Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.12.2007, 15:53:58
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

cu cea mai mare fericire ca ne intalnim cu Hristos.si cu dorinta de a deveni mai buni si mai iubitori fata de tot ceea ce ne inconjoara
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.05.2008, 23:51:02
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

da dulcineea, de acord cu tine, dar mai adaug si smerenia.:)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.08.2008, 17:42:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Iata indemnul Sfantului Ioan Gura de Aur : "Cand intram in biserica, sa intram cum se cuvine lui Dumnezeu. Sa nu avem in suflet dor de razbunare, ca nu cumva rugandu-ne, cand spunem: "Iarta-ne noua, precum si noi iertam gresitilor nostri" (Matei 6, 12), sa ne rugam impotriva noastra; infricosatoare sunt cuvintele acestea! Cel ce le rosteste, aproape ca striga asa lui Dumnezeu: "Am iertat, Stapane, iarta-ma! Am dezlegat, dezleaga-ma! Le-am lasat, lasa-mi-le! Daca le-am tinut, tine-mi-le! Daca n-am iertat vecinului pacatele lui, nu mi le ierta nici Tu pe ale mele. Cu masura cu care am masurat, masoara-mi si Tu mie!".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.08.2008, 18:06:51
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Referitor la rugaciunea de la biserica, Sfantul Teofan Zavoratul da urmatorul exemplu:

"Inspirand si expirand aerul, punandu-si in miscare aripile si folosindu-si capul si celelalte madulare ale trupului, pasarea reuseste sa zboare, si altfel nici nu poate sa faca asta.

Nici inaltarea prin rugaciune catre Dumnezeu din biserici nu este cu putinta decat daca in noi se afla credinta, nadejdea si dragostea, care alcatuiesc capul duhului ce se inalta in zbor; starea cu cugetul inaintea lui Dumnezeu este inima, deschisa pentru primirea insuflarilor Domnului; pacea in toate este aripa lui cea dreapta; mintea neimprastiata, slobozirea de grijile si de impatimirile lumesti este aripa lui cea stanga; osteneala mersului la biserica si a starii in ea este partea din spate.

Daca vreuna dintre aceste dispozitii sufletesti lipseste, lucrarea rugaciunii se stramba ori se curma, dupa cum se curma, de pilda, zborul pasarii atunci cand ramane lipsita de o aripa. Fiecare poate face cunostinta pe propria piele cu acest fapt, daca va voi.

Oricine doreste si stie sa se roage se va intalni neaparat cu toate dispozitiile acestea, si fiecare om care se roaga cu adevarat le are deja pe toate. Cel care nu le are, inca n-a inceput sa se roage asa cum trebuie, iar fara rugaciune nu este viata, nu este inaltare catre Imparatie."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.08.2008, 15:24:38
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Cand meregem la biserica trebuie sa avem trupul curatit adica spalat, sa ne lepadam podoabele adica fara cercei, lantisoare, inele, etc, sa nu mergem machiate, hainele sa fie cuviincioase, adica fusta lunga, bluza cu maneca lunga si fara decolteu, capul acoperit, dar in primul rand trebuie sa mergem cu bucurie deoarece intram in Casa Domnului.
Eu stau la sat si cand merg la biserica nu stiu cum se face ca tot timpul nimeresc in spatele sau in fata unor femei care au ceva de povestit.Merg sa ma impac cu Dumnezeu, dar in loc sa vin cu sufletul mai usor, mai linistita, imi fac numai pacate deoarece nu ma pot concentra deloc la slujba si la rugaciune din cauza lor. Iata cum lucreaza Satana.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.08.2008, 15:27:40
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia
Cand meregem la biserica trebuie sa avem trupul curatit adica spalat, sa ne lepadam podoabele adica fara cercei, lantisoare, inele, etc, sa nu mergem machiate, hainele sa fie cuviincioase, adica fusta lunga, bluza cu maneca lunga si fara decolteu, capul acoperit, dar in primul rand trebuie sa mergem cu bucurie deoarece intram in Casa Domnului.
Eu stau la sat si cand merg la biserica nu stiu cum se face ca tot timpul nimeresc in spatele sau in fata unor femei care au ceva de povestit.Merg sa ma impac cu Dumnezeu, dar in loc sa vin cu sufletul mai usor, mai linistita, imi fac numai pacate deoarece nu ma pot concentra deloc la slujba si la rugaciune din cauza lor. Iata cum lucreaza Satana.
Mai multe informatii despre cum trebiue sa ne purtam la biserica si cum trebuie sa mergem imbracati, dar si despre ispitele care nu ne dau pace gasiti in cartea "Indreptar pentru Spovedanie"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.08.2008, 20:15:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia
Cand meregem la biserica trebuie sa avem trupul curatit adica spalat, sa ne lepadam podoabele adica fara cercei, lantisoare, inele, etc, sa nu mergem machiate, hainele sa fie cuviincioase, adica fusta lunga, bluza cu maneca lunga si fara decolteu, capul acoperit, dar in primul rand trebuie sa mergem cu bucurie deoarece intram in Casa Domnului.
Eu stau la sat si cand merg la biserica nu stiu cum se face ca tot timpul nimeresc in spatele sau in fata unor femei care au ceva de povestit.Merg sa ma impac cu Dumnezeu, dar in loc sa vin cu sufletul mai usor, mai linistita, imi fac numai pacate deoarece nu ma pot concentra deloc la slujba si la rugaciune din cauza lor. Iata cum lucreaza Satana.
Draga Tia, nu cred ca in Sfanta Biserica, diavolul, este la el acasa, ci din potriva . Trebuie sa-ti cauti un locusor , mai linistit, ferit de cei ce clevetesc si nu in ultimul rand , puterea ta de concentrare, de traire , trebuie intarite, rugandu-te pentru aceasta. Cu timpul, astfel de mici "bruiaje"nu te vor mai deranja, crescand trairea intru cele duhovnicesti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.08.2008, 21:58:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu vedeti mai fratilor ce zice Sfantul Ioan Gura de Aur?
Trebuie neaparat sa nu dusmanesti pe nimeni si sa sa nu porti suparare nimanui cand vrei sa te apropii de Dumnezeu si deci si cand mergi in Sfanta Biserica.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.09.2008, 15:40:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"In biserica, odata ce ne-am gasit un loc, nu trebuie sa-l schimbam fara sa fie neaparata nevoie, ci trebuie ca, adunandu-ne gandurile, sa stam cu mintea inaintea fetei Domnului, Care e pretutindeni, aducandu-I inchinare cu trupul si cu duhul in inima infranta si smerita; dupa aceea, trebuie sa urmarim cu gand neimprastiat tot ce se lucreaza de catre sfintitii slujitori, tot ce se canta si se citeste in biserica, si asta pana la sfarsitul slujbei.

Facand astfel, nu ne vom plictisi in biserica, nu ne vom uita incoace si incolo, nu vom intra in vorba cu unul si cu altul si nu vom dori ca slujba sa se termine mai repede, fiindca atunci, trecand de la o simtire si cugetare plina de duhul rugaciunii la alta de acelasi fel, vom semana cu cei ce intr-o gradina bine-inmiresmata trec de la un strat de flori la altul." Sfantul Teofan Zavoratul

Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.09.2008, 14:42:52
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atunci cind urmeaza sa te duci la biserica,trebuie sa-ti faci o anumita pregatire,cu toata grija si inca din ajunul sarbatorii.aceasta este-trupeasca si sufleteasca.Cea trupeasca consta in curatirea(spalarea trupului).Hainele sa fie curate si decente.Pregatirea sufleteasc-in seara din ajunul sarbatorii cind ai a merge la biserica nu te duce la petreceri lumesti,la birfe ,nu te certa.Pazeste in seara dinaintea mergerii la bis.de pacate trupesti si in noaptea urmatoare.Sa faci seara rugaciuni si daca se poate un acatist(acatistul Sintului din ziua urmatoare daca are).Daca poti mergi la vicernie seara.Sa ajungi dimineata,inaintea preotului pt. a avea timp sa te rogi pe la icoane.Si mai ales impaca-te cu cei pe care i-ai suparat sau care te-au suparat.Mintuitorul nostru Iisus Hristos zice"De-ti vei aduce darul tau la altar,si acolo iti vei aduce aminte ca fratele tau are ceva impotriva ta,lasa darul tau si mergi mai inti si impaca-te cu fratele tau,si apoi,venind,adu darul tau"Dupa invatatura Episcopului Nicodim.
Dar iubitii mei frati intr-u Hristos,ce facem daca cel cu care vrem sa ne impacam nu vrea sa se impace cu noi? Daca acesta este chiar preotul.Ce facem? plecam la alta biserica,nu mai dam liturghie? Ne rugam pentru impacare? Dar daca totusi nu vrea sa se impace cu noi?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mergem din nou la Sfanta Parascheva! glykys Generalitati 27 01.05.2013 10:26:46
Ar trebui ca Biserica Ortodoxa sa fie cumva vreo anexa a puterilor lumesti ?!? doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 88 28.09.2012 10:59:45
Cat de des mergem la biserica? cristian sergiu Generalitati 30 16.07.2011 21:25:20
De ce nu exista excomunicari din Sfanta Biserica ?!? doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 38 29.12.2010 10:53:21
IN SFANTA BISERICA,TREBUIE SA FIM CURATI CU INIMA maria61 Reguli in Biserica 6 07.07.2009 19:33:38