Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 27.01.2011, 23:24:05
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel

294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel în Epistola Întâia către Timotei (partea a II-a: oprirea de la căsătorie) (X)

Lelița Mihaela merge mai departe cu răstălmăcirea Scripturii, arătând că deși Scriptura spune limpede că preotul sau episcopul trebuie să fie bărbat al unei singure femei, în caz că dorește căsătorie, astăzi această libertate condiționată a căsătoriei lui nu mai este valabilă. Despre B.O.R. afirmă că "este condusă de satana", confirmând încă odată public poziția schismatică a sa și a sectei pe care o păstorește față de Biserica majoritară, în care a fost și ea cândva botezată:

"O, căsătoria nu înseamnă lepădare de sine, iar Eu am spus că cel ce voiește să vină după Mine, să se lepede de sine. Am spus aceasta și la cei necăsătoriți, și la cei căsătoriți, dar mai mult le-am spus la cei căsătoriți, și iarăși spun: căsătoria nu înseamnă lepădare de sine. Dacă Scriptura spune despre preot și despre episcop "să fie bărbatul unei singure femei", și aceasta, în Domnul, precum este scris în Scripturi, iată ce spun azi Eu, Domnul: preotul sau episcopul nu poate fi și al femeii, și al bisericii, iar dacă voiește episcopie, să se oprească și el, și femeia lui de la desfrânare, de la păcatul cel în însuși trupul lor, și, lepădându-se de sinele lor și de trupurilelor, să-și ia crucea și să-Mi urmeze ca slujitori pentru cer și pentru biserică. Azi însă biserica este condusă de satana, nu de Mine, căci capul bisericii este omul; omul care se face preot, și care se însoară mai întâi, dar Scriptura spune așa: "Cinstită să fie nunta, și patul neîntinat, iar pe desfrânați îi va judeca Dumnezeu". Amin.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 31 mai/13 iunie 1999)

O nouă răstălmăcire gravă aduce lelița Mihaela Tărcuță atunci când vine vorba despre relațiile dintre soți. Referindu-se la un text din Epistola I către Corinteni, Mihaela falsifică frazele și sensurile ei, pentru a le conferi înțelesuri modificate "cu 180 de grade". Textul în cauză este următorul:

"Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său. Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea și femeia bărbatului.
Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia. Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre. Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă." (1Cor.7,1-6)


Pavel punctează aici esențialul în ceea ce privește relațiile dintre soți:

1. Bună este înfrânarea celibatului, dar pentru a preveni desfrânarea, căsătoria este și mai bună. De aceea, omul să nu se mai desfrâneze în afara căsătoriei, ci să se căsătorească pentru a scăpa de desfrânare;

2. Fiecare (deci toți bărbații) bărbat să aibă de soție o femeie, și fiecare (deci, toate femeile) femeie să aibă de soț un bărbat;

3. Cei căsătoriți nu pot să se șantajeze reciproc în ceea ce privește dreptul fiecăruia la relațiile intime; de aceea, fiecare soț este stăpân pe trupul soției, și invers;

4. Relațiile intime țin de buna înțelegere și conviețuire dintre soți, deci asupra lor nu se pot da porunci, ci numai sfaturi. Iar sfatul lui Pavel este de a nu apela la "căsătoria albă", pe motiv de evlavie, ci soții să se iubească și să nu se lipsească unul de altul, pentru a nu anula astfel avantajul oferit lor de căsătorie, și anume ferirea de desfrânare; dar nici evlavia să nu fie neglijată, ci postul și rugăciunea să se facă în comun, pentru cinstirea familiei.

Ce spune Mihaela referitor la aceste versete? Iată ce spune:

"Apostolul Pavel răspundea și el cu grijă la începutul bisericii Mele când era întrebat de cei ce se alăturau învățăturii curate, și spunea: "Bine este pentru om să nu se atingă de femeie, dar ca desfrânarea să-și aibă și ea rânduială, să-și aibă bărbatul femeia lui, iar femeia să-și aibă bărbatul ei, căci cei ce se lipsesc unul de altul multă vreme, sunt ispitiți de satana din pricina desfrânării lor". Dar celui nedesfrânat nu-i trebuie legea aceasta, căci acela este curat. O, pe pământ așa este încă de la căderea omului. Cel ce nu se poate înfrâna, acela se căsătorește, căci între foc și căsătorie, mai bună este căsătoria. Aceasta este lege pentru cei ce nu se pot înfrâna și care nu sunt liberi." (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 31 mai/13 iunie 1999)

Lelița Mihaela modifică sensul dat de Scriptură pentru căsătorie, și anume: "legea căsătoriei îi este dată omului ca să scape de desfrânare, care îl paște în afara căsătoriei", propunând o formulă nouă: "legea căsătoriei îi este dată omului pentru ca desfrânarea lui să capete o formă legiuită, o rânduială tolerată" . Cu alte cuvinte, toate sfaturile date de Pavel sunt modificate după cum urmează:

1. Omul să nu se mai desfrâneze în afara căsătoriei, ci să se desfrâneze în interiorul ei.

2. Dispare cuvântul "fiecare", care apărea de două ori în textul original al Scripturii. Bărbatul (deci nu fiecare, nu toți bărbații) care nu se poate lipsi de desfrânare să-și aibă femeia lui, cu care să se desfrâneze în voie, iar femeia (deci, nu fiecare, nu toate femeile) care nu se poate lipsi de desfrânare, șă-și aibă soțul ei, cu care să se desfrâneze în voie;

3. Dispare complet orice referire la relațiile trupești dintre soți și la regulile de bun simț care ar trebui să le guverneze;

4. Dispare complet sfatul lui Pavel adresat soților cu privire la frecvența apropierilor trupești: "Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială...". El este înlocuit cu o constatare neutră, impersonală, care reafirmă convingerea că cei căsătoriți, dacă se lipsesc unul de altul multă vreme, recad în pofta desfrânării lor pe care le-o garantează căsătoria.
Mesajul lelițăi Mihaela este limpede: "căsătoria este o rânduială omenească, prin care se asigură legiferarea desfrânării".

Dacă ar fi așa, de ce ar mai fi fost nevoie ca Pavel să dea "dezlegare la desfrânare" în sânul căsătoriei? Dacă se pleacă de la desfrânare și tot la desfrânare se ajunge, atunci rostul acestei "dezlegări " nu se mai justifică, chiar dacă se legiferează. Ba e chiar mai rău, ca și când Pavel s-ar învoi la un lucru rău (desfrânarea) și ar da un "cadru legal" răului, ca să se săvârșească în voie și cu "acoperire legală", fără să mai creeze vreo remușcare celor în cauză.

Last edited by mariamargareta; 28.01.2011 at 00:29:41.
  #402  
Vechi 28.01.2011, 14:42:41
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Domnule,

e vorba de doi oameni care desfrânează, deci sunt desfrânați, adică un gigolo și o parașută. Amândoi ăștia erau speculați de pește și de satana care îi lucra la ochișori ca să tragă cu ochiulhul și să lucreze ei din greu la filaj... și în urma filajului picau în capcană diferiți fraieri. Apoi fraierii deveneau ca ei, și pe maideparte urmau lor după chipul și asemănarea domnilor profesori de drept și practicau și ei la bară tot felul de numere și de poziții înalte pe scara socială.

Deci ce e de făcut cu ăștia dacă sunt unii care vor să fie creștini?

Simplu:

1. Să se lepede de satana și de necuratul și de spurcăciosul și de gLume și să se asemene sfinților care s-au asemănat Domnului.

2. Dacă nu pot, atunci să-și ia o femeie și numai una cu care să facă o căsătorie albă și să grijească ei de mântuirea lor, căci căsătoria este mai mare decât relația și ea este veșnică și trebuie să se asemene cu dragostea dintre Mielul Domnului și femeia Mielului, mireasa care s-a pregătit, deci iată o dragoste curată complet, fără pic de desfrânare, deci ei vor fi ca niște îngeri pe pământ dar uniți prin taina căsătoriei, nemafiind ispitiți de satana ca să se uite după altă femeie sau bărbat căci creștinul are acasă la el pe femeia lui și ea pe bărbatul ei de care trebuie să fie atrasă.

3. Dacă nu pot ține o căsătorie albă, imaculată, atunci măcar să se unească în taina căsătoriei creștine și să se desfrâneze doar în zilele în care nu sunt sărbători sau posturi.

4. Dacă nu pot și sunt desfrânați rău, măcar să se unească în taina căsătoriei și urmând dragostea să-și lase trupul propriu stăpânit de partener și nu de poftele și patimile proprii, căci dragostea partenerului și slujirea lui creștină va avea inima bună plină de Duhul cel Bun ca să-l distrugă mult mai puțin prin desfrânare decât cum se distruge el însuși pe sine prin metodele burdelochiulhulului mincinos și răutăcios.

5. Dacă nu pot să-și lase trupul sub stăpânirea iubirii partenerului, atunci să stea cât mai puțin despărțiți ca nu cumva să-i ispitească satana, dându-le iluzia fericirilor din motivele lipsei metehnelor și a puterilor necurate dobândite prin post sau mândrie sau alte fachirisme.

6. Dacă nu pot și sunt biruiți de desfrânre atunci măcar să nu se smintească unul pe altul făcând scandal pentru pofte ci să caute să nu-și mintă nevasta și să nu înșele nici pe altele ci să meargă la bordel sau în baie și să se roage să fie iertat și să caute ajutor la Dumnezeu și la frați, ca să se roage pentru el ca să nu mai practice cearta... arta marțială și joială.

7. Dacă nu poate să se căsătorească din diferite motive, atunci să stea așa cum stă cu femeia lui că mai bine e să stea așa decât să hulească pe Dumnezeu nemulțumindu-se de viață.

8. Dacă nu poate sta așa ci mai îi trebuie alte femei, alta decât iubita, deci dacă nu se poate abține cu niciunchip de la relații întâmplătoare și adulterine atunci să caute să nu mai facă ochi dulci și să nu mai lucreze la filaj și să nu mai frecventeze bordeluri și baruri și cămine și școli și nici să nu mai privească reviste și filme și nici să-și închipuie tot felul de fericiri citadelice: ''bucureștii, bucureștii, sodomă și gomoră tu eștii!''

9. Dacă nu poate și nici nu vrea cu frumosul, atunci să-și ia câte fraiere dorește și măcar să nu fie ele iubitele sau soțiile altora.

10. Dacă nu poate și le vrea mereu numai pe alea străine și pe ale altora, pentru bani sau pentru senzații tari atunci să se protejeze cu prezervativ și măcar să nu le violeze și nici să le fure banii.

11. Dacă nu-i place prezervativul măcar să aibă certitudinea că nu e bolnav și să nu violeze și să nu mai bea și să nu mai fumeze, nici pe banii altora.

12. Dacă nu poate și e dornic musai numai de violuri și beții și furturi și răzbunări, atunci să meragă la mănăstire ca să ceară ritual de exorcizare căci a intrat satana în el și el l-a crezut că aia e fericirea cu care l-a ispitit satana și acum iată că e fiul satanei și-l slujește pe satana din dreptul creștinătății, sau dacă îi e frică de apa sfințită și de lumina credinței atunci să umble legat la ochi ca orbii pe stradă și dus de alții ca o povară și în cămașă de forță, o perioadă, până îi trece pofta și fierbințeala certăreață, dorul de sine, și ca să știe ce anume v-a ajunge mai devreme sau mai târziu, o legumă, sau să se mute în mocirlă la marginea satului că măcar nu se mai înșeală că ar fi frumușel și acolo să-și rabde demonizarea.

13. Dacă nu poate atunci să bea o fiertură, și dacă prionde putere, atunci să să se lase de viclenie și jmechereală și pofta de căpătuială și să țină post cu mâncare uscată până nu mai poate de foame și de sete, iar apoi puțin câte puțin să se întremeze cu puțin vin, încercând omul bun să spună câte un NU hotărât la fiecare ispită ivită din neant, întâmplător în ochiulhul minții.

14. Să nu mai judece pe nimeni căci cu măsura cu care măsori vei fi măsurat și cu care judeci vei fi judecat și cu care socotești vei fi socotit deci să se lase de matematică și politică și filozofie și de tot altruismul lăcomiei savante și științifice și speculante că numai îl doare capul și apoi va desfrâna... ca să se relaxeze.

Last edited by vsovivi; 28.01.2011 at 15:15:09.
  #403  
Vechi 28.01.2011, 15:19:32
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Deci cam așa ceva se poate pricepe, adică fecioria la suflet și la trup după asemănarea Domnului e mult mai curată decât cunoașterea păcatelor... ca să le știi și tu cum sunt... făcându-le pe toate doar așa din pură curiozitate pentru hulă, bani și viol, adică hoț din ăla șjmecher cu patalama de om căsătorit și cu job-en.

Iar tu bubulina trandafila... cât o să îți tot etalezi ''pricepereile'' otrăvite?.. Arta seductivității moștenită de la scorpia aia cu multe capete... Hai maya, mai ia... daia.

Nemulțumirea vieții cu ricoșeu la Dumnezeu: ofofof clos a e mira, bubulina sive same trandafila... cu mulți spini otrăvitori.

Last edited by vsovivi; 28.01.2011 at 15:24:49.
  #404  
Vechi 28.01.2011, 15:35:43
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Adică să nu mai creadă creștinul ca ispitidiotul în mângăierile trupeștii căci alea toate sfârșesc în trup, trufie și o să zici fie, ci să creadă în Dumnezeu și să zici să nu fie!

Și apoi iată că vine toată echipa de tâlchari:

Citat:
Nu știu de astea... ori de astea, ori de astea, ori de astea, nu știu... de astea... spirtiritiste.

...decât vine unda:

Cîntecul papagalului:
„ Eu știu c-ai să mă-nșeli chiar mâine, dar fiindcă azi ești suspărată, am să te iert, e vechi păcatul,.. și nu ești prima... vinovată. (Versiuniune după Minulescu, modificartă. Ce artă? Păi artă marțială și joială... firește.)

și... placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejabba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Așa că iubește-Mă draga mea... dușmancă...”

Că eu atâta știu... și nu știu... ce mă fac cu tine.
„Marto, Marto, pentru multe te îngrijidoliceștii dar un singur lucru trebuiește... oare cine este cea care bine L-a ales?”

Last edited by vsovivi; 28.01.2011 at 15:48:12.
  #405  
Vechi 28.01.2011, 16:51:52
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel

294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel în Epistola Întâia către Timotei (partea a II-a: oprirea de la căsătorie) (XI)

De aici până la desființarea cununiei ca Taină a Bisericii nu mai este decât un pas, pas pe care Mihaela îl face cu hotărâre atunci când afirmă că "omul a pus cununia între tainele Bisericii, și nu Dumnezeu, căci cununia este o formă de a legaliza desfrânarea omului":

"Amin, amin zic vouă, fiilor care-Mi purtați cuvântul către neamurile pământului: Eu n-am zis omului să se însoare. Cununia care a fost pusă de om între tainele bisericii, nu este taină, ci este durere pentru Mine, căci omul își dă trupul spre desfrânare prin cununie." (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 31 mai/13 iunie 1999)

Nici botezul nu mai este prețuit la valoarea sa, fiind pusă la îndoială puterea lui curățitoare, deoarece este considerat o consecință a legii căsătoriei, prin pruncii care se nasc în păcat, căci căsătoria este pământească, nu cerească:

"O, e grea jalea Mea și așteptarea Mea după om! Omul naște prunci pentru el, și îi duce la preot și îi botează, și apoi stă liniștit și se crede al lui Dumnezeu, el și pruncul lui, dar Duhul Meu nu este în om, căci omul este numai trup, numai carne, și pe dinăuntru, și pe dinafară, numai poftă trupească cu care voiește să aibă omul îndreptățire înaintea Mea și voiește să se măsoare cu Mine și să spună că este al Meu, dar Eu îi spun așa: Eu M-am răstignit, omule, iar tu te căsătorești și stai acoperit cu legea căsătoriei, care este pământească, nu cerească, fiindcă Eu celor ce Mă ispiteau pentru femeile lor, Eu le-am răspuns pământește, și am luat cuvântul omului cel întâi zidit, care s-a despărțit de Dumnezeu și s-a alipit cu femeia sa, și au căzut amândoi din cer, au căzut prin trup, au căzut pe pământ; dar le-am răspuns și altfel ispititorilor, și le-am zis: "Sunteți rătăciți neînțelegând Scripturile, căci în împărăția cerurilor nu este însurat și măritat, și este viață fără de păcat, fără de moarte, viață de îngeri este"." (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 26 octombrie/8 noiembrie 1999)

Cei căsătoriți sunt îndemnați acum să-și călugărească viața (dar nu cumva în mănăstirile din BOR, ci acasă la ei) iar preoții care încă mai "trimit pe om la păcat prin căsătorie" :

"Călugăriți-vă viața voi, cei căsătoriți, căci vai și iar vai preoților care trimit pe om la păcat prin căsătorie, și apoi nu-l mai scot de sub păcat și din moarte pentru înviere, pentru ziua a treia, ziua învierii, așa cum au făcut apostolii și sfinții Mei peste toți cei căsătoriți care veneau spre ei să Mă afle pe Mine, Cel Sfânt.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 17/30 ianuarie 2000)

Mihaela nu scapă ocazia să blameze "poporul cel de demult" al Verginicăi, care s-a "dedulcit" la căsătorii. Mai întâi, adepții Verginicăi "cereau de la Domnul" căsătoriile, dar mai apoi, când le-au fost interzise, și le luau singuri și de aceea tot "poporul" Verginicăi "a căzut pe cale":

"O, trezește-te și te scoală spre sfințenie, poporul Meu cel îndoielnic, căci sfințenia ți-am cerut-o Eu, tată, încă de când M-am făcut ție cunoscut prin glasul Meu cel de azi peste pământ! Am fost atât de bun, atât de milos cu tine, tată, și nu-ți frângeam voia. Toți Îmi cereați căsătorie ca să-L părăsiți pe Tatăl pentru pofta voastră, și apoi v-ați luat singuri și n-ați mai cerut, și din fiu în fiu v-ați despărțit de calea cea cu sfințenie pe ea. Aș fi avut acum sfinți mulți în poporul Meu și nu Mi-ar fi căzut poporul de pe cale dacă ar fi iubit el Scriptura aceea care zice că "bine este să nu se atingă omul de femeie"" (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 25-12-2009)

Abia acum, sub înaltul și înțeleptul patronaj al Mihaelei, s-a putut alcătui un "popor" care să fie întru totul împlinitor al respingerii căsătoriei. Cei dinaintea lor au fost doar niște musafiri nemulțumiți, care s-au dus spre căsătorie, unindu-se "cu trupul păcatului":

"O, mulți au fost numai musafiri în lucrarea Mea, și apoi s-au dus spre căsătorie. Au fost vremelnici, au fost doar oaspeți și n-au rămas ei familia Mea, dar cuvântul Meu cu ei mărturisește pentru ei în cer că au fost cu Mine pe cale și n-au rămas statornici, și au căutat ei o mântuire prin lege, și au căzut din har sub legăturile legii, și așa au rămas cei atât de așteptați de Mine să semene cu Mine ei. […] O, nu se stă doar oaspete în lucrarea venirii Mele cea după două mii de ani iarăși de la Tatăl la om, poporul Meu! Iată, cei ce merg spre căsătorie se despart de părinți și se unesc cu trupul păcatului. Abia acum am ajuns Eu să-Mi fac popor pus deoparte numai pentru Mine cu viața lui, căci Îmi dă Mie viața cel ce alege viață pentru el.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 25-12-2009)

Duhul zburător al lui nea'Mișu ( zis "păstorul Daniel", care a murit cu un an în urmă) este chemat de liderii pucioși în ședințele lor de spiritism ca să confirme și el că pe vremea lui și a Verginicăi "poporul" pucios era preocupat numai de "căsătorie, nunți și botezuri", născând fii și fiice care au părăsit pucioșismul și au ajuns în lume:

"O, să le spunem, Doamne, lor că în vremea Ta cu trâmbița Ta Verginica nu ne-au dat ei bucurii, decât dor de căsătorie, nunți și botezuri, și nu ne-au dat mâna ca să ieșim deasupra cu lucrarea cuvântului Tău. Au născut și au tot născut fii, și n-avem din fiii lor decât cât numărăm pe degete, iar pe ceilalți i-au dat lumii.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 30-05-2010)

"Spiritul lui nea’Mișu" îl invită apoi pe "spiritul lui Adam" să ia cuvântul și să-și arate păcatul său de a-și iubit femeia sa cu toată inima și să spună și el oamenilor că "taina căsătoriei s-a făcut păgânie și închinare la idolul plăcerilor":

"— Apropie, Doamne, slava învierii pentru toți cei care au greșit prin păcatul meu cel din rai! M-am despărțit de Tine pentru femeie și am iubit-o pe ea cu inima mea, și pe Tine Te-am părăsit, și nu mi-a fost de folos că am făcut așa, ci îmi este durere pentru fiecare om care cade prin păcatul meu, căci omul nu-și iubește femeia decât pentru păcat, iar Tu acum două mii de ani ai spus să-și iubească omul femeia așa cu Tu ai iubit biserica, căci taina căsătoriei s-a făcut păgânie și închinare la idolul plăcerilor și Te îndurerează omul și moare mereu prin păcat și cu păcat." (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 21-11-2010)
  #406  
Vechi 28.01.2011, 17:58:10
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 295. „Top 10” (I)

295. „Top 10” (I)

Cineva a fost curios să afle cam cum ar arăta (cităm) „un clasament al aberațiilor pucioase, deținătorii exclusivi ai "adevărului" în România...., un fel de TOP 10” .

Este greu de făcut un clasament al ereziilor luând drept criteriu de selecție doar gradul lor de stupizenie. Ereziile sunt la fel de periculoase pentru credință, deoarece toate atentează la integritatea adevărului, iar gradul de prostie sau de nebunie care le însoțește adesea devine aproape nerelevant. Totuși, o încercare de a-i satisface curiozitatea celui care a avut această inițiativă, s-ar putea face.

La prima vedere, cele mai impresionante gogorițe pucioșești ar putea fi următoarele (ordinea lor însă poate fi oricând schimbată, fără prea mari consecințe):

1. Pucioșii cred ca la Facerea Lumii, primul petec de pământ care a ieșit din ape (interpretarea literală a versetelor 9 și 10 de la cartea Facerii) a fost pământul român, mai exact grădina de la Glodeni-Pucioasa unde a fost zidită în anul 1991 biserica pe care ei o numesc “Templul Noul Ierusalim”:

“...Mi-am ales în România petecuțul de pământ care s-a ivit prima dată din apă atunci când am făcut cerul și pământul, și acest petecuț l-am numit grădinița cuvântului Meu, taina Mea cea dintru început ivită din apă, primul petecuț de uscat, capul pământului, piatra cea din vârf. ” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 3-8-1997)

“Eu nu te-am uitat, iubito, și M-am întors în pământul tău […]. Tu ai fost primul petecuț de uscat care a ieșit din ape la facerea lumii, și l-am numit pământ după ce am făcut cerul despărțind apele de sus și de jos. Iar din apele de jos te-am scos pe tine întâi ca pe o pruncă nou-născută ridicându-te de creștet în sus și ți-am dat pânză albă de botez, pe care am scris cu mare taină numele tău cel de la sfârșit de timp: Ierusalimul venirii Mele a doua oară de lângă Tatăl.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 21-11-2002)

“Mama Mea cea plină de blândețe și de duh umilit ca și Fiul ei, Cel Unul născut din Tatăl și din ea, Mă mângâie aici, pe pământul țării întoarcerii Mele cu duhul și cu cuvântul între oameni, pe pământul cel întâi ieșit din ape la facerea cerului și a pământului[…]” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 9-1-2005)

“ Dumnezeu a ales România, asta a fost opțiunea Lui. Pentru că, așa cum spune Dumnezeu, “România a fost primul pământ care a apărut din ape la Facerea lumii …” (citat din alocuțiunea lui Marian Zidaru , rostită la interviul luat de Cristian Tabără în emisiunea TV “Te vezi la Știrile ProTv: Taina Noului Ierusalim”)

Comentariu: Cel mai simplu argument care contrazice această teoremă pucioșească este acela că primul petec care iese din ape este în mod inevitabil și cel mai înalt de pe glob. Există sute sau mii de vârfuri înalte în toată lumea, cel mai înalt fiind Everestul, cu cei 8848 de metri altitudine deasupra nivelului mării. Semnificativ este faptul că în limba nepaleză numele acestui vârf este Sagarmāthā (Mama Oceanului), iar tibetanii îl denumesc Chomolungma (Mama Universului). Aceste denumiri arată că și alte popoare s-au gândit la apariția pământului din ape la Facerea Lumii, dar au făcut o alegere ceva mai inspirată și dovedind ceva cunoștințe de fizică și de geografie. În schimb, dealurile Pucioasei care înconjoară localitatea Glodeni-Vale, localitate unde pucioșii pretind că a ieșit pământul din ape la Facerea Lumii, nu depășesc modesta înălțime de 400 de metri, adică de 20 de ori mai puțin!

2. Pucioșii cred că după Potop, primul petec de uscat care a apărut după retragerea apelor a fost tot grădina de la Glodeni-Pucioasa:

“ Dumnezeu a ales România, asta a fost opțiunea Lui. Pentru că, așa cum spune Dumnezeu, “România a fost […] primul pământ care a ieșit din ape de după potop[…]” (citat din alocuțiunea lui Marian Zidaru , rostită la interviul luat de Cristian Tabără în emisiunea TV “Te vezi la Știrile ProTv: Taina Noului Ierusalim”)

Comentariu: Argumentul de la punctul precedent pare a fi suficient și pentru această aberație.

3. Pucioșii pretind că Adam a fost plămădit de Dumnezeu din lutul luat din grădina lor de la Glodeni-Pucioasa, și din acest motiv satul s-a numit Glodeni (glod = lut):

“...Mi-am ales în România petecuțul de pământ […] iar când l-am zidit pe om din pământ, acesta a fost locul de unde am luat pământ. ” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 3-8-1997)

“Eu nu te-am uitat, iubito, și M-am întors în pământul tău pe care i l-am dat la început de moștenire omului cel zidit de mâna Mea, că din tine am luat cu mâna pământ, și din el l-am plămădit pe om.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 21-11-2002)

“[…] Mă mângâie aici, pe pământul țării întoarcerii Mele cu duhul și cu cuvântul între oameni, […] pe locul din care Eu, Cuvântul Tatălui, am luat lut cu mâna și l-am plămădit pe om în ziua a șasea între zilele facerii[…]” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 9-1-2005)

“Mergi, Ierusalime, […] iar acum am venit în acest sătuț pe care omul l-a numit cu numele pământului, și acest nume s-a născut cu mare taină prin îngerii Mei cei ce au vegheat pentru numele sătuțului Meu de azi (Glodeni, n.r.) (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 7 -1- 2002)

“ Dumnezeu a ales România, […] și, mă întorc cu 7500 de ani înapoi, și spun că “România, din pământul românesc, Dumnezeu l-a plămădit Adam” . Și după cum mărturisește Cuvântul lui Dumnezeu în acest loc, chiar… să zicem, bulgărele de pământ din care l-a plămădit pe Adam a fost exact cel din ograda aceasta în care s-a construit biserica.” (citat din alocuțiunea lui Marian Zidaru , rostită la interviul luat de Cristian Tabără în emisiunea TV “Te vezi la Știrile ProTv: Taina Noului Ierusalim”)

Comentariu: Glodeni-Vale este de fapt un sat atât de apropiat de Pucioasa, încât este uneori considerat un cartier al orașului. Problema este că Glodeni nu este singura localitate cu același nume. Tot în Dâmbovița mai este o comună cu numele Glodeni (lângă comuna Brezoaiele, la sud de Pucioasa). Paradoxul este că Glodeni-Vale al pucioșilor este mai la deal decât comuna Glodeni de lângă Brezoaiele. Mai există un sat Glodeni, în comuna Bălănești din Gorj. Pe ce criteriu au stabilit pucioșii că Adam a fost plămădit din lutul lor, când putea foarte bine să fie plămădit din lutul altor Glodeni?
  #407  
Vechi 28.01.2011, 19:10:51
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

1. Cum crezi dumneata că iese un prunc din ape? Iată că România a fost prima formată din apele de jos la porunca Domnului, ea a apărut din ape, pământul ei s-a format primul și apoi munții și altele, și apoi s-au retras apele, deci e prima ieșită din ape, adică primul loc curat și care a ascultat primul de Dumnezeu, adică apele au format-o pe România la porunca Lui Dumnezeu și apoi pe celelalte și apoi s-au adunat în adunările lor și au format mările... Deci Ea e capul sau inima pământului cum ar veni, primul pământ ascultător de Dumnezeu.

La 2, e vorba că tot România s-a curățit prima prin potop și a ieșit curată la față. Iar apoi apele s-au retras. Deci numai Domnul știe cum s-au petrecut lucrurile în adănc și a găsit-o pe Ea prima în ascultare.

3. Este foarte clar că pâmîntul l-a luat de pe aici de pe undeva căci Raiul era la Pătlăgeanca și râul ce curgea prin Eden este Dunărea (iar BadenBaden e de unde izvorăște, pentru un Bade într-un Rai din Eden, Adam), și cum în Rai se despărțea și înconjura grădina de jur împrejur, e clar, Raiul real a fost la Pătlăgeanca sau va fi în dealul Mitropoliei sau chiar grădina de la Pucioasa va fi Raiul, că acolo va fi după ce or să facă românii al patrulea braț, că brațul Tătaru nu-l recunosc oamenii drept braț, și vor aduce Dunărea până la București, căci e vorba și de viitor. Și era firesc să ia Domnul pământ din pământul cel mai ascultător, și Glodeni a păstrat numele căci era și este cel mai bun pământ, deci în deal și nu în vale.

Deci iar ti-ai luat țeapă... cu topul tău cel complet absurd, singură ți-ai luat prin necredință și diletantism.

Last edited by vsovivi; 28.01.2011 at 19:20:31.
  #408  
Vechi 28.01.2011, 19:45:39
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 295. „Top 10” (II)

295. „Top 10” (II)


4. Pucioșii cred că Biserica pe care ei au zidit-o în anul 1991 și o numesc “Templul Noul Ierusalim”, împreună cu curtea împrejmuitoare și cu zidurile de incintă sunt însăși Cetatea Noului Ierusalim care s-a pogorât din cer de la Dumnezeu, în zilele Apocalipsei ce se desfășoară acum sub ochii noștri (interpretarea literală a versetelor 2 și 10-27 din Cap.21 al Apocalipsei:

“Pace ție, popor cu nume sfânt! În numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, pace ție, popor cu nume de Ierusalim, căci Ierusalim este nume sfânt, și acesta este numele pe care-l porți din darul lui Dumnezeu, popor cu nume sfânt, popor unit cu Ierusalimul cel de sus, care s-a coborât peste tine, după cum era scris în Scripturi pentru vremea aceasta, și despre care a scris Ioan cel iubit prin Scriptura care grăiește: "Am văzut cetatea sfântă, Noul Ierusalim, coborându-se din cer, de la Dumnezeu, iar glasul Celui de pe tron a grăit: iată, noi le fac pe toate". Amin.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 9-1-1994)

“Iar aceasta, însemnată azi, este fântâna trâmbiței lui Dumnezeu Verginica, fântâna Sfânta Virginia, că eu m-am înscris în vreme și m-am pus temelie la vremea cea cerească, și această înscriere pentru vreme nouă se numește Fundația Sfânta Virginia, Cetatea Noul Ierusalim, iar această fântână este semnul de pecetluire a temeliei cea nouă, și pe această piatră de temelie se va zidi România cea care vine de la Dumnezeu. Amin, amin, amin.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 2-7-1995)

“Se binecuvintează și se sfințește crucea cea de la intrarea în grădină, în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Amin. Și va fi scris pe piatra aceea: Fundația Sfânta Virginia, Cetatea Noul Ierusalim, și poporul Meu se va zidi pe această piatră vie, și va fi viu poporul Meu și bun pentru zidire. Ferice ție, fiule care vei fi bun pentru zidire. Învață, Israele, zidăria, că fiii lumii învață dărâmarea.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 22-10-1995)

Comentariu: Cetatea lor este numai cu numele "Cetatea Noul Ierusalim", altminteri nu corespunde cu nimic cetății descrise de Apocalipsa. Ea nu se pogoară din cer, ci răsare din pământ; ea nu este zidire de la Dumnezeu, ci de la om; nu este nefăcută de mână, ci este făcută de mână omenească; lumina ei nu este asemenea cu cea a pietrei de mare preț, ca piatra de iaspis, limpede cum e cristalul, ci este lumină electrică obișnuită, care vine prin fir de la omul din lume; ea nu are zid mare și înalt ci mic și scund; nu are douăsprezece porți, iar la porți douăsprezece îngeri, ci douăsprezece uși, fără îngeri; "cetatea" pucioșească nu este în patru colțuri, ci în opt; "cetatea" pucioșească nu are douăsprezece mii de stadii, ci 10-12 metri; zidul "cetății" pucioșești nu are o sută patruzeci și patru de coți, ci 2-3 metri; zidăria zidului ei nu este de iaspis, iar cetatea nu este din aur curat, ca sticla cea curată;temeliile zidului "cetății" pucioșești nu sunt împodobite cu tot felul de pietre scumpe (iaspis, safir, halcedon, sardonix, sardiu, hrisolit, beril, topaz, hrisopras, iachint, și ametist), ci sunt din piatră de râu adunată de adepții pucioși de pe valea râului Ialomița; cele douăsprezece "porți" nu sunt douăsprezece mărgăritare, ci sunt uși din lemn obișnuit; fiecare din "porți" nu este dintr-un mărgăritar, ci din mai multe scânduri geluite; piața cetății nu este de aur curat, și nu este străvezie ca sticla.
Ioan vorbește despre cetatea din Apocalipsă și zice că "templu n-am văzut în ea, pentru că Domnul Dumnezeu, Atotțiitorul, și Mielul este templul ei"; dar "cetatea" pucioșilor are un "templu" în mijloc, în care ei se închină "Dumnezeului" lor.

Ioan vorbește despre cetatea din Apocalipsă și zice că "cetatea nu are trebuință de soare, nici de lună, ca să o lumineze, căci slava lui Dumnezeu a luminat-o și făclia ei este Mielul"; dar "cetatea" pucioșilor are nevoie de soare și de lună ca s-o lumineze, iar făclia ei este curentul electric tras de la stâlpul din uliță.

Ioan vorbește despre cetatea din Apocalipsă și zice că "neamurile vor umbla în lumina ei, iar împărații pământului vor aduce la ea mărirea lor", dar pucioșii zadarnic așteaptă, de mai bine de douăzeci de ani ca să vină neamurile pământului la ei, ca să li se închine.

Ioan vorbește despre cetatea din Apocalipsă și zice că "porțile cetății nu se vor mai închide ziua, căci noaptea nu va mai fi acolo"; dar porțile "cetății" pucioșilor sunt închise ziua și noaptea, căci la ei și ziua este ca noaptea, și numai o noapte spirituală este acolo.

Ioan vorbește despre cetatea din Apocalipsă și zice că "vor aduce în ea slava și cinstea neamurilor", dar nici măcar un neam nu a făcut acest lucru până acum.

Ioan vorbește despre cetatea din Apocalipsă și zice că "în cetate nu va intra nimic pângărit și nimeni care e dedat cu spurcăciunea și cu minciuna, ci numai cei scriși în Cartea vieții Mielului", dar pucioșii sunt maeștri ai minciunii și ai dezinformării, ascunzând că unul dintre adepții lor a încercat să se spânzure în "templul cetății", fiind adus la disperare de minciunile și nedreptățile liderilor pucioși, care au pângărit "cetatea" cu gândurile de sinucidere ale celui nedreptățit de ei.

Noul Ierusalim de la Pucioasa este așadar doar o biată clonă a Noului Ierusalim ceresc, jalnică în asemănare și sclipitoare în deosebiri cu cetatea cea adevărată, care se va coborî din cer la plinirea vremii, exact așa cum a fost proorocită în Apocalipsă.

5. Pucioșii cred că “Hristos” și “Ilie” s-au destrupat și acum sunt “în duh”:

“ Eu sunt Domnul Iisus Hristos. Nu sunt în trup, ci sunt în Duh. Coborâtu-M-am cu Duhul pe pământ ca să-Mi culeg un popor și să-i vorbesc tainele cele pentru vremea aceasta.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, ediția 2006, pag.91)

“Așteptați pe Ilie în trup? A fost în trup, și astăzi e în duh și îl veți vedea la judecată.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 16-4-1975)

Comentariu: Avem de-a face așadar cu o situație paradoxală: atât “Hristosul” Pucios, cât și “Sfântul Ilie” Pucios se dezbracă în cer de trupurile lor și coboară doar “cu duhul și cu cuvântul” pe pământ, la Pucioasa. Această repetată destrupare a celor doi poate fi asimilată cu o repetată moarte a trupului, căci ce altceva este despărțirea duhului de trup? Dar atunci de ce a mai înviat Hristos? Ca să moară și a doua oară, și a treia oară, și ori de câte ori se “coboară cu duhul” la impostorii pucioși? De ce s-a mai suit Ilie cu trupul la cer, în car de foc, dacă la fiecare revenire a sa pe pământ la impostorii pucioși se dezbracă de trupul său ca și de o haină prea incomodă, pe care o lasă în ceruri?

6. Pucioșii cred că țuica și carnea întețesc chinurile iadului pentru cei cărora li se face pomenire cu ele:

Țuica, băutura diavolului, stă pe mesele de pomenire; carnea, la fel. O, pentru cer nu se lucrează ca pentru cei de pe pământ. Nu se apropie îngerul la pomenire ca să se ducă apoi să ajute pe cel pomenit. Carnea și țuica nu milostivesc cerul, și aduc chin de iad pentru cel pomenit. O, nu mai sunt pe pământ cei ce miluiesc pe cei din morminte.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 21-11-2000)

Comentariu: Pare plauzibil ca țuica, mai ales dacă e tare, să întețească focul iadului, deoarece conține mult alcool care se știe că este ușor inflamabil. Dimpotrivă, carnea, mai ales dacă este în sânge și în mare cantitate, ar putea mai degrabă să stingă focul decât să-l întețească. Din expresia “băutura diavolului” se poate deduce că diavolul este un mare consumator de țuică, ceea ce este puțin plauzibil pentru un duh al cărui stomac este invizibil și imaterial.
  #409  
Vechi 28.01.2011, 21:10:40
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

4,5 și 6 Sunt exact așa cum se prezintă prin Cuvânt doar că tu te faci mereu că nu vrei pentru ca să pricepi ți le faci să pară că sunt scrise viceversa vicentoarsa viceglobul pământesc, dar nu există niciun glob de pământ. Nu că nu poți pentru ca să pricepi cum se cuvine dar ți-e teamă de nenia ca să nu te spună la tanti grijania că nu ai crezut ce ți-a ghicit ia în zaț. Adică nu poți să recunoști că la tine e mai mult vorba de superstițeul cel misterios care e îngropat taman ca un os în nisisip și vorbește și scrie el în locul tău. Și nu e os ci este chiar un ditamai ciolanul. Și necuratul te împinge mereu ca să-l furgăsești. Adică faci treburi de cățelași crezându-te Cruela.

Stai liniștită că o să iei sigur premiul cel mai mare la 10 pentru România... potul cel mare... de la oameni.

Last edited by vsovivi; 28.01.2011 at 21:22:37.
  #410  
Vechi 28.01.2011, 22:26:10
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 295. „Top 10” (III)

295. „Top 10” (III)


7. Pucioșii cred că Sf. Apostol Luca este fotograful cerului, care fotografiază cu aparate foto sustrase fraudulos de la oameni:

“Și uite: Luca, apostolul Meu, stă și fotografiază tot mersul Meu și tot ce Eu lucrez. Și ce vei face?” (4 august 1973)

“Israele tată, copilașul Meu, s-a fotografiat timpul când ai vorbit și când ai petrecut cu Dumnezeu. S-a fotografiat masa și mâncarea. S-au fotografiat. Uite fotograful, mai e un pic. Iată fotografiile, le vei vedea de la tot începutul până va fi sfârșitul. Crezi? Totul, și viul, și mutul s-a fotografiat. Și vrednicul și puturosul și somnorosul…” (8 noiembrie 1973)

“…Această lucrare este fotografiată de sfântul apostol Luca(6 decembrie 1974)

“…Să știți că am fotograf pe Sfântul Apostol și Evanghelist Luca, care merge și fotografiază și la judecată vă am în toate pozițiile…” (22 decembrie 1975)

“[…] și atunci, Domnul i-a explicat sfintei Virginia că în această – că în acea noapte, sfântul apostol Luca, care este și fotograful cerului, adică este cel care se ocupă cu documentația de pe pământ… el face un fel de arhivă a evenimentelor importante – cele mai importante ale… – din pământ – de pe pământ. Deci sfântul apostol Luca a venit și a făcut această fotografie cu ajutorul unui aparat concret, material, din orașul Pucioasa. A pătruns, sigur că da, prin zidurile – prin ușă, într-un laborator foto din oraș, a luat aparatul, a făcut fotografia, s-a întors, a developat-o, și după aceea a venit din nou cu două exemplare; un exemplar l-a lăsat pe masă, și un exemplar i s-a spus sfintei Virginia că este luat în cer, ca mărturie; ca atunci, la Judecată, când se vor depune mărturii despre tot ceea ce s-a întâmplat pe pământ, să fie mărturia în cer.” (citat din alocuțiunea Victoriei Zidaru , rostită la interviul luat de Cristian Tabără în emisiunea TV “Te vezi la Știrile ProTv: Taina Noului Ierusalim”)

Comentariu: Duhul care se dă drept “Sfântul Luca”, “doctorul cel iubit” , “doctor fără de arginți” își atribuie o calitate nouă: “fotograf al cerului”, dar se dovedește a fi mai degrabă “fotograf fără de aparat”. Dorind să-i facă o fotografie-document Verginicăi, el este nevoit să zboare prin văzduh vreo 5-6 Km din comuna Maluri până în urbea Pucioasei, unde trebuie să dea “o spargere” în plină noapte, ca să se poată folosi fraudulos de un aparat de fotografiat al oamenilor păcătoși de pe pământ. Din mărturisirea creștinei Dănciucă Elena din Mănești reiese că aparatul foto a avut și blitz, fiindcă poza s-a făcut noaptea. “Șfântul Luca” se mai folosește fraudulos în laboratorul foto și de o cameră obscură, și de revelator, și de fixator, și de hârtie fotografică, și de exponometru, și de curent electric pentru expunere. Toate aceste materiale el nu se grăbește să le plătească, el fiind “fotograf fără de arginți și fără de aparat foto”, și de aceea este nevoit să umble de colo-colo și să dea spargeri în fiecare noapte prin laboratoarele foto, să consume materialele oamenilor și să-și însușească hârtia fotografică, fără a o plăti! Mai bine și mai ușor și mai cinstit era dacă îi făcea Verginicăi o pictură, că tot fusese el cândva și pictor talentat; sau îi făcea direct o icoană, că tot a fost Verginica făcută “sfântă” de către pucioși ceva mai târziu, după moartea ei. Oricum ar fi, fotografia Verginicăi pe care pucioșii pretind că i-a făcut-o “Șfântul Luca” mai degrabă aduce cu un colaj, cu un desen fotografiat, decât cu o poză autentică, făcută noaptea la blitz.

8. Pucioșii cred că și Maica Domnului s-a făcut fotograf amator:

Măicuța Domnului a fotografiat crucea și era un ori (X) (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 21 aprilie 1974)

Comentariu: Competiția în arta fotografică se pare că a cuprins toate persoanele importante ale cerului! Oare cine se ocupă cu consumabilele? Despre “Șfântul Luca de la Pucioasa” am văzut mărturia înregistrată din partea Victoriei Zidaru, cum că el umbla ca un fur noaptea, prin atelierele fotografice din Pucioasa, unde dădea spargeri mărunte: intra prin ziduri, șterpelea hârtie fotografică, își developa clișeele folosindu-se fraudulos de chimicalele prăvăliei, își lua pozele în pingă și apoi o ștergea englezește, fără să plătească nimic. Oare “Maica Domnului” de la Pucioasa, atinsă și ea de amorul artei fotografice, tot așa o fi procedând?

9. Pucioșii cred că România se va evapora, pentru că e țară sfântă:

“... Această țară românească se evaporă. De ce? Pentru că această țară e o țară sfântă, e un popor creștin, dar la numărătoare a fost una, și acum e alta.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 11/24 decembrie 1978)

Comentariu: Evaporarea este un proces de durată, spre deosebire de fierbere care este un proces mult mai rapid. Aceste două procese transformă un lichid în aburi. Și Biblia amintește despre acest fenomen de evaporare a apei din pământ:

“Ci numai abur ieșea din pământ și umezea toată fața pământului.” (Fac. 2,6)


Problema este că fenomenul nu era vizibil decât în închipuirea Verginicăi. Doi ani mai târziu, Verginica trecea la cele veșnice, fără a mai avea ocazia să observe că “proorocia” ei stagna cu totul, România refuzând cu încăpățânare să se evapore. Astăzi, la peste 40 de ani de la această “proorocie” eșuată, putem să o trecem fără emoții la categoria “aberații aburitoare”.

10. Pucioșii cred că Verginica era “telefonul duhovnicesc” prin care ei puteau vorbi cu morții ca la videofon:

“ Mamă, mă cunoști tu pe mine? Mamă, eu sunt Mihail, care vorbesc prin telefonul duhovnicesc. […]
…Mamă a sosit timpul să ne despărțim…
…Nenea Mișu, apropie-te de telefon. Ai grijă de mama mea, întărește-o și pe mama mea. Eu sunt un fiu ucis de tâlhari. Cu greu m-am despărțit de trup. ” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 24 mai / 6 iunie 1974)


“…Rafaile, du-te și adu pe fiul răposat, Mihail, la mama lui ca să vorbească.
Fiule Mihaile, o vezi pe mama ta? Privește-o bine, că ea nu te vede pe tine; lucrul acesta nu se poate. Daniele, să auzi și tu vocea acestui tânăr și să deosebești duh, de Duh. Prin Duhul Meu vorbește Mihail și grăiește mamei sale. Amin” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 22 iulie/ 4 august 1974)


Comentariu: Gura Virginiei se dovedește a fi multifuncțională: când trâmbiță, când telefon.

“Telefonul” era de fapt un fel de megafon, deoarece “convorbirea” este auzită de toți cei prezenți la “lucrare”; sau un fel de videofon unidirecțional, prin care doar morții îi văd pe cei vii, căci pentru sensul invers încă nu erau posibilități tehnice; pe vremea aceea, telefonia mobilă nu apăruse încă.

Extrem de discordant e faptul că “păstorul Daniel” (Dănciucă Gheorghe, zis nea’Mișu) e invitat să creadă că spiritul mortului Mihail vorbește “prin Duhul Sfânt” și așa îi grăiește el mamei sale; în același timp, lui Mihail i s-a spus cu totul altceva, că vorbește fie prin “telefon”, iar “telefonul” este Verginica ( “...Mă uit la telefonul prin care vorbesc cu tine, mamă...”), fie că vorbește prin “vas”, iar “vasul” e tot Verginica (“Mamă, mult iubește Dumnezeu pe vasul Său prin care eu îți vorbesc …“). Acest lucru ar fi posibil numai în cazul că “telefonul/vasul Verginica” ar fi Însuși Duhul Sfânt, ceea ce ar fi imposibil, dat fiind că Verginica a trăit în trup și a murit în trup.

Ceilalți creștini sunt invitați să iubească, să păstreze și să apere “telefonul duhovnicesc”, care joacă rolul de intermediar (medium) între morți și vii:


“Mamă, mult iubește Dumnezeu pe vasul Său prin care eu îți vorbesc ca la telefon, dar plânge Dumnezeu de el, că e supărat de cei ce-l lovesc și nu-l prețuiesc. Păstrați acest telefon, că mare valoare are între cer și pământ, între morți și vii. Păstrați-l și apărați-l.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 22 iulie/ 4 august 1974)

Întrucât necromanția (vorbirea cu morții) este o formă de vrăjitorie, ea cade sub incidența unor interdicții și pedepse canonice (24 Ancira, 36 Laodiceea, 7,65,72,83 Vasile cel Mare, etc.)

Last edited by mariamargareta; 28.01.2011 at 22:29:11.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
Fenomenul Noul Ierusalim de la Pucioasa mihailt Secte si culte 2319 30.07.2010 23:36:37
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29