati, anunturi 2 24.10.2009 12:25:23
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26
Pentru romanii aflati in strainatate- pensii patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 7 19.02.2009 06:31:42
Radio-Romania pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.01.2009 06:26:08