Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.04.2012, 10:45:35
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Prefer Talcuirea lui Teofilact al Bulgariei,decat a parintelui Calistrat de la Vladiceni,fost parintele Calistrat de la Barnova...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.04.2012, 11:08:42
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Prefer Talcuirea lui Teofilact al Bulgariei,decat a parintelui Calistrat de la Vladiceni,fost parintele Calistrat de la Barnova...
Stie toata lumea ce necazuri a avut la Manastirea Barnova si cu ce se ocupa oamenii care i-au facut rele al caror nume nici sa-l pomenesc nu vreau. Cred Daniel_7 ca si tu esti unul dintre ei, vorba Mosh-Neagului, oricati de 7 ai avea dupa nume...; este in firea lucrurilor sa fie si oameni ca tine. Multi si-au cerut iertare parintelui pentru ca au crezut acele calomnii si acea strategie organizata de a-l denigra. Acum toti il lingusesc, pana si vechii "dusmani". Dumnezeu l-a ridicat: "Că ne-ai cercetat pe noi, Dumnezeule, cu foc ne-ai lămurit pe noi, precum se lămurește argintul. Prinsu-ne-ai pe noi în cursă; pus-ai necazuri pe umărul nostru; Ridicat-ai oameni pe capetele noastre, trecut-am prin foc și prin apă și ne-ai scos la odihnă." (Ps. 65, 9-11) Desi "odihna" pe pamant e relativa si alunecoasa...

Daca faci parte din "vechea garda", poate ar fi bine sa te trezesti la realitate. Simtul penibilului e adevarat ca se pierde in anumite situatii... Vezi sa nu candidezi la ele Daniele...

P.S. Ti-am spus si iti repet, nu te-a invitat nimeni pe acest THREAD, lumea este larga, mergi unde vezi cu ochii. Asta denota si calitatea ta umana slaba si lipsa de preocupari. Iti recomand sa cultivi in tine cele pe care spui ca le-ai citit la Sfantul Teofilact al Bulgariei si sa nu-i faci amintirea de ras prin pomenirea sa pe buzele tale, prin comportamentul tau.
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.04.2012, 11:12:38
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Eu nu fac parte din nici o veche garda,si nici nu am ajuns sa-l lingusesc acum si nici mai tarziu.
Eu cred ca el si-a facut singur problemele ,nu altii.
Mie nu imi place acest parinte,pentru ca in mod evident sufera de mandrie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.04.2012, 11:23:20
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de daniel_7 Vezi mesajul
mie nu imi place acest parinte,pentru ca in mod evident sufera de mandrie.
SUFERA TU DE SMERENIE SI LASA-NE PE NOI ASA PROSTI SI MANDRI CU PARERILE NOASTRE.

""Amintește-le acestea și îndeamnă stăruitor înaintea lui Dumnezeu să nu se certe pe cuvinte, ceea ce la nimic nu folosește, decât la pierzarea ascultătorilor. Silește-te să te arăți încercat, înaintea lui Dumnezeu lucrător cu fața curată, drept învățând cuvântul adevărului." (II Timotei 2, 14-15)

P.S. Cred ca suferi de nebagare in seama. Mi-e mila de tine dar uite vezi e si un avantaj, iti dai seama ca viata pustniceasca nu-ti prieste :-)
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)

Last edited by alexmatei; 07.04.2012 at 11:27:59.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.04.2012, 11:25:41
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Stii probabil parerea negativa a parintelui Teofil Paraian despre parintele Calistrat,cred ca nu vrei sa ti-o reamintesc aici.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.04.2012, 11:42:02
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb Divergenta despre "taierea imprejur a neiudeilor" iti spune ceva ?...

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Stii probabil parerea negativa a parintelui Teofil Paraian despre parintele Calistrat,cred ca nu vrei sa ti-o reamintesc aici.
Părintele Calistrat ține mult la Rânduielile și Canoanele Sfinților Părinți, de aceea a avut o divergență cu vrednicul de pomenire părintele Teofil Paraian care, susțin unii, avea înclinații spre un ecumenism mai agresiv și jignitor la adresa celorlalți:

http://youtu.be/UKR49eYXIbI
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=8536
http://theologhia.wordpress.com/2008...nismul-sibian/

Ca să ofer aici numai trei surse...

Totuși, și sfinții mai greșesc, eu nu vreau să arunc cu noroi; am citat surse care nu mă reprezintă...

P.S. Vrei sa primești „BANNED” din nou ? Cine este duhovnicul tău care te învață să provoci divergențe, certuri, scandaluri ? Nu-i cinstești numele !
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.04.2012, 11:48:45
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Cred ca pe forumul acesta fiecare a avut dreptul la o opinie personala,chiar si cei de alta religie.
Dar vad ca pentru aceasta opinie,rea sau buna,nu se stie,tu ai inceput sa ma ameninti.
Eu il apreciez mai mult pe parintele Teofil,ii dau mult mai mult credit.
Parintele Teofil a facut ascultare de superiorii lui,nu s-a razvratit...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.04.2012, 11:52:17
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

- Deci, despre Parintele Calistrat ce ne puteti spune?
- Pot spune ca este un om razvratit, este un om înselat, este un om deviat, este un om care slujeste fara sa aiba binecuvîntare de slujba, a facut lucruri pe care noi le consideram ca lucruri nefiresti, a facut calugarii pe ascuns – nu trebuia sa le faca. Deci el a iesit din ascultarea Bisericii si, în conditiile acestea, nu mai poate sa slujeasca.


Asta a spus atunci parintele Teofil...Ce crezi ,daca ar fi avut cont pe forum,ar fi fost si el banat?!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.04.2012, 12:05:49
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Talking

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Cred ca pe forumul acesta fiecare a avut dreptul la o opinie personala,chiar si cei de alta religie.
Dar vad ca pentru aceasta opinie,rea sau buna,nu se stie,tu ai inceput sa ma ameninti.
Eu il apreciez mai mult pe parintele Teofil,ii dau mult mai mult credit.
Parintele Teofil a facut ascultare de superiorii lui, nu s-a razvratit...

Vrei să detaliem cine sunt și cu ce se ocupă cei împotriva cărora „s-a răzvrătit” ?... (a se înțelege „a luat atitudine când la toți le era frică”) Eu nu cred ca este în avantajul tău... Mie personal mi-e doar că am treabă acum și pierd timpul. Dar tu pici aiurea din cel puțin trei motive:
- te îndrăcești și mai tare;
- devi motiv de sminteală;
- primești „banned”;
Ce om normal își poate dori asta, mai ales că: „Amintește-le acestea și îndeamnă stăruitor înaintea lui Dumnezeu să nu se certe pe cuvinte, ceea ce la nimic nu folosește, decât la pierzarea ascultătorilor. Silește-te să te arăți încercat, înaintea lui Dumnezeu lucrător cu fața curată, drept învățând cuvântul adevărului." (II Timotei 2, 14-15)
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.04.2012, 12:14:20
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Pai unul din cei care nu aveau o parere buna despre parintele Calistrat tocmai l-am spus: Parintele Teofil.

Crezi ca e un lucru bun faptul ca cartea lui Mangaiere si mustrare(interviuri luate de Danion,un alt razvratit) ,a fost tiparita fara aprobarea ierarhului locului?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
parintele calistrat

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea cetatuia-iasi adorcrysti Pelerinaje la locuri Sfinte 3 27.02.2010 15:25:49
Părintele Calistrat dorinastoica14 Mari Duhovnici si predicile lor 0 08.02.2009 23:12:04
Parintele Iustin Manastirea Oasa maryya Mari Duhovnici si predicile lor 0 02.06.2008 18:15:34
parintele cleopa de la Manastirea Arad-Gai sofiaiuga Mari Duhovnici si predicile lor 5 16.07.2007 23:23:25