Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.01.2007, 10:23:53
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Din pacate,noi,laicii ii criticam pe preoti pe buna dreptate sau nu,ca ar fi prea lacomi dupa averi lumesti.Dar scripturile ne arata ca la inceputurilre crestinismului nu apostolii ori episcopii erau lacomi.Ci NOI!De unde a venit lacomia?De la noi,de la laici,nepreoti,ori cum vreti sa i spunem.Iara daca la vreun preot s-ar vedea ca s-a schimbat in rau da când a fost hirotonit,sigur ajunge le urechea episcopului,iara de acolo e treaba episcopului.Dar ,personal,nu pe episcop ar trebui sa ne bazam,ci pe Unicul Cap al Bisericii noastre,caci,stie El cum e mai bine..:rolleyes:
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.01.2007, 16:58:47
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Din pacate,noi,laicii ii criticam pe preoti pe buna dreptate sau nu,ca ar fi prea lacomi dupa averi lumesti.Dar scripturile ne arata ca la inceputurilre crestinismului nu apostolii ori episcopii erau lacomi.Ci NOI!De unde a venit lacomia?De la noi,de la laici,nepreoti,ori cum vreti sa i spunem.Iara daca la vreun preot s-ar vedea ca s-a schimbat in rau da când a fost hirotonit,sigur ajunge le urechea episcopului,iara de acolo e treaba episcopului.Dar ,personal,nu pe episcop ar trebui sa ne bazam,ci pe Unicul Cap al Bisericii noastre,caci,stie El cum e mai bine..:rolleyes:
"E usor a scrie versuri
Cand nimic nu ai a spune
Insirand cuvinte goale
Ce din coada au sa sune."...zicea Eminescu saracul...si nici nu stia cat adevar va reda prin aceste spuse generatiilor viitoare...ca dovada.

Adica vreau sa spun ca nu vad nici o logica in ceea ce ai spus, sa-mi fie cu iertare.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.01.2007, 21:41:36
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Scuzati-ma daca nu ati inteles ce am postat.Daca nu am IQ ridicat,nu ma simt asa vinovat.Vroiam sa spun ca pe parcursul crestinismului, unii preoti au invatat de la laici sa-si straga averi lumesti,si nu invers.Si nu vad de ce asta e principala creitaca adusa lor.E parere personala.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.01.2007, 22:12:48
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Fiind pe un site ortodox,ar fi bine sa amintim despre poezii de sfinti.Eminescu?Da!O mare valoare nationala si spirituala.Parca suna mai frumos versuri de sfânt,nu?O, om!

de Sf. Ioan Iacob Hozevitul

O, om ce mari raspunderi ai

De tot ce faci pe lume,

De tot ce spui in scris sau grai,

De pilda ce la altii dai,

Caci ea mereu, spre iad, sau rai,

Pe multi o sa-i indrume.

Ce grija trebuie sa pui

In viata ta, in toata,

Caci gandul care-l scrii sau spui,

S-a dus, in veci nu-l mai aduni

Si vei culege roada lui,

Ori viu, ori mort, odata.

Ai spus o vorba, vorba ta,

Mergand din gura-n gura,

Va n-veseli sau va-ntista

Va curati sau va -ntina,

Rodind samanta pusa-n ea

De dragoste sau ura.

Scrii un cuvant: cuvantul scris,

Ramane-n urma drum deschis

Spre ocara sau slava.

Ai spus un cantec,

Versul tau, ramane dupa tine,

Indemn spre bine, sau spre rau,

Spre curatie , sau desfrau,

Lasand in inimi rodul sau,

De har sau de rusine.

Arati o cale, Calea ta

In urma ta nu piere,

E calea buna, sau e rea

Va prabusi, sau va-ntina,

Vor merge suflete pe ea,

La pace, sau durere.

Traiesti o viata, viata ta

E una, numai una

Oricum ar fi, tu nu uita,

Cum ti-o traiesti, vei castiga

Ori fericire pe vecie,

Ori chin pe totdeauna.

O, om ce mari raspunderi ai!

Tu vei pleca din lume,

Dar ce ai spus prin scris, sau grai,

Sau lasi, prin pilda care-o dai,

Pe, multi, pe multi, spre iad sau rai,

Mereu o sa-i indrume.

Daci nu uita : Fii credincios!

Cu grija si cu teama

Sa lasi in inimi luminos

Un semn, un gand, un drum frumos,

Caci pentru toate, ‘nendoios,

Odata, vei da seama.

Amin
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.01.2007, 11:56:38
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

mai fratilor este foarte greu sa explici unui ateu sau chiar cuiva care crede in dumnezeu dar care nu merge la biserica,faptul ca preotii sunt purtatori de har si ca sunt si ei oameni si gresesc.fara exceptie, toti cei cu care am vorbit si au aflat ca frecventez biserica,mi-au zis de cat de dezamagiti sunt de preoti si de faptul ca fiecare a avut de-a face cu cate unul care i-a determinat sa se gandeasca de doua ori inainte de a mai apela la ei.motivul?banii pe care-i cer in anumite conditii pe care cred ca le cunoasteti.pot spune ca am intalnit destui preoti si viitori preoti cu care nu as mai vrea sa ma intalnesc,dar in acelasi spirit cunosc preoti a caror blandetepractic te face sa-ti dea lacrimile.oamenii ii vad ca atare:slujitori ai lui dumnezeu,dar cand vad cate fac,multi dintre ei sunt foarte dezamagiti si am auzit spunand ca daca preotii sunt asa,noi de ce ne mai chinuim sa mergem la biserica?asta e latura lumeasca pa care o vad toti si multi se smintesc.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.01.2007, 15:37:15
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maya
mai fratilor este foarte greu sa explici unui ateu sau chiar cuiva care crede in dumnezeu dar care nu merge la biserica,faptul ca preotii sunt purtatori de har si ca sunt si ei oameni si gresesc.fara exceptie, toti cei cu care am vorbit si au aflat ca frecventez biserica,mi-au zis de cat de dezamagiti sunt de preoti si de faptul ca fiecare a avut de-a face cu cate unul care i-a determinat sa se gandeasca de doua ori inainte de a mai apela la ei.motivul?banii pe care-i cer in anumite conditii pe care cred ca le cunoasteti.pot spune ca am intalnit destui preoti si viitori preoti cu care nu as mai vrea sa ma intalnesc,dar in acelasi spirit cunosc preoti a caror blandetepractic te face sa-ti dea lacrimile.oamenii ii vad ca atare:slujitori ai lui dumnezeu,dar cand vad cate fac,multi dintre ei sunt foarte dezamagiti si am auzit spunand ca daca preotii sunt asa,noi de ce ne mai chinuim sa mergem la biserica?asta e latura lumeasca pa care o vad toti si multi se smintesc.
Corect.De aceea nu sunt de acord cu sintagma:"Fa ce zice popa,nu ce face popa."in sensul ca preotul trebuie sa fie un adevarat pastor prin credinta si faptele sale,nu doar prin vorbe sfinte pe care le poate zice oricine,la o adica.De aceea unii se smintesc,iar altii nu mai cred in preoti.Trebuie sa ne rugam si noi pentru ei,deoarece ei sunt mult mai ispititi ca noi ceilalti.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 31.01.2007, 16:20:11
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

stiu ca este un pacat mare sa judeci preotii si stiu si ca este o cruce greu de purtat pentru ei.dar am cunoscut multi studenti la teologie si la elevi la seminar si pot spune ca motivatia multora de a se preoti nu era ca asta este chemarea lui, ci ca asa au o paine de mancat.imi pare rau, dar aici este vina capeteniilor bisericii care permit sa ia nastere atatea facultati de teologie care scot "preoti pe banda".decat zeci de facultati de profil, mai bine cateva si bune.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 31.01.2007, 23:52:57
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maya
stiu ca este un pacat mare sa judeci preotii si stiu si ca este o cruce greu de purtat pentru ei.dar am cunoscut multi studenti la teologie si la elevi la seminar si pot spune ca motivatia multora de a se preoti nu era ca asta este chemarea lui, ci ca asa au o paine de mancat.imi pare rau, dar aici este vina capeteniilor bisericii care permit sa ia nastere atatea facultati de teologie care scot "preoti pe banda".decat zeci de facultati de profil, mai bine cateva si bune.
Asta e adevarul.Dar si mai grav e ca unii nu au absolut nici o tangenta cu trairea ortodoxa,asta apropo de ce am auzit despre un camin seminarist bucurestean,unde se tineau cele mai scandaloase petreceri.Si ganditi-va ca acestia sunt viitorii nostri preoti,astfel ca nu e greu de imaginat de ce fi in viitor in B.O.R.Mai ales ca mai nou,daca nu era de ajuns,invata prin tari staine teologia,invatatura evident corupta,eretica.Dar stati ca si in tara,prin ecumenismul practicat la nivelul B.O.R. a aparut "biblia" ecumenista,ca doar s-a "modernizat" si ea nu,nu mai corespunde realitatii.Asadar,nu mai e de mirare ca in viitor,in biserici si manastiri se va face toata lucrarea satanica.:(

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.02.2007, 13:59:35
mariablanca mariablanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 17
Implicit

preotul este slujitorul si coajutatorul lui Dumnezeu in dobandirea mantuirii, ca mai cad si ei , aceasta este de la sine inteles deoarece inainte de a fi preoti sunt oameni; harul lui Dumnezeu ii va insoti permanent pana la iesirea lor din trupul acesta.Despre harul pe care Dumnezeu il daruieste la hirotonisirea acestora, am citit ca nu li se ia asa cum facem noi cand dam ceva cuiva , iar apoi il cerem inapoi deoarece ne-a facut oarece rusine.chiar si cel mai ticalos preot, dupa opinia noastra atunci cand slujeste dumnezeiasca liturghie este inconjurat deharul lui Dumnezeu.nu trebuie sa-i judecam prea aspru , pentru ca la o adica nici noi nu suntem mai presus decat acestia la anumite aspecte ale vietii noastre.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.02.2007, 14:03:00
mariablanca mariablanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 17
Implicit

sunea parintele Arsenie Boca,ca daca vrem preoti buni atunci sa-i nastem
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ? nesperatu Dogmatica 46 23.01.2013 16:02:52
Preotia este o Vocatie, nu o slujba; sa ajutam preotii buni si ravnitori gpalama Preotul 29 09.08.2011 11:18:52
Sfanta Cuvioasa Parascheva si Sfanta Mucenita Paraschevi VLAHOPOL Intrebari utilizatori 5 17.02.2011 19:02:09
Preotia Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 21:57:19
preotia alexandra Preotia (Hirotonia) 29 26.10.2008 19:25:12