Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 17.01.2011, 17:59:14
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Obrăznicia de a-l crede pe Dumnezeu un neputincios

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul

deci s-a dat liber la obrăznicia de a-l crede pe Dumnezeu un neputincios și un mincinos...
Oare cine a dat liber la "obrăznicia de a-l crede pe Dumnezeu un neputincios "?

298.“Dumnezeul” cel neputincios de la Pucioasa (I)


Liderii pucioși sunt acei îndrăzneți care, sistematic, au obrăznicia de a-L crede și de a-L face pe Dumnezeul creștinilor neputincios. Ei își imaginează (și apoi propovăduiesc cu succes lumii întregi) un “Dumnezeu” Pucios slab și plângăcios, zugrăvit după chipul și asemănarea lor în tot soiul de declarații insolente, care clamează la modul general neputința lui Dumnezeu.

Ceea ce putea face Dumnezeu pe vremea lui Noe este astăzi de neimaginat:

“Unde ești, Noe, să-Mi fac casă? Am făcut atunci, am împlinit, dar ce Mi-a rămas, nu mai pot să-Mi împlinesc azi.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 25-9-1973)

O promisiune (care vine din neputința declarată a Dumnezeului” Pucios) pretinde că “puține cuvinte se vor mai spune de acum încolo”. Ea însă s-a dovedit a fi mincinoasă: cele câteva, “puține cuvinte” promise atunci, s-au dovedit a fi o logoree fără de sfârșit, aproape treizeci de ani de-a rândul:

“Israele tată, Israele, puține, puține cuvinte am să-ți spun, că nu mai pot.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 8-11-1973)
“Dacă ați fi voi desăvârșiți, toate tainele le-aș vărsa în fața voastră, dar după cum am văzut vânzarea din trecut, nu mai pot, tată, să mai spun..” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 10-02-1975)
Îndelung-răbdătorul” de la Pucioasa a ajuns deja la capătul răbdării:

“... Nu mai pot răbda. Plânge cerul din pricina Mea și plânge împreună cu Maica Mea, că vede că vremea de acum e lipsită de creștini.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 13-11-1975)
“... Copilașii Mei, nu mai pot răbda această mișelie, această tâlhărie.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 6-12-1976)

Neputința îl împiedică pe “Dumnezeul” Pucios a face o necesară “curățenie generală”:

Nu mai pot, copilul Meu, nu mai pot, tată, și vreau să fac curățenie bună.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 20-4-1991)

Neputința “Dumnezeului” Pucios nu a fost așa de la început, căci au fost și vremuri mai bune pentru El și pentru adepții Lui. Acum El nu mai poate să stea în Biserică, și de aceea acuză Biserica majoritară de sectarism:

Când am putut, am făcut mână întinsă bisericii lumii. […] Când am putut, Mi-am făcut loc. Acum, tată, nu mai pot întinde mâna bisericii lumii, care s-a depărtat de Mine. Mi-e rușine cu ea la Tatăl.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 4-3-1995)

Liderii pucioși se consideră intermediarii puși de “Dumnezeul” Pucios între El și om, astfel încât oamenii să nu-L mai deranjeze pe “Dumnezeu”cu pricinile și cu cererile și cu greutățile lor, ci să le prezinte lor, “călăuzelor” de la Pucioasa:

“Fiecare vine cu el la Mine și Îmi spune să Mă unesc cu el la greutățile lui, dar Eu aștept să se unească el cu Mine; cu Mine și cu jugul Meu cel ușor, că nu mai pot, poporul Meu, nu mai pot duce jugul omului, nu mai pot. Am pus călăuză din tine peste tine. Nu te mai sui la cer cu pricinile tale pământești și trupești și firești. Scutură-te de pricinile tale. Nu mai pot, poporul Meu.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 22-7-1996)

Numai “Dumnezeul” de la Pucioasa are voie să spună “nu mai pot!”. Creștinii nu au voie, căci pentru ei e rușinos să spună așa ceva, în loc să sufere în tăcere sub sarcinile lor, fără a spera măcar la vreun ajutor cât de mic de la ceruri:

“O, ferice de cel necăjit, Verginico, că acela iubește pe Dumnezeu. Nu cel ce spune: „Nu mai pot, Doamne, sub necazuri!“, nu despre necăjitul acela grăiesc eu, ci despre cel fericit care nu are decât pe Dumnezeu avuție și fericire și pace. O, e rușinos să spună creștinul: „Nu mai pot, Doamne!“. E rușinos să spună fiul cel de azi al lui Israel: „Nu mai pot, Doamne, ajută-mă, că nu mai pot sub sarcinile mele!“; e rușinos, după atâta mângâiere, după atâta stat al Domnului cu Israel. Și e bine să spună: „Ajută-mă, Doamne, să fac voia Ta, ca să nu sufăr nimic și să fiu fericit în toate câte Tu îmi trimiți ca să fac și să port“.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 4-12-1996)

Dar, în neputințele Lui, “Dumnezeul” de la Pucioasa are un sprijin prețios: “poporul” pucios cel “credincios”, care ascultă orbește și face tot ce i se cere din partea liderilor lui, oricât de năstrușnice ar fi aceste cereri, atunci când Dumnezeul” Pucios nu mai poate să vină cu voile Lui pe pământ :

“Mare minune este această minune că te am Eu pe tine popor al Meu pe pământ și că grăiesc cuvântul Meu ție. Așa minune n-a fost de când e veacul. Așa cărare n-am avut nicicând. […] Așa și Eu Îmi repar cărarea Mea la voi, copii ai cuvântului Meu, și vin la voi pe cărare, fiilor, căci omul credincios Îmi vine în ajutor atunci când nu mai pot să vin cu voile Mele pe pământ.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 8-11-1997)

Spre deosebire de Hristos, care mărturisea public că a venit “ca să slujească, nu să fie slujit” (v. Matei, 20,28) , “Hristosul” Pucios mărturisește deschis că El nu mai poate să-i slujească pe oameni, și de aceea vrea ca omul să Îi slujească, și nu să-l slujească El pe om:

Nu mai pot să fiu cu cei ce Mă vor să le slujesc în toate, că aceia, și Eu, și ei, vor să le slujesc și să-și slujească lor. Eu sunt cu cei ce-Mi slujesc Mie […] Vai celui ce se bizuie pe puterea lui, că acela zice „Nu pot“, și de aceea nu poate.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 14-10-1998)

Nici Salvator și nici Lumina lumii nu mai poate fi “Hristosul” Pucios pentru cei aflați în întuneric, căci Acesta S-a tras din mijlocul oamenilor și nu mai poate întinde mâna după ei:

“Fiilor, e numai întuneric afară, căci Eu M-am tras din mijlocul oamenilor și nu mai pot întinde mâna după nimeni, căci tot omul stă în mijlocul întunericului. […] O, nu mai pot întinde mâna după omul care Mă strigă din mijlocul întunericului dacă el acolo stă […]. Nu mai pot întinde mâna după om.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 9-1-2000)

Hristosul” Pucios, Cel care spunea sistematic că a venit la Pucioasa fără trup, ci numai “duh și cuvânt”, Se plânge acum că nu mai poate din cauza omului și că-L doare trupul (pe care mai înainte spunea că nu-l mai are, îndată ce este venit doar în Duh):

Nu mai pot, omule strivit de păcat. Mă dor păcatele tale, Mă doare trupul pentru tine.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 17-06-2000)

Liderii pucioși sunt gata să împartă neputințele “Dumnezeului” lor, oftatul și bucuria, greul și ușorul:

“O, nu mai pot să oftez singur. Stau cu voi în sfat și îmi împart cu voi oftatul, copii ai venirii Mele, ca să învățați ce înseamnă să fiți copiii venirii Mele și la greu și la ușor, și la durere și la bucurie.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 14-1-2001)

Atotputernicul” de la Pucioasa se declară “rob al omului minciunii”, făcând aluzie la preoții bisericii care trăiesc de pe urma preoției, după îndemnul Scripturii (v. 1Cor. 9,9, și 1Tim. 5,18) și despre care spune că “L-au vândut”:

“Mă plâng cu cuvântul. Sunt orbi toți oamenii, și Eu nu mai pot scăpa de robie, căci omul minciunii M-a scris pe casa lui ca să trăiască pe urma numelui Meu, dar Eu nu i-am spus să facă așa. Eu nu M-am dat nimănui să Mă vândă decât lui Iuda, ca să se împlinească Scriptura cu Mine, Păstor vândut de om.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 12-2-2001)
  #372  
Vechi 17.01.2011, 18:01:08
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 298.“Dumnezeul” cel neputincios de la Pucioasa (II)

Nici măcar de iertare nu mai este în stare “Dumnezeul” de la Pucioasa, aducându-Și tot felul de justificări pentru această nouă neputință. Iar cea mai mare justificare este durerea de a se înfățișa la “Tatăl” său cu insuccesul lucrării de mântuire de peste om, insucces care-i zdruncină pacea lăuntrică și le aduce plâns și zbucium amândorura:

“Nu mai pot să spun acum: „Tată, iartă-i, că ei nu știu ce fac!”, căci Eu M-am scris pe cer și pe pământ Dumnezeu adevărat, arătându-i omului aceasta după ce Eu am murit pentru om ca să înviez și să Mă dovedesc ce sunt și cine sunt. O, cum să mai mijlocesc la Tatăl după ce i-am arătat omului cine sunt? Dacă omul știe de unde sunt și cine sunt, și el nu face voia Mea ca să Mă mărturisească așa, ce pot să-I mai spun Tatălui despre om când Tatăl plânge de mila Mea cu suspin adânc? Omului nu-i place sub jugul Meu, nu-i place sub voia Mea, și plânge adânc Tatăl Meu de mila Mea, și voiește să-Mi dea pacea Tatăl.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 14-1-2002)

Dar cei care l-au vândut pe “Dumnezeul” de la Pucioasa sunt chiar cei din “poporul” lui, despre care spune că l-au vândut prin nepăsarea și neputința lor:

Fă-Mă să pot, poporul Meu, și uită-te în Scripturi și vezi că atunci când poate omul, pot și Eu. Omul nu mai poate nimic pentru Mine, și Eu nu mai pot nimic pentru el fără el. Dar tu fă-Mă să pot peste om și fii copil frumos, că Eu mereu, mereu ți-am spus aceasta, dar caută să pătrunzi bine taina acestui cuvânt, căci cerul se uită la tine și așteaptă după harul Meu din tine, nu după harul tău.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 4-12-2002)

Tot ei sunt cei care l-au determinat, prin neascultare și răceală, să-și mărturisească neputința:

“O, poporul Meu, ia, fiule, și vezi ce înseamnă să-Mi fii fiu. Ia, poporul Meu. Mă ajut cu cei din cer, că am devenit neputincios peste tine, fiindcă tu poți să nu Mă asculți și poți să te asculți pe tine. Ia ascultare, ia duh de ascultare și lasă-Mă pe Mine peste tine, că îmi vine să spun: „Nu mai pot”. Fiindcă tu nu Mă lași peste tine, de aceea îmi vine să spun așa, că nu vreau să te strivească neascultarea și răceala ta de Dumnezeu. Israele, Israele, de mult nu te-am mai strigat așa, și te-am strigat Ierusalime, căci Israel este cel ce se luptă cu Dumnezeu.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 14-12-2002

“Dumnezeul” de la Pucioasa a eșuat și în propovăduirea iubirii:


Nu mai pot să-l fac pe om să Mă iubească. Nu mai pot să-l fac pe om să facă voia Mea, că omul e născut din omul care a făcut voia lui lepădând din el voia Mea.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 9-3-2003)

Nici în liderii pucioși nu mai găsește “Dumnezeul” lor putere de a lucra așa cum voiește, pe motiv că aceștia, care ar trebui să fie “mâna lui dreaptă”, sunt la rândul lor neputincioși și adânc tulburați de tot soiul de lipsuri materiale și de absența unor surse sigure de finanțare (denumite conspirativ “ajutorul de pe pământ”), care să le vină peste noapte și nici să nu le creeze prea mari obligații:

“O, sunteți lipsiți de tot ajutorul de pe pământ, dar stați de-a dreapta Mea răbdând până ce voi pune la pământ toată durerea care încurcă drumul Meu cu voi, toată necredința și loviturile care vă slăbesc pe voi ca să nu mai pot Eu în voi. ” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 7-7-2003)

Intenția generoasă a “Dumnezeului” de la Pucioasa de a face îngeri din diavoli este total compromisă din cauza omului care nu-și ține gura și spune prostii:

“Nu mai vorbi prostii, omule, că atunci când vei striga la Mine să ți le uit, ți le voi șterge cu mare, mare suferință, precum tu Mă faci să sufăr atâta durere, atâta rușine înaintea diavolilor cărora te închini și care ți se închină ca să le faci voia, de nu mai pot Eu să fac înger din diavol și din om.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 19.12.2003)

Liderii pucioși, denumiți “copiii care primesc cuvântul pucios”, sunt singura speranță a “Dumnezeului” pucios, ca prin ei să poată și el pe pământ să-și facă răspândit și cunoscut cuvântul și învățătura care se vrea a fi adânc sfințitoare peste om:

“Harul Meu dorește mult din Mine să-și arate slava lui peste pământ, și de aceea vă rog, copii care stați înaintea cuvântului Meu de câte ori el vine pe pământ cu dor, să vă umpleți cu dor de tot harul Meu, ca să Mă dați voi la cei ce iubesc dumnezeirea Mea pe pământ și în ei, căci cei ce doresc să iubească sfințenia, aceia o caută la Mine și o iau și prin ea se umplu ei de iubirea lui Dumnezeu, și fără ea ei nu mai pot pe pământ, și fără ei Eu nu mai pot pe pământ, și așa am lucrat Eu și acum două mii de ani cu cei ce prin ei Mi-am slobozit dumnezeirea Mea după ce i-am umplut pe ei de ea, de puterea Mea care sfințește toate câte se supun ei pe pământ și în om.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 19-1-2005)

Neputințele “Dumnezeului” pucios sunt totale și desăvârșite pe pământ, căci nicăieri el nu mai poate încăpea cu învățătura lui:

“O, poporul Meu, lumea Mă răstignește mereu, și pe nicăieri Eu nu mai pot încăpea și nu mai pot trăi, căci lumea îl desparte cu totul de Dumnezeu pe om, și omul nu-și simte moartea aceasta dacă el stă în mijlocul lumii, dacă el nu este îmbrăcat cu Duhul Sfânt, prin lumea aceasta a întunericului omului.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 11-9-2005)

Cea mai mare durere, care Îi creează adânci nedumeriri încât nici nu le mai poate purta, îi vine însă “Dumnezeului” pucios de la cei care s-au răzvrătit, și au plecat apoi din sânul sectei, dezvăluind o serie de ascunzișuri extrem de stânjenitoare, care pun sub semn de întrebare “sfințenia” de la “Noul Ierusalim”:

“O, Îmi vine să Mă mânii, Îmi vine să dau cu vărguța cea usturătoare în cei ce se răzvrătesc. Nu mai pot purta durerea aceasta pe obrazul Meu cel sfâșiat și Duhul Meu umilit și biruit de om. Să stau, oare, așa biruit? Să joc și Eu în placul omului?” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 1-3-2009)

Dumnezeul” Pucios îl acuză pe creștinul care se plînge acum că “nu mai poate răbda” că el spune așa din neiubire și din răutate, dar uită că El însuși a spus în repetate rânduri că nu mai poate răbda, și că astfel se acuză pe Sine de neiubire și de răutate și de nesuportarea celui care greșește:

“Aud pe creștinul șovăielnic cum spune: „Nu mai pot, nu mai pot să rabd!“. Acest cuvânt greu vine de la neiubire, vine de la răutate, de la iubirea de sine vine, și omul se suportă pe sine, iar pe altul nu.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa, 7-6-2009)
  #373  
Vechi 17.01.2011, 19:02:40
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovivi

deci s-a dat liber la obrăznicia de a-l crede pe Dumnezeu un neputincios și un mincinos...
Oare cine a dat liber la "obrăznicia de a-l crede pe Dumnezeu un neputincios "?
Dă-o la întors mereu, dă-o, dă-o și apoi ia-o iar de la început viceversa, vicentoarsa, viceglobul pământesc, stop, de parcă nu v-am zis că nu există niciun glob de pământ și nicio planeta... v-am zis mereu.

Păi Dumnezeu așteaptă ca și omul să aibă milă de Dumnezeu cum are și Dumnezeu milă de om, dar iată că omul e sadic și cinic și perversatil și o dă mereu la întors... și așa cum face omul așa și voi...

...și e fericit omul apoi cu bogăția lui și surâde, susrâde că poate împunge de acolo cu spinul... și iată poate omul ca dracool și nu mai poate ca Domnul... nu mai poate ca Dumnezeu ca să facă numai binele ci iată că face omul și răul și se răzbună mereu, căci omul se închină ispitidolului răzbubunării... și dacă s-a răzbunat el odată crezând că s-a răzbunat bine, gata, crede cu pătimășie că a făcut binele, și simte că e adulat de satana că cică îl crede și satana, și se amăgește omul visând și voind avere cu zgârcenie înțeleaptă ca credulul că se crede și el pe el din moment ce crede că îl cred și alții în stare și unii chiar îl cred și atunci crede chiar că îl crede până și Dumnezeu... dar cum să-l creadă Domnul pe omul cel rău și necredincios că ar putea fi bun când El știe și vede ce e cu adevărat în inima omului: avere, înțelepciune de sine, știință deșartă și multă înțepare și răzbunare, spinii păcatelor, adică toată semeția și voia de sine și răutatea rușinii nerușinate a obrăzniciei... deci se vede mândria și omul crede că e virtute și e fericit că își închipuie mărimi despre el căci credulul crede că e crezut, pentru faptul că cică e înțelept, dar el nu știe că e în posesia înțelepciumei și a științeleprelor și că are defapt multă oftică în sufletul pismaș de la zgârcenia cea fânțeleaptă și plină de paie... nu știe sărmanul că încă nu vede ce ispispite grele vin prin el... nu vede ce vine și atunci dă cu bolovani în tot ce mișcă... și în sus, neștiind că or să cadă de acolo formând mările... direct în capul lui cel înțețelept... și nu știe sărmanul ce drob de sare uriaș și-a ridicat pe vârful casei sale prin închipuirea de sine... și nu știe că e din sare de bazna drobul... și din sare din aia foarte amară.

Deci cine te mai crede pe tine omule rău și necredincios? Cine te mai crede faraoane multiplicat în milioane de farisei și saduchei?

Eu ți-am pus mereu placa stricată exact ca un papagal, dar se pare că tu nu vrei s-o mai auzi căci iată parcă te văd cum ești din ce în ce mai plin de grimasele în care crezi că te crezi și te vezi înțețelept:
Citat:
Nu știu de astea... ori de astea, ori de astea, ori de astea, nu știu... de astea... spirtiritiste.

...decât vine unda:

Citat:
Cîntecul papagalului:
„ Eu știu c-ai să mă-nșeli chiar mâine, dar fiindcă azi ești suspărată, am să te iert, e vechi păcatul,.. și nu ești prima... vinovată. (Versiuniune după Minulescu, modificartă. Ce artă? Păi artă marțială și joială... firește.)

și... placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejabba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Așa că iubește-Mă draga mea... dușmancă...”

Că eu atâta știu... și nu știu... ce mă fac cu tine.
Și ai grijă să nu te mai tot desfrânezi tot citind și tot privind, un pic un pic, la tot felul de averi frumușele prin toate filmele horrror, ca să nu rămâi pe veci așa.

Last edited by vsovivi; 17.01.2011 at 19:55:55.
  #374  
Vechi 17.01.2011, 22:58:51
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 293. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel

293. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel în Epistola Întâia către Timotei (partea I: oprirea de la bucate) (III)


Cea care a adus schimbări radicale în dieta pucioșilor a fost “proorocița” Mihaela Tărcuță, care s-a impus ca succesoare a lelicăi Maria încă din anul 1990, concurând-o pe aceasta la “proorocie” și determinând apoi retragerea ei în anul 1994. Interesant este că pe vremea când la cârma sectei erau simultan ambele “proorocițe”, care-și disputau întâietatea în conducerea bicefală a sectei Noul Ierusalim, lelița Mihaela n-a îndrăznit să facă schimbări ideologice majore.

În primul rând, ea pretindea că mesajele aduse de ea nu veneau direct de la Dumnezeu din cer, ci indirect, prin “duhul Sfintei Virginia”. Explicația este simplă: lelica Maria primea în continuare “mesaje” prin același procedeu ca și Verginica: adormită, ea vorbea prin somn, fără să știe ce vorbea “Dumnezu” prin gura ei, și numai cei de față auzeau și-i consemnau spusele. În schimb, lelița Mihaela pretindea că primește “mesajele” de la duhul Verginicăi, ea nemaifiind adormită, ci aflându-se în stare de veghe.

În al doilea rând, și Mihaela reclamă la început doar păstrarea posturilor rânduite, în ceea ce privește consumul de carne. În aprilie 1991 ea îi judeca pe preoții care mâncau carne în post, fiind robi ai pântecelui în ceea ce privește mâncarea de carne (“mănâncă fără oprire”), pentru că pentru ei toate zilele sunt la fel (“mănâncă preotul carne în toată vremea”):

“Că mănâncă preotul carne în toată vremea, ca toată lumea cea rătăcită, mănâncă fără oprire, de la cel din capul bisericii și până la cel mai slab.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 20-4-1991)

Abia în anul 1994 discursul Mihaelei începe să capete accente deviaționiste. Nu numai carnea, dar și derivatele din carne sunt acum puse sub semnul întrebării. Zilele în care consumul acestora va mai fi permis pentru adepții Mihaelei erau de acum numărate. În fața ambițiilor și veleităților de lider absolut ale Mihaelei, nici măcar exemplele biblice nu păreau a fi o piedică greu de trecut. Ea vrea mereu altceva, este mereu bântuită de demonul “schimbării în mai bine”. Ea vrea să-i depășească pe Avraam, pe Ilie și pe David, împlinind cu adepții ei ceea ce acești drepți ai Vechiului Testament n-au fost în stare să împlinească la vremea lor:

“Chiar dacă ai da să zici că Avraam sau Ilie sau David sau apostolii au mâncat lapte și carne și unt, tu să nu mai zici așa de-acum, și să te gândești bine ce zici și să cercetezi bine ce însemni tu pentru ei, pentru cer și pentru veacul care vine acum pregătindu-se prin tine, Israele al ascultării cea din urmă. Cu tine este altceva. Tu împlinești ce n-au împlinit ei.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 1-5-1994)

Mihaela dă startul la sarabanda înnoirilor și totodată la caruselul inconsecvențelor. Ea promovează în scrierile ei un “Dumnezeu” capricios, imatur și inconsecvent, supus întru totul voii năbădăioase a omului. Mai întâi Îl absolvă pe “Dumnezeul” ei de orice ucidere, pentru a pune în cârca oamenilor din vechime obiceiul barbar de a sacrifica animale ca jertfă, pe care apoi le mâncau fierte sau fripte:

De la început a fost ucidere, măi fiilor. Eu n-am cerut oamenilor să aducă animale jertfite înaintea Mea, dar pentru păcatele oamenilor omul a făcut lege, a scris dinte pentru dinte, așa a scris omul pentru păcatul săvârșit, păcat pentru păcat a scris, păcat șters cu alt păcat, și Eu am văzut că aceasta nu avea nici o putere pentru salvarea omului din stricăciune.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 20-1-1995)

După numai o lună, Mihaela Îl face pe “Dumnezeul” ei (Cel despre care spusese că nu le-a cerut oamenilor să ucidă vreun animal pentru jerfă) autorul moral al uciderii popoarelor străine de Israel. Același “Dumnezeu” al Pucioasei se absolvă însă de obiceiul omului de a mânca mâncăruri de carne, spunând că El n-ar fi voit, dar S-a lăsat dus cu vorba de către om, care I-ar fi cerut învoire expresă pentru acest sacrilegiu. Ba mai mult, e momentul acum să se sape puțin și la rădăcina instituției căsătoriei. Mihaela îi pune în gura “Dumnezeului” ei lepădarea de îndemnul nașterii de prunci (deși Biblia o contrazice flagrant, prin acel îndemn “Nașteți și vă înmulțiți” – vezi Facerea 9:1,7 și Ieremia 29,6) și părerea de rău pentru nașterea de prunci (deși tot Biblia arată adevărata voie a lui Dumnezeu, prin porunca “Lăsați copiii să vină la Mine, și nu-i opriți…” – vezi Luca 18,16). Dezvinovățirile "Dumnezeului" Pucios, care dă vina pe om – cum că omul l-ar fi învățat să dea porunci proaste și dezlegări rele – sunt meschine, lamentabile și de-a dreptul penibile:

“Dacă omul a voit carne, Eu i-am zis să mănânce carne, și a ieșit că i-am zis Eu. Eu am zis pentru că a zis omul. Dacă tu ai voit prunci, Eu am zis să-ți faci prunci, și iată, iar Îmi pare rău că l-am făcut pe om, că omul cel tânăr al poporului Meu s-a dus la potop apoi, iar cel bătrân al său s-a dus după cel tânăr, și iată ce potop a căzut peste poporul Meu. Lui Israel i-am zis atunci când l-am pornit spre Canaan, i-am zis să omoare pe tot neamul străin din cale și să-și facă loc spre Canaan.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 15-2-1995)

Drumul fiind deschis, acum trebuia bătătorit un pic. Gama de interdicții alimentare se extinde imediat, de la carne la “untdelemnul mort” și la “vinul falsificat”. Este vorba de untdelemnul obținut prin tehnica distilării la temperaturi ridicate, considerat “mort”, spre deosebire de uleiul presat la rece. Ca să fie mai siguri, pucioșii erau îndemnați la început să consume numai semințele care conțin uleiuri, nu și uleiurile care se obțin din aceste semințe; cu timpul, s-a dat totuși o derogare generală, dar numai pentru uleiurile obținute prin presare la rece. Și această concesie s-a dat cu oarecare îndoială, pentru că “omul din lume” era considerat în continuare un profanator de profesie, un “antichrist” care spurcă totul nu numai cu atingerea, ci chiar și cu privirea lui care deoache și cu respirația lui insalubră și cu cuvântul lui blasfemiator. În primul rând însă, pe lista produselor falsificate de omul-“antichrist” este untdelemnul și vinul:

“Aș vrea să nu mai ai păcate, tată, și am dat de la Mine un om ca să te hrănească cu Trupul și Sângele Meu, ca să nu mai fii tu amestecat cu cei care Mă răstignesc, că preoții bisericii lumii, toți Mă răstignesc, Mă răstignesc greu, că au mâinile pline de păcate, și au trupurile pline de plăceri și de carne, că ei nu mănâncă semințe și mustul din semințe ca tine. Ei mănâncă untdelemn mort, nu untdelemn viu; mănâncă ungere moartă, și la Mine toate au viață, fiule. Sămânța are viață în ea, iar mirul ei unge viața și sufletul și inima, dar mirul acesta când e pus pe foc ca să facă cu el ce face cu alcoolul, acel mir ucide și sufletul și trupul, și nimeni nu mai știe că de mult s-a atins antichrist de untdelemn și de vin.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 15-2-1995)

De aici până la intedicția totală și definitivă a cărnii din alimentație nu mai este decât un pas, pas făcut cu hotărâre în anul 1995. Cuvintele “nu-ți mai dau” din textul care urmează vor să sugereze că până în 1995 carnea a fost permisă, dar acum iată că se interzice din motive de evlavie sau de apropiere semnificativă a zilelor sfârșitului. (Vom vedea că peste câțiva ani liderii pucioși vor pretinde altceva, și anume că de fapt carnea a fost interzisă dintotdeauna, de la Facerea Lumii, iar cei care au mâncat-o de atunci și până în anul de grație 1995 au fost de fapt niște mari călcători ai legii dumnezeiești):

“O, copilaș poporul Meu, mănâncă, tată, mană, și să nu-Mi ceri carne, că nu-ți mai dau. Dacă lui Israel i-am dat carne, ce bine i-am făcut? Că s-a întors în moarte Israel dacă i-am făcut voia.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 27-9-1995)
  #375  
Vechi 18.01.2011, 10:38:17
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Eu înțeleg că Domnul nu mai vrea să mâncăm nimic, absolut nimic, ci să răbdăm foamea și moartea și toată slăbiciunea pentru El fără să micșorăm timpul de lucru sau greutatea lui... fără să stingem Duhul... și nici să dormim de foame nu e voie și nici să moțăim la TV sau PC ori pe stradă cu ochii după goliciuni, ci vrea să dormim între 3 și 6 ore pe noapte cu gândul la El și la frate ca să auzim numai noi cum ne chiorăie mațele ca broaștele.

Deci e permis doar Cuvântul lui Dumnezeu și anafură și apă sfințită și mir viu... așa cum mâncau sfinții de pe la mănăstiri care abea sâmbăta și Duminica mâncau ceva mâncare căci în rest nu mâncau nimic decât un posmeg sau doi și o gură de apă, și posteau și lucrau și se rugau și privegheau, și se și smereau și tăinuiau că nu arătau ei asta cuiva și nu se lăudau cu asta înaintea lui Dumnezeu, sau cu ascultarea lor că știau că Domnul vede în ascuns că dacă te mândrești cuiva cu postul sau cu faptele sau cu vrednicia sau că nu mănânci carne atunci iată că a prins putere satana peste tine și nu Domnul, iar scopul este să reușești să te umilești și să-ți frângi mândria și purterea înțelepciunii contrare Domnului, și așa să fii de slăbit ca să nu mai poți să te îngâmfi ca să ridici la ceartă, din pricina inainiției... ceartă rea, ce artă? Artă marțială și joială, nu-i așa Marto? Deci fără să faci pe victima smolându-și fața și dând lecții viclene și pline de indiciile speranțelor deșarte adică crezând în tot felul de proorocii mincinoase ca să te lauzi tu cu tine folosindu-te de Hristos și foarte superstițioase că vai vai ce nenorocire o să fie dacă nu fac și alții exact ca tine, dacă nu te cred ei pe tine și nu-ți urmează sfaturile și lecțiile disperate întru totul... lecțiile nebuniei tale de pe urmă, așa ca pentru arta desfrânării cu tot felul de delicatesuri sulimenizante și înțețelepte ca să se umple și ei de înțelepciumă sau înțelepră cu care să înțepe și ei cu toată dăznădejdea și ispispita pe oricare frate ca să se răspândească virujul în mase, spre câștigul vicleniei întietățurilor întru dragostea de egolbanu', adică mustrarea aia plină de semeția păcătuirilor unse cu slănină, miere, aur și puf de găină... întru asemănarea cu gLumiail, marele consumator de cafia... cafia dulce amară ca să aibă forță să dea caftoi la oi... că de aia exersează arta, arta marțială și joială... pentru ceartă, dar este scris că pe dracool, și nu pe frate. Că nebunul mereu vrea să-L ispitești pe Dumnezeu ca să păcătuiască și Dumnezeu, adică să se mânie și să ne lepede și să plece și atunci să vezi ''fericire''.

''Marto, Marto, pentru multe te ingrijidoliceștii dar un singur lucru trebuiește și Maria e cea care L-a ales... care a ales bine, că doar numai pe Petru l-am făcut bucătar și câinele turmei și portar, iar voi sunteți cu mult mai mult decât acela... voi sunteți oițele Mele și mielușeii Mei.''

''Dacă Mă iubești Petre, mână și paște oile Tatălui Meu...''
''Pe toate le știi Doamne, știi că te iubesc, dar cu acesta ce va fiii?''
''Dacă acesta va fiii până ce vin Eu ce-ți pasă ție? Tu vino după Mine!''

Și a mers Petru și iată că a câștigat o comoară, o pereche de lanțuri grele într-un fund de temniță grea. Cine le atingea se vindeca de necredință.

''Și pe piatra aceasta voi ridica biserica Mea, că nu de la bârfele sângelui și a cărnii ai mărturisit pe Adevărul ci Duhul ți-a dat ție să mărturisești pe piatra din Capul Unghiului...''

Deci meniul creștinului ar trebui să fie ceva de genul:
-răbdări prăjite în ulei încins
-cozi de pește prăjit pe jar de cărbuni la ursul din pădurea adormită, ursul păcălit de vulpea argintie,
-pofte fierte în smoală și asezonate cu sulfuri scoase din apele sulfuroase
-găuri de covrigi umplute cu bule de apă minerală
-iahnie de vise deșarte frecate de fundul mării
-ceapă și usturoi stivite și bătute cu ardei iuți și cu hrean și puse pe rană
-foi de varză murată sau călită în tăceri tâmpite și speriate și înțepate, ca să iasă acreala din sarmalele pe post de creier
-gogoși din aluat de farisei și saduchei cu suspini și gemuri de murmure
-pălăcințele din cărbune și turte dulci din nisip pudrate cu praf de pușcă să se viceverseze zicala ''la plăcinte înainte și la război înapoi'',
-și alte variațiuniuni pe aceiași teamă care stârnesc ''fericirea'' ca nu cumva să mai îndrăzneștii altădată ca să-ți faci urechiușe de iepurași și ochi de ereți la ceauniuni servite la aceiași masă cu toți puii de vipvipere și de năpârci sub formă de gușlaș ardelenevesc.

Iar la final o beție lungă, o beție cu apă rece, care se lasă cu lătrături la lună că de ce este ea așa de murdară, Luna, după 7000 de ani și de ce ne arată păcatele noastre pe fața ei chiar atât de clar de parcă totul ar fi fost în zadar... deci lătrături și urlete la lună de parcă ai bate șiaua ca să priceapă iapă dar și turma de oi, dar mai ales pentru ca să priceapă oaia mică... și aia grasă.

Iar la final un cântec ostășesc:

''Și-altă dată, și-altă dată, o s-o facem și mai și mai lată... câte-un pic, pic, pic, câte-un picpicpic, până nu mai rămâne nimic, câte-un stropstropstrop, până n-o mai fiii deloc...'', și atunci poate că n-o să-ți mai cânte frații, că ai fiii prost, numai un pic, un pic, un pic, foarte un pic, cel mai un pic, zărindu-te ieșit iar la moul.

Deci, ai grijă că Popoatie, poatie!!!

Last edited by vsovivi; 18.01.2011 at 12:05:50.
  #376  
Vechi 18.01.2011, 11:04:59
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
[...]
Deci meniul creștinului ar trebui să fie ceva de genul:
-răbdări prăjite în ulei încins
-pofte fierte în smoală
-iahnie de vise deșarte frecate de fundul mării
-ceapă și usturoi stivite și bătute cu ardei iuți și puse pe rană
-foi de varză murată sau călită în tăceri tâmpite și speriate și nu înțelepte, ca să iasă acreala din sarmalele de post.
-gogoși din aluat de farisei și saduchei
-plăcăcințele din cărbune și turte dulci din nisip ca să se inverseze zicala ''la plăcinte înainte și la război înapoi'',
-și alte variațiuni pe aceiași temă care stârnesc ''fericirea''.

Iar la final lătrături la lună [...]

Ar trebui să încerci tu întâi meniul ăsta, timp de vreo câteva luni, și abia după aceea să-l recomanzi la alții.
  #377  
Vechi 18.01.2011, 12:37:16
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Ar trebui să încerci tu întâi meniul ăsta, timp de vreo câteva luni, și abia după aceea să-l recomanzi la alții.
Și ca desert, citate exacte sau alambicate, din aproape în aproape ca să cadă sărsăilă pe spate, deci ceartă-l pe dracool și nu pe frate!

Meniul e sigur bun, și nu trebuie testat... și nu e pentru câteva luni ci pentru toată Viața cea fără de moarte... că altfel, dacă mânci azi un ou, mâine un bou, iar poimâine o turmă de viței și de oi și de capre dezmățate... la final o să fiii exact ca o musca, care suge, suge, mușcă și fuge... ca tăunele egolbanu', infinitu' saprofitool... care se friacă pe lăbuțe satisfăcut, și pe cele din față și pe cele din spate și apoi pe cap... și nu scapi de el până ce nu-l prinzi și-i spmulgi toate aripripilele... toatie toatie... aripripioareleoarele aleaalea translucide, că altfel mi ți-L ucide pe Dumnezeu!

Deci scoală-te și te aseamănă cu Hristos și nu cu tăciunele nestins, nu cu mucul... de ții-gară din foi de zi-iar, amar și băgat la dosar... că să știe tot satu' că te-o văzut necuratu' că ai fost dat la gazetă pe post de trombonetă.

Last edited by vsovivi; 18.01.2011 at 12:47:52.
  #378  
Vechi 18.01.2011, 12:53:20
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 293. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel

293. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel în Epistola Întâia către Timotei (partea I: oprirea de la bucate) (III)


O “scăpare” de moment a liderilor pucioși arată că în anul 1995 interdicția pentru carne nu se extinsese încă asupra laptelui și a produselor derivate. Laptele încă mai era considerat drept o alternativă acceptabilă, în raport cu carnea:

“Am voit să-l fac pe Israel om nou și să-l deprind să mănânce mană, și apoi lapte și miere. Da’ de unde, tată! că el n-a vrut, și s-a întors iar la carne.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 27-9-1995)

Cu migală sunt demontate apoi și eventualele argumente pe care unii nemulțumiți le-ar putea aduce în favoarea cărnii. Ca de exemplu, hrănirea lui Ilie cu carne, de către Dumnezeu. Ilie a mâncat carne și n-a fost pedepsit ca un călcător al legii fundamentale a vieții, ba a mai fost și răsplătit cu suirea cu trupul la cer. Adică, unii ar putea să se întrebe de ce Dumnezeu a trimis corbii care l-au hrănit pe Ilie cu pâine și carne, îndată ce pâinea era de ajuns? (vezi 3 Regi, 17,6). Dovadă că, ducându-se Ilie de la pârâul Cherit la Sarepta Sidonului, a putut trăi numai cu pâine și puțin ulei (vezi 3 Regi, 17,15-16). Pucioșii vin cu o fantezie științifico-fantastică adânc lămuritoare, zicând că ei știu ceea ce nu știu nelămuriții: “altfel de carne a mâncat Ilie, o carne din cer”. Adică, era carne, dar nu era carne naturală, carne adevărată, ci era un simulacru de carne. Omul e acuzat că nu știe ce carne a mâncat Ilie, dar nici nu i se dă vreo lămurire credibilă asupra expresiei enigmatice “altfel de carne”, fiind lăsat să creadă că era niscaiva carne sintetică, provenită din laboratoarele din cer ale duhurilor pucioșești. Această sugestie fantezistă diferă radical de poziția adoptată pe vremea lelicăi Maria și enunțată în data de 02-01-1989, care explica faptul că, din jertfele înălțate de oameni pentru cer, corbii sustrăgeau o parte din carne ca să-l hrănească pe Ilie (deci era vorba de carne adevărată, nu de un surogat de carne, sau de vreo figură de stil):

“Omul vrea carne, nu vrea cerul. Omul zice că Ilie proorocul a mâncat carne și s-a dus la cer. Dar tu, omule care spui așa, tu nu știi de unde a mâncat și ce fel de carne a mâncat Ilie prin corbii Mei. Omul se rătăcește cu Scripturile în mână și nu caută în ele mântuirea, nu caută să se uite bine în oglindă.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 2-8-1996)

E limpede că cei mai mari împotrivitori la interdicția pucioșească a consumului de carne vor ieși dintre oamenii bisericii, pentru că ei cunosc cel mai bine Scriptura și vor ști să aducă argumente contrare acestei interdicții. Deja au găsit unul, acela cu Ilie care a mâncat carne, și mai mult ca sigur că vor mai găsi. De aceea, următorul tir va fi îndreptat țintit împotriva “omului Bisericii”, ca să i se demonstreze că habar nu are despre ce vorbește Scriptura, dar o tălmăcește după propriul său interes:

“O, omule al bisericii, iată, cuvântul Meu este adevărul. Am spus că-ți voi trimite carte prin fiii cuvântului Meu și îți voi tălmăci Scripturile, limbile Duhului Sfânt care au scris Scripturile prin oameni sfinți. Vin să te întreb de ce nu cauți Duh Sfânt în Scripturi? Cel ce nu voiește să fie sfânt cu duhul și cu trupul, acela calcă poruncile Mele, acela tălmăcește Scripturile după a lui socotință, și unul ca acela găsește în Scriptură să mănânce carne, iar Eu am zis: "Ferice de cel care nu se smintește întru Mine, întru cuvintele Mele". Am zis pe vremea trupului Meu: "Nu este nimic din afară de om care intrând în el să poată să-l spurce. Dar cele ce ies din om, acelea sunt care îl spurcă". Iată, această Scriptură o răstălmăciți voi, oameni ai bisericii; aceasta și altele ca aceasta. Așa găsește omul prilej de sminteală în voi, și de aceea zice Scriptura că sunteți călăuze oarbe. Ce să învățați voi pe oameni de Mine dacă nici voi nu credeți în Mine? Veniți la poarta cuvântului Meu și nimeni nu e mai necredincios ca voi. Voi vorbiți cel mai urât, voi vă dați cei mai tari, cei mai mari, dar voi nu căutați Duh Sfânt. Ziceți că Eu sunt demon, că Eu sunt îngerul întunericului. O, dacă aș fi îngerul întunericului v-aș învăța întunericul prin acest cuvânt, dar Eu vă învăț lumina Tatălui Meu. Dar iată, voi sunteți cei ce învățați pe oameni întunericul și le ziceți că ce intră în gură nu spurcă pe om și că toate bucatele sunt curate. Iată, scriu carte pentru voi și vă spun că bucatele nu sunt carne. Bucatele sunt bucate și carnea e carne. Bucatele sunt ceea ce am spus Eu de la început să mănânce omul, iar ceea ce mănâncă omul, își ia singur, nu-i dau Eu, că Eu i-am dat, și omului nu i-a plăcut și a mâncat carne, și când am văzut așa, ce puteam să-i mai fac omului? Nu puteam, așa cum nici cu voi nu pot, nici cu voi, cei care ziceți că sunteți slujitorii lui Dumnezeu. Nici cu voi nu pot, nici în voi nu pot să Mă sfințesc. Voi fugiți de cuvântul care vine cu Mine din Tatăl și care dă viață oamenilor. Cuvântul Meu este adevărul.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 18-5-1997)

Pucioșii rezolvă “nodul gordian” în mod magistral, printr-o definiție meșteșugită, dar literamente falsă: “Bucatele nu sunt carne”! Dacă studiem dicționarele însă, vom vedea că acest cuvânt, “bucate”, are o gamă mult mai largă de definiții:

bucate - BUCÁTE s. pl. v. aliment, avere, avut, avuție, bogăție, bun, cereale, grâne, hrană, masă, mijloace, mâncare, situație, stare.

Pucioșii au procedat aici cu șiretenie, propunând pentru cele 14 alternative posibile o a 15-a, nedefinită, dar care ar trebui să le îmbrace pe toate: “ bucatele nu sunt carne”. Or, dacă analizăm una câte una cele 14 alternative, observăm că alimentele, avutul, bunurile, hrana, masa, mâncarea pot fi și de carne, în timp ce grânele și cerealele nu pot fi. Despre avere, bogăție, mijloace, situație și stare nu se poate preciza când pot fi și când nu pot fi reprezentate de către carne. Așadar în 6 cazuri din 14, bucatele pot fi carne; în 2 cazuri din 14 bucatele nu pot fi carne; în 5 cazuri din 14 nu se poate preciza când și dacă pot fi carne. Pe ansamblu, probabilitatea cea mai mare este ca bucatele să poată fi de carne, iar cea mai mică este ca să nu poată fi. Și totuși, ca să le iasă pasența, pucioșii decretează că, la modul universal și necondiționat, “bucatele nu sunt carne”!

Eroarea stă în altă parte. Pucioșii nu sunt nepricepuți, ca ucenicii care nu pricepeau pilda și Îi cereau Domnului ca să le-o tâlcuiască, ci vicleni, deoarece selectează din textul evanghelistului Marcu doar atît cât le convine, pentru a putea face teoria “bucatelor care nu sunt carne”, ignorând deliberat părți însemnate care lămuresc altfel lucrurile. Iată textul în cauză:

“Nu este nimic din afară de om care, intrând în el, să poată să-l spurce. Dar cele ce ies din om, acelea sunt care îl spurcă. De are cineva urechi de auzit să audă. Și când a intrat în casă de la mulțime, L-au întrebat ucenicii despre această pildă. Și El le-a zis: Așadar și voi sunteți nepricepuți? Nu înțelegeți, oare, că tot ce intră în om, din afară, nu poate să-l spurce? Că nu intră în inima lui, ci în pântece, și iese afară, pe calea sa, bucatele fiind toate curate.” (Marcu 7,15-19)

De aici pucioșii selectează două aserțiuni, pe care le pun cu forța în gura “omului bisericii”, pentru ca apoi să o analizeze doar pe una dintre ele.

Prima aserțiune este “ce intră în gură nu spurcă pe om” . Ea apare de două ori în textul Evangheliei, dar acolo apare cu totul altfel. Prima dată apare așa:

Nu este nimic din afară de om care, intrând în el, să poată să-l spurce

Ce a dispărut în aserțiunea pucioșilor? A dispărut sintagma-cheie nimic din afară”. De ce a dispărut? Pentru că ea arată că e vorba de orice formă de hrană care vine din afară, deci inclusiv carnea.

A doua oară ea apare în textul Evangheliei astfel:

Nu înțelegeți, oare, că tot ce intră în om, din afară, nu poate să-l spurce?

Și de aici a dispărut ceva în aserțiunea pucioșilor: cuvântul “tot”. Or, e limpede pentru oricine că acest cuvânt îi incomodează pe pucioși, deoarece el include inevitabil și carnea. De aceea, pucioșii s-au făcut că nu-l observă.

Last edited by mariamargareta; 18.01.2011 at 12:58:57.
  #379  
Vechi 18.01.2011, 14:30:34
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

''Nimeni nu mâncă roade din spini și bucate din mărăcini sau azimi cu faraoni''

Deci e clar cum se pricepe Cuvântul... acolo e vorba de om cu toată istoria lui umană, că nimic nu-l spurcă pe om decât ceea ce iese și a ieșit din om... căci omul e mândru și semeț și îndrăzneț în a nu-L asculta pe Dumnezeu... și răstălmăcește scripturile mereu spre a sa pierzare și a altora... inventând tradiții deșarte ca omul să învețe închinarea și slujirea de la om și să-L slăvească pe Dumnezeu doar cu buzele în timp ce inima îi este la joacă...

Și ce carne nu conține în ea toate spurcăciunile omului? Conține oaia sau vaca sau capra sau găina sau iepurele sau porcul, conține carnea lor Cuvânt Sfânt? Sau nu toată ziua aud ele vorbele blestemate și pline de alcool și curvie ale crescătorilor de animale? Nu aud ele blestemele și hulele la adresa lui Dumnezeu și a aproapelui sau a casnicilor? Și ce mănâncă ele? Nu mănâncă ele dacă găsesc resturi de la alte animale care au mîncat oameni? Nu beau apă unde au murit oameni? Deci totul e plin de desfrânare și necurăție, și este scris că doar ce a curățat Dumnezeu să nu numești tu spurcat, Petru dragă!

Deci bine am zis, nimic n-are voie omul să mănânce, absolut nimic, fiindcă tot ce vrea omul să mânce a ieșit din om, din omul cel căzut, și apoi spurcăciunea s-a răspândit mereu. Bine am înțeles.

Sau găina nu mâncă viermi? Iar viermii nu mâncă hoituri de oameni sau de animale care au mâncat oameni?

Ce mănâncă porcul, nu după viermi râmă?

Ce mănâncă boul? Sau capra sau oaia pământească? Zici că mâncă fân, și că rumegă și paște iarbă, așa ar fi, ar fi cu carnea bună și curată, dar ai mai văzut tu păstor și crescător care să nu le crească pentru bani? Și să le crească departe de gLume ca să nu audă hulele și grozăviile omului? Ai mai văzut pe vreunul ca să crească animale după poruncă? Și ajung călătorii pe oriunde chiar dacă leăar ține departe de om, ajung pe acolo de merg și le spurcă chiar dacă le-ai crește pe vârf de munte, că este pribeag omul și merge peste tot ca să vadă el și să atingă el și să-și lase resturile cuvintelor și mîncărurilor sale spurcate peste tot. Deci ce a mai rămas curat altceva decât peștișorii care nu aud toate bârfele gLumii, ăia mici care nu pot mânca alți oameni? Dar și ălora vine omul și le aruncă muște și viermi... ca să pescuiască... cu țigara în gură și cu berea.

Deci iată stârvul și acolo se strâng vulturii, ciorile, vulpile și ereții. Și dacă pomului verde i-au făcut așa darmite atunci vouă care sunteți putrezi și plini de cărnărie spurcată? Darmite vouă ce o să vă facpă?

Deci v-a păcălit necuratul ca să băgați în guriță toate răutățile lui, acolo v-a fiii scârnirea dinților și frigul focului gheenei...

Și nu se lasă până nu vă bagă și vouă ceva cafia și un trabuc din ăla fin de damă de companie... ca să animați și voi atmosfera împreună cu animatoarele lingvisviste... crezând că așa o să puteți. Știți voi ce!

Deci nu se culeg struguri din spini și smochine din mărăcini! Așa că nu te căzni că oricum nimeni nu are ce învăța de la tine sau de la mine căci suntem niște umili păcătoși... grozavi care bravăm că cică nu mâncăm spurcăciuni și nici nu slujim la necuratul... când defapt toată ziua suntem cu ochii după zîne... și zânele zâmbesc neștiind ce plan diabolic ni se născocește cât ai clipi.

Deci mă lepăd de tine satană, pentru a nu știu câta oară!

Și iar îți explic că nu e minciună ce ne învață Domnul ci doar dumneata ai mintea mititică și neformată și ochiulhul nepriceput. Dar ai răbdare că vei pricepe, și încet încet nu vei mai găga tot ce găsești în guriță, și nici nu le vei aduna ca să le dai la mămica și la tăticu... ci le vei da retur la mamona omidee și la tătacticool infinitool.

Deci asta este deci, în beci fără ca să freci etichetele de pe sticlele cu ulei că nu ți le mai ia la DCA, căci sunt numai trupuri oricât de transparente se vor arăta, adică slujesc răzbunării și îngâmfării de la malul mării.

Last edited by vsovivi; 18.01.2011 at 14:47:55.
  #380  
Vechi 18.01.2011, 15:15:36
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Sau după ce le-a dat la Israel prepelițe de s-a acoperit pământul preț de o zi de mers pe jos cu prepelițe create din mare, ridicate din mare că de unde să strângi atâtea prepelițe, le-a fost lor de folos? Au mâncat carne curată, și apoi a dat și mana viermi... a dat și carnea, au dat și ei, mii și milioane de viermi...

Dar ce crezi că pastele sunt curate? Sau grânele sau legumele sau fructele? Păi ce se folosește drept îngrășămmânt? Nu bălegar chiar și de om, nu rămășițe, nu gunoaie, că cică sunt bune ca îngrășământ că se descompun, nu vezi ce s-a inventat, ca să pui pe pământ toate spurcăciunile că cică totul se transformă... că zice că așa e legea naturii că unele de la altele se hrănesc... sau nu vezi că toată cărnăria stricată o usucă și o fac pulbere și o dau la pești sau o amestecă scoțând furaje îmbunătăține, sau hormonii din medicamente de unde crezi că se scot și atunci ce mai e curat pe gLume din pricina omului lacom și rău și necredincios? Nimic!

Deci totul e hulit și dat la dracool și la satana și la necuratul... nimic nu mai e binecuvântat și crescut spre Viață că totul a ieșit din om și omul s-a făcut stăpân pe toate și prin el necuratul... și de aia la tăț ni greu.

Roagă-te ca să avem ce mânca, să avem ce băga în guriță că dacă nu crești tu n-ai de unde să știi că nu e hulit și nu e dat la dracool sau crescut pentru bani... pentru mamona și tacticocona.

Noroc cu sfințirea apelor și cu botezul Domnului că abea așa se mai curăță pământul de atâta spurcăciune și necurăție, că altfel am ajunge cu toții vampiri și moroi că miroi ce ne mirăm de păcate și necurății exact ca niște clowni suntem demult.

Și pentru ce se luptă mereu Israel cu Domnul? Pentru idoli, că dacă n-ar ascunde ispititdoli și n-ar îngrijidoli atunci pentru ce să te lupți cu Tatăl tău și cu Fratele tău și cu Domnul tău? Pentru carne? Pentru avere? Pentru scaun? Pentru patul de lângă TV? Deci cine sunt tatăl și mama și fratele și copilul Meu? Cei ce se aseamănă cu Mine cu viața lor... nu cu mine păcătosul sau cu gLumea din care mă trag ci firește, în taină cu Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu, căci pe Adevărul ai să-L găsești numai pe cărare... și de acea a zis Ioan: ''pregătiți Calea Domnului, drepte faceți-i cărările''... ca să nu alunece nimeni în părăpaste la necuratul îngâmfatul, infinitool saprofitool... egolbanu' cu ciolanu' îngropat pentru zile negre. Că pentru el aia e mâncare bună, pasiolea cu ciolan gătită la ciauniun, un fel de gușlaș unguresc dar cu fete cucuiete ardelene și malldovene... deci e vorba de multă lene în vene ca pe la oltene și de aia se spurcă toate bucatele, că ''bucatele nu sunt carne'', că au scos zvonul că e mai ușor cică să mănânci carne preparată, așa i-a prostit că au sulimenizat-o și au condimentat-o în loc să-i pună s-o mânce crudă și nu uscată sau afumată ci așa direct din vacă sau din porc sau din țapul tăiat și belit, ia să-i vezi atunci ce grimase or să facă dacă-i pui... pune-i tu, eu nu!.. că de ce să-ți minți gusturile omule pribeag? De ce să te amăgești cu piper și cu sare și cu grăsime friptă și mujdei? Mâncă crud fără sânge să vezi că nu-ți mai vine a doua oară să te dai nemulțumit, să te ții victimă, nu-ți mai vine... sau de ce să nu mânci un câine cu o pisică în el, și ea firește cu un șoarece care a păpat din cash... căci totul se reduce la cash... firește, cash din ăla cu găuri, date de politicieni.

Deci nemulțumitului i se ia darul și harul și ajunge captiv într-o gaură de vierme crezând că va trece el dintr-un univers în altul, neștiind că era până ieri într-un măr pe care azi l-a păpat un porc mistereț, și astfel a căzut din lac în puț, iar spânul cel zgârcit și rău a pus piatra pe fântână să nu mai poată ieși... norock cu îngerașul Tatălui, că a dat piatra la o parte ca să se vadă că mormântul e gol.

De aceea a și zis ''Bucurați-vă!'' căci nu e un mort la care vă rugați chiar dacă toată gLumea crede până azi că e vorba de un mort... ori crede că e vorba de necuratul pentru că le-a zis mironosițelor: ''nu vă atingeți de Mine că încă nu m-am suit la Tatăl''... Deci vezi, El și cu rugăciunea sau cu piciorul se suia la Tatăl... de i-a binecuvântat apoi cu curăție pe ucenici suflând asupra lor, deci nu numai cu trupul se suia la Tatăl de a zis îngerul: '' Pentru ce priviți la Cer că acest Iisus tot așa va și veni precum s-a suit la Cer'' și și cu sufletul chiar dacă L-au văzut învăluit de un nor luminos și nu s-a mai văzut ci ei se uitau încă la Cer și de aceea i-a întrebat îngerul, ''pentru ce priviți la Cer?''. Deci pentru ce nu credeți și mâncați spurcăciuni și necurății? Ca să vă semețiți cu păcatul că cică s-a dat liber? Nu știți ce poftiți cu inimile voastre... nu știți cui slujiți și cui vă faceți robi, căci cine săvârșește păcatul îi devine rob și robia se transformă în patimă și patima în idoli și idolii în răzbunare... și răutatea din voi nu mai moare, ci se perschimbă în viermișor, și sunteți apoi înfipți de către cineva în cârligul unei undițe exact ca pe o muscă... e unul ispistețit care dă la peștișori, dă cu viermișori tineri și proaspeți, un fel de râme. Iar cu peștișorii prinși își face acBARiu și el vinde apoi bilete la fraierii curâioși care se uită ca la cinema, fraierii care stau lipiți de ecran, fraierii de care râde în ascuns, că mulți vor să vadă peștișorii cum înoată în acVARiu dar nu mai sunt curați căci îi hrănește cu muște artistul, că altceva nu are să le dea decât muște și viermi și carne uscată și măcinată! Carne de tu-tun. Și voi sunteți ăia, dar mă mir că nu pricepeți de atâta vreme... De parcă Domnul a grăit atâta vreme în deșereți... în pustiu... păi cum o să știți asculta dacă mândria nu vreți s-o lepădați? Și cine v-a învățat că necurăția și mândria e bună de mâncat? Ceea ce a ieșit din om, aia v-a învățat... și acum deja e tradiție, e un frumos obicei! E chiar o modă.

Deci ia spuneți voi la nenea, ce anume mâncați de obicei? Casele văduvelor sau frații orfani cu surori fără bani? Care din ele au gustul mai dulce amărui așa ca niște gutui?

Ce? Păcatele săvârșite în închipuire? Nu v-am zis că vă antrenați cu animații ca să ajungeți lingvisviste animatoare? V-am zis, și de la grămăticool savant vă vine toată născoceala asta practicată atât de elevant în contradictoriu prefăcându-vă înșelate... e așa ca un fel de dialectică de tip cuingum... și tot materialismul științific e de vină... căci și voi sunteți niște materialiste de tip fast-foond, că omului îi place și fastul și fundul, iar după el ballastul, că ce să poată lăsa omul cel necredincios și rău după el altceva? Tuturor urmașilor...săi... le lasă o zestre frumoasă de tot. Fundul mării. Sau nu vedeți că și pe acela s-au grăbit să-l vândă? Mai rămâne să vândă praful de pe tobă și gata, nu mai e nimic de vândut, căci s-a păpat tototot. S-a furat. Nu e nimeni de vină căci s-au furat singure.

Deci vezi e vorba de pofta prea mare rușinoasă... a nerușinării... și aia îți dă fricsoane și închinări la satane, păcate în inchipuire. Deci nu te teme să crezi că doar nici sf. Pavel n-a mărturisit altceva decât pe Cuvântul lui Dumnezeu... prin Viața Lui, căci din Saul a devenit Abel dar cu P în față ca să nu se mândrească. De la post!

Așa că nu mai răstălmăciți scripturile căci este spre a voastră pierzare. Lăsa-ți-le așa cum sunt scrise. Dar și acolo și-a băgat botool și ghiarele omul cel hulpav... de a mâncat din texte sau le-a sulimenizat după poftele lui, ca să-i dea liber la păcate... și așa au pus în seama Domnului că El ar fi zis și ar fi dat dezlegări peste dezlegări când colo repede ei s-au supus măcelărie, când sf- Pavel vorbește despre cugetul credinciosului și despre înțelegerea și credința credinciosului, ca să nu cumva să-l ajuți din neglijență să-l bagi în sminteală, căci de aceea, pentru fratele, nici femei și nici carne nu voi mânca, deși am dreptul la fel ca și ceilalți dintre apostoli. Sau nu așa scria?

Last edited by vsovivi; 18.01.2011 at 18:40:55.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
Fenomenul Noul Ierusalim de la Pucioasa mihailt Secte si culte 2319 30.07.2010 23:36:37
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29