Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.05.2007, 13:43:00
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Arle sa fii convinsa ca Dumnezeu te iubeste si te ocroteste.Cel rau nu are putere asupra noastra decat daca-i dam noi,dar si atunci daca-i permite Dumnezeu.Deci NU te ingrijora.Intre timp vorbeste cu un preot,poate faci o sfestanie(aghiazma) in casa si mai ales nu viziona filme horor.Nu fac bine nimanui.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.05.2007, 06:54:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Stii ca la tara, si nu numai, oamenii scapa de depresie ...efectiv stind in poarta si cugetind si uitindu-se in zare la lucruri reale, adevarate
da, da, ce dor imi e de tara noastra... Petre Tutea spunea undeva ca totul se va termina atunci cand va disparea si ultimul taran...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.05.2007, 19:29:49
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de cozia
Stii ca la tara, si nu numai, oamenii scapa de depresie ...efectiv stind in poarta si cugetind si uitindu-se in zare la lucruri reale, adevarate
da, da, ce dor imi e de tara noastra... Petre Tutea spunea undeva ca totul se va termina atunci cand va disparea si ultimul taran...
noroc e noi ca taranii vor fi mai mereu... :D
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.05.2007, 05:24:20
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nitro draga, era vorba de tarani adevarati, veritabili... oare cat timp or sa mai existe unii ca acestia in lumea asta innebunita de modernisme ?!

si vezi ca atunci cand comentezi ultima postare nu prea are sens sa o citezi inauntrul comentariului tau, ca se intelege... :rolleyes:
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.05.2007, 00:29:36
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

ahm.. stiti cum ii zice la ce ati simtit voi? senzatiile elea de panica si frica.. sindromul batranei vrajitoare.. asa ca fapt divers.. asa zic cei de specialitate ca ii zice.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.05.2007, 23:07:16
Sim Sim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2007
Mesaje: 3
Implicit

Eu cred ca e momentul sa incepi o noua viata. Sa te rupi de tot ce ai gresit si de indoielile tale din trecut si sa pasesti cu incredere spre intelepciune. Am citit ca, inaintea unui salt spre un nivel nou de evolutie spirituala treci printr-o stare intensa de teama (cauzata de diverse lucruri). Frica aceasta parjoleste, purifica, goleste si te face sa te pocaiesti si sa te smeresti (pentru ca prin trairile pe care ti le da devii mult mai constient, vezi totul foarte clar din punct de vedere duhovnicesc si chiar te intrebi cum ai putut fi atat de orb si de pacatos, sa gresesti cu zambetul pe buze, cu nepasare si cu superficialitate nedemne de o fiinta umana). Tu trebuie sa cauti schimbarea, sa incerci sa-ti "clatesti" sufletul de tot balastul, de care sa te bucuri ca ti se da sansa sa scapi, pentru ca pana la urma nu te-ar fi dus spre ceva bun.
Autolinistirea ar insemna o eludare a ceea ce ti se arata si o amanare a evolutiei. Ceea ce ai trait nu trebuie lasat la o parte, adica tu ai acum deschisa calea si trebuie sa citesti, sa cauti, sa faci fapte de milostenie, sa te spovedesti, sa te impartasesti, sa te rogi pentru toata lumea (vii si morti), chiar si pentru dusmani, sa plangi, sa te rogi mult si sa te desprinzi de nimicurile vietii pentru a te dedica mai mult spiritualitatii. Dar cel mai important e sa te smeresti. Citeste "Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei", o carte cuprinzand insemnarile Sfantului Siluan Athonitul. Mie cine mi-a recomandat-o mi-a facut un mare bine si, cu toate ca persoana respectiva era destul de reticenta, gandindu-se ca n-o sa am puterea sa inteleg si sa-mi las inima patrunsa de cele scrise acolo, acea carte mi-a schimbat viziunea asupra credintei. Mi-am dat seama ca trufia e o cursa dintre cele mai periculoase si ca din ea izvorasc toate celelalte pacate. N-am izgonit-o din mine, dar e important ca acum stiu unde trebuie sa 'repar".
Sunt multe de spus... eu zic, ca si alti forumisti, sa iti faci un set de analize, pentru ca fizicul, atunci cand spiritul e slabit, ii comanda fel de fel de stari... Apropo de urechile infundate...mi s-a intamplat si mie la o molifta, acum cativa ani, iar senzatia neplacuta nu m-a lasat in pace toata seara, ba mai mult, pret de cateva ore de cosmar, am plans cu disperare, din cauza unui lucru neinsemnat.
Sper ca n-ai luat toate astea ca sfaturi, pentru ca un om in continue cautari, adica un om care nu s-a "asezat" inca nu poate fi un bun sfatuitor, dar sper sa reflectezi asupra posibilitatii sa fi spus, spre folosul tau, cateva adevaruri.
Dumnezeu sa iti ajute!
Iisus a spus: Nu te teme, crede numai.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.06.2007, 19:27:59
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arle
Sunt o fata tanara cu multe pacate pe care le regret.Parintii mei nu stiu daca cred in Dumnezeu asa cum cred eu....Totusi povestea: de curand pe la 2 juma (am) m-am trezit...in filmu un caz de exorcizare spunea ca 3(am) e ora diavolului si yo cred in asta....in disperare am incercat sa adorm da in zadar de frik am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa ma apere eram super speriata imima imi batea la un moment dat mi s-au infundat urechile si am inceput sa aud un suntet si o vece care se tot repeta o forta apasa tot corpu meu ma ganeam la Dumnezeu Doamne Iisus Sfanta Fecioara Maria si forta devenea mai puternica si dintr-o data am spus cu voce tare si din suflet Iisuse! si dintr-o data forta s-a retras sunetele nu mai tipau in urechea mea ca inainte eram speriata la culme stiam ca a fost cera rau ceva demonic am inceput sa ma rog pt mila din partea Domnului Sfintei fecioare La Sfanta Treime si aja am continuat o ora pana m-a apucat somnu si am adormit f greu dupa ce mi s-a-ntamplat......aqm mi-e frica de mor sunt traumatizata nu stiu la cine sa apelez pentru ajutor sunt disperata
Domnul sa ne ierte,
ESte bine de stiut ca omul cand se apropie de Dunezeu incepe sa aiba necazuri, si asta datorita diavolului carenu il lasa sa tina legatura cu dumnezeu. Cel mai bine pentru tine este sa iti cauti un duhovnic bun, sa te marturisesti si in primul rand sa nu lasi rugaciunea, postul, milostenia, faptele bune.
PENTRU MAI MULT WWW.IMPACT_MADALIN@YAHOO.COM

IUBITEVOI DOAMNE
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.06.2007, 13:32:10
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Impact,asa este ca tine,cu cat omul incearca sa se apropie mai mult de Dumnezeu,cu atat este mai incercat si iubit de catre EL,si Dumnezeu ingaduie aceste incercari,supunandu-l pe cel credincios la fel de fel de teste si probe(examenele vietii)la care este supus cel ce IL cauta mai mult pe EL.Caci Dumnezeu pe cine iubeste mult sau foarte mult, il incearca si mai mult pe acela.Dar astfel IL cautam mai mult pe Dumnezeu si ne apropiem mult mai tare de EL,si astfel apeland prin rugaciune si cu incredere la EL,vom fi mai aproape de EL,ajutati,indrumati,calauziti,povatuiti si ocrotiti,dar mai ales iubiti de catre EL.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.06.2007, 15:38:28
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arle
Sunt o fata tanara cu multe pacate pe care le regret.Parintii mei nu stiu daca cred in Dumnezeu asa cum cred eu....Totusi povestea: de curand pe la 2 juma (am) m-am trezit...in filmu un caz de exorcizare spunea ca 3(am) e ora diavolului si yo cred in asta....in disperare am incercat sa adorm da in zadar de frik am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa ma apere eram super speriata imima imi batea la un moment dat mi s-au infundat urechile si am inceput sa aud un suntet si o vece care se tot repeta o forta apasa tot corpu meu ma ganeam la Dumnezeu Doamne Iisus Sfanta Fecioara Maria si forta devenea mai puternica si dintr-o data am spus cu voce tare si din suflet Iisuse! si dintr-o data forta s-a retras sunetele nu mai tipau in urechea mea ca inainte eram speriata la culme stiam ca a fost cera rau ceva demonic am inceput sa ma rog pt mila din partea Domnului Sfintei fecioare La Sfanta Treime si aja am continuat o ora pana m-a apucat somnu si am adormit f greu dupa ce mi s-a-ntamplat......aqm mi-e frica de mor sunt traumatizata nu stiu la cine sa apelez pentru ajutor sunt disperata
Ai incredere in Dumnezeu?Atunci vei trece peste asta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.06.2007, 15:49:51
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Astea-s etape prin care trebuie un om sa treaca.La fiecare poate fi altfel.Dumnezeu vrea sa te scoata din "belea".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
mi-e frica sa ma duc la spovedanie mihai_m Pocainta 20 15.08.2010 23:53:40
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52