Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.04.2010, 23:15:06
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu ascult si Holograf si Iris si Michael (melodiile cu un mesaj mai frumos si mai relaxante),sa nu mai spunem de Laura Stoica,Gheorghe Gheorghiu sau Cristian Pomohaci.Nu mi se pare un pacat.Totusi devine pacat doar daca muzica este satanista,cu mesaj vulgar,urat,fara sens si laudator de sine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.04.2010, 23:22:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Eu ascult si Holograf si Iris si Michael (melodiile cu un mesaj mai frumos si mai relaxante),sa nu mai spunem de Laura Stoica,Gheorghe Gheorghiu sau Cristian Pomohaci.Nu mi se pare un pacat.Totusi devine pacat doar daca muzica este satanista,cu mesaj vulgar,urat,fara sens si laudator de sine.
Eu chiar ascult multa muzica laica...dar deloc muzica clasica, jazz, rock ( desi imi plac cateva melodii cantate de Nickleback, 3 Doors Down...), manele, hip-hop, electronica, folk...stilurile astea nu au deloc priza la mine
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.04.2010, 23:43:35
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
.
Am selectat atent muzica pe care o aud copiii mei (ii cresc in mediu steril ), le-am servit mai mult muzica bizantina si clasica (baroca, in special)..
Vai, nu. Muzica catolica? Cu orga? Vaaaaiii. Sa nu te miri daca devin catolici cand or sa fie mari. Plus: stiai ca Bach nici macar nu era catolic, era luteran devotat. Vai. Dar incepea si termina fiecare lucrare cu o rugaciune. De asta muzica lui este atat de frumoasa chiar si dupa 300 de ani. :)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.04.2010, 00:24:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
Chiar daca astea sunt considerate de uni parinti pacate ,totusi se iarta .
Nici dansul, nici ascultarea muzicii nu sunt păcate. Păcat este ceea ce Biserica definește ca atare. Spre exemplu, Biserica mea definește petrecerile dansante în zile de post ca fiind păcate. Deci, petrecerile dansante în zile de post sunt păcate (cel puțin pentru mine), ceea ce nu înseamnă că petrecerile însele sunt păcate, după cum nu mâncarea de porc însăși este păcat, ci consumarea ei în perioade prescrise de autoritatea competentă pentru a emite prescripții în această materie. În limbaj conceptual, dansul în anumite zile sau la anumite ore și circumstanțe poate fi păcat prin încălcarea ascultării sau încălcarea prudenței, dar nu păcat intrinsec.

Pe de altă parte, anumite muzici cu texte deocheate sau cu ritmuri obsedante, ori anumite dansuri care pierd din vedere scopul dansului care este expresivitatea artistică și bucuria eliberării trupului de sub condiționarea lui fizică, ci capătă scop erotic, pot fi nu păcate, ci ispite care netezesc drumul spre păcat. Creștinul prudent va face cu ele ceea ce trebuie să facă vizavi de orice ispită: va lua distanță față de ele, așa cum ar lua distanță de orice pericol care îi amenință mai mult decât viața: viața de veci.


Problema cu care mă confrunt eu adesea este următoarea: ce trebuie făcut atunci cînd suntem cufundați într-o atmosferă "șugubăț-petrecăreață" ? Ce trebuie să spunem și să facem când auzim, de exemplu, că "nu trebuie să fim ușă de biserică", sau "nici toate ale doctorului, nici toate ale popii" ori "ce e frumos, și lui Dumnezeu îi place" ori alte lucruri de genul acesta care apar mereu la petreceri ? Eu cel puțin nu mă pot pune de-a bățul, fiindcă nici nu vreau să stric cheful oamenilor, nici să se spună că a fi creștin înseamnă a fi constipat ori cu ochelari de cal ori mai știu eu cum. Pe de altă parte, nici nu pot da apă la moară unei optici alunecoase pentru suflet, în care granița dintre lucruri moral neutre și lucruri periculoase ori de-a dreptul păcătoase se estompează. Și atunci, prefer să dau replici dialectice, cu "double meaning" sau "spirituale" (în sensul lumesc al termenului "spiritual"). Sunt voit ambiguu, ca unii să poată înțelege una, alții alta, după dispoziția sufletului lor, fără a încerca să o schimb în nici un sens. Îmi e destul că produc consternare generală atunci când, la o masă la restaurant, se servește mâncarea iar eu mă ridic să îmi spun rugăciunea. Deja ceilalți văd în mine un marțian și sunt convinși că sunt fie nebun, fie sectant. Ipoteza că poți fi catolic (sau ortodox) și să te rogi înainte de a te așeza la masă le scapă și îi simt că sunt contrariați. Mereu simt aproape riscul de penibil și mai ales riscul de a nu începe o discuție despre Dumnezeu și credință printre pahare de țuică, râgâieli și damf de mititei. Sunt prieteni și rude, de care mă leagă un trecut, nu vreau să-i contrariez mai mult decât e strict necesar. M-ar durea să își spună că "nu mai sunt de-al lor".

Cum procedați în asemenea cazuri ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.04.2010, 01:25:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Vai, nu. Muzica catolica? Cu orga? Vaaaaiii. Sa nu te miri daca devin catolici cand or sa fie mari. Plus: stiai ca Bach nici macar nu era catolic, era luteran devotat. Vai. Dar incepea si termina fiecare lucrare cu o rugaciune. De asta muzica lui este atat de frumoasa chiar si dupa 300 de ani. :)

da, mai, asta este .. nici un muzician nu e perfect.

(dar nu-mi prea place orga. Imi plac vioara si violoncel.. si copiilor le pun mai mult vivaldi.. si din bach mai mult concertele brandenburgice.. mai este canonul lui Pachelbel care este este potrivit pt copii, cred eu..)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.04.2010, 17:27:28
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Doua melodii superbe si linistitoare.Cum vi se par?

http://www.youtube.com/watch?v=N-apkajsHNk

http://www.youtube.com/watch?v=Ol9DPkMcsck
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.04.2010, 19:32:47
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Daaaa... prima melodie e din "Cucerirea paradisului 1478" - muzica de film de Vangelis, dar cred ca tot ce a compus Vanghelis e foarte linistitor.
Apropos, Hristos Anesti - varianta Vangelis are un clip minunat!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.04.2010, 12:04:16
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Imi poate spune cineva care se pricepe putin la muzica psaltica, daca

Psaltica instrumentala oare asa or fi sunat psalmii cu alaute si chimvale?
Ca la fiecare utrenie incerc sa-mi imaginez dar fara prea mare succes. La un moment dat pe radio trinitas am auzit ceva asemanator, acelasi gen de instrumentatie, si nu stiam ce este.

(Daca nu merge linkul: arhiva-ortodoxa.info / cantari ortodoxe (sus pe pagina, langa rss) / romanesti / psaltica instrumentala )
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Cu si despre muzica... sfaturi, pareri, orice, sa vedem xanixade Generalitati 86 10.02.2015 08:14:02
despre inselatoarea muzica si idoli !! Alin75 Generalitati 27 30.11.2010 22:28:38
întrebare - pentru cunoscătorii în muzică bizantină Saurian Muzica Bisericeasca 9 10.03.2009 13:06:03
Despre muzica psaltica dupa 1990 vladsergiu Generalitati 0 13.02.2009 10:39:52