Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.07.2012, 18:17:12
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Unhappy visul meu cu SF NECTARIE

Mai tineti minte ca intr-o alta postare de a mea v-am spus ca l-am visa pe Sf Nectarie care statea pe un lemn si era un batranel cu parul alb si cu un toiag in mana.....mi-a spus ca urmatoarea persoana care va muri din neamul meu voi fi eu.........de aici deduc de faptul ca am metastaza la ficat,,,,,si,,,,,,,,,,,inseamna ca asa va fi..........ce sa fac?cred ca e adevarat caci multor persoane i sa aratat in vis..........
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.07.2012, 18:24:44
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga mea Patricia nu te lua dupa vise asta vrea vrajmasul sa cadem in deznadejde, stai linistita cu credinta si nadejde la Domnul, o sa vezi totul va fii bine vorba cantecului, si apoi suntem noi sfinti ca sa stim cat traim sau cand murim?... nu nu suntem .

Spovedeste-te, roaga-te si traieste dupa legea lui Dumnezeu.

Bucurie multa si nu uita indiferent ce vise ai avea nu te lua dupa ele, 99% sunt de la cel rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.07.2012, 18:53:19
simona_toader68 simona_toader68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Mai tineti minte ca intr-o alta postare de a mea v-am spus ca l-am visa pe Sf Nectarie care statea pe un lemn si era un batranel cu parul alb si cu un toiag in mana.....mi-a spus ca urmatoarea persoana care va muri din neamul meu voi fi eu.........de aici deduc de faptul ca am metastaza la ficat,,,,,si,,,,,,,,,,,inseamna ca asa va fi..........ce sa fac?cred ca e adevarat caci multor persoane i sa aratat in vis..........
Nu tote visurile sunt de la D-zeu!!!! Asa ca atentie, mai bine nu te increde in ele!
Puneti toata nadejdea in D-zeu si sa se faca voia Lui!

Cred Doamne, ajuta necredintei mele!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.07.2012, 19:23:32
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Mai tineti minte ca intr-o alta postare de a mea v-am spus ca l-am visa pe Sf Nectarie care statea pe un lemn si era un batranel cu parul alb si cu un toiag in mana.....mi-a spus ca urmatoarea persoana care va muri din neamul meu voi fi eu.........de aici deduc de faptul ca am metastaza la ficat,,,,,si,,,,,,,,,,,inseamna ca asa va fi..........ce sa fac?cred ca e adevarat caci multor persoane i sa aratat in vis..........
Sf. Ioan Sinaitul avertiza ca "demonii batjocoresc un om atunci cand il iau instapanire, atat in timpul zilei cat si in timpul noptii". Uneori demonii pot crea visuri cu ingeri sau martiri si acorda diferite haruri si taine. Parintele Ilie Cleopaa vertizeaza ca nu e bine sa ne incredem in astfel de viziuni care apar in vis,deoarece nu se stie de unde provin - de cele mai multe ori ele pot fi cauzate de diavolul mandriei, tocmai pentru a ne testa.

Te rog din suflet, vorbeste cu Dumnezeu. Aduna-ti mintea, vorbeste-I cu cuvintelele tale. Acatistele sunt minunate, dar nu le fa ca si rutina sau sa astepti ceva in schimb.
Aseaza-te in fata icoanei si vorbeste cu Dumnezeu, tu cu cuvintele tale. Spune-i ce intrebari ai, ce cauti, ce vrei, de ce ti-e frica, ce te doare.

Lasa visele si gandul de moarte - spurcatul ala vrea sa te ameteasca de cap cu totul, sa te arunce in deznadejde.

Noi nu te putem ajuta in ceea ce cauti, putem doar sa ne rugam pentru tine si sa dam un sfat micut, cu mila Domnului.

Dar vezi tu, ca toti iti spunem acelasi lucru: arata-i inima lui Dumnezeu si mergi la un duhovnic.

Dumnezeu sa te binecuvanteze x
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2012, 20:06:33
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

tina multumesc pt cuvintele frumoase
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.07.2012, 16:18:37
Marinela Marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Mai tineti minte ca intr-o alta postare de a mea v-am spus ca l-am visa pe Sf Nectarie care statea pe un lemn si era un batranel cu parul alb si cu un toiag in mana.....mi-a spus ca urmatoarea persoana care va muri din neamul meu voi fi eu.........de aici deduc de faptul ca am metastaza la ficat,,,,,si,,,,,,,,,,,inseamna ca asa va fi..........ce sa fac?cred ca e adevarat caci multor persoane i sa aratat in vis..........
Citeste acatistul Sfantului Nectarie si nu te descuraja. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.07.2012, 16:31:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Gandul la moarte sa ne fie spre mantuire. Indiferent cand vom muri, e bine sa ne gandim la moarte, dar nu ca la un sfarsit, care ne-ar duce la deznadejde, ci la intalnirea cu Hristos. Cum va fi aceasta intalnire? Ce ne va spune?

Sfantul Siuan Athonitul a avut o descoperire dumnezeiasca. Insusi Mantuitorul i-a spus: ,,Tine-ti mintea in iad, si nu deznadajdui.''
Iar Sfantul Antonie spunea: ,,Aminteste-ti ca vei muri si nu vei mai pacatui.''
Nu mai stiu cine a spus: ,,Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijestete de suflet ca si cum ai muri maine.''

Daca scopul vietuirii pe pamant este mantuirea, atunci de ce sa ne speriem daca Dumnezeu va vrea sa ne ia mai repede la el? Noi sa ne ingrijim sa fim cat mai curati sufleteste. Sa fim placuti Lui si sa lasam in grija Lui si in mainile Lui viata noastra.

Last edited by antoniap; 21.07.2012 at 19:50:20.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.07.2012, 16:31:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Steliana, visul asta vine din subconstientul tau, este teama ta obsedanta care s-a materializat in vis... Daca ai avea metastaza, acum ai fi in pat si nu te-ai putea tine pe picioare. Mai rau iti faci gandindu-te la asemenea lucruri. Pai Sfantul Nectarie vindeca oamenii, ii alina, nu ii anunta ca vor muri, ca sa deznadajduiasca si mai tare.
Curaj! Ai fost la spovedanie, ca vad ca s-a inchis acel topic al tau?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2012, 21:43:55
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Mai tineti minte ca intr-o alta postare de a mea v-am spus ca l-am visa pe Sf Nectarie care statea pe un lemn si era un batranel cu parul alb si cu un toiag in mana.....mi-a spus ca urmatoarea persoana care va muri din neamul meu voi fi eu.........de aici deduc de faptul ca am metastaza la ficat,,,,,si,,,,,,,,,,,inseamna ca asa va fi..........ce sa fac?cred ca e adevarat caci multor persoane i sa aratat in vis..........
Chiar crezi ca un asemenea Sfant ti-ar trimite mesaje de genul asta prin intermediul viselor?

Eu zic ca e clar ca nu era Sfantul Nectarie, ci ala negru care respira greu. :-)

Cu Dumnezeu inainte!
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Visul Maicii Domnului diana66 Intrebari utilizatori 6 06.01.2013 21:15:02
Visul, intre transcendenta si stiinta ! guardian knight Teologie si Stiinta 17 06.12.2011 11:53:41
Visul regelui Nabucodonosor Apocalips Din Vechiul Testament 0 12.08.2011 00:16:55
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 13:06:08
Visul maicii domnului, adevarat! vsovi Biserica Ortodoxa Romana 30 08.10.2010 13:57:22