Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.03.2012, 22:03:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Va recomand sa cititi ultima lucrare a lui Demostene Andronescu (Reeducarea de la Aiud) ca si Gh. Andreica (orice gasiti de el) ca sa vedeti cine a fost Inaltul Bartolomeu si cum a virat-o in puscaria Aiud a anilor '51-'54 desi fusese legionar.
Dar daca ati fi fost un cunoascator al Miscarii si al martirilor legionari din puscariile comuniste , sau macar sa fi fost un apropiat al Min . Sf. Cruce Aiud ati fi avut ocazia sa vedeti mentinerea la distanta a Inaltului Bartolomeu fata de evenimentele minastirii (cele 2 hramuri) si manifestarile adiacente sarbatorii ca si relatiile aproape protocolare dintre acesta si parintele Iustin Pirvu, tot in jurul acestor evenimente . ,,Altfel", cei doi monahi s-au inteles bine , parintele Iustin chiar fiind internat de citeva ori la Cluj , prin grija Inaltului , evitind astfel Iasul patriarhului Daniel.

In sfirsit, ma repet iarasi, exista documente scrise si marturii directe ale participantilor la viata Romaniei ale acelor vremuri , ca si a acestora.
Despre Inaltul Bartolomeu discutia este mai ampla , el devenind omul securitatii (pt. asta , si acum ma repet iarasi, spuneam ca atita timp cit in BOR exista legionari eroi in viata laolata cu turnatori ai securitatii sau chiar ofiteri ierarhi ai securitatii - si acestia nu au fost numai unul- niciodata BOR nu o sa aibe curajul ca pe eroii si martirii sai sa ii treaca in rindul sfintilor . Dar i-a facut deja poporul : Arsenie Boca, Arsenie Papacioc, Sandu-Danaiel Tudor, Parintele Ilarion, parintele Lacatusu, si multi, multi, altii care deja fac minuni prin moastele sale sau prin profetiile lor) putindu-se misca astfel in voie in SUA timp de 10 ani, in Australia, in Canada . Si cine facea aceasta ? El un legionar ! Cititi dara ceea ce v-am recomandat sau daca va este teama de a nu va schimba scara de valori , inchideti computerul si fugiti de astfel de threaduri !
Este un caz !
Un alt caz,Horia Sima de exemplu , dupa ce securitatea lui Moruzov si Carol II l-au incalecat, a reusit sa compromita definitiv in fata romanilor si sa dezintegreze Miscarea (asta si era misiunea primita contra vietii) iar dupa fuga in strainatate sa comande asasinarea legionarilor care au descoperit cu dovezi si au scris despre jocul lui !
Faptul ca C.Z.Codreanu nu a tradat cauza Miscarii pt. Securitatea regala, pt. Carol II si pt. Antonescu a facut ca familia parintilor sai sa plateasca obolul asasinarii a 3 din cei 5 copii ai sai . Ce credeti ca era in sufletul sau cum credeti ca a adormit mama acestui fiu al neamului petrecind toate acestea ? Mai ales ca la baza intrigilor care s-au finalizat cu asasinarea Capitanului era fostul prieten al familiei , savantul Nicolae Iorga . Astfel , si inca pt. multe alte lucruri , el a si avut sfirsitul pe care l-a avut ! Nu avea miinile chiar asa de curate cum a lasat istoria sa se inteleaga, istoria comunistilor.

Daca veti citi colectia Revistei ,,Puncte Cardinale", editata la Sibiu de Gabriel Constantinescu ,numerele din anii 2009-2010 , sau daca nu, puteti citi pe acest site articolul ,,Cuvant de folos al parintelui Arsenie Papacioc despre parintele Marcu Dumitrescu de la Manastirea Sihastria ", un alt titan al legiunii si mai ales al puscariilor , veti da peste marturia parintelui Arsenie Papacioc, legionar convins, care intrebat acum , in contemporaneitate, despre forta si doctrina crestina a Miscarii a raspuns :

,,Imi amintesc ca iesind de la parintele din chilie, pe un coridor m-a intrebat cineva despre Miscarea Legionara, ce este. I-am spus: n-ai sa pricepi, dar un lucru trebuie sa intelegi si sa te temi: patronul Miscarii Legionare este Arhanghelul Mihail si i-am spus troparul: "Unde umbreaza darul tau Mihaile Arhanghele, de acolo se teme toata lucrarea diavolului, ca nu sufera sa ramana langa lumina ta lucifer, care a cazut din cer. De aceea ne rugam tie: sagetile lui cele de foc indreptate cu viclesug impotriva noastra stinge-le prin mijlocirea ta, vrednicule de lauda Mihaile Arhanghele." Asta era Garda de Fier, i-am spus."

Iar eu cred ca nici dvs. nu veti pricepe . Faptele Miscarii sunt in primul rind pt. inima si abia apoi pt. minte !
Sau poate ca nici parintele Arsenie Papacioc nu este destul ca sa miste inima si constiinta dvs. intr-un sens nobil .
Intr-un asemenea caz , lucrurile se clarifica si se simplifica mult : credeti ce va este mai la indemiina !
Fratia ta esti inselat de draci mai frate,ca ataci cu minciuni pe IPS Bartolomeu si amesteci vechiul judaism,care avea si invataturi care nu erau de la Dumnezeu amestecate cu invataturile de la Dumnezeu cu ML,care era cam contra judaismului vechi.

De ce nu o zici pe aia dreapta,ca la vechea religie iudaica nu zicea de existenta Satanei,dar cand vine Dumnezeu Iisus Hristos zice clar de caderea lui Satana si de existenta ingerilor cazuti.
Ia arata in VT,unde zice lamurit,de existenta ingerilor cazuti?
Ca nu zice nicaieri.

De ce la nasterea lui Dumnezeu Iisus Hristos vin sa se inchine trei magi de la rasarit,adica din est,care din cate se pare erau de religie zoroastriana si nu vin sa se inchine cei de religie iudaica?

Ca parintele Arsenie Papacioc tot timpul l-a vorbit de bine pe IPS Anania,nu a zis vreodata ceva rau de el.
Apoi,sa o zicem iar pe aia dreapta,ca judaistii fanatici initiali care adusesera comunismul in Romania au fost alungati mare parte din ei,da prin SUA erau destui judaisti fanatici care isi desfasurau activitatea nestingherit.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 13.03.2012 at 22:07:11.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.03.2012, 22:21:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Povestea despre Caraza si D.Andronescu nu este chiar asa, sau in tocmai cum s-a relatat , ci insasi D. Andronesc a fost mustrat de legionarii in viata pt. ca a indrasnit sa scrie un crimpei de adevar nemarturisit pina in prezent asa cum il face el. Declaratia ii apartine . Este evident vorba despre pozitia si rolul lui Bartolomeu Anania in reeducarea de la Aiud .

Am citit mereu si am cauta sa merg pe urmele acestor martiri facind multe pelerinaje si observatii proprii. Cunosc multe minuni facute cu sfinte moaste de la Aiud
Nu se indoieste cineva ca au fost sfinti in inchisori, de curand a izvorat mir din sfinte moaste din inchisoare. Iar unii din ei au fost legionari.
In schimb e gresit ce spui despre vrednicul de pomenire IPS Bartolomeu, sper ca in urma discutiei sa iti schimbi parerea si sa iti dai seama ca e denigrat pe nedrept. Iar unul din cei mai mari aparatori ai sai este D. Andronescu, nu stiu de ce spui ca el l-ar fi acuzat cand e exact invers. Uite aici articolul scris chiar de el in care ii ia apararea lui IPS Bartolomeu: http://www.punctecardinale.ro/apr_2006/apr_2006_10.html
El incheie articolul: "Faptul ca a acceptat sa faca parte din acest colectiv, cred eu, singurul repros care i se poate face acestui om. Dar aceasta este infinit mai putin decat ceea ce s-a incercat sa i se puna in carca de catre niste oameni ulcerati de vremuri, sau de catre cutare gazetar imund (care si-a dovedit astfel, o data in plus, nu doar reaua-credinta, ci si ignoranta crasa, cu un zel partizan demn de o cauza mai buna)."

Iata ce spune Parintele Calciu-Dumitreasa despre IPS Bartolomeu:
"Sunt insa unii fericiti carora Dumnezeu le da apa vietii fara masura, si duhul lor, mereu tanar, nu se vestejeste niciodata: tari in suferinta, neinduplecati in fata asupririlor, nepatati in fata calomniatorilor, niciodata raspunzand cu aceeasi moneda, ei isi indeplinesc destinul harazit de Dumnezeu, pasind demni peste nimicniciile momentului, spre implinire. Acestia sunt oameni nascuti cu o mare fagaduinta langa ei. ...
Dar pentru Ierarhul acesta mereu tanar, painea se frange odata cu inima, glasul Domnului pentru el graieste. Uneori glasul sfant amuteste, incercarile curg, vrajmasul ii prigoneste sufletul si viata i-o calca in picioare, dar, pana acum, Domnul nu l-a dat mortii, caci nu s-a inchinat dumnezeilor mincinosi, nu a plans dupa castravetii Egiptului si nici n-a cartit in pustie intorcandu-si privirea spre vitelul de aur. Nu a ratacit de la dreapta credinta nu s-a lasat ispitit de slava desarta, nici nu s-a inchinat puterii omenesti sau stralucirii mintilor care au parasit calea Domnului glorificandu-se pe ei insisi.
Câteodată Domnul l-a apăsat cu apăsare mare, câte odată a trimis vrăjmașii asupra lui să-l sfâșie cu dinții, ademeniri și făgăduințe, grăiri de rău, apăsare pe cerbice. Dar, încă odată, morții nu l-a dat, căci El îl pregătea pentru o stare mai înaltă, pe care totdeauna o dăruiește celor care Il iubesc pe El. Mintea lui nu s’a întunecat din cauza anilor, duhul lui nu s’a incovoiat pentru a place oamenilor, ci totdeauna a țintit mai sus. Astăzi păcatele se curăță, inima se îmbunează, dragostea arhierească învăluie pe toți, cu căldura inimii care niciodată nu a gândit răzbunare.
Pășind pe treapta înălțării, binecuvintați, Inalt Presfintite pe toti care vă urăsc și care va iubesc iubesc, pe cei care v’au făcut rău sau v’au făcut bine ca nimeni sa nu plece flămând sau însetat, sau întristat de la acest ospăț al bucuriei. Dumnezeu să va țină mintea trează spre păzirea adevăratei gândiri ortodoxe, darul vorbirii și al scrisului neîntinat de nici o minciună din cele care astăzi bântuie lumea, poftirile neîngăduite să nu vi se atingă de inimă și totdeauna să răspândițî binecuvântări pe care noi vi le cerem, dar și peste cei care nu vi le cer, însă au nevoie de ele. Amin."
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.03.2012, 22:56:05
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu are vreo legatura dl Antonescu,care a fost un idiot,un inselat de draci de a stat in alianta cu cei care au participat la asediul Sankt Petersburgului (http://en.wikipedia.org/wiki/Siege_of_Leningrad) ,cu ML cea din vremea lui Zelea Codreanu.
Cand a vazut ca nazistii fac asemenea dezastre umanitare,trebuia sa inceteze alianta cu ei.
Lupta trebuie sa fie impotriva ideologiei fanatic judaiste,nu impotriva civililor.
Asta vroia dl Zelea Codreanu sa faca in primul rand,o lupta spirituala prin renasterea spirituala a poporului roman,sa nu fie vulnerabil poporul roman in fata acestei religii a Satanei,judaismul actual fanatic.
Acum aceasta religie draceasca,satanica,judaismul fanatic actual,are si "mucenici" ca i-au inselat draci pe unii din nazisti sa prigoneasca pe cei de aceasta religie satanica,pe motive religioase.
Adica prigoana asta nu a facut decat sa declanseze un val de simpatie nejustificata fata de judaistii inselati de draci,sa abandoneze omul prudenta necesara,cand trata cu un judaist.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 13.03.2012 at 22:59:20.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.03.2012, 14:46:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Va jucati cu cuvintele crezind ca descoperiti asfaltul !

Ca o contramasura la speculatia excelenta pe care o faceti va raspund :

Si Biblia/Scriptura spune ea insasi ca NU EXISTA DUMNEZEU !(Psaltirea , Ps.13/1) ...si totusi exista cu certitudine , iar ceea ce spune Scriptura a fost doar speculat .
Cind speculam ajungem exact unde nu ne asteptam !
n-am inteles ce ai vrut sa zici. Fii mai explicit.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.03.2013, 02:16:55
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

o emisiune foarte interesanta in care d-l Razvan Codrescu(poet, traducator, eseist) explica foarte bine fenomenul legionar in contextul istoric respectiv:

http://cuvintedintaceri.blogspot.ro/...ie-domnul.html
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.03.2013, 02:23:38
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Miscarea Legionara

http://www.youtube.com/watch?v=-lfK4LmloIg


Pr. Amfilohie si Pr. Moise -- Despre Sfintii Inchisorilor

http://www.youtube.com/watch?v=HiNcJYEwcvs
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.03.2013, 09:52:38
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Atunci va propun sa renuntati la a cerceta Miscarea si sa rugati adminul sa inchida threadul deoarece vor urma multe vorbe in vint !
corect!
si revin cu intrebarea la care nu mi s a raspuns pe alt topic.am gasit o pagina pe net cu zeci de carti despre politica legionara,dar nu au contacte.cum sa fac sa comand macar cateva?
www.miscarea.net (foaie nationala)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.03.2013, 11:06:13
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
corect!
si revin cu intrebarea la care nu mi s a raspuns pe alt topic.am gasit o pagina pe net cu zeci de carti despre politica legionara,dar nu au contacte.cum sa fac sa comand macar cateva?
www.miscarea.net (foaie nationala)
e-mailul lor este in josul paginii!
E-mail: Legiunea Nicolae Nitã

Daca citesti si pe calculator, cauta si pe scribd.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.03.2013, 11:22:01
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
corect!
si revin cu intrebarea la care nu mi s a raspuns pe alt topic.am gasit o pagina pe net cu zeci de carti despre politica legionara,dar nu au contacte.cum sa fac sa comand macar cateva?
www.miscarea.net (foaie nationala)
-sunt si carti electronice, pdf..:

Aurel Visovan – Dumnezeul meu vol 1

Aurel Visovan – Dumnezeul meu vol 2

Bejan Dimitrie, Pr.-Oranki. Amintiri din captivitate

Caraza Grigore-Aiud însângerat

CARTICICA SEFULUI DE CUIB,PENTRU LEGIONARI

Cicerone Ionitoiu-Genocidul din România

CODREANU- CARTICICA SEFULUI DE CUIB

CORNELIU ZELEA CODREANU – PENTRU LEGIONARI

CORNELIU ZELEA CODREANU – VIATA

Horia Sima – Era Libertatii – Statul national-Legionar vol.1

Horia Sima – Era Libertatii – Statul national-Legionar vol.2

Patimile dupa Pitesti – Paul Goma

Preot Nicolae Grebenea -Amintiri din intuneric

Radu Mihai Crisan – MOTA SI MARIN. TESTAMENTELE POLITICE

Radu Mihai Crisan – SECRETUL SABIEI DE FOC. Fenomenul Legionar

Bejan Pr Dimitrie – Bucuriile suferintei

Dumitru Bordeianu-mlastina disperarii

VIRGIL MAXIM-IMN-PENTRU-CRUCEA-PURTATA


Valeriu Gafencu – Indreptar la spovedanie

Valeriu-Gafencu-Sfantul-inchisorilor-cartea completa-1921-1952

Intoarcerea-la-Hristos-de-Ioan-Ianolide

Last edited by antiecumenism; 10.03.2013 at 11:49:36.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.03.2013, 14:05:47
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

ce tare!mersi,dar prefer sa comand.tusu de la imprimanta e de 10 ori mai scump,iar cand citesc pe net ma dor ochii.prefer in foi.multumesc de recomandare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Miscarea Legionara o miscare cruciato-cavalereasca? mihailt Generalitati 6 03.11.2010 21:11:49
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13