Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 07.05.2013, 20:36:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Unii oameni nu putrezesc dupa ce mor fara sa fie imbalsamati, pentru ca trupurile lor au fost bagate in pamant cu cerul in ei" - Sabina Dallu, 12 ani

"In religia noastra oamenii care au murit se ingroapa in pamant pentru ca asa este bine, sa punem la loc ceva de unde l-am luat." - Felix Roncea, 12 ani

"Picatura este bombata, mai ales lacrima si sudoarea, pentru ca ele sunt pline de sentimente." - Ana Maria Pop, 14 ani

"Inima bate, bate pana se stinge, ca inima e ca lumanarea si daca tu crezi in Dumnezeu, El ti-o aprinde din nou in cer." - Claudia Draghia, 9 ani

"Ca sa ne iubim semenii trebuie sa ne antrenam la nevorbit vorbe urate." - Arcadie Martin, 8 ani

"La usa inimii cuiva nu trebuie nici sa ciocanesti, nici sa navalesti, nici sa te rogi, ci trebuie doar sa canti." - Florentina Stoian, 11 ani

"Cand il ai pe Dumnezeu in suflet, toti oamenii din jurul nostru ne sunt rude." - Catalina Opaina, 14 ani

"Umorul este vitamina de luat la viata grea. " - Raluca Barbulescu, 14 ani

"Se spune despre artisti ca umbla cu capul in nori, ca artistul vrea mereu sa-l vada pe Dumnezeu." - Irina Moscu, 12 ani

"Omul este o adevarata fabrica de dorinte pentru ca se naste cu dorinta de viata si moare cu dorinta de a fi vesnic." -Matei Filimon, 14 ani

"In bisericile ortodoxe, sfintii sunt slabi, alungiti la fata si la corp, pentru ca asa arata cei care sunt buni la suflet, ca lor le-a ramas in corp doar sufletul, au ajuns numai piele si suflet."- Tudor Matache, 12 ani

"E bine ca atunci cand esti elev sa inveti poezii, pentru ca asa cum depun oamenii bani in banca, pentru mai tarziu, trebuie sa aduni poezii in scoala, ca sa ai poezie cand te faci mare." - Ana Matei, 12 ani

"Nu-si traiesc viata, spun unii despre calugari, deoarece li se pare gresit cum calugarii prea si-au lipit viata de suflet si nu si-au lipit-o de trup, cum fac alti oameni" - Paul Paun, 12 ani

"Numai cel ce aude cu sufletul se poate incanta de concertul dat de greier si de izvor. " - Nicoleta Stefan, 14 ani

"Muzica te curata de urat, dar numai daca o folosesti ca sapunul, adica toata viata, nu asa, din cand in cand." - Irina Raducanu

"Diferenta dintre mama, tata si Dumnezeu e ca mama si tata pot crea oameni, dar nu plante si animale si e imposibil ca ei sa faca o mare." - Roxana Chis, 10 ani
http://cristiboss56.blogratuit.ro/Pr...ti-b1-p235.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 07.11.2013, 13:44:37
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Portretul îngerului păzitor

"Mă iubește așa cum sunt!

Dumnezeu mi-a dat un înger perfect care să mă protejeze. Calitatea pe care o apreciez cel mai mult la îngerul meu este că nu își îndeplinește „rolul“ pentru că trebuie, ci pentru că mă iubește. Acesta are aceeași înălțime ca și mine. Are părul blond, iar în ochii lui unici se găsește multă pace și fericire. Zâmbetul său blând, încurajator, mă ajută să trec peste orice, peste absolut orice.

Eu știu că atunci când mă stresez sau când sunt pe cale să fac un păcat, vocea optimistă care-mi șoptește este a lui. Încerc din răsputeri să o ascult, dar când nu o bag în seamă, mai apoi mă dumiresc că am făcut o mare greșeală. Dar el nu se supără niciodată pe mine!

Nu se supără când uit să mă rog lui, nu se supără când nu-i fac pe plac, adică când greșesc, și nici atunci când mă ajută și nu-i mulțumesc.

Niciodată nu o să-l pot înțelege. Mereu are răbdare, mereu are grijă, mereu mă îndrumă, mereu se gândește la mine, mereu mă înțelege, mereu mă ascultă, mereu mă sprijină, mereu se roagă pentru mine și, cel mai important, mereu mă iubește așa cum sunt!

Îngerul meu are aripile mari, de cea mai curată nuanță de alb, cu care mă protejează și mă ajută. Acestea îmi dau un sentiment de perfecțiune.

Știu că cer mult și primesc ce-mi trebuie. Dar, în legătură cu îngerul meu păzitor, am cerut foarte mult și am primit și mai mult. Un astfel de înger nici nu mi-aș fi putut imagina. Îi cunosc calitățile și știu cum arată, dar numele lui... este un mare mister! Îl iubesc din tot sufletul. (Denisa Doboș, clasa a VI-a)" (sursa: ziarullumina.ro)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 07.11.2013, 13:45:54
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Portretul îngerului păzitor

"Păzitorul meu e făcut din lumină

Îngerul meu păzitor trăiește în interiorul meu, are un loc special amenajat în inima mea. Oriunde m-aș duce, oricât de tristă sau fericită aș fi, el are grijă să-mi lumineze calea și sufletul cu o singură suflare, cu o singură bătaie din aripi. Îngerașul meu nu are chip de om, nu mi-l imaginez niciodată ca fiind un copil cu aripi prinse la spate. Nu, păzitorul meu e făcut din lumină, e un suflet de copil în tot sensul cuvântului. Aripile sale sunt făcute din bunătate și bucuria de trăi, din muzică și din taina acelor momente frumoase ce se nasc numai din voia Lui. Deasupra și în jurul lui plutește un praf auriu, semn că este cu adevărat special și plin de har.

Îngerașul e mereu cu mine. Chiar dacă nu-l văd, chiar și când simt că l-am pierdut, el e acolo. Nu mă va părăsi. Atunci când trec prin clipe dificile, simt o căldură în interiorul meu, simt că ceva se întâmplă în sufletul meu. Așa știu că el încă mă păzește. Mă învăluie cu aripile sale de lumină și-mi șoptește gingaș: „Totul este în ordine. Vei trece peste acestea! Sunt cu tine...“. El îmi dă puterea să merg înainte, îmi dă un mic imbold și îmi arată că pot să mă ridic mereu. Nu mă lasă niciodată de izbeliște. Știu că trebuie să mă ajute să mă ridic din praf și simt că o luminiță caldă se trezește în mine atunci când face asta. E mereu de partea mea și asta îmi dă un sentiment de siguranță. Chiar și când dorm, am impresia, prin vis, că un suflețel ușor plutește deasupra mea, mă apără de toate gândurile rele și îmi deschide, cu ochii râzând, calea spre lumină.

Se mai întâmplă ca, atunci când am parte de momente de distracție, să uit de el, să consider că totul este perfect. Însă el mă știe, nu mă părăsește și mă luminează întotdeauna, învăluindu-mă cu căldură și pace. Peste mine așterne o plapumă țesută din bunătate și har, iar eu mă simt păzită și plină de iubire. Pentru că este cineva care mă iubește mereu. (Mara Spătar, clasa a VI-a)" (sursa: ziarullumina.ro)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 07.11.2013, 13:51:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Portretul îngerului păzitor

"Un model pentru noi

În icoane, vedem îngerii reprezentați ca niște copii sau tineri cu mantii și aripi (Arhanghelul Gavriil are un crin, Arhanghelul Mihail, o sabie). Îngerii sunt ființe spirituale, create de Dumnezeu înaintea Facerii lumii văzute, materiale. Evanghelia se deschide cu cântarea îngerească: „Slavă întru cei de Sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, între oameni bunăvoire“, pe care îngerii o cântă la Nașterea Mântuitorului. Astfel, lumea oamenilor este chemată să reflecte armonia din cetele îngerești. Pe îngerul nostru păzitor îl chemăm prin rugăciune, prin îngenunchere. El ne este dat de la Sfântul Botez.

Fizic, cred că este un duh, deoarece nu îl văd, ci îl simt. Este imaterial, însă pentru a-l vedea cu ochii minții, mă gândesc automat la reprezentarea sa în icoane. Eu cred că este tânăr, deși greșelile pe care le fac poate îl supără, îl îmbătrânesc. Fața lui este plină de lumină, din strălucirea Feței lui Dumnezeu, căci „Îngerii lor în ceruri văd pururea fața Tatălui Meu“ (Matei), ne dezvăluie Mântuitorul în Evanghelie despre starea îngerilor copiilor.

Aripile lui au reflexe din culorile curcubeului, exprimând virtuțile spirituale pe care le poartă. Când își scutură aripile încărcate de har deasupra mea, gândurile mele sunt luminoase și trăirile limpezi. Ochii lui mari și senini, purtând culoarea profunzimii cerului, privind și înspre Dumnezeu și înspre mine, mă îndeamnă la rugăciune: „Dă-mi, Sfinte Îngere, vreodată să mă uit și în sus la frumusețea Cerului“! Mâinile îi sunt slujitoare când îi îngădui să lucreze pentru mine. Pașii săi nevăzuți trasează drepte cărări înainte-mergătoare pentru mine. Are grijă și de urmele pașilor mei, mai ezitanți sau mai hotărâți (…)

Moral, în primul rând, este bun pentru că își face datoria, mă protejează, dovedește mult sacrificiu și dăruire. Este un slujitor al lui Dumnezeu și păzitor al meu. Apoi, cred că este și foarte iertător: mereu iartă păcatele ce îl mâhnesc, mă ajută necontenit și neostenit. Se întristează pentru greșelile mele și se bucură când îmi curăț fereastra sufletului pentru ca lumina Lui să poată pătrunde înăuntru. Apoi, cred că este harnic, fiind neobosit în a încărca pe aripile lui dorințele mele bune și a le duce înaintea lui Dumnezeu.

Este atent și păzitor, îl slujește pe Dumnezeu cu râvnă și mă trage și pe mine cu el, spre bucurie și dragoste. Apoi, cred că este și foarte pur deoarece multitudinea de păcate pe care le vede îl face să rămână luminos, în stare neprihănită. Este și devotat deoarece nu mă părăsește în momente grele, ci caută să mă ajute. Mai este și conștiincios, își îndeplinește misia cu cea mai mare bucurie. Este iubitor și stăruitor: iubitor deoarece respectă porunca iubirii oricând, oricât de supărat ar fi pe mine; stăruitor căci neîncetat luptă împotriva celui rău.

Mai este și altruist, deoarece cred că ține mai mult la oameni decât la el însuși. Astfel, este și milostiv, datorită faptului că îmi dăruiește cele mai importante lucruri de care are nevoie orice copil care râvnește virtuțile: adevărul iubirea și iertarea. Uneori, parcă încearcă să mă învețe și pe mine să cutez a prelua din îndatoririle față de semenii mei aflați în suferință; este, de fapt, un model pentru noi, creștinii, în purtarea față de semenii noștri. Și aș mai spune, spre sfârșitul acestor rânduri, că Îngerul meu păzitor, care întrupează toate calitățile, făcându-i acum portretul, nu cred că se simte lăudat. De aceea îi mai atribui încă o calitate: este smerit“. (Matei Bolog, clasa a VI-a, Liceul „Gheorghe Șincai“, Cluj-Napoca)." (sursa: ziarullumina.ro)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 08.11.2013, 10:28:22
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
"Un model pentru noi

În icoane, vedem îngerii reprezentați ca niște copii sau tineri cu mantii și aripi (Arhanghelul Gavriil are un crin, Arhanghelul Mihail, o sabie). Îngerii sunt ființe spirituale, create de Dumnezeu înaintea Facerii lumii văzute, materiale. Evanghelia se deschide cu cântarea îngerească: „Slavă întru cei de Sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, între oameni bunăvoire“, pe care îngerii o cântă la Nașterea Mântuitorului. Astfel, lumea oamenilor este chemată să reflecte armonia din cetele îngerești. Pe îngerul nostru păzitor îl chemăm prin rugăciune, prin îngenunchere. El ne este dat de la Sfântul Botez.

Fizic, cred că este un duh, deoarece nu îl văd, ci îl simt. Este imaterial, însă pentru a-l vedea cu ochii minții, mă gândesc automat la reprezentarea sa în icoane. Eu cred că este tânăr, deși greșelile pe care le fac poate îl supără, îl îmbătrânesc. Fața lui este plină de lumină, din strălucirea Feței lui Dumnezeu, căci „Îngerii lor în ceruri văd pururea fața Tatălui Meu“ (Matei), ne dezvăluie Mântuitorul în Evanghelie despre starea îngerilor copiilor.

Aripile lui au reflexe din culorile curcubeului, exprimând virtuțile spirituale pe care le poartă. Când își scutură aripile încărcate de har deasupra mea, gândurile mele sunt luminoase și trăirile limpezi. Ochii lui mari și senini, purtând culoarea profunzimii cerului, privind și înspre Dumnezeu și înspre mine, mă îndeamnă la rugăciune: „Dă-mi, Sfinte Îngere, vreodată să mă uit și în sus la frumusețea Cerului“! Mâinile îi sunt slujitoare când îi îngădui să lucreze pentru mine. Pașii săi nevăzuți trasează drepte cărări înainte-mergătoare pentru mine. Are grijă și de urmele pașilor mei, mai ezitanți sau mai hotărâți (…)

Moral, în primul rând, este bun pentru că își face datoria, mă protejează, dovedește mult sacrificiu și dăruire. Este un slujitor al lui Dumnezeu și păzitor al meu. Apoi, cred că este și foarte iertător: mereu iartă păcatele ce îl mâhnesc, mă ajută necontenit și neostenit. Se întristează pentru greșelile mele și se bucură când îmi curăț fereastra sufletului pentru ca lumina Lui să poată pătrunde înăuntru. Apoi, cred că este harnic, fiind neobosit în a încărca pe aripile lui dorințele mele bune și a le duce înaintea lui Dumnezeu.

Este atent și păzitor, îl slujește pe Dumnezeu cu râvnă și mă trage și pe mine cu el, spre bucurie și dragoste. Apoi, cred că este și foarte pur deoarece multitudinea de păcate pe care le vede îl face să rămână luminos, în stare neprihănită. Este și devotat deoarece nu mă părăsește în momente grele, ci caută să mă ajute. Mai este și conștiincios, își îndeplinește misia cu cea mai mare bucurie. Este iubitor și stăruitor: iubitor deoarece respectă porunca iubirii oricând, oricât de supărat ar fi pe mine; stăruitor căci neîncetat luptă împotriva celui rău.

Mai este și altruist, deoarece cred că ține mai mult la oameni decât la el însuși. Astfel, este și milostiv, datorită faptului că îmi dăruiește cele mai importante lucruri de care are nevoie orice copil care râvnește virtuțile: adevărul iubirea și iertarea. Uneori, parcă încearcă să mă învețe și pe mine să cutez a prelua din îndatoririle față de semenii mei aflați în suferință; este, de fapt, un model pentru noi, creștinii, în purtarea față de semenii noștri. Și aș mai spune, spre sfârșitul acestor rânduri, că Îngerul meu păzitor, care întrupează toate calitățile, făcându-i acum portretul, nu cred că se simte lăudat. De aceea îi mai atribui încă o calitate: este smerit“. (Matei Bolog, clasa a VI-a, Liceul „Gheorghe Șincai“, Cluj-Napoca)." (sursa: ziarullumina.ro)
Splendid! Ce a scris acest copil este deasemenea un model pentru felul in care sa privim la minunatii Ingeri ai Domnului Dumnezeu.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 18.11.2013, 01:14:14
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Da, minunate toate aceste eseuri despre "Portretul îngerului păzitor"!!! Ce idei profunde și ce exprimări frumoase... și poetice!
Uimitor!!!
Și - să nu uităm - autorii acestor texte minunate sunt copii de cls. a VI-a.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Domnul și îngerașii Săi să-i ocrotească pe toți acești copii minunați și să le întărească credința!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #97  
Vechi 18.11.2013, 01:22:35
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Eu spun că este teolog. Fără glumă.
Acum este în clasa 0. :) E foarte activ, în fiecare zi o ține la curent pe doamna învățătoare cu poeziile pe care le-a mai învățat etc etc. :)
Până acum câteva săptămâni, la întrebarea "ce se va face când va fi mare", spunea ba că pictor, ba că medic, "ca să ajute lumea" (dar cu precizarea că-i e frică să nu ia vreo boală de la pacienți...) etc. Foarte recent, a primit ca temă să formuleze în scris un răspuns la această întrebare.
Ceea ce a scris a lăsat-o uimită pe mămica lui...
"Când voi fi mare, vreau să mă fac popă."
:))
Ei, doar că acum, la doar câteva săptămâni după această întâmplare, ne-a "anunțat" că nu mai e sigur că vrea să fie "popă"... pentru că s-a gândit că se face inginer și pleacă în Canada.
:))
Doamne ajută tuturor!
PS: Am uitat să precizez că, de acum câteva luni (sau poate chiar un an) știe să scrie și să citească și-mi "explică", de fiecare dată, că știe toate acestea fiindcă l-a învățat "mami".
Tocmai bun de "popă", nu-i așa? :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 18.11.2013 at 01:25:15.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 30.11.2013, 01:10:29
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Raspunsuri date de copii din clasa a doua la urmatoarele intrebari:

De ce a facut-o Dumnezeu pe mama ta?
1). Ea e singura care stie unde e banda de lipit.
2). Mai mult ca sa curete casa.
3). Sa ne ajute pe noi cind ne nastem.

Cum le-a facut Dumnezeu pe mame?
1). El a folosit pamant, cum ne-a facut si pe noi.
2). Magie, plus putere suprema, si a amestecat mult.
3). Dumnezeu le-a facut la fel ca pe mine si pe tine... Numai ca a folosit piese mai mari !!!

Din ce ingrediente au fost facute mamele?
1). Dumnezeu a facut mame din nori si par de inger si cele mai frumoase lucruri din lume si o masura de severitate.
2). Ele trebuie sa aiba oase de om. Dupa aia s-a folosit foarte multa ata, ma gandesc.

De ce Dumnezeu nu te-a dat pe tine altei mame?
1). Pentru ca noi sintem neamuri..
2). Dumnezeu a stiut ca ea ma iubeste mai mult decat mamele altor oameni.

Ce fel de fetita a fost mama ta?
1). Mama mea a fost totdeauna mama mea si nimic altceva.
2). Nu stiu, ca nu am fost pe vremea aia, dar cred ca a fost mare sefa.
3). Altii imi spun ca ea era buna ....candva !

Ce a trebuit sa stie mama ta despre tatal tau inainte ca sa se casatoreasca cu el?
1). Numele lui de familie.
2). Ea a trebuit sa stie trecutul lui. Daca a fost un escroc? Daca se imbata cu bere?
3). Daca face cel putin 800 $/ pe an, daca el a spus '’nu’' la droguri si '’da’' la treburile casei?

De ce mama ta s-a casatorit cu tatal tau?
1). Tatal meu face cele mai bune macaroane din lume. Si mama mea mananca mult.
2). Ea a devenit foarte batrana si nu mai putea sa faca nimic fara el.
3). Bunica mea mi-a spus ca mama mea nu a avut sapca gandirii pe cap cand s-a maritat cu tata!

Cine-i boss la voi in casa?
1). Mama mea nu vrea sa fie boasa, dar e nevoita sa fie pentru ca tatal meu e pampalau.
2). Mama e ! Poti sa-ti dai seama dupa cum face inspectia camerei mele. Ea vede orice sub pat.
3). Eu cred ca mama e, pentru ca are mai multe de facut decat tatal meu.

Care-i diferenta dintre mama si tata?
1). Mama lucreaza si la serviciu si acasa, iar tata numai la serviciu.
2). Mama stie cum sa vorbeasca cu profesorii fara ca sa-i sperie.
3). Tatii sint inalti si puternici, dar mama are o forta reala, pentru ca numai pe ea o intrebi cand vrei sa petreci o noapte acasa la prieteni...
4). Mama are magie, ea te face sa te simti bine fara doctor.

Ce face mama ta in timpul liber?
1). Mamele nu au timp liber !!!
2). O auzi zicand ca plateste facturi toata ziua.

Ce ar trebui sa schimbe mama ta, ca sa fie perfecta?
1). In interior ea e deja perfecta. Pe dinafara cred ca ar trebui o operatie de frumusete.
2). Dieta.

Daca ai putea schimba ceva la mama ta, ce ai face?
1). Ea ma obliga tot timpul sa imi tin camera curata. As sterge asta din ea!
2). As face-o mai desteapta! Atunci ea ar recunoaste ca sora mea e cea care a facut prostii, si nu eu.
3) Doresc ca ea sa scape de ochii invizibili de la spatele capului.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 30.01.2014, 12:45:58
lena20 lena20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2013
Mesaje: 14
Implicit

Sunt absolut geniale. Atata intelepciune intr-o inima si minte de copil.... este clar ca orice copil, nu este asa cum consideram noi, adultii, ca este mic, nu stie mai nimic, e prostut...nu constientizeaza realitatea.. Nu e asa! Atunci cand ii crestem trebuie sa ii tratam egal, ca si cum am vorbi cu un prieten sau frate de-al nostru, si nu cu un prostut sau retardat. Sunt mandra sa stiu ca sunt atat de precoce, de inteligenti si, as indrazni sa spun, intelepti. Inteligenta nu este sinonima cu intelepciunea. Adultii pot fi inteligenti, desi si aici a indoiesc putin, dar intelepti, foarte putini.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 30.01.2014, 13:01:51
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lena20 Vezi mesajul
Sunt absolut geniale. Atata intelepciune intr-o inima si minte de copil.... este clar ca orice copil, nu este asa cum consideram noi, adultii, ca este mic, nu stie mai nimic, e prostut...nu constientizeaza realitatea.. Nu e asa! Atunci cand ii crestem trebuie sa ii tratam egal, ca si cum am vorbi cu un prieten sau frate de-al nostru, si nu cu un prostut sau retardat. Sunt mandra sa stiu ca sunt atat de precoce, de inteligenti si, as indrazni sa spun, intelepti. Inteligenta nu este sinonima cu intelepciunea. Adultii pot fi inteligenti, desi si aici a indoiesc putin, dar intelepti, foarte putini.
Sunt de aceeași părere cu ce scrii tu aici, lena20 :-)

Și bine ai venit pe forum!

ps. Un copil e sincer, are inima curată... Vorbesc din suflet, nu din cărți, și nu regizează puneri în scenă...

Last edited by Annyta; 30.01.2014 at 13:08:24.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42