Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 21.04.2015, 22:19:17
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Inchiziția, da, în măsura în care verdictele erau de condamnare la moarte, nu pot spune că aprob.

În ce privește Cruciadele, avem păreri divergente, fără doar și poate. Hint: ce reprezintă avatarul meu ?
Reply With Quote
  #332  
Vechi 21.04.2015, 22:21:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-am de gand sa dezbat cruciadele.

Am pus in discutie doar izul de ipocrizie, atunci cand spui ca doar altii de alta religie au ucis intentionat, sistematic si organizat in numele Dumnezeului lor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 21.04.2015, 22:29:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
- ceea ce pe de o parte dl. Mihnea dispretuieste (la musulmani) iar pe de alta parte aproba (pedeapsa cu moartea in numele dreptatii chiar si la crestini).

Inchizitia si Cruciadele n-au fost in nici un caz un fenomen insignifiant in timp si spatiu.
Mai intai: cand am aprobat eu pedeapsa cu moartea ? De unde le scoateti ?

Pe urma: este condamnare la moarte uciderea celor 30 ? Ca si a celor 144 de la inceputul lunii ? Ca si a atator altora ? Pentru care crime au fost ei condamnati la moarte ? De care tribunale ?

In sfarsit: comparati cruciadele cu aceste crime ? Care este legatura dintre razboaie in care doua armate erau fata in fata, adunate sub steagurile Crucii, respectiv al Semilunei, formate din oameni inarmati fiecare, care plecasera la razboi fiecare, cu ce se intampla acum ? Numai reaua vointa (ca de imbecilitate nu va suspectez) va face sa nu vedeti diferentele.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #334  
Vechi 21.04.2015, 22:35:36
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
doar altii de alta religie au ucis intentionat, sistematic si organizat in numele Dumnezeului lor.
Probabil, cu excepția inuiților, toate religiile se încadrează aici, inclusiv buddhiștii care, teoretic, trebuie să măture pământul înaintea lor, ca să nu calce pe vreo râmă.

Și nu vorbim doar despre icsulescu care a dat la cap în numele lui Dumnezeu, Allah, Buddha sau Manitou. Vorbim despre Patriarhul, sau Papa, sau popa, sau imamul, sau bonzul, sau șamanul care a aprobat uciderea și a promis lui icsulescu iertarea de păcate, scutirea de ani din Purgatoriu, viața veșnică, Nirvana, 99 de virgine sau Veșnicele Plaiuri ale Vânătoarei ca răsplată. Și nu oricum, ci cu o amplă justificare teologică.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 21.04.2015, 22:42:39
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai intai: cand am aprobat eu pedeapsa cu moartea ? De unde le scoateti ?
Păi aveți un articol în sensul ăsta pe blogul personal. Și mai aveți niște intervenții pe forum în care o lăudați pe baba care a pus un vreasc pe rugul lui Jan Hus. Am înțeles ceva greșit ?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe urma: este condamnare la moarte uciderea celor 30 ? Ca si a celor 144 de la inceputul lunii ? Ca si a atator altora ? Pentru care crime au fost ei condamnati la moarte ? De care tribunale ?
Păi nu știm. Dacă au fost niște tribunale ecleziastice islamice, de niște imami sau mai știu eu ce, conform cu propriile lor norme juridice, cam la fel cu tribunalele inchiziției ?!! Cine știe, poate că ei nici măcar n-au fost torturați...

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In sfarsit: comparati cruciadele cu aceste crime ? Care este legatura dintre razboaie in care doua armate erau fata in fata, adunate sub steagurile Crucii, respectiv al Semilunei, formate din oameni inarmati fiecare, care plecasera la razboi fiecare, cu ce se intampla acum ? Numai reaua vointa (ca de imbecilitate nu va suspectez) va face sa nu vedeti diferentele.
Cruciadele sunt altă mâncare de pește. Nimeni nu confundă tortura și execuția prin ardere de viu, sau prin tăierea gâtului, cu războiul între armate.
Reply With Quote
  #336  
Vechi 21.04.2015, 22:54:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai intai: cand am aprobat eu pedeapsa cu moartea ? De unde le scoateti ?

Uite aici discutia (am mai dat deja o data link -ul)
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...moartea&page=2

A mai fost si alta data, asta e cea mai recenta.

Citat:
Pe urma: este condamnare la moarte uciderea celor 30 ? Ca si a celor 144 de la inceputul lunii ? Ca si a atator altora ? Pentru care crime au fost ei condamnati la moarte ? De care tribunale ?
Din perspectiva lor, este.
Tribunalul lor.
Doar nu vreti sa spuneti ca cei a caror condamnare la moarte o aprobati au fost judecati de un tribunal divin sau cu patalama de Sus in acest sens.

Citat:
In sfarsit: comparati cruciadele cu aceste crime ? Care este legatura dintre razboaie in care doua armate erau fata in fata, adunate sub steagurile Crucii, respectiv al Semilunei, formate din oameni inarmati fiecare, care plecasera la razboi fiecare, cu ce se intampla acum ? Numai reaua vointa (ca de imbecilitate nu va suspectez) va face sa nu vedeti diferentele.
Ba da, uite si diferentele:

15, Iulie 1099 cucerirea Ierusalimului de catre cruciati si masacrarea locuitorilor: musulmani, evrei, soldati, femei, copii.

Mai uman a fost Saladin si musulmanii, care atunci cand a recucerit Ierusalimul la 2 Octombrie 1187 si a lasat majoritatea sa plece contra unei rascumparari simbolice care si asa n-a fost platita pentru unii care au ajuns sclavi dar nu masacrati.

Ceea ce nu s-ar putea spune despre "eroii" celei de a III Cruciade (1189-€“1192) cand Richard Inima de Leu a cucerit Acre si a ucis 3000 prizonieri, inclusiv femei si copii.

Deci mai usurel cu onoarea asta a campului de lupta si "religia aia criminala fata de noi mieluseii cu mainile curate".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.04.2015 at 23:04:38.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 21.04.2015, 23:06:37
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Pe de altă parte, niciunul dintre excesele cruciaților, din prima, a doua sau chiar a patra Cruciadă, n-au fost aprobate de către autoritatea eclezială catolică. Dimpotrivă.
Reply With Quote
  #338  
Vechi 21.04.2015, 23:39:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Uite aici discutia (am mai dat deja o data link -ul)
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...moartea&page=2

A mai fost si alta data, asta e cea mai recenta.
Eu nu am aprobat acolo pedeapsa cu moartea. Nici in articolul de pe blogul meu religios. Ceea ce eu am sustinut si sustin este ca a spune ca pedeapsa cu moartea este ilegitima moral nu corespunde cu Biblia, cu doctrina Bisericii Catolice ori a Bisericii Ortodoxe. Punct. Este o invatatura noua, care nu vine de la Dumnezeu, ci de la oameni. Ca si pretinsa superioritate a democratiei. Ca si existenta sau nu a sclaviei daca vreti. Acestea nu sunt Sfanta Doctrina, ci ideologii, fiindca vin de la filosofi si nu de la Dumnezeu. Nu au nici cel mai mic suport biblic, patristic, liturgic ori din partea Magisteriului Viu al Bisericii.

Citat:
Din perspectiva lor, este.
Tribunalul lor.
Doar nu vreti sa spuneti ca cei a caror condamnare la moarte o aprobati au fost judecati de un tribunal divin sau cu patalama de Sus in acest sens.
Au fost judecati:
-de un tribunal legitim. Agreat de episcopul locului si de Rege, a caror putere vine de la Dumnezeu, conform cuvintelor Domnului nostru.
-format din judecatori care nu erau parte in proces si care erau altii decat calaii lor
-a existat un probatoriu
-s-au putut apara si s-au aparat
-au fost judecati in baza unor legi preexistente
-abjurarea le-a stat mereu la dispozitie si a fost cauza de remisiune a pedepsei

Nimic din toate acestea la pretinsele tribunale musulmane care i-ar fi "condamnat" pe cei pe care i-au omorat.


Citat:
Ba da, uite si diferentele:

15, Iulie 1099 cucerirea Ierusalimului de catre cruciati si masacrarea locuitorilor: musulmani, evrei, soldati, femei, copii.

Mai uman a fost Saladin si musulmanii, care atunci cand a recucerit Ierusalimul la 2 Octombrie 1187 si a lasat majoritatea sa plece contra unei rascumparari simbolice care si asa n-a fost platita pentru unii care au ajuns sclavi dar nu masacrati.

Ceea ce nu s-ar putea spune despre "eroii" celei de a III Cruciade (1189-€“1192) cand Richard Inima de Leu a cucerit Acre si a ucis 3000 prizonieri, inclusiv femei si copii.

Deci mai usurel cu onoarea asta a campului de lupta si "religia aia criminala fata de noi mieluseii cu mainile curate".
Va referiti la pretinse crime de razboi luate pesemne din materiale de propaganda contra Bisericii si care nu intereseaza subiectul discutiei. Si nu intereseaza pentru ca faptul ca un razboi este just nu inseamna ca in acel razboi nu au loc crime de razboi.
Iar diferenta e aceea ca acele cruciade au corespuns criteriilor razboiului just. Ele au fost contraofensive ale crestinatatii asupra unor armate ostile care intrasera adanc in hinterlandul crestin, ajungand la Potiers, la 200 de kilometri de cartierul general crestin care era Roma, la zidurile Vienei, capitala a imperiului care primse Spada sfanta si misiunea de a apara Biserica lui Cristos.

Dimpotriva:
-macelurile provocate in aprilie 2015 de musulmani nu sunt razboaie
-in niciun caz razboaie juste, fiindca
-nu au fost atacati de crestini
-crestinii nu au ocupat niciun avanpost din hinterlandul lor
-nu erau constituiti in armata, nici nu aveau posibilitatea de a se apara, nici experienta de a o face.

Cititi din Catehism criteriile razboiului just si vedeti daca corespunde VREUNUL. Pentru ca un razboi sa fie just trebuie sa corespunda TOATE.

Prin urmare, dv persistati in eroarea de a pune semnul egal intre razboaiele juste ale sfintilor cruciati si aceste omoruri miselesti.

Paradoxul este ca un user a intrebat, mai sus, de ce Occidentul nu face nimic. Nu face nimic acum, dar iata ca a facut odata. Prin urmare, trebuie sa lamurim: cand greseste Occidentul ? A gresit atunci, pentru ca a luat apararea crestinilor ? Sau greseste acum, pentru ca nu ia apararea crestinilor ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.04.2015 at 00:01:07.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 22.04.2015, 00:23:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Cum nu a facut nimic occidentul ? Pai nu a democratizat Libia ? Nu si-a varat coada in Siria ? Nu a uitat armament pe marginea drumului taman cand treceau aia pe acolo ? Nu i-am vazut toti pe jihadisti in masini Toyota noi noute ?
Reply With Quote
  #340  
Vechi 22.04.2015, 11:49:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pe de altă parte, niciunul dintre excesele cruciaților, din prima, a doua sau chiar a patra Cruciadă, n-au fost aprobate de către autoritatea eclezială catolică. Dimpotrivă.
O data ce impingi bolovanul la vale cu scopul expres de a zdrobi oameni, e cam ipocrit sa-ti asumi responsabilitate selectiva pentru cine a zdrobit.

Care erau asteptarile?
Doar crema societatii sa participe, sa fie o armata de sfinti?

Si nici nu ma astept sa fi fost dezaprobati foarte tare, vrajitoria este ceva care sa merite tribunal, tortura, rug, doar sa omori femei si copii e suficienta o dojana formala, mai ales daca a fost pentru o cauza divina, poruncita de Dumnezeu, hrr..loctiitorul lui - tot pe acolo.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.04.2015 at 12:15:57.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11