Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.09.2008, 11:45:42
Gaspar Gaspar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2006
Mesaje: 5
Implicit

Am fost inscris pe mai multe site-uri de matrimoniale inclusiv cetatea crestina. Ce se gaseste pe acest site-ri: prostituate propriu zis, si femei care cauta barbati cu bani tot prostituate de fapt. In general se inscriu femei care doresc sa se distreze si barbati disperati. Cat despre povestile de succes prezentate, relatii care s-au finalizat cu o casatorie, sunt in opinia mea fictiuni, cei care la difuzeaza au auzit de ele de la altii care au auzit de la altii, iar unele persoane de pe site sunt parte din sistem si au obligatia de serviciu de a mentine interesul constant naivilor.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.09.2008, 15:07:39
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Nu fiti cinici, nici nu dati drept etalon al adevarului propriile experiente. Am doua prietene foarte cumsecade si decente si profesioniste de exceptie care si-au cunoscut sotul actual pe net. Si au casnicii reusite, si copii deja. Sigur, trebuie foarte mare discernamant. Dar se poate si asa.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.09.2008, 17:05:51
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gaspar
Am fost inscris pe mai multe site-uri de matrimoniale inclusiv cetatea crestina. Ce se gaseste pe acest site-ri: prostituate propriu zis, si femei care cauta barbati cu bani tot prostituate de fapt. In general se inscriu femei care doresc sa se distreze si barbati disperati. Cat despre povestile de succes prezentate, relatii care s-au finalizat cu o casatorie, sunt in opinia mea fictiuni, cei care la difuzeaza au auzit de ele de la altii care au auzit de la altii, iar unele persoane de pe site sunt parte din sistem si au obligatia de serviciu de a mentine interesul constant naivilor.
sa intelegem ca ai fost inselat de "prostituate"?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.09.2008, 17:40:42
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Gaspar,

te-ai gindit vreodata ca femeile care cauta pe cei cu bani vor stabilitate in viata? AndreiB de ce le numiti prostituate?

Tu cind cauti un job bine platit, te prostituezi cu multinationalele? poate ca da!

Privind cu luciditate, in ziua de azi daca nu gasesti un barbat sau o femeie cu bani( sub forma de profesie sau chiar avuti) inseamna ca iti inmultesti problemele in loc sa ti le rezolvi. In ziua de azi si respiratia va ajunge sa fie impozabila deci nevoia de resurse materiale este inevitabila mai ales cind doresti sa-ti intemeiezi o familie
Sa nu fim ipocriti!

iar prostituate NU EXISTA! ci doar oameni bolnavi sufleteste!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.09.2008, 17:29:37
ioana_ema's Avatar
ioana_ema ioana_ema is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2007
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adina30
In foarte putine biserici mai vin tinerii la slujbe , ii gasesti doar la Paste sau la Craciun , in rest nu au timp.Eu la biserica la care merg , media de varsta este undeva peste 65 , deci ce sa mai zic?
Eu una nu vad cum ar putea cineva sa-si gaseasca perechea la biserica, duminica. Lumea vine dimineata, isi gaseste un loc unde sa stea linistit sa asculte slujba, la sfarsit ia anafora si pleaca fiecare in directia lui.... nu exista interactiune intre oameni si nici nu mi s-ar parea normal sa fie cel putin in timpul slujbei; poate la sfarsit desi cei care stau de vorba sunt tot cei care se cunosc deja.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.09.2008, 18:23:37
mihaela24 mihaela24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 26
Implicit

mie una mi se parea ideal sa cunosti pe cineva la biserica...nu facand ochi roata, ci pur si simplu atunci cand ochii se intalneau...insa, ispita este in biserica cum a fost sarpele in Rai...m-am ars si eu...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.09.2008, 18:47:57
ioana_ema's Avatar
ioana_ema ioana_ema is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2007
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela24
mie una mi se parea ideal sa cunosti pe cineva la biserica...nu facand ochi roata, ci pur si simplu atunci cand ochii se intalneau...insa, ispita este in biserica cum a fost sarpele in Rai...m-am ars si eu...
Asta spuneam, ca in timpul slujbei nu prea ai cum pentru ca ar insemna sa te indepartezi de adevaratul scop al venirii tale la biserica...

Ideal este, dar cred ca asa o sa si ramana, un ideal...:) poate ca sunt si cazuri care au cunoscut persoana potrivita astfel , dar eu una nu am auzit.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.09.2008, 20:15:35
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Ar fi frumos ca persoanele de sexe diferite sa lege o prietenie intimplator la biserica sau la minastire. Cred ca la minastire reprezinta un loc mai prielnic, mai cald, unde toate elementele idilice din jur ar contribui la apropierea oamenilor plus masa, trapeza de dupa.
Biserica este un loc cam "uscat" in privinta asta, pentru comunicarea de dupa slujbe unde asa cum spunea cineva mai sus toata lumea pleaca imediat.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.09.2008, 22:31:33
mihaela24 mihaela24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 26
Implicit

...pana la urma nu conteaza atat de mult unde iti intalnesti jumatatea, daca tot ce urmeaza e in conformitate cu Voia lui Dumnezeu... cred ca asta e cel mai greu...sa-ti dai seama care este aceasta Voie si ca dorintele tale trebuie sa se implineasca in Ea!
...eu mi-am dorit sa intalnesc pe cineva in astfel de locuri binecuvantate, biserica sau manastire, dar se pare ca inselarea e chiar mai mare si poti sa aluneci si mai usor, daca persoana cealalta nu e catusi de putin interesat de tine sau poate vina a fost din mine...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.06.2010, 15:09:59
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana_ema Vezi mesajul
Asta spuneam, ca in timpul slujbei nu prea ai cum pentru ca ar insemna sa te indepartezi de adevaratul scop al venirii tale la biserica...

Ideal este, dar cred ca asa o sa si ramana, un ideal...:) poate ca sunt si cazuri care au cunoscut persoana potrivita astfel , dar eu una nu am auzit.
Pe la inceput cand mergeam la Biserica mi se parea ca fiecare e singur acolo sau cel mult cu familia si cateodata un salut sporadic cu altcineva care parea sa fie o cunostinta/coleg mai vechi. Traseul, cunoscut: slujba-anafora-acasa!
Dupa vreo cateva luni insa, cand ma obisnuisem vizual cu lumea, am descoperit cu surprindere un adevarat 'networking' dezvoltat pe parcursul timpului. Stiu ca aici pe forum, intr-un thread cineva ii sugera unui 'user' sa lege 'prietenii sanatoase' cu lumea de la Biserica. Reactia mea a fost de tipul 'de-ar fi asa usor!'.
Insa am zis si eu 'ok, hai sa vad cum e raspunsul'. Am ramas foarte placut surprins, chiar peste asteptarile mele, de un feedback pozitiv.
Am ajuns la concluzia ca, intr-adevar, sunt persoane de alt calibru iar cineva cu evlavie pt Biserica nu o sa te sminteasca prin raspuns, adica sa te faca sa regreti pasul intreprins. Iar daca face asta atunci e din categoria 'fariseilor'.
Cat despre perechea ideala in Biserica e o parte buna: chiar daca nu iti gasesti partenerul/partenera perfecta cu siguranta te alegi cu o amicitie mai sanatoasa decat oricare alta legata in alt loc.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 21:42:21
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 15:32:28
Cont pe Facebook pro/contra? caty_deea Generalitati 23 15.08.2011 20:29:00
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 13:48:23