Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2008, 15:14:04
monicutza monicutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2006
Mesaje: 18
Implicit

Va provoc sa va ganditi si sa impartasiti apoi si altora despre cele mai frumoase si ziditoare de suflet carti pe care le-ati citit vreodata(religioase/laice);incep eu cu cateva exemple:Scrisori catre fiii mei duhovnicesti(Arsenie Papacioc);Jurnalul convertirii(Danion Vasile);Urmarea lui Hristos;Pelerinaj la mormantul Domnului(Ioanichie Balan);Singur pe lume(Hector Malot)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2008, 23:58:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cartea care mi-a marcat destinul duhovnicesc: Pelerinul Roman
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.01.2008, 23:31:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cartea care mi-a oferit raspunsuri legate de misterul dumnezeirii a fost "Sfanta Treime sau la inceput a fost iubirea", iar legat de spiritualitae "Ascetica si mistica"- Parintele Staniloae.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2008, 08:51:51
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Patericul Egiptean
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.02.2009, 12:46:39
sanziana62 sanziana62 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2007
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru sanziana62
Implicit Carti de suflet

M-au impresionat si coplesit cartile Parintelui Arsenie Boca ,in special "Cararea imparatiei".
As vrea sa strig lumii intregi cat ma bucur ca sunt ortodoxa si ca pot sa citesc despre vietile Sfintilor si sa primesc sfaturile lor...dar ma tem ca putini m-ar intelege....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.03.2009, 19:34:21
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Buna seara,

Sunt pe cale a finaliza o comanda de carte (pe Internet) si m-as bucura daca m-ati putea sfatui cu privire la felul/tipul de carte pe care ar trebui sa-l citeasca un credincios care se afla la inceputul drumului spre mantuire. Biblia o am deja; am pus pe lista un Acatistier (acesta: http://www.librarie.net/carti/30284/...rica-Ortodoxa-) si "Ne vorbeste Parintele Cleopa", vol. 1-14. Mi-as dori si-o Carte de rugaciuni pentru ca pana acum am folosit pagini scoase la imprimanta (ceea ce e destul de incomod), insa nu stiu ce editie sa aleg.
Ma gandesc sa comand si o culegere de Paraclise insa intampin aceeasi problema, nu stiu pe care anume s-o aleg, oferta fiind extrem de variata.

Am cautat si cartea pe care multi dintre voi au pomenit-o, "Pelerinul roman" insa pe www.librarie.net nu este disponibila... (o are cumva cineva in format pdf, as fi tare recunoascatoare daca mi-ati putea-o trimite!)

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri, Dumnezeu sa va ajute si sa va binecuvanteze postul!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.03.2009, 19:50:50
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Eu la capitolul carte de rugaciune iti spun ce carte folosesc eu se numeste carte de rugaciuni cu acatistele zilelor saptamanii adica pe langa rugaciunile de dimineata si de seara sunt acatiste pe zile,luni ptr Sf Arhangheli,marti Acatistul Sf Ioan Botezatorul..si asa pana duminica.mai are si Paraclisele Maicii Domnului...si iti mai recomand cartea Buchet de Acatiste ale Maicii Domnului extrem de folositoare...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.03.2009, 20:16:12
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

coralina, neaparat cumpara-ti un Ceaslov.

Din cate carti am citit cel mai mult mi-a placut "Mari initiati ai indiei si Parintele Paisie". E cartea care mi-a schimbat viata pentru totdeauna, facandu-ma sa inteleg ca "chestiile alea care simt ca nu sunt in regula" trebuie studiate. O recomand oricarui practicant de Yoga sau cautator al adevarului in misticism si folosofii hinduse.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.03.2009, 20:24:46
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
coralina, neaparat cumpara-ti un Ceaslov.

Din cate carti am citit cel mai mult mi-a placut "Mari initiati ai indiei si Parintele Paisie". E cartea care mi-a schimbat viata pentru totdeauna, facandu-ma sa inteleg ca "chestiile alea care simt ca nu sunt in regula" trebuie studiate. O recomand oricarui practicant de Yoga sau cautator al adevarului in misticism si folosofii hinduse.
S-a notat, multumesc Agkelos!
Cat despre Yoga... acum 2 luni eram cat pe ce sa ma inscriu la un asemenea curs; nu ma interesa absolut deloc filosofia care sta la baza acestor practici - pe mine ma atrageau pozitiile specifice datatoare de relaxare. Priveam Yoga ca pe o modalitate de-a scapa de stresul fizic acumulat in corp.
Mi-am marturisit intentiile unui prieten, om bun, crestin, care m-a indemnat sa nu ma inrolez in armata celor care iau cursuri de Yoga neintelegand de fapt scopul nedeclarat al acestor practici. Pana in acel moment nici nu ma gandisem c-ar fi putut fi vorba de o "hidden agenda" in spatele unor cursuri inofensive insa cercetand mai mult pe Internet, m-am convins ca nu e de mine.

Multumesc si tie, eea! :)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.03.2009, 21:24:39
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe langa "marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie" la fel de mult mi-a placut si " Jurnalul Convertirii" al lui Danion Vasile;
"Apostazia si Antihristul"-Dupa Invatatura Sfintilor Parinti
"Sfantul Inchisorilor" care cred ca nu mai are nevoie de reclama
"Intoarcerea la Hristos" - de Ioan ianolide
"Imn pentru crucea purtata" de Virgil Maxim
"Hrana duhovniceasca"- de Ioan Iacob Romanul
"Patericul secolului XX" de Klitos Ioannidis
"Comoara duhovniceasca"- Sf. Ierarh Tihon din Zadonsk
"Ortodoxia si religia viitorului"- Pr. Serafim Rose
"Staretii Despre vremurile din urma" o carte care trebuie citita!
"Cultura Duhului"- ieromonah Rafail Noica
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 16:07:48
carti folositoare de suflet yon_mihai Despre Biserica Ortodoxa in general 4 18.04.2011 20:05:42
Carti teddy09 Stiri, actualitati, anunturi 0 04.12.2009 15:27:06
carti georgiana52 Generalitati 2 11.09.2009 23:24:19
carti Annamarria Generalitati 41 02.09.2007 21:38:17