Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.02.2007, 14:57:37
soothe soothe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Alimentele pe care le enumerezi NU sunt de post. Exista o explicatie pentru Grecia. In perioada turcocratiei, cand turcii invadasera Grecia si dadusera foc la tot, grecii nu mai aveau de mancare decat pestele si fructele de mare...findca au multa, multa mare. Asa ca s-a dat dezlegare, ca sa nu moara lumea de foame, sa manance fructe de mare si peste. Dupa aceasta perioada, unii au revenit la forma de post de dinainte, altii nu. Ideea e ca in prezent, in Grecia gasesti o multitudine de fructe si legume (de post), ca nu ai avea nevoie sa mai mananci fructe de mare si peste. Adica nu se mai moare de "inanitie".

Deci ne vedem la o portie de fructe de mare dupa post. Si mie imi plac. Ai venit cu ispita pe forum...

Elena
Multumesc pentru lamurire. Am intrebat sincer, fara a incerca a ispiti.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.02.2007, 05:00:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Este dezlegare la ulei si la vin numai sambata si duminica si la sarbatorile cu cruce neagra din post.
poate sa-mi explice si mie cineva de ce unele zile din calendar sunt insemnate cu cruce neagra? si ce se face (sau nu) in aceste zile. multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.02.2007, 11:52:34
sraar sraar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2005
Mesaje: 8
Implicit

produsele care contin lapte praf, de exemplu, sunt sau nu de post? in afara de fructe de mare, ce alte "ingredinte" nu sunt de post?
post usor si binecuvantat!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.02.2007, 14:51:32
soothe soothe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sraar
produsele care contin lapte praf, de exemplu, sunt sau nu de post? in afara de fructe de mare, ce alte "ingredinte" nu sunt de post?
post usor si binecuvantat!
orice produs/aliment de origine animala este considerat de "dulce" adica nu este de post; chiar si uleiul si derivatele sale este considerat de "dulce"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.02.2007, 17:09:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de soothe
chiar si uleiul si derivatele sale este considerat de "dulce"
eu totusi nu inteleg de ce uleiul este considerat "de dulce"... si recunosc ca de multe ori uit de asta si gatesc mancare cu ulei...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.02.2007, 17:16:58
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Uleiul nu este considerat de dulce, va rog nu imprastiati idei gresite. Eliminarea uleiului din meniul de post la anumite manastiri este un exercitiu ascetic in plus. Uleiul este de post si ramane de post. Renuntarea la ulei nu face decat ca mancarea sa nu mai fie atat de atragatoare, atat de buna, fie ea si de post. Aceasta regula o adopta doar cei ce doresc un post mai aspru.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.02.2007, 17:40:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc de explicatie, iosif. poti sa imi spui si despre zilele insemnate cu cruce neagra in calendar? am intrebat mai sus...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.02.2007, 23:43:08
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Zilele insemnate cu cruce neagra sunt sarbatori mai mici decat cele cu insemnate cu cruce rosie, care sunt sarbatori fie legate direct de viata Mantuitorului, fie de viata Maicii Domnului, fie de anumiti sfinti mai importanti.

Nu se face nimic special in zilele respective. Deosebiri apar doar la sarbatorile marcate cu cruce rosie.

Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.02.2007, 19:28:51
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sraar
produsele care contin lapte praf, de exemplu, sunt sau nu de post? in afara de fructe de mare, ce alte "ingredinte" nu sunt de post?
post usor si binecuvantat!
Sa vedem cum se produce laptele praf. Era o gluma despre cum produc oltenii lapte praf: iei o vacuta, o urci in avion si-i dai drumul de acolo, iar pana jos ai lapte praf. In realitate nu e chiar asa, ca ar fi prea scump sa urci vaca sau capra in avion, iar daca invata sa deschida parasuta risti sa nu mai ai lapte praf. :) Laptele praf este lapte normal deshidratat. Cum laptele normal (de vaca, de capra, etc) este de provenienta animala, clar ca si laptele praf este tot de origine animala. Deci nu e de post.

Nu sunt de post produsele de origine animala (carne si preparate din carne, peste, oua, lapte, branza, smantana, iaurt, unt, etc). Eu consider ca nu sunt de post nici produsele care iti plac in mod deosebit, chiar daca sunt "de post" (adica nu sunt de origine animala). Iar as zice ca nu sunt de post produsele care inlocuiesc pateul de ficat, carnea, branza, dulciurile, etc. De ce? Fiindca satisfactia gustativa exista si in plus Il mintim pe Dumnezeu si pe noi ca sunt de post (scrie pe eticheta). E bien sa avem o alimentatie cat mai simpla, cat mai naturala, bazata pe legume, salate, fructe, sa reducem grasimile si zaharul.

Iar in afara de abtinerea de la alimentele "de dulce", sa nu uitam de infranarea generala. Sf. Vasile cel Mare zicea: "Infranarea nu consta in abtinerea de la mancaruri fara nici un sens, ci in indepartarea totala de vointele proprii". Dar sa nu uitam ca acest Sfant a trait o lunga perioada numai cu paine si apa, apoi a inceput sa mai manance ceva legume si fructe. Numai ca el, in ciuda acestui regim alimentar strict, ii vedea valoarea numai prin indepartarea de vointele proprii.

Elena
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.02.2007, 19:55:16
mariablanca mariablanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SsAgEnT
pentu mine care ma consider un om cu capu deschis chiar dak am doar 16 ani
postul=o mare vrajeala
sa va spun si de c. eu conider k stomacul meu are prioritate. spre ex dak stomacul meu cere sa mananc 2 pizza si mai tarziu o friptura asta e frate, adik postu cu alte cuvinte e o metoda de a flamanzi chiar dak ai frigideru plin.
asta e doar o parere esti de acord sau nu tu hotarasti
nu te obliga nimeni sa postesti, insa nu afirma cu atata nonsalanta , chiar prostie as zice ca, postul ste o mare vrajeala.nici macar nu stii ce inseamna sa postesti, de ce postesti, pentru cine faci sacrificiul asta.sa stii ca si Mantuitorul se putea da jos de pe cruce intr-o clipita, putea rade in nas evreilor ca da se poate da jos, asa cum isi bateau joc de El ca poate sa o faca,ca doar este cine este.dar nu a facut-o.atat de mult ii pasa de neamul omenesc, incat a indurat ceea ce trece peste puterea noastra.tu nici macar nu te poti abtine de la pizza si ce mai amintesti tu.in primul rand postul r are rol curativ, asta daca tinem seama de limbajul tau, apoi are rol de a te curata sufleteste de tot ceea ce este rau in tine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul larisa maria Generalitati 7 11.11.2011 23:04:44
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Cand s-a infiintat/reglementat postul in forma actuala? sophia Postul 17 05.12.2009 23:49:56