Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #951  
Vechi 17.09.2015, 10:36:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Intr-adevar, ironia tov. Adriana a fost complet gratuita si stupida dar cred ca a inteles si singur chestia asta si a sters.

Asa ca Igorene, sterge si tu citatul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #952  
Vechi 17.09.2015, 10:39:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca nu ai citit cu atentie mesajul meu, eu am scris exact invers, am scris impotriva acestei idei. Eu am scris "Altfel ar insemna ca acea persoana sau obiect e chiar Dumnezeu.", adica ce sustine penticostalul.

Despre acest lucru am dat de mai multe ori citatul din catehism, sa vad daca il mai gasesc.
http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/?p=361
"Chiar persoana Duhului Sfant e aceea prin care vedem pe Hristos si ne unim cu El?
Nu. Daca ar fi chiar persoana Sfantului Duh, atunci ea s-ar face o proprietate a noastra, sau noi ne-am face una cu Duhul Sfant. Unde se vorbeste de Duhul, e vorba de lucrarea Duhului. Dar intrucat unde e lucrarea e si cel ce lucreaza, se poate spune ca Duhul insusi e in noi si lucreaza in noi, fara ca lucrarea insasi sa fie persoana Lui. Lucrarea aceasta se numeste harul dumnezeiesc. "
Intr-adevar, am mai citit o data si asa este, formularea e corecta.

Este vorba de o enegie, lucrare, prezente in obiect/om nu de insasi Persoana Lui Dumnezeu.

Cel mai evident si biblic exemplu este chiar Chivotul Legii, dar din pacate, tocmai cei care se bat cu Biblia in piept nu sunt capabili sa se raporteze la ea pentru o intelegere mai buna a crestinismului Nou Testamentar si sunt victima unor traditii nebiblice prin prisma carora interprereaza Sf. Scriptura.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.09.2015 at 10:42:01.
Reply With Quote
  #953  
Vechi 17.09.2015, 11:32:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
În actul închinării, nu. Niciunul din obiectele enumerate de dvs. (nici măcar Evanghelia)nu îmi pot mijloci actul profund al închinării înaintea Domnului, căci aa cum bine tii, nu există decât un singur Mijlocitor.
"Dracii fug și își pierd din îndrăzneală, și numai la simpla vedere a Evangheliilor și a cărților duhovnicești de învățătură și de rugăciune și slujire." - Sfântul Ioan Gură de Aur.

Mulți oameni se atingeau de haina Mântuitorului, dar numai o singură femeie s-a vindecat, femeia cu scurgere de 12 ani. Îi spune Domnul: credința ta te-a mântuit.
Ea timp de 12 ani, cât s-a rugat cu rugăciunile ei personale, nu s-a vindecat, fiindcă era egoism, precum spuneam, și a mers și la medici și tot nu s-a vindecat, ci doar când s-a atins de "poala hainei" Mântuitorului, când a venit în comuniune cu Sfinții, Biserica-Mireasă și cu Sfântul Sfinților.

La fel și aici, spune Biblia: "Duhul Sfânt suflă unde voiește".
Deci cum am dovedit deja, Duhul Sfânt, poate să fie și să stea în obiecte, sau în pietre, sau în animale, făcându-le să vorbească, sau desigur în oameni.
Clar că poate sta și în Evanghelia ca obiect, carte tipărită, pe care El Însuși a revelat-o oamenilor, spre a lor mântuire.

Depinde doar de credința ta, de mândria-smerenia ta și de dragostea ta.

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Se numeste acompaniament si nu asistare si nu este acompaniament la rugăciune/închinare, ci la cântare. Si nu are nici pe departe legătură cu icoanele care fac obiectul topicului de fată.
Și unde spune în Biblie, că trebuie acompaniament și asistare cu fanfare și formații muzicale?
Așa erau creștinii în primele sute de ani, sau chiar primul mileniu?

Nu, nu erau ca și neo-protestanții de azi, știi cum erau?
Exact în stilul și forma cântărilor bisericești care există azi în Ortodoxie, în stil bizantin, cu muzica psaltică.

Acel stil va fi furat (adoptat) și de musulmani, în anul 622 când apar ei.
Apărând lângă Imperiul Bizantin, în Răsărit, fiindcă diavolii nu au mai suportat atâta sfințenie cât era în pustiurile pline de pustnici și viața tot mai fructoasă în Hristos, ce exista în cetățile de atunci, fiind și perioada de aur a Patristicii creștine, au atacat cât de furibund au putut ei, și a rezultat islamismul, care s-a răspândit întotdeauna numai cu forța și sabia.

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
i ca să lămurim i problema acompaniamentului: noi când ne rugăm nu folosim instrumentele muzicale, ele sunt folosite doar pentru muzică. Acum ai îneles?
Repet, în primul mileniu, creștinii, noi ortodocșii, cântam fără absolut niciun instrument muzical, fiindcă nu aveam bani să cumpărăm, fiindcă era mai smerită cântarea bisericească fără fanfare și parade și orchestre și formații, fiindcă eram prigoniți în primele 3 secole și ne-am obișnuit fără ele și fiindcă asta e normalitatea, Dumnezeu mai degrabă ascultă o inimă smerită, decât o inimă cu ifose de pian, vioară, chitară, cu gândire: eu sunt superior față de alți oameni, că știu că cânt la un instrument.

E mult de scris, dar asta ar fi în linii mari, frățior rătăcit Centesimus.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #954  
Vechi 17.09.2015, 12:09:08
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
M-am hotarat sa mai complic si eu putin peisajul.

1. Nu stiu cum sunt folosite instrumentele in biserica adventista, am fost doar de cateva ori la serviciile lor de inchinare. Stiu insa cum e la noi. Da, noi folosim instrumentele muzicale in inchinare.
Dupa cum vad eu lucrurile, cantarea poate fi folosita si ca un mesaj catre auditoriul uman dar poate fi si o rugaciune adresata lui Dumnezeu. Atunci cand eu cant "o cantare de chemare" celor care au venit la o evanghelizare, NU ma inchin. Dar atunci cand cant Domnului un imn, de exemplu "Tie Isuse tie ma-nchin", este inchinare, desigur.
O inchinare pe care eu, macar ca ma acompaniez de instrumente, o consider adusa in duh si in adevar.
Creștinii primelor secole și primului mileniu creștin, nu foloseau absolut niciun instrument, decât vocea, cântând împreună răspunsurile la Sfintele Slujbe. Oricine putea să cânte, cum putea el, erau în comuniune cu toții.

Cântau suav, încet, plăcut, plăpând, în cor, toată Biserica din catacombele Romei, Cartaginei, Ierusalimului, Nicomidiei, Antiohiei, Alexandriei, și oriunde în Imperiu, că peste tot era prigoana.

Nu își permiteau duhovnicește să aibe instrumente, cădeau în mândrie. Nici financiar, fiind săraci și având averile la comun, și nici social, că îi auzeau prigonitorii și îi găseau mai ușor, să-i ucidă.

Niciun Sfânt Apostol nu a folosit instrumente în Sfintele Slujbe, dar a folosit veșminte clericale, felonul de exemplu, care noi creștinii îl avem, dar nici un neo-protestant nu îl are. Apostolii foloseau cărți de slujire a Sfintelor Slujbe, și pergamente, vedem că spune Biblia, ceea ce nicio erezie nu mai are, decât noi, ortodocșii, care urmăm Biblia cu adevărat.

Niciun Sfânt Apostol din cei 70 și din cei de după cei 12, niciun Sfânt Părinte, niciun episcop, preot sau diacon, din comunitățile ce le-am avut, în primul mileniu creștin, nu e pomenit niciunde, niciun izvor istoric, nicio cronică, nicioi mărturie, că ar cânta din instrumente, sau că ar fi avut vreun instrument.

De aceea cântările de atunci încă de la Cincizecime, erau ca și azi 2015, în Bisericile lui Hristos ale noastrei Sfinte Ortodoxii, exact la fel, anume doar cu vocea, în stilul muzicii psaltice, stilul bizantin numit mai târziu, smerit și sfâșietor, dulce și plin de trăire duhovnicească.
Pe care și musulmanii l-au imitat întro anumită măsură.

Închinarea creștinilor în duh și adevăr, nu are legătură cu imnurile, rugăciunile, cu poziția corpului, în picioare sau în genunchi, ci are legătură cu duhul în care ești și în duhul în care faci ceea ce faci, are legătură că câtă smerenie ai și câtă dragoste, câtă dorire și trăire ai după Dumnezeu și în Dumnezeu.

De aceea nu foloseau intrumente, fiindcă sminteau, stricau liniștea celorlalți, care se rugau cu adâncime de suflet, stricau smerenia și simplitatea, pacea și bucuria dorită și arătată de Mielul Tatălui.

Așa era atunci, așa este și azi, în orice Biserică scumpă și dragă, ortodoxă.

"Domnul este în Biserica cea Sfântă a Lui" - Psalmul 10, 4.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
2. Ma intreb insa, daca pentru ortodocsi icoana este doar un "mijloc ajutator", sau se considera ca icoana, la fel ca si moastele sau lemnul crucii, este plina de Duhul Sfant si credinciosul se poate inchina ei.
Din câte știu, in lumea evanghelica, a refuza sa canti la un instrument nu constituie chiar nicio problemă.
În lumea ortodoxă se pare că nu e tot la fel. Un credincios care refuza sa se inchine icoanei este tratat la fel cu ceilalți? Eu am citit pe un site ortodox că „a respinge cinstirea icoanei înseamnă a nesocoti întreaga lucrare de mântuire a neamului omenesc.”[/indent]
Chiar este similitudine intre inchinarea la icoane s™i inchinarea cu instrumentele? Sau...
Da, pentru noi, creștinii, Sfânta Icoană este un ajutor, asta arată Biblia. La fel cum toiagul lui Moise a fost ajutor evreilor, spre exemplu.
Exemple, sunt câteva sute, în Biblie. Măgărița care a vorbit, din nou a fost ajutor, fiind Duhul Sfânt în ea, la fel ca în sute de obiecte din Vechiul și Noul Testament.

Deci Duhul Sfânt este în Sfânta Icoană, la fel cum este în Sfinții din ceruri și de pe pământ, ne dovedește Biblia, iar acei Sfinți din Ceruri, se pot întoarce la noi, ne pot ajuta în mod direct și personal, iar noi câteodată îi și vedem, la fel cum s-au întors Sfinții Ilie și Moise, la schimbarea la față a Mântuitorului, și Sfinții Apostoli i-au văzut.

La fel cum a fost și este Duhul Sfânt și în chipurile cioplite de mâini omenești: serafimii de aur, de pe chivotul legii, șarpele de aramă, toiagurile lui Moise și Aaron, sau umbrele și prosoapele sau obiectele folosite de Sfinții Apostoli.

Da, ne închinăm Sfintelor Moaște, Sfintei Cruci și Sfintelor Icoane, fiindcă ele sunt o dovadă și mărturie că acolo este sfințenie, este Duhul Sfânt și lucrurarea mântuitoare a harului Sfintei Treimi.

Toate acestea, sunt făcătoare de minuni, celor ce cred și osândă celor ce le osândesc sau le resping.

În Biserică, deci în creștinism, sinonim: în Ortodoxie, adică "lumea evanghelică" cea adevărată, există statornicie și experiență, așezare și rânduială. Dacă s-a văzut că un lucru, o faptă, o practică e biblică și mântuitoare, s-a rămas la ea, fiind aducătoare de har.
În Biserică, nu se cântă cu instrumente, ci doar în afara Bisericii. Asta față de instrumente.
Iar față de Sfintele Icoane, în care este Duhul Sfânt, e alegerea fiecărui creștin, fiecărui ortodox, dacă vrea să se închine sau nu.

Da, acel om, este tratat la fel ca ceilalți. Se consideră că e la început, și nu știe, nu înțelege, nu poate, fiindcă poate fi posedat, sau altele.

E credința lui, mai tare sau mai slabă. Așa va și primi har și vindecare, curăție, luminare, îndumnezeire. Sau nu.

Dar în principiu, da, cine nu se închină Sfintei Cruci, cine nu se însemnează cu Sfânta Cruce pe corpul lui, la fel ca Sfinții Apostoli, încă din secolul 1, continuând apoi în catacombe, unde din nou e plin de Sfinte Cruci, mărturisind prin ea, moartea și învierea lui Hristos, cine nu se închină Sfintelor Moaște pline de Duhul Sfânt, trupuri pe care Dumnezeu le-a proslăvit, cum spune Biblia că îi va proslăvi pe ei, făcând asta ca dovadă și mărturisire a sfințeniei și aflarea în comuniune cu Sfinții din Cer și de pe pământ, ca mărturie că aparținem Bisericii Sfinților și cine nu se închină Duhului Sfânt din Sfintele Icoane cele făcătoare de minuni în Duhul Sfânt, spre a primi binecuvântare și har, început bun și întărire în virtuți și tot folosul spre mântuire, și cine chiar le respinge, le batjocorește, acela nu se află în lucrarea de mântuire a neamului omenesc, căci acela nu este creștin și nu se poate mântui, spune Domnul în Sfânta Scriptură, prin gura și mâinile Sfinților Lui și apoi prin zecile și sutele de Sfinți de după Biblie, și ei cei plini de Duhul Sfânt, la fel ca Sfinții care au scris Biblia.

Asta-i lumea evanghelică cea adevărată. Amin.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 17.09.2015 at 12:24:12.
Reply With Quote
  #955  
Vechi 17.09.2015, 12:13:00
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Intr-adevar, am mai citit o data si asa este, formularea e corecta.

Este vorba de o enegie, lucrare, prezente in obiect/om nu de insasi Persoana Lui Dumnezeu.
Aha, deci ne-am făcut 4 (îl includ automat și pe Igor care, deocamdată îi dă nainte cu Dumnezeu în lucruri, dar care cred că știe foarte bine și foarte corect/creștinește ce înțeles acordă Dumnezeirii în acest caz).
Hopa!, începe să fie a mirare... Cuaternitatea asta nu-i a bună, unul tre să fie intrus...:) Cine va începe primul harța?
Reply With Quote
  #956  
Vechi 17.09.2015, 12:16:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Cine va începe primul harța?
grea intrebare ai pus amice!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #957  
Vechi 17.09.2015, 12:26:43
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
[i]... cine nu se însemnează cu Sfânta Cruce pe corpul lui, la fel ca Sfinții Apostoli, încă din secolul 1, continuând apoi în catacombe, unde din nou e plin de Sfinte Cruci, mărturisind prin ea, moartea și învierea lui Hristos......
..............
Asta-i lumea evanghelică cea adevărată. Amin.
Igor, dă-mi te rog un ajutor spre bună înțelegere, biblică/patristică/bisericească sau cum știi tu mai bine (...:)),
față de următorul fapt:
Întâlnesc de-o vreme prin București oameni care au pe brațe sau pe spate, ori și pe brațe și pe spate,
tatuată o cruce pe care este încolăcit un șarpe.
Întrebînd, fie nu am primit răspuns (cel mult o privire de compasiune-disprețuitoare, dacă poate exista așa ceva), fie mi s-a spus scurt (ca zilele trecute) că "acesta-i adevărul".
Eu bănuiesc că e vorba de ceva satanism pe-acolo, dar nu știu nimic precis. Tu ce știi și/sau crezi?
Precizez că mă interesează în mod deosebit subiectul deoarece o cunoștință de-a mea, un vechi prieten de care mă leagă multe întâmplări frumoase din tinerețile noastre, tocmai a ținut să-și arate mușchii și am văzut că avea tatuat pe braț și pe spate (chiar pe coloană, între omoplați) aceste însemnuri.
Mulțumesc pentru eventuala opinie și te asigur că nu încerc să te ispitesc ca un nerod. Chiar nu știu despre ce-i vorba și poate mă orientează frăția voastră un pic. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #958  
Vechi 17.09.2015, 12:31:27
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Adresez aceeași rugăminte și celorlalți forumiști, care poate au cunoștință despre ce-i vorba,
mulțumesc frumos!
Reply With Quote
  #959  
Vechi 17.09.2015, 12:36:07
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Aha, deci ne-am făcut 4 (îl includ automat și pe Igor care, deocamdată îi dă nainte cu Dumnezeu în lucruri, dar care cred că știe foarte bine și foarte corect/creștinește ce înțeles acordă Dumnezeirii în acest caz).
Hopa!, începe să fie a mirare... Cuaternitatea asta nu-i a bună, unul tre să fie intrus...:) Cine va începe primul harța?
Frate Ioan, frate drag...

Simt în cuvintele tale teamă, nepregătire, ezitare, lipsa rugăciunii, puținătatea de credință și de dragoste, acestea în lipsa îndrăznelii mărturisirii Hristosului lui Dumnezeu, Cel Unul Viu, Mântuitorul, împotriva hristoșilor mincinoși.

Dar asta simt, din cauza ispitirilor, slăbiciunilor și neputințelor mele. Pomenește-mă în sfințitele tale rugăciuni.

Intrusul de care vorbești, e orice frățior eretic, frățior rătăcit, care vine la noi pe forum și cu sete caută să afle, să cunoască, să înțeleagă, să trăiască și să se mântuiască.
Fie ei și cu iscodiri și încercări, tot căutarea lor scumpă și minunată este, a Adevărului.

Să ne fie spre veselie, că Biserica și credința e cercetată, căci:

"Am și alte oi, care sunt din staulul acesta. Și pe acelea trebuie să le aduc, și vor auzi glasul Meu" - Ioan 10, 16.

Iată oițele care trebuie aduse, care au auzit glasul Domnului, și vin să caute Biserica cea mântuitoare.
E datoria noastră să le aducem Acasă, în Biserică.

Cine e învederat și încercat, spune Scriptura.
Cine face nevoință, post și rugăciune, cine plânge pentru ei, cine cunoaște că e în Adevăr cu adevărat, acelora dintre noi, cărora ne pasă cu adevărat de ei și de mântuirea lor.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Igor, dă-mi te rog un ajutor spre bună înțelegere, biblică/patristică/bisericească sau cum știi tu mai bine (...:)),
față de următorul fapt:
Întâlnesc de-o vreme prin București oameni care au pe brațe sau pe spate, ori și pe brațe și pe spate,
tatuată o cruce pe care este încolăcit un șarpe.
Întrebînd, fie nu am primit răspuns (cel mult o privire de compasiune-disprețuitoare, dacă poate exista așa ceva), fie mi s-a spus scurt (ca zilele trecute) că "acesta-i adevărul".
Eu bănuiesc că e vorba de ceva satanism pe-acolo, dar nu știu nimic precis. Tu ce știi și/sau crezi?
Precizez că mă interesează în mod deosebit subiectul deoarece o cunoștință de-a mea, un vechi prieten de care mă leagă multe întâmplări frumoase din tinerețile noastre, tocmai a ținut să-și arate mușchii și am văzut că avea tatuat pe braț și pe spate (chiar pe coloană, între omoplați) aceste însemnuri.
Mulțumesc pentru eventuala opinie și te asigur că nu încerc să te ispitesc ca un nerod. Chiar nu știu despre ce-i vorba și poate mă orientează frăția voastră un pic. Doamne ajută!
Da, frate Ioan, cu tot dragul, în neputințele mele cele multe.

A te însemna cu semnul Sfintei Cruci pe corp, nu înseamnă tatuaje. Ci forma Sfintei Cruci, cu trei degete unite, care o facem noi creștinii, la frunte, la pântec, apoi în partea dreaptă prima dată, căci Duhul Sfânt este Drept și este Dreptatea, iar apoi în partea stângă, Amin-ul, care arată că adică noi, cei căzuți, vrednici în păcatele noastre de cele de-a stânga, dorim și nădăjduim mântuirea Sfintei Treimi, spunând Amin.

Tatuajele pe care le-ai văzut, sunt o formă modernă, pioasă, de mărturisire a Sfintei Credințe Creștine. Sunt minunați, în simplitatea lor.
Nu ne putem gândi la satanism.
Oamenii cei simpli, care nu cunosc teologie și mulțimea versetelor Scripturii și mărturia Sfinților Părinți, nu pot fi condamnați.
Ori sunt puțini la minte, ori nu au suficientă voință sau nu au suficient timp. Dumnezeu tot îi iubește și dacă sunt tatuați, dacă caută cu adevărat pe Dumnezeu.
Cu cât mai fierbinte va fi căutarea lor, cu atât se vor trezi și se vor îmbunătăți mai curând, mai minunat și mai repede, lepădând și biruind cele ale încercărilor și neputințelor lor.
Unora "mult li s-a dat, mult li se va cere, și celor cărora puțin li s-a dat, puțin li se va cere" spune Biblia, nu?
Depinde de fiecare.
Dumnezeu lucrează în pronia Lui, dar nu obligă niciodată, căci nu există predestinație, ci luptă în fiecare ceas.
Dacă doresc cu adevărat să se mântuiască și nu vor cădea în erezii, se vor mântui. Oricine ar fi, va lepăda întunericul și îl va spăla în lumina Sfintei Spovedanii și Sfintei Împărtășanii.

Iar satanismul, frate Ioan, e tot o formă de căutare a lui Dumnezeu.
Au luat simboluri creștine și le-au folosit în prostioarele lor.

Sfânta Cruce întoarsă invers, e semn satanist?
Sigur că nu e.
E Crucea Sfântului Apostol Petru, a fost răstignit pe o Cruce întoarsă invers.

Dacă un satanist, vine și îți dă o cruce întoarsă invers să o săruți, o vei săruta?
Frate Ioan, să o săruți degrabă, cu dragoste și fără îndoială și te vei umple de har tu și îi vei da și satanistului har și va fi mișcat în neputințele lui.
Am văzut un dreptslăvitor creștin care a făcut asta, iar satanistului au început să-i curgă lacrimi pe obraz și fratele nostru l-a îmbrățișat și apoi cel suferind, mai tare a început să plângă.

Dacă un neputincios, ia un simbol creștinesc și îl necinstește, nu înseamnă că acel simbol și semn creștin, încetează să fie semn creștin. Nu. Rămâne simbol creștin. Doar că harul nu lucrează asupra aceluia care nu crede, pentru păcatele lui.

Dar când vine un om credincios, harul va lucra minunat, prin acel obiect, căci Duhul Sfânt este pretutindeni, așteptând smerenia noastră, și dorința de a lucra împreună cu Sfinții, și nu de capul nostru, singuri și egoiști...

Iertați-mă dacă am smintit pe cineva cu ceva, e din cauza păcatelor mele multe, ca nisipul mării.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 17.09.2015 at 13:00:48.
Reply With Quote
  #960  
Vechi 17.09.2015, 13:01:19
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Am și alte oi, care sunt din staulul acesta. Și pe acelea trebuie să le aduc, și vor auzi glasul Meu" - Ioan 10, 16.

Iată oițele care trebuie aduse, care au auzit glasul Domnului, și vin să caute Biserica cea mântuitoare.
Interesanta exegeza, fratior drag.
Deci există oameni care sunt deja oițe ale Domnului și care nu sunt inca in Biserica mantuitoare?

P.S. Chiar in timp ce scriu am o vedenie cu un om, imbracat intr-o mantie biblica, care da o explicație foarte lunga.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare