Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.04.2008, 00:10:38
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelada
E imposibil sa nu remarci cum de o perioada buna de timp, emisiunea "Dansez pentru tine" este programata intotdeauna in timpul posturilor, si in cel al Craciunului si in cel al Pastelui. Cum incepe postul, cum incepe si aceasta emisiune... Si nu e difuzata in orice zi, ci in zi de vineri - cand postul este mai aspru. E o emisiune cu audienta mare dar o emisiunea in care se canta si se danseaza, in care -firesc pt dansul profesionist- dansatoarele sunt imbracate sumar si danseaza in pozitii provocatoare.
fatarnicie intruchipata....
adica in timpul postului e pacat......si dupa aia nu mai e pacat?
vreti ca PROtvu sa faca educatie spirituala????ei fac bani....din orice.in rest e manipulare.
asa ca...mai moale cu fatarnicia
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.04.2008, 02:40:03
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Este vorba de bani, cand ve-ti intelege odata treaba asta pentru totdeauna, atunci nu va ve-ti mai intreba aiurea de ce televiziunea difuseaza dansuri provocatoare, etc. Omul pentru bani face orice, nu il intereseaza nimic, cu atat mai putin religia. Daca voi vedeti si traiti prin prisma credintei, crede-ti ca si ceilalti ar fi ca voi sau macar sa ii intereseze catusi de putin? Nooooo, va inselati amarnic, nici nu se obosesc ei sa se gandeasca la Dumnezeu, ca pana la urma e vorba de Dumnezeu.
Daca am fost putin acid in ultimele doua postari am fost pentru ca asa am simtit eu ca trebuie sa fiu, vreau sa fiu realist, eu nu mai visez la cai verzi pe pereti si nu sper la lucruri asa cum as vrea eu sa fie, ci ma astept la absolut orice din partea oamenilor, da, pentru ca mintea omului poate atinge "culmi nelimitate" pentru a produce bani.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.04.2008, 16:03:54
saccsiv saccsiv is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 69
Implicit

mirelada

Hristos a inviat !

Aflu cateva detalii cu aceasta ocazie . Multumesc . Tema s-a dezbatut cu interes la GENERALITATI la „ Dusmanii crestinismului – iluminatii „ si la „ Cipurile RFID supuse atentiei publice „ . Au fost acolo cateva comentarii remarcabile .

In Romania PRO TV a fost un „ deschizator de drum „ . De fapt o autostrada ce duce spre iad . In timp , pe aceasta cale s-au bulucit mai mult sau mai putin aproape toate trusturile media .

Imbecilizarea maselor prin presa se practica prin mai multe moduri , in functie de inzestrarile principalelor grupuri de telespectatori . PRO TV se ocupa de un segment al populatiei . De cei ceva mai culti se ocupa alta parte a presei , unde trustul Cotidianul – Realitatea a devenit varf de lance al corectitudinii politice . Voi vorbi in cele ce urmeaza despre acesta .

Imi exprimam parerea pe blogurile lor , dupa vizita lui Henry Kissinger de anul trecut , ca acest trust media va deveni ceea a ce a si devenit . Mai mult , ca posibilitatea postarii comentariilor non politic corecte va fi din ce in ce mai dificila .

Si intr-adevar , intr-un timp relativ scurt , s-au schimbat sefii , s-a schimbat forma site-ului Cotidianului ( nemultumindu-i chiar si pe cititorii lor fideli ) iar comentariile au inceput de curand sa fie drastic cenzurate .

Mi s-a intamplat chiar mie ieri . Am postat identic comentariul de mai sus ( la o tema despre manele a d-nului Morar ) si am adaugat cateva aprecieri adresate d-nului Robert Turcescu deoarece l-a avut invitat de Sfintele Pasti pe d-nul Dan Puric si un link catre inregistrari cu mari duhovnici . Ei bine , mi s-au taiat referirile la Ted Turnet – CNN , Lauder – PRO TV , Dan Puric si link-ul si a mai ramas din comentariu mai nimic . Explicatia d-nului Morar a fost ca ce a scos are tenta anti-semita ...

http://saccsiv.weblog.ro/

Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.05.2008, 02:38:27
mirelada mirelada is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2007
Mesaje: 34
Implicit

Dap, era de asteptat reactia asta, sunt foarte atenti in privinta evreilor sa nu ii ofenseze, dar nu la fel de atenti in privinta subiectelor care ofenseaza credinta propiului neam.

Citat:
În prealabil postat de TFL
vreti ca PROtvu sa faca educatie spirituala????ei fac bani...
Citat:
În prealabil postat de rebellu007
ProTv este un post antiortodox? dar televiziunea ce e? chiar credeti ca trebuie sa ne mai mire acest lucru? chiar nu vedeti mai departe de atat, nu intelegeti cat de subtila e aceasta viclenie a diavolului?
Bineinteles, ca televiziunea de cand a aparut, majoritatea posturilor TV fac cel mai mare serviciu dusmanului lui Dumnezeu si a oamenilor, prin zapacirea maselor, ispitirea lor in tot felul, s.a.m.d. si orice crestin stie asta. Nu ati inteles, nu am critica faptul ca "e un pacat"... e mai mult de atat... Nu ma astept si nici nu tin neaparat ca PROTv sa faca educatie spirituala, dar nici nu sunt naiva sa cred ca ceea ce fac o fac pt bani. Am vrut sa subliniez cu totul altceva. Nu e intamplator ca se intampla la PRO Tv, este un post condus de evrei, iar acestia il urasc pe Hristos si detesta crestinismul. Ce s-a intamplat saptamana trecuta este un lucru deosebit de grav. (Principala mea critica nu a fost "Dansez pt tine" - cu care eram obisnuita, am facut doar o introducere, e doar o piesa dintr-ul puzzle mai mare). Ce m-a revoltat si m-a determinat sa scriu topicul (picatura care a umplut paharul) a fost transmiterea filmului despre falsul mormant al lui Iisus. [color=red] Sa difuzezi un film care neaga invierea lui Hristos in Vinerea Mare este un atac direct si pe fata, o sfidare de neconceput intr-o tara preponderent crestina. [/color] Aici nu mai este vorba de difuzarea unor scene erotice, de crime sau alte bazaconii, aici este un atac direct la Biserica lui Hristos, la conceptul de crestinism... Filmul s-a dat la comanda, in nici un caz pt bani (bani puteau lua in orice alta zi). Si este un semnal ca s-a ajuns departe, prea departe pt un simplu tupeu... aici e o intreaga strategie anti-Hristos. Si crestinii dorm pe ei. Biserica ar fi trebuit sa ia pozitie in acest caz, este datoria Bisericii si a crestinilor sa impiedice pe cei care lupta Biserica. Tacerea este consimtire. Apropo de duhul de inconstienta de care pomenea rebellu, mai degraba duhul de nepasare care exista azi, sau "generatia nepasarii", cum spunea Cuv. Paisie Aghioritul (adormit in 1994, despre care monahii din Sf. Munte Athos spuneau ca se asemana la virtute cu Marele Vasile) care critica aceasta stare de indiferenta. "Cel care impinge la rau pe altul va da socoteala lui Dumnezeu... dar si cel de alaturi care nu a reactionat va da socoteala... primii crestini erau nuci tari, schimbau toata lumea, daca scoteau o icoana din Biserica, se impotrivea toata lumea... crestinii de azi nu sunt luptatori... daca crestinii nu se impotrivesc acestia vor face mai rau...dar Biserica (greaca) nu vorbeste ca sa nu intre in conflict cu statul."

Citat:
În prealabil postat de TFL
fatarnicie intruchipata....
Dezvolta te rog, ca nu inteleg... si inca ceva... inainte sa scrii asta... m-ai judecat, e ceea ce nu tb sa faca un bun crestin (Iisus e singurul judecator. Asta o stiai, nu?)

Citat:
În prealabil postat de TFL
adica in timpul postului e pacat......si dupa aia nu mai e pacat?
Nu m-am raportat la mine, ci la romanii nostri in general, multi dintre ei nu sunt asa evlaviosi ca tine si isi mai permit sa se uite la o emisiune cu dans si muzica, avand totusi grija in special in timpul postului sa nu pacatuiasca, dar pt cei mai slabi cu fermitatea sunt usor de ispitit. Dar, dupa cum stim: "vai de cel care ispiteste"...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.05.2008, 09:14:23
mirelada mirelada is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2007
Mesaje: 34
Implicit

TFL, on sencond thought mai bine nu dezvolta... Cei care judeca pe altii se cred mai buni decat ceilalti si e si asta e un pacat, se numeste "parerea buna despre sine". Adevaratii fatarnici sunt cei care vad paiul din ochiul altora si nu barna din ochiul lor. Na, ca m-am descarcat!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.05.2008, 15:31:42
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelada
Filmul s-a dat la comanda, in nici un caz pt bani (bani puteau lua in orice alta zi).
Ba da mirela, exact pentru bani au facut-o! Cand vei accepta asta, nu te vei mai stradui sa dezbati preferintele celor de la televiziune, ;) Da, stiu ca e aiurea sa se difuzeze asa ceva tocmai de Paste, cred ca si eu am vazut documentarul mai demult, dar mi-a provocat atata dezgust incat l-am ignorat din prima, nu m-a revoltat cu nimica, e ceva normal ca dusmanii sa fie contra, nu? :). Si in alta ordine de idei, toata revolta noastra este egala cu zero in fata celor care doar isi vad de treaba lor, intelegi? E ca si cum ai vorbi la pereti :D, asa ca, lasa-i pe ei in "faradelegile" lor, iar tu nu te mai uita pe protv daca nu iti convine, ca doar nu te obliga nimeni.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.05.2008, 16:36:39
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

iata ce articol si ce video a putut difuza PRO_TV-ul.s-a intrecut orice limita

http://www.protv.ro/stiri/portret-www-protv-ro/portret-www-protv-ro-jesus-christ-superstar.html
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.05.2008, 23:51:31
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

acesti oameni nu numai ca au dat acel reportaj anti-crestin si batjocoritor la adresa Mantuitorului,dar au pus un banner cu reclama la un joc de cultura generala facut de ei,conquiztador,cu imaginea lui Iisus cu peruca,ca fiind negru,si tot felul de chipuri batjocoritoare reprezentandu-L pe Iisus.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.05.2008, 08:19:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelada
[color=red] Sa difuzezi un film care neaga invierea lui Hristos in Vinerea Mare este un atac direct si pe fata, o sfidare de neconceput intr-o tara preponderent crestina. [/color]
ai dreptate, si ce bine ar fi daca s-ar scandaliza si persoane mai insemnate ca noi, si ar lua atitudine publica fata de aceasta sfidare.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.05.2008, 09:39:06
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Un film de o idiotenie de nedescris.Am vazut numai un fragment in care ei faceau urmatoarea concluzie: sansele ca in acest mormant sa fie ramasitele lui Iisus si a "familiei" Sale este de 1 la 30 000.......deci este aproape sigur ca acestea sunt mormintele lui Iisus si al familiei sale...tot filmul este un dat cu parerea jalnic,fara dovezi,bazat pe autoconvingere si nimic mai mult.Ma mir cum de nu le este frica..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DUPA DEALURI, film anticrestin ! Diana67 Generalitati 108 30.08.2013 12:10:51
Ateismul anticrestin Heurtebise Alte Religii 36 09.08.2012 23:52:05