Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.12.2006, 17:52:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O biserica relativ tinara din Bucuresti,sectorul3, adaposteste moastele SFINTULUI MERCURIE . Locasul este cu totul deosebit. Cei ce s-au rugat la moastele acestui sfint spun ca multe probleme ale lor s-au rezolvat.V-as fi recunoscator,daca cunoasteti si alte locase sfinte in Bucuresti care adapostesc moaste ale sfintilor( precizati va rog sectorul). Sarbatori fericite!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2007, 13:40:06
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
O biserica relativ tinara din Bucuresti,sectorul3, adaposteste moastele SFINTULUI MERCURIE . Locasul este cu totul deosebit. Cei ce s-au rugat la moastele acestui sfint spun ca multe probleme ale lor s-au rezolvat.V-as fi recunoscator,daca cunoasteti si alte locase sfinte in Bucuresti care adapostesc moaste ale sfintilor( precizati va rog sectorul). Sarbatori fericite!
Biserica Mihai Voda (statia metrou izvor) spre Piata Unirii fara sa traversezi Dambovita ,
langa fast food intre blocuri(4 minute de la Izvor). Langa Biserica mai este o biserica
mica care are moaste.
Mana Sfantului Ciprian vizavi de CEC-ul mare(Calea victoriei).
Sfantul Dimitrie Basarabov la Patriarhie .Manastirea Sfantul Antim Ivireanul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.03.2007, 05:25:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mana Sfantului Nicolae - la Biserica Sf. Gheorghe Nou (capatul tramvaiului 21, intre P-ta Unirii si Universitate).

Sf. Ierarh Spiridon - la Biserica Sf. Spiridon, paraclis patriarhal (P-ta Unirii spre Budapesta/Tineretului)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.04.2007, 21:52:57
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
O biserica relativ tinara din Bucuresti,sectorul3, adaposteste moastele SFINTULUI MERCURIE . Locasul este cu totul deosebit. Cei ce s-au rugat la moastele acestui sfint spun ca multe probleme ale lor s-au rezolvat.V-as fi recunoscator,daca cunoasteti si alte locase sfinte in Bucuresti care adapostesc moaste ale sfintilor( precizati va rog sectorul). Sarbatori fericite!
Nu stiam ca aici in Romania exista moastele Sfantului Mercurie! Am citit despre el pe un site si se afla printre favoritii mei pentru ca afost razboinic ca si Sfantul Mare Mucenic Gheorghe si Stefan cel Mare. As vrea sa ma ma duc si eu la acea biserica, Cristi imi poti spune pe unde se afla?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2007, 21:20:39
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pentru ca din pacate multi nu stim cu se cinstesc Sfintele moaste am sa ofer un temei patristic din care reiese ca sfintele moaste se cinstesc prin sarutare si nu prin atingerea lor.
Aratand iubitorul de oameni, Dumnezeu, intru tot deosebita purtare de grija fata de neamul omenese ( ... ) ne-a daruit moastele sfintilor mucenici ( ... ) ne-a lasat noua pana acum, ca mangaiere si incurajare, trupurile lor, incat noi, venind la mormintele acestor sfinti. sa ne ridicilm spre ravna si imitarea lor si, vazandu-le, sa ne adueem aminte de faptele lor si de rasplatirile puse deoparte pentru aceste fapte ( ... ) Ca la niste doctori duhovnicesti sa alergam fara incetare la acestia. Cad pentru aceasta ne-a lasat bunul stapan trupurile lor: ca venind aici cu 0 buna dispozitie a sufletului si sarutandu-le, sa primim vindcare depli¬na si a neputintelor sufletesti si a celor trupesti. Caci daca venim eu credinta, fie de avem vreo patima sufleteasca, fie trupeasca, ne intoarecem dupa ea am primit 0 vindeeare pe masura."

(Sf. loan Gura de Aur, Cateheza despre moastele sfintilor mucenicil)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2007, 09:45:34
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Eu merg la Icoanei!totul e deosebit acolo!:D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.09.2007, 09:41:13
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

EU CAND AM TIMP MERG LA BISERICA BUCUR ESTE CU TOTUL DEOSEBITA ESTE LANGA MANASTIREA RADU VODA, IN REST LA BISERICA DE PAROHIE
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.10.2007, 15:38:31
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

gIORGIANA SI EU MERG DIN CAND IN CAND LA BISERICA BUCUR LA PAR.IONUT.INTR-ADEVAR BISERICA ACEEA E ALTCEVA.TE CUPRINDE PACEA NUMAI CAND II PASESTI PRAGUL,ESTE PESTE DRUM DE RADU VODA.POATE NE CUNOASTEM??!!CU MAMAIA DE LA LUMANARI N-AI AVUT NICI O VORBA SA SCHIMBI?(E SARACA TARE CIUDATICA)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.04.2010, 15:43:20
cioc diana cioc diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2010
Mesaje: 2
Implicit buna

Moasele SFANTULUI Dimitrie la Patriarhie
pe calea victorie in plin centru se afla bisericaZlatari care adaposteste mna facatoare de minuni a Sfantului Ciprian acesta ajuta ladezlegarea de farmece vraji,blesteme.
Sfantul mucenic Mina parti din moasele lui se afla la 300 de m de magazinul unirea pe partea stanga a Caii calarasilor=bd Corneliu coposu.
Sfantul Spiridon parti din moasele lui se afla la biserica Sfantul Spiridon de la piata unirii{d.cantemir]Calea serban voda nr29.
Sfantul Mercurie partii din moasele lui se afla la bisericaSF Mercurie strada constantin brancusi nr 12colt parc titan dinspre nicolae grigorescu/

Last edited by cioc diana; 11.04.2010 at 15:53:13.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.04.2010, 15:48:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iata aici o lista cu toate bisericile din Bucuresti care au sfinte moaste:
http://www.bmms.ro/continut/doc/Bise...f%20Moaste.pdf
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maslu in Bucuresti? valahu94 Maslul 9 02.08.2012 23:13:27
Duhovnic Bucuresti maxx2000ro Preotul 23 12.01.2009 08:43:15
Invitatie -bucuresti mara2008 Generalitati 1 06.11.2008 01:41:18
ASCOR Bucuresti Grigorie Stiri, actualitati, anunturi 103 28.10.2008 13:51:19
Pelerinaj bucuresti ralbus Pelerinaje la locuri Sfinte 4 15.09.2008 01:05:21