Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.05.2011, 23:38:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Iisus a intrat in Ierusalim ,nu pe un cal ,asa cum se cuvenea ,ci pe un asin.
Deci , continuand pe linia ta stupida , de ce nu a mers pe jos si a privit lumea de sus de pe asin ? Daniele , Daniele , neschimbat ai ramas in perioada de C.O. de pe forum , dar te inteleg !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 27.05.2011, 23:43:55
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iertare , dar le balmajesti rau ! Vrei cu adevarat o astfel de viata , te retragi in pustie sau la o Manastire , caci altfel ne acoperim de cuvinte si nimic mai mult , transformand frustrarile si saracia noastra lucie , in reguli si virtuti , iar orice exagerare nu-i de folos , ci dinpotriva . Dreapta socoteala , chibzuinta , bunul simt , sunt cu adevarat necesare , caci altfel suntem niste simplii farisei , trambitatori , judecatori de ocazie , si alte cele , foarte daunatoare imaginii si credintei noastre . Poti fi extrem de normal in ambele situatii , fie ca ai sau nu masina , dar astea sunt simple refulari ale saraciei noastre , ori nu vrem sa ne imbatam cu apa rece , sau cel putin nu asta cred ca doresti pana la urma , sau poate da , asa ca simpla consolare si nimic mai mult ! Discernamant !
Cristi ai spus totul, scurt si la obiect doar ca unii nu prea vor sa inteleaga. Cand cineva are mai mult ca noi automat ne spunem ca a furat deoarece prin munca cinstita nu se poate, smerit nu este pt. ca este imbracat de firma si conduce o masina luxoasa, credincios nu este pt. ca bogatii nu cred in Dumnezeu, etc. Dar stau si ma intreb, oare stim noi ce face omul acela in viata de zi cu zi, de cate ori isi imprumuta masina scumpa prietenilor care nu au masina dar au nevoie de ea, cate ore munceste pe zi si ajuta dand de lucru altora, sau cate pers. imbraca dandu-le hainele lui de firma purtate de doua ori unor oameni care nu au?
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #73  
Vechi 28.05.2011, 00:02:31
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb paiul si barna

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Cristi ai spus totul, scurt si la obiect doar ca unii nu prea vor sa inteleaga. Cand cineva are mai mult ca noi automat ne spunem ca a furat deoarece prin munca cinstita nu se poate, smerit nu este pt. ca este imbracat de firma si conduce o masina luxoasa, credincios nu este pt. ca bogatii nu cred in Dumnezeu, etc. Dar stau si ma intreb, oare stim noi ce face omul acela in viata de zi cu zi, de cate ori isi imprumuta masina scumpa prietenilor care nu au masina dar au nevoie de ea, cate ore munceste pe zi si ajuta dand de lucru altora, sau cate pers. imbraca dandu-le hainele lui de firma purtate de doua ori unor oameni care nu au?
Cristina, si inca multe altele pot face oamenii in ascuns. Cu adevarat, doar Domnul cunoaste deslusit virtutile si neputintele noastre.

Sa cautam a subtia barna din ochii nostri, fara a arata cu degetul spre paiul din ochiul aproapelui! De ale noastre vom da socoteala, nu de ale altora. Si pana la urma datoria crestinului ortodox este aceea de a se ruga, nu de a privi iscoditor si acuzator spre ceilalti! Si ... vorba lui MariS: "Har, smerenie si jertfa de sine!"
Reply With Quote
  #74  
Vechi 28.05.2011, 00:04:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Cristi ai spus totul, scurt si la obiect doar ca unii nu prea vor sa inteleaga. Cand cineva are mai mult ca noi automat ne spunem ca a furat deoarece prin munca cinstita nu se poate, smerit nu este pt. ca este imbracat de firma si conduce o masina luxoasa, credincios nu este pt. ca bogatii nu cred in Dumnezeu, etc. Dar stau si ma intreb, oare stim noi ce face omul acela in viata de zi cu zi, de cate ori isi imprumuta masina scumpa prietenilor care nu au masina dar au nevoie de ea, cate ore munceste pe zi si ajuta dand de lucru altora, sau cate pers. imbraca dandu-le hainele lui de firma purtate de doua ori unor oameni care nu au?
Acum cativa ani,cand eram f impatimita de moda(m-am vindecat incepand cu 2009)duceam la biserica hainele care-mi prisoseau(nu ca as vrea sa ma laud);sa fi vazut tu fata unei femei amarate,cu o droaie de copiii in jurul ei la primirea unei genti LV...la ce ii ajuta ei?Atunci nu am inteles de ce nu s-a bucurat de o geanta atat de scumpa,acum imi vine sa rad de asemenea prostii!

Eu nu vreau sa acuz pe nimeni,ci vreau sa demonstrez ca intre necesitate si lux sunt diferente mari,cine vrea intelege,cine nu nu-i problema!Nici eu nu am inteles lucrul asta mult timp
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 28.05.2011 at 00:12:31.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 28.05.2011, 00:06:24
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Ma intreb daca un crestin ar trebui sa aiba o masina scumpa,sa spunem de la 20.000 euro in sus. Nu este o sfidare la adresa celor care nu isi permit sa cumpere o paine? Sau cata milostenie ar trebui sa faca un crestin care isi poate permite o masina de lux?
In primul rand o masina pana la 32 35 000 de euro nu e o masina de lux,eventual e o masina confortabila cu dotari mai multe unele de siguranta altele de confort ,o poti considera de clasa buisness dar nu de lux .Nu uita ca ca 30 000 de euro inseamna aproximativ 1 miliard si ceva in bani vechi si daca o astfel de masina e lux atunci o un apartament garsoniera ma rog in zonele din tara unde inca mai sunt astfel de preturi ar fi si acela un lux deci hai sa traim in colibe sau ca maimuta in copac ... si mai uiti ca o masina de 30 000 de mi de euro in patru cinici ani isi pierde valoarea pana la 12000 9000 de euro .Iti spunm eu ce inseamna masina de lux Jaguar care are valoare de 100 000 de euro si la mana a doua din 2009 costa 60 000 de euro asta e lux,Wolkswagen phaeton care sare de 150 de mii pna la 200 mercedes clasele cu capacitate mare a motorului S classe . Si mai e ceva atunci cand urci pe scara sociala dupa o facultate terminata dupa un job bine platit atunci nu iti permiti sa mergi cu o dacie sau mai stiu eu ce,masina ieftina si sa nu mai existi si sa iti arunci familia in epoca de piatra .Mai mult poti usor ca traind la un nivel de la mediu in sus sa iti permiti asa ceva o masina de 20 30 000 euro si sa duci o viata decdenta si sa iti cresti copii resposabil si cu credinta si decenta ca tu esti cel ce iei deciziiile privind viata ta nu masina sau bani ci doar tu de aceea si dai sema in fata Domnului.Dar atunci cand faci parte dintr-o societate sau grup social trebuie sa te prezinti ca atare nu te poti duce cu haine de orice fel sau sa te prezinti oricum .Daca vrei sa traiesti simplu de tot mergi in monahism .Daca nu exagerezi in ceea ce faci in cum traiesti nu gresesti .
__________________
Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata Parintele Tadei Staretul manastirii Vitovnita
Reply With Quote
  #76  
Vechi 28.05.2011, 00:09:04
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Cool hi hi hi !

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
In primul rand o masina pana la 32 35 000 de euro nu e o masina de lux,eventual e o masina confortabila cu dotari mai multe unele de siguranta altele de confort ,o poti considera de clasa buisness dar nu de lux .Nu uita ca ca 30 000 de euro inseamna aproximativ 1 miliard si ceva in bani vechi si daca o astfel de masina e lux atunci o un apartament garsoniera ma rog in zonele din tara unde inca mai sunt astfel de preturi ar fi si acela un lux deci hai sa traim in colibe sau ca maimuta in copac ... si mai uiti ca o masina de 30 000 de mi de euro in patru cinici ani isi pierde valoarea pana la 12000 9000 de euro .Iti spunm eu ce inseamna masina de lux Jaguar care are valoare de 100 000 de euro si la mana a doua din 2009 costa 60 000 de euro asta e lux,Wolkswagen phaeton care sare de 150 de mii pna la 200 mercedes clasele cu capacitate mare a motorului S classe . Si mai e ceva atunci cand urci pe scara sociala dupa o facultate terminata dupa un job bine platit atunci nu iti permiti sa mergi cu o dacie sau mai stiu eu ce,masina ieftina si sa nu mai existi si sa iti arunci familia in epoca de piatra .Mai mult poti usor ca traind la un nivel de la mediu in sus sa iti permiti asa ceva o masina de 20 30 000 euro si sa duci o viata decdenta si sa iti cresti copii resposabil si cu credinta si decenta ca tu esti cel ce iei deciziiile privind viata ta nu masina sau bani ci doar tu de aceea si dai sema in fata Domnului.Dar atunci cand faci parte dintr-o societate sau grup social trebuie sa te prezinti ca atare nu te poti duce cu haine de orice fel sau sa te prezinti oricum .Daca vrei sa traiesti simplu de tot mergi in monahism .Daca nu exagerezi in ceea ce faci in cum traiesti nu gresesti .
Ma simt informata cu piata masinilor in Romania !

Salutare, Claudiu, ce mai faci ?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 28.05.2011, 00:11:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit hi , hi , hi

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
In primul rand o masina pana la 32 35 000 de euro nu e o masina de lux,eventual e o masina confortabila cu dotari mai multe unele de siguranta altele de confort ,o poti considera de clasa buisness dar nu de lux .Nu uita ca ca 30 000 de euro inseamna aproximativ 1 miliard si ceva in bani vechi si daca o astfel de masina e lux atunci o un apartament garsoniera ma rog in zonele din tara unde inca mai sunt astfel de preturi ar fi si acela un lux deci hai sa traim in colibe sau ca maimuta in copac ... si mai uiti ca o masina de 30 000 de mi de euro in patru cinici ani isi pierde valoarea pana la 12000 9000 de euro .Iti spunm eu ce inseamna masina de lux Jaguar care are valoare de 100 000 de euro si la mana a doua din 2009 costa 60 000 de euro asta e lux,Wolkswagen phaeton care sare de 150 de mii pna la 200 mercedes clasele cu capacitate mare a motorului S classe . Si mai e ceva atunci cand urci pe scara sociala dupa o facultate terminata dupa un job bine platit atunci nu iti permiti sa mergi cu o dacie sau mai stiu eu ce,masina ieftina si sa nu mai existi si sa iti arunci familia in epoca de piatra .Mai mult poti usor ca traind la un nivel de la mediu in sus sa iti permiti asa ceva o masina de 20 30 000 euro si sa duci o viata decdenta si sa iti cresti copii resposabil si cu credinta si decenta ca tu esti cel ce iei deciziiile privind viata ta nu masina sau bani ci doar tu de aceea si dai sema in fata Domnului.Dar atunci cand faci parte dintr-o societate sau grup social trebuie sa te prezinti ca atare nu te poti duce cu haine de orice fel sau sa te prezinti oricum .Daca vrei sa traiesti simplu de tot mergi in monahism .Daca nu exagerezi in ceea ce faci in cum traiesti nu gresesti .
A mea de 7500 euro , nu-i deci masina ! M-am linistit !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 28.05.2011, 00:27:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Sa cautam a subtia barna din ochii nostri, fara a arata cu degetul spre paiul din ochiul aproapelui! De ale noastre vom da socoteala, nu de ale altora.
De ale noastre vom da socoteală, dar și de ale altora:

Iezechiel 33

8. Când Eu voi zice păcătosului: "Păcătosule, vei muri", și tu nu-i vei grăi nimic, ca să vestești pe păcătos să se abată de la calea lui, atunci păcătosul acela va muri pentru păcatele sale, iar sângele lui îl voi cere din mâna ta.
9. Iar dacă tu ai vestit pe păcătos să se abată de la calea lui și să se întoarcă de la ea, și el nu s-a abătut de la calea lui, atunci el va muri pentru păcatele lui, iar tu ți-ai scăpat viața.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.05.2011, 00:29:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Poate ca trebuia sa postez asta la topicul despre averile Bisericii, dar cu totii stim un episcop batran si bogat, care isi putea permite ca trei nopti la rand sa arunce o punga de galbeni pe fereastra unui amarat cu fete de maritat. Si saracul nu i-a scos ochii: de ce ai, ma, tu bani, ca esti calugar si eu n-am, ca am trei fete?...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 28.05.2011, 00:31:08
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De ale noastre vom da socoteală, dar și de ale altora:

Iezechiel 33

8. Când Eu voi zice păcătosului: "Păcătosule, vei muri", și tu nu-i vei grăi nimic, ca să vestești pe păcătos să se abată de la calea lui, atunci păcătosul acela va muri pentru păcatele sale, iar sângele lui îl voi cere din mâna ta.
9. Iar dacă tu ai vestit pe păcătos să se abată de la calea lui și să se întoarcă de la ea, și el nu s-a abătut de la calea lui, atunci el va muri pentru păcatele lui, iar tu ți-ai scăpat viața.
Ma refeream la averi, pt ca aceasta este tema topicului. (care e un fel de purtat de grija de capra vecinului in timp ce a ta e la reanimare ...)

In rest, prefer Cuvantul viu al Noului Testament.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuresti -> Prislop fara masina? Nicador Generalitati 18 08.04.2015 20:18:48
Si cand simti ca nu mai poti... cer_indurare Intamplari adevarate 23 12.02.2012 09:26:34
Cea mai scumpă Evanghelie: 14 milioane Mihnea Dragomir Generalitati 2 06.08.2011 09:29:26
poti sa mori in vis? The_Fallen Generalitati 9 30.06.2010 11:19:48
LA MULȚI ANI, scumpa mea mamă.... geo.nektarios Diverse Sarbatori 18 06.03.2009 23:01:16