Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.03.2011, 16:14:15
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine era acel batran pe care-l vedea in locul atacatorului? Constiinta lui? El insusi la batranete ?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.03.2011, 16:41:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mi-a placut aceasta marturie. E de luat in seama:

"Un martir este adesea o personalitate aparent banala; el nu este neaparat un ascet, un mistic. Credinta sa este insa mare. In loc sa se revolte și sa fie cuprins de disperare, in clipe de mare durere, el se lasa cu o incredere absoluta in mainile lui Hristos. In aceste momente, identificandu-se intrucatva cu El, martirul este cuprins de pacea Invierii".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.03.2011, 20:58:34
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Prin lucrarea Duhului Sfant vom avea curajul marturisirii lui Hristos, chiar de vom fi amenintati cu moartea.

Poate sa-si dea viata pentru Hristos doar cel ce traieste pentru El. Daca suntem instrainati de Dumnezeu, nu vom avea niciodata curajul sacrificiului, ci vom ramane fricosi, fiinte tremuratoare.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.03.2011, 21:34:26
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Niste afgani au luat cateva lectii de zbor, dupa care inarmati cu briceagul ascuns in poseta au deturnat ditamai avioanele cu care s-au indreptat precis catre tinta uitandu-se pe geam, timp in care fortele de interventie americane au ramas spectatoare. Mai mult, ambele cladiri au cazut parca erau facute din chirpici, nu din otel, iar noi trebuie sa si credem ca a fost asa.
Niste sauditi...

Dimensiunea avionului se pare ca nu i-a impiedicat nici pe piloti sa-l piloteze, nu vad de ce ar fi trebuit sa fie dimensiunea un obstacol in preluarea avionului.

In caz ca nu stii, pilotii se uita atat pe geam cat si pe aparatele de bord. Iarasi nu vad de ce ar fi fost mai handicapati teroristii fata de piloti, de ce ar fi fost aceleasi conditii un impediment pentru unii si nu pentru ceilalti.

Tu compari situatia actuala si actualele reglementari cu cele de atunci.

WTC au mai fost supuse unor atacuri in trecut, cladirile au fost facute la limita rezistentei pentru sustinere, nu pentru cazului impactului cu un proiectil de peste 100 de tone care ulterior a ridicat temperatura în din zona de rezistenta maxima in zona de slabire structurala fatala.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.03.2011, 22:21:43
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Raoul, cat e el de tanar, a zis cel mai intelept cuvant...
Multumesc mult pentru apreciere. Ei,cat de tanar sunt? Ca tine... Am raspuns si eu cat de bine si simplu am putut.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.03.2011, 22:47:15
just_inn33's Avatar
just_inn33 just_inn33 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2010
Locație: Barlad
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi!

Ți-aș putea răspunde, fără să clipesc, NU! Nu sunt pregătit să mor pentru Hristos! Și asta o spun chiar fără să am vreo armă îndreptată spre mine. Trist, dar adevărat! E greu să vorbești despre Hristos cu burta plină. Filmulețul pe care l-ai postat este pur artistic, așa cum și noi suntem, de altfel, "artistici" când vine vorba despre religia în care am fost botezați. Asta o spun având convingerea nestrămutată că cine vorbește declarativ, niciodată nu simte ceea ce spune. Mă gândeam că toți membrii acestui forum, care ne contrăm mai de fiecare dată atât de "creștinește", suntem cei care ne permitem să avem internet acasă (nu mă refer la valoarea în sine a unui abonament ci la inutilitatea de multe ori a unuia) și să pierdem timpul filosofând despre Dumnezeu în toate cele trei ipostasuri, în vreme ce multe suflete doar de El știute trăiesc o viață pe care nimeni dintre noi nu ar putea-o suporta. Nu plâng fals pe umerii acestora, dar îi pomenesc la fiecare Sfântă Liturghie în cadrul Proscomidiei. Oare ce ar răspunde unul dintre aceștia (din "crăpăturile pământului")? Sigur ar găsi alte răspunsuri, pentru că ei nu mai trăiesc pentru sine, ci pentru Hristos. Noi NU! Mai putem spera, cel mult, la o trezire în ultima clipă, asemenea tâlharului de pe cruce.
Și, totuși, de credem că Hristos lucrează prin oameni, de ce nu ar fi posibil ca ORICINE dintre noi să poată muri pentru El? Martiriul nu este legat doar de consecvența în credință și în fapte bune, ci și de lucrarea lui Dumnezeu în noi și de ipostaza noastră morală atunci când suntem puși în fața unei asemenea alegeri. E foarte mult pentru noi să vorbim DESPRE Dumnezeu, când de fapt ar trebui să vorbim mai mult CU El prin rugăciune.

VĂ ROG DIN SUFLET, UITAȚI-VĂ ACEST FILM: http://www.youtube.com/watch?v=pAFb3BHt1M0 , apoi haideți să vorbim și despre condiția noastră sufletească!




Cu respect, Constantin
__________________
"Sunt cu ceara picurate
Filele-n bucoavna mea,
Dar cetesc cum pot in ea..."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.03.2011, 09:06:24
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul

Victima din acest filmulet este insusi agresorul,care il cauta pe HRISTOS,dar nu gaseste un om vrednic sa-i vorbeasca despre EL.
Exact aceiasi impresie mi-a facut si mie!
Dincolo de faptul ca este un filmulet artistic, pe mine chiar m-au impresionat ambele personaje. Ambele vaduvite de viata dar in cautarea ei... Filmuletul te face sa te pui in pielea personajelor si nu poti sa nu recunosti ca si tu ai fost la un moment dat in viata exact ca si ei.
Dar cel mai tare m-a impresionat explicatia ,,agresorului":
Daca erai gata sa mori pentru El, atunci erai gata sa imi spui despre El!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.03.2011, 09:22:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Niste afgani au luat cateva lectii de zbor, dupa care inarmati cu briceagul ascuns in poseta au deturnat ditamai avioanele cu care s-au indreptat precis catre tinta uitandu-se pe geam, timp in care fortele de interventie americane au ramas spectatoare. Mai mult, ambele cladiri au cazut parca erau facute din chirpici, nu din otel, iar noi trebuie sa si credem ca a fost asa.
In sfarsit s-a pus punctul pe I!!!
Intr-adevar,cladirile s-au autodizolvat ca intr-o implozie controlata!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.03.2011, 11:59:15
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de just_inn33 Vezi mesajul
Ți-aș putea răspunde, fără să clipesc, NU! Nu sunt pregătit să mor pentru Hristos! Și asta o spun chiar fără să am vreo armă îndreptată spre mine. Trist, dar adevărat! E greu să vorbești despre Hristos cu burta plină. Filmulețul pe care l-ai postat este pur artistic, așa cum și noi suntem, de altfel, "artistici" când vine vorba despre religia în care am fost botezați. Asta o spun având convingerea nestrămutată că cine vorbește declarativ, niciodată nu simte ceea ce spune. Mă gândeam că toți membrii acestui forum, care ne contrăm mai de fiecare dată atât de "creștinește", suntem cei care ne permitem să avem internet acasă (nu mă refer la valoarea în sine a unui abonament ci la inutilitatea de multe ori a unuia) și să pierdem timpul filosofând despre Dumnezeu în toate cele trei ipostasuri, în vreme ce multe suflete doar de El știute trăiesc o viață pe care nimeni dintre noi nu ar putea-o suporta. Nu plâng fals pe umerii acestora, dar îi pomenesc la fiecare Sfântă Liturghie în cadrul Proscomidiei. Oare ce ar răspunde unul dintre aceștia (din "crăpăturile pământului")? Sigur ar găsi alte răspunsuri, pentru că ei nu mai trăiesc pentru sine, ci pentru Hristos. Noi NU! Mai putem spera, cel mult, la o trezire în ultima clipă, asemenea tâlharului de pe cruce.
Și, totuși, de credem că Hristos lucrează prin oameni, de ce nu ar fi posibil ca ORICINE dintre noi să poată muri pentru El? Martiriul nu este legat doar de consecvența în credință și în fapte bune, ci și de lucrarea lui Dumnezeu în noi și de ipostaza noastră morală atunci când suntem puși în fața unei asemenea alegeri. E foarte mult pentru noi să vorbim DESPRE Dumnezeu, când de fapt ar trebui să vorbim mai mult CU El prin rugăciune.

VĂ ROG DIN SUFLET, UITAȚI-VĂ ACEST FILM: http://www.youtube.com/watch?v=pAFb3BHt1M0 , apoi haideți să vorbim și despre condiția noastră sufletească!




Cu respect, Constantin

Pentru așa un copil curajos ca noul Evghenie, merită să-i pun o melodie frumoasă... căci în inima lui a avut ecou, a găsit pământ bun și a adus roadă multă...

Eu sigur m-aș fi lepădat de groază de mii de ori, trebuie să recunosc că sunt slab în credință, și îl mai și pismuiesc mirându-mă cum de a putut să accepte martiriul un copil, dar bine că mai există pe lume și frați adevărați ai Domnului care cred fără umbră de tăgadă până la capătul drumului, că de ispiscariothoți m-am cam lămurit...

Dar viața lui deabea acum începe... abea acum... viața în Domnul că moartea în Domnul a plinit-o. Ferice de cei ce mor în Domnul.

Deci vezi că se poate? V-am zis că unii știu să dea răspunsul cel bun... și să-l ție până la sfârșit... ferice de el... acum ne plânge el pe noi, pe mine, pe unii...

Last edited by vsovivi; 16.03.2011 at 12:12:07.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.03.2011, 00:04:52
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In sfarsit s-a pus punctul pe I!!!
Intr-adevar,cladirile s-au autodizolvat ca intr-o implozie controlata!
S-a pus punctul pe W.

Faptul ca exasta un cadru metalic central SLABIT de temperaturile ridicate de acolo (nu e nevoie sa fie topit metalul ca sa cedeze structural) si acesta a dus la prabusirea consecutiva a etajelor presand aerul de sub, deci creand presiuni si pe geamurile exterioare nu iti spune nimic, asa-i?

Ia spune, ca sa indoi un bat de plastic trebuie sa-l topesti de tot sau e suficient sa il incalzesti suficient si sa aplici forta asupra lui? E la fel si cu otelul din cladiri, numai ca-s alte temperaturi si alte forte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Opinie extrem de interesanta si nu doar atat, in privinta actelor biometrice Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 11 04.08.2011 12:26:10
O opinie interesanta despre Biserica Catolica Erethorn Biserica Romano-Catolica 11 12.02.2011 20:36:01
poti sa mori in vis? The_Fallen Generalitati 9 30.06.2010 10:19:48
Ura pentru........sau Bravo, pentru Credinta! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 10.12.2006 22:27:39