Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 24.09.2012, 17:07:22
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Intrebarea care se pune in acest caz este DE CE?
DE CE se popularizeaza aceasta idee?
Inselat poate deveni oricare dintre noi, nu numai Freud. De aceea spuneam mai sus: "sa vorbim despre ignoranta ca si cum nu ne-ar caracteriza... este o mare prostie".
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #172  
Vechi 24.09.2012, 17:47:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Onania este act 100% natural.
Cum definesti tu mai exact "natural" -ul in acest caz?
Dupa care repere mai exact?

Citat:
Se intalneste in natura: maimutele se masturbeaza (vezi la zoo langa Bucuresti, se catara pe gard si iti arata), precum si copiii foarte mici se masturbeaza.
Toti copiii au o etapa in dezvoltare (prin care, daca nu trec, e semn ca au probleme de sanatate trupeasca si/sau psihica), in jurul varstei de 2 ani, in care se masturbeaza spontan, adica fara sa vada vreun model.
Asa, si cum s-ar recunoaste aceste semne la copii?
Nu de alta, dar nu cred ca ar fi multi parinti pe aici care s-ar putea "lauda" (chestie de sanatate si normalitate, nu?) ca au vazut la copiii lor asa ceva.

Si de ce daca n-ar face-o este semn de "probleme de sanatate trupeasca si/sau psihica"?

Citat:
Cat priveste pozitia unor asazisi oameni ai Bisericii fata de masturbatia copiilor, astea sunt chestii babesti si ma rog la Dumnezeu sa dispara de pe fata pamantului, cu tot cu babele care le mai poarta facind ravagii prin lume.
Mai exact care pozitie?
Ca asa blestem necesita o clarificare serioasa.

Last edited by AlinB; 24.09.2012 at 17:49:40.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 24.09.2012, 17:47:34
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu gandi tu pentru altii, gandeste pentru tine.
tocmai de aceea am zis ca eu SINGUR as alege prezervativul si NU il recomand altora. Am gandit DOAR PENTRU MINE PERSONAL. Tu esti cel care a interpretat tendentios mesajul meu
Ai gandit doar pentru tine și ai făcut public ca să știe toți; cu alte cuvinte tu însuți te-ai vorbit public de rău, indiferent cum e mintea publicului(a celorlalți).
Bunul Dumnezeu să aibă milă de noi toți!
Reply With Quote
  #174  
Vechi 24.09.2012, 17:51:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ai gandit doar pentru tine și ai făcut public ca să știe toți; cu alte cuvinte tu însuți te-ai vorbit public de rău, indiferent cum e mintea publicului(a celorlalți).
Bunul Dumnezeu să aibă milă de noi toți!
m-am vorbit de rau din punctul tau de vedere. Nu toti oamenii considera folosirea prezervativului un lucru diabolic, ci doar unii
Reply With Quote
  #175  
Vechi 24.09.2012, 17:56:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu te panica.

Este doar o parere "stiintifica" ce incepe sa treaca drept "norma".

Intrebarea care se pune in acest caz este DE CE?
DE CE se popularizeaza aceasta idee?

Ghici ciuperca..
totusi suntem in secolul 21 si cred ca putem discuta despre orice, chiar si despre sex si nu in Evul Mediu in care discutiile despre sex erau subiecte tabu
Reply With Quote
  #176  
Vechi 24.09.2012, 18:11:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
m-am vorbit de rau din punctul tau de vedere. Nu toti oamenii considera folosirea prezervativului un lucru diabolic, ci doar unii
Eu l-am folosit, știu că-i diabolic și ți-am spus și ție.
Doamne Iisuse Hristoase, Fiule al lui Dumnezeu, pe mine păcătosul, miluiește-mă!
Reply With Quote
  #177  
Vechi 24.09.2012, 18:14:37
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Am citit demult o carte despre vise a lui S. Freud si intr-adevar nu am gasit in ea teoriile care circula in lume sau filme pe seama lui .Am vazut un om de stiinta cu o minte patrunzatoare harnic si talentat la scris incat iti facea placere sa citesti.Se ocupa mai mult de partea neduhovniceasca a fapturii de mecanismele interioare a mintii adica un om de stiinta un savant care nu intra pe domeniul mistic , pacat, duh , etc nu erau in studiul sau.
Lumea are obiceiul de a isi ascunde prostiile pe dupa oameni mari, caci Freud a fost un om deosebit. Asa au facut si cu Luther , toti sectarii il baga in fata incat ajungi sa crezi ca e un monstru dar cand am citit despre el am constatat ca omul s-a lepadat cu cuvinte dure categorice si de asa zisul simbolism al impartasaniei, de interpretarea dupa capul fiecaruia a Bibliei si avea un respect deosebit de adanc pentru Maica Domnului. A avut si el neputintele lui in a rabda abuzurile clericale, a intelege si trai inaltimea vietii monahale pentru care clar n-avea vocatie dar de acolo pana la i se pune toate ratacirile sectare e mult.
In paralel cu cartea despre vise a lui Freud citeam si cartea despre vise si vedenii ale p. Cleopa si cum eram tanar si plin de patimile tineretii proaspat iesit din intunericul comunist mi s-a parut mai imprortanta pentru mine literatura patristica cunoasterea alcaturii sufletului a partii vesnice careia partea materiala i se supune. In cartea Rugaciunea lui Iisus intrebari si raspunsuri.scrisa de parintele Ioan de la Rarau gasim completarea descrierii fiintei umane prin analiza partii celei dupa chip cat si ce e de facut pentru insanatosire. Mi se parea ca S. Freud mai mult imi arata efectele bolilor si punea un diagnostic psihologic decat sa imi dea un remediu puternic , de succes. Marii duhovnici erau clari si fermi in ceea ce e de facut aratand prin experienta lor putere si rezultate incontestabile. Asa ca m-am dus dupa cladura :)
Reply With Quote
  #178  
Vechi 24.09.2012, 18:43:16
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Dl. dr. Freud a pus el bine degetul pe rani , intr-adevar :
1. Trebuie cautat in adancuri si acolo facut curatenie.
2. Din frageda copilarie am luat-o stramb si acolo trebuie cautat
3. Puterea de atractie sexuala este o forta de temut care poate face ravagii
4. Problemele cu parintii sunt esentiale a fi rezolvate

dar rezolvarile puterile tamaduitoare vin din numele Domnului al Maicii Domnului si Sf. Potir.

1. Sa ne pogoram in adanc ne invata marii rugatori
2. Sa gasim linsitea si pocainta in care sa ma intorc 30-35 ep ani sa vad unde am luat-o stramb si sa incep lungul si anevoiosul proces de indreptare tot marii duhovnici ma ajuta prin scrieri sau direct.
3. Hormonii sunt substante deosebit de puternice cu un rol foarte imprortant in corp ca reactivii intr-o uzina trebuie manipulati cu instructiuni stricte ei se declanseaza unii pe altii in lant , gonadele de la pituitiara si aceasta de la hipotalamus care face parte din sistemul nervos deci pana la urma de la ganduri care trebuiesc pazite si asta din nou misticii ne invata cum sa ne punem scut de har sa nu fim terorizati de sabotorii mentali ca asa o sa fim mereu cu uzina in flacari.
4. Importanta bunei relatii cu parintii mi-o arat Decalogul care o pune ca o conditie sa iti fie bine dar efectiv sa o realizez fara ajutor de la Maica Domnului nu ma vedeam reusit.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 24.09.2012, 20:39:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
totusi suntem in secolul 21 si cred ca putem discuta despre orice, chiar si despre sex si nu in Evul Mediu in care discutiile despre sex erau subiecte tabu
Cred ca intotdeauna s-a putut discuta despre orice.. Din cele mai vechi timpuri au existat reprezentari sexuale explicite (pe cupe, fresce, vase..).. Nimic nou, nimic "tabu".
Dar da, la un moment dat oamenii au avut o anumita decenta, bun simt sa inteleaga ca nu se poate discuta chiar despre orice lucruri, rusinoase prin insasi natura lor (cum este homosexualitatea, pedofilia si alte asemenea..)

Nu neg ca in ziua de astazi oamenii sunt atat de corupti incat copiii au patimi ale adultilor (urmarea pacatelor parintilor)
''Totuși nu mă pot abține de a nu pomeni unul (din motive-n.n.) care produce extrem de multe și grele dificultăți în educarea copiilor. Și anume, când soțul nu dă pace sarcinii (zice că el nu poate, sau nu vrea sau se declară stăpân pe legile naturii), atunci copiii vin pe lume cu predispoziții precoce spre sexualitate. Aceasta îi face îndărătnici și foarte greu educabili. Explicația biologică: au crescut în mediul uterin hrăniți cu sânge prea îmbibat cu testosteron, hormon sexual masculin. (Păr. Arsenie Boca - ''Tinerii, familia și copii născuți în lanțuri'')
Părintele Paisie Aghioritul ne spune: Când femeia rămâne însărcinată, atunci cel mai bun lucru este să înceteze imediat contactele sexuale sau dacă nu pot, să le reducă cât se poate de mult... pentru că se pricinuiește pagubă duhovnicească. Embrionul participă și el de nevoie la plăcerea pe care o simte mama lui, și astfel încă din pântece dobândește patimă.

Dar de la aceste observatii, pana la a decreta "normalitatea" si "naturaletea" masturbarii este cale lunga!!

In orice caz, trebuie sa avem ochii deschisi, sa vedem ca aceasta se vrea ca noi sa credem: ca sexualitatea precoce este "normalitatea".
Se inscrie in tendinta moderna a "educatiei" sexuale la copii.. si in general pregatirea societatii pentru acceptarea.. pedofiliei.
Homosexualitatea este acceptata deja (ceva de neconceput in trecut)
Ce credeti ca urmeaza? Pedofilia.
Dar de dragul "stiintei" si a "modernitatii" ne transformam in promotorii ei..

In fine, fiecare cu credinta lui.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 24.09.2012, 21:18:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Eu NU am propus prezervativul. De aceea iti recomand sa citesti MAI CU ATENTIE postarile mele. Am scris mai sus ca fiecare e bine sa faca ceea ce crede de cuviinta. Am spus ca EU UNUL as alege prezervativul, nu ca il recomand si altora
Dacă nu propui prezervativul, dar tu l-ai alege, înseamnă că nu ai oferit soluția problemei deschise de mine, deși eu am considerat că alegerea ta este soluția problemei.

Deci revin cu întrebarea: Ce face un cuplu, în cazul în care nu mai dorește copii? Cum se feresesc soții să aibă copii, dar să nu păcătuiască? Concret ce face acel cuplu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02