Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.07.2011, 12:51:43
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Unii catolici care sustin aceste absurditati (predestinarea),sunt inselati de draci sa creada in predestinare,nu toti catolici.
Stai linistit si eu cred in asa ceva si prin urmare au dracii de unde alege.Mi s-a parut de un umor,desi nu stiu daca asta a fost intentia,colosal postarea ta.Bafta omule.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.07.2011, 12:55:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si unii de prin Imperiul Bizantin credeau asemenea absurditate(in predestinare,normal dracii ii inselau sa creada aceste absurditati),neintelegand sa citeasca la Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul si au fost mustrati de Sfantul Simeon Noul Teolog care le-a zis ,cu o mustrare glumeata,ca Dumnezeu Iisus Hristos cand a propovaduit nu a zis unora:
"Pe voi v-am prestiut,pocaiti-va" si altora "pe voi nu v-am prestiut ,nu va pocaiti" ci le-a zis tuturor "Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor".

("17. De atunci a început Iisus să propovăduiască și să spună: Pocăiți-vă, căci s-a apropiat împărăția cerurilor.
Sfanta Evangheli dupa Matei,capitolul 4).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.07.2011, 12:57:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Magii care au venit la Dumnezeu Iisus Hristos sa il cinsteasca ca Imparat nu erau din religia zoroastriana,nu erau persi,cum dracii inseala pe unii sa zica,nu "citisera in stele" ca se va naste un Imparat ci taoisti sau budisti sau ceva religie de aceea din Asia.
S-a vazut pe alt topic ce mult seamana budismul autentic cu crestin ortodoxia,iar alti parinti din BO de acum zic de taioism ca seamana si mai mult.
Acei oameni duhovnicesti au fost inspirati de Duhul Sfant sa mearga sa se inchine la Dumnezeu Iisus Hristos.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.07.2011, 17:06:56
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

"Pentru că Dumnezeu a împodobit pe om în chip natural cu voință liberă, i-a dat poruncă să nu mănânce din pomul cunoștinței. Dar despre pom am vorbit după puterea noastră destul în capitolul despre paradis. Dumnezeu
i-a dat această poruncă făgăduindu-i că dacă va păzi vrednicia sufletului, dând victorie rațiunii, cunoscând pe creator si păzind porunca Lui, va participa fericirii veșnice, va trăi în veci, ajungând mai presus de moarte.
Dar dacă va supune sufletul corpului, dacă va prefera plăcerile corpului, neținând seamă de vrednicia lui, asemănându-se animalelor neînțelegătoare, scuturând jugul creatorului si neglijând porunca Lui
dumnezeiască, va fi responsabil de moarte și va fi supus stricăciunii si ostenelii, ducând o viață nenorocită."
Unde e aci vorba de predestinare,cand zice ca Dumnezeu a pus un daca in planul Sau?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.07.2011, 17:57:04
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Bravo frate Catolicii aui fost inselati de draci,,,hailalti"de ne luptaram cu ei pentru asta la fel,da ei de fapt condamnau ce spuneam noi da era de fapt ce spusese Augustin,da in realitate cica Augustin a retractat,deci ne-am batut degeaba cu ei, in realitate nimeni nu a inteles nimic si desi voi nu intelegeti ce intelegem noi prin asta condamnati ce credeti voi ca spunem noi si cireasa de pe tort in conditiile acesta cica se practica si un ecumenism demn de ,,Azilu de Noapte" a lu Gorki sau de ,,Pluta Meduzei"
Eu zic ca este bine,noroc ca nu plecam toti in cruciada ca ajungeam pe continente diferite....
Theodor ne luam la omor sau mergem la o bere sa lamurim disputa veche de sute de ani? :)
Frate, eu zic ca Sfantul Augustin si Calvin au lamurit-o prea bine. Urechile surzite de dracul care l-a slujit pe Pelaghie nu aud cand un Apostol (Pavel), un sfant (Augustin) si un mare pastor (Calvin) tot le repeta ceea ce de fapt a fost spus, la origine, de catre Sfantul Duh. Eu votez pentru bere. Si vin (iac-asa, sa crape unii hiliasti!).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.07.2011, 18:24:18
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu a zis vreodata Sfantul Apostol Pavel despre predestinare.
Daca zice:
"29.Căci pe cei pe care i-a cunoscut mai înainte, mai înainte i-a și hotărât să fie asemenea chipului Fiului Său, ca El să fie întâi născut între mulți frați.
30.Iar pe care i-a hotărât mai înainte, pe aceștia i-a și chemat; și pe care i-a chemat, pe aceștia i-a și îndreptat; iar pe care i-a îndreptat, pe aceștia i-a și mărit."
Apoi dracii inseala pe unii sa inteleaga aceasta aiurea.
Sfantul Apostol Pavel prin aceasta zice ca toti oameni au fost prestiuti dupa chipul lui Dumnezeu Cuvantul intrupat,nu ca niste oameni au fost prestiuti si altii nu.
Ca in alt loc se si arata ca toti au fost cunoscuti mai dinainte spre mantuire,ca tot Sfantul Apostol Pavel zice:
"1.Vă îndemn deci, înainte de toate, să faceți cereri, rugăciuni, mijlociri, mulțumiri, pentru toți oamenii,
2.Pentru împărați și pentru toți care sunt în înalte dregătorii, ca să petrecem viață pașnică și liniștită întru toată cuvioșia și buna-cuviință,
3.Că acesta este lucru bun și primit înaintea lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru,
4.Care voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină.

5.Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,
6.Care S-a dat pe Sine preț de răscumpărare pentru toți, mărturia adusă la timpul său.
"

(Epistola catre Timotei a Sfantului Apostol Pavel,capitolul 2).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.07.2011, 19:18:12
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Pai predestinarea e corecta...citeste Scripturile si pe Parintii Latini si Siriaci, si vezi ca-i asa..Grecoteii prea fabuleaza filosofic... de aia au si intrat, VOIT, in schisma...
nu exista predestinare...

Last edited by tara tara vrem ostas; 22.07.2011 at 19:23:55.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.07.2011, 19:38:35
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Si lui Iov Domnul i-a spus ca il cunostea dinainte de a se fi nascut , dinainte de a se fi aflat in pintece. Oare asta ar inseamna ca exista ca suflet care urma sa se reincarneze ? sau ii stia destinul?
Posibil ca adevarul sa fie undeva la mijloc -o parte sa fie predestinata asa incit lectiile vietii si evenimentele sa aibe o inlantuire si imbinare logica iar alta parte sa fie partea de liber arbitru.
Cert este ca nimic nu se intimpla fara voia lui Dumnezeu deci daca El intervine si tine unele lucruri in friu atunci nu mai este chiar haos deplin ci un haos organizat.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.07.2011, 19:43:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Pai predestinarea e corecta...citeste Scripturile si pe Parintii Latini si Siriaci, si vezi ca-i asa..Grecoteii prea fabuleaza filosofic... de aia au si intrat, VOIT, in schisma...
Rar sa gasesti un catolic care sa-si cunoasca macar propria dogma (dar nici la ortodocsi nu e imbulzeala). Ca tot sustineati Inchizitia, va cam pandeau pe vremuri pentru afirmatiile despre predestinare. Fer. Augustin luptand impotriva pelagianismului a cauzut in extrema cealalta, a predestinarii, care nu e mai putin grava.
Vointa omului e cel mai de pret dar al lui Dumnezeu pentru om, e chipul lui Dumnezeu in om. Fara vointa libera suntem doar roboti, aproape la fel ca si animalele. Suntem si mantuiti toti, pentru ca ce facem nu e vina noastra, deci faptele nu conteaza.
Predestinarea a fost adoptata de protestanti, probabil si ca o reactie ca la catolici se punea accentul mult pe fapte, existand indulgentele.

Am inteles ca ati fost stilist, poate aversiunea contra "grecoteilor" se trage de la ei.
In timp ce catolicii nu au o conceptie prea clara, dogma ortodoxa foloseste termenul de sinergie. Vointa si harul se impletesc si cresc una pe cealalta, dupa ce mai intai se primeste harul prin Botez.
Un articol despre predestinare si prestiinta: http://www.crestinortodox.ro/morala/...ta-124114.html
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.07.2011, 20:26:57
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

10. De la început Eu vestesc sfârșitul și mai dinainte ceea ce are să se întâmple. Și zic: Planul Meu va dăinui și toată voia Mea o voi face! 11. De la răsărit chem o pasăre de pradă, dintr-un ținut depărtat un om care să împlinească planul Meu. Am vorbit, voi împlini; am hotărât, voi înfăptui! 12. Ascultați-Mă voi, oameni cu inima împietrită, voi cei care stați departe de mântuirea voastră! 13. Apropia-voi mântuirea Mea, căci ea nu este departe și izbăvirea Mea nu va zăbovi. Atunci voi pune mântuirea Mea în Sion și slava Mea pentru Israel!"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
‚Intoarce-te si spune cat bine ti-a facut tie Dumnezeu’ Ana-Maria N Generalitati 0 22.04.2012 12:04:14
Inceputul credintei... Man Teo Generalitati 143 10.09.2011 10:52:42
a inceputul razboiul lore86 Generalitati 14 25.11.2010 20:03:47
Patriarhia Constantinopolului intoarce spatele BOR Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 24 26.06.2008 02:18:40
MAICA DOMNULUI numita INTOARCE-TE INAPOI sofiaiuga Intamplari adevarate 5 09.03.2008 21:01:10