Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.05.2007, 00:51:23
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

ca io am intalnit. cel putin asa imi place sa cred.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.05.2007, 16:08:41
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Ma faci sa ma gandesc la un eveniment al MISA de anul trecut intitulat "Saptamana ingerilor". :D
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2007, 19:42:02
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Ma faci sa ma gandesc la un eveniment al MISA de anul trecut intitulat "Saptamana ingerilor". :D
Ca sa ne ferim de vederea demonilor si de influentele lor cred ca e bine sa ne socotim nevrednici de vederea ingerilor lui Dumnezeu si sigur nu gresim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.05.2007, 21:37:40
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

da, in mod sigur ingerul meu pazitor a intervenit in viata mea de cel putin 3 ori: odata m-a salvat de la un posibil accident in care un autobuz m-ar fi facut praf (aveam casti cu muzica la urechi, nu auzeam ca claxona si venea pe contrasens de unde nu m-am asteptat, eram in mijlocul strazii, m-am simtit cuprinsa de o stare de liniste, am perceput clar gandul "linisteste-te, nu se va intampla nimic", si am mers cu spatele fara sa vad nimic decat in fata, am si pasit pe trotuar fara sa vad ca e o treapta de pasit , cu spatele desigur. Chestia e ca m-am mirat la gandul "linisteste-te" pt ca eram linistita, habar nu aveam de autobuz.), alta data m-au cuprins rau ganduri rele incat nu mai scapam deloc de ele, eu le-am provocat initial nu am vrut sa renunt la ele eram foarte revoltata pe tot ce era nedrept si nu toleram absolut nimic pt ca nu gresisem sa merit asa ceva, mi-au venit ganduri ca un sfat sa renunt la revolta si nu am vrut -nu faceam rau decat exclusiv cu gandul-incat pana la urma m-au cuprins ganduri rele , imi veneau ganduri spurcate contra celor sfinte si contra a tot ce exista si de scarba puternica incat nu mai puteam gandi nimic al meu, imi controlau cu totul gandul si nestiind ce sa mai fac mi-am chemat in disperare ingerul pazitor-am simtit dupa scurt timp ca ma invaluie o caldura si speranta, incredere, liniste f puternice si gandurile au disparut urgent. De atunci nu am mai avut ganduri spurcate inserate din exterior, pt ca daca tot era ingerul aproape, asta i-am cerut.
Alta faza , a3a : faceam niste lucruri care erau pacat nu pot sa spun exact ce, si imi tot veneau ganduri de genul -"nu mai face asta nu vezi ce lucru mizerabil e"?
M-am ascuns undeva crezand ca pot continua sa fac rele cuiva in voie -persoana vizata pe care ma razbunam habar nu avea- si am simtit gandul si mai clar, si mai direct din fata mea ca si cand mi-ar aparea cineva exact in fata.
Trebuie sa precizez ca nu am auzit glasuri niciodata, asa ceva nu se poate decat la nebuni-totul era gand ca si cand m-as gandi eu ce plan imi fac pt maine- din cauza asta e greu sa deosebesti daca sunt sau nu ale tale. Dar era prea evident ca nu sunt eu; alta data vroiam sa dau un telefon sa aflu ceva ce nu trebuia sa stiu si tot ma gandeam sa formez sau nu numarul . Mi-a venit de vreo 3 ori f clar gandul "sa nu faci asta ca iti va parea rau" ultima data chiar m-am importivit si am zis tot cu gandul ceva in genul "daca nu te arati si trimiti ganduri miseleste pe ascuns o sa fac exact invers". In momentul ala m-au lasat complet gandurile, starea din camera de caldura si protectie pe care o simteam a disparut, am sunat si a avut repercursiuni vreo 3 ani vestea rea. Puteam f bine trece peste fara sa aflu, dar eu sunt f curioasa si m-a costat, asta e! Poate au fost si alte chestii dar nu mai stiu, ce e destul de expresiv se tine minte chiar si toata viata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2007, 21:54:04
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

am uitat sa mai zic o chestie-sper sa nu plictisesc-cand aveam gandurile alea scapate de sub orice contol nu imi aminteam Tatal Nostru, pe care il stiam perfect la fel alte rugaciuni, nu puteam nici macar sa il citesc din cartea de rugaciuni, cum citeam ceva imi venea o injuratura oribila in minte si gandul ca nu mai am nici o sansa, ca toate gandurile au fost ale mele si nu mai am iesire, nu ma mai iarta D-zeu si cand ma gandeam ca nu sunt ale mele ma contaziceau vehement ca ale mele sunt toate si nu mai am nici o scapare, am gresit prea mult, cand defapt doar receptionasem niste ganduri [pe care nu le vroiam.
Nu faceam altceva decat sa ma lupt in continuu pana la epuizare cu ele incat simteam ca ma depasesc complet, aveau viteza si forta mult peste puterile mele.
Si bombardau in continuu nu stiu daca a trait careva atacul gandurilor in stilul asta -fara sonor, numai gandul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.05.2007, 11:12:36
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Acest gen de atac l-am trait si eu, la modul ca ma miram si ma rusinam si eu de ce gandeam (ganduri negative, hule, deznadejde, a judeca pe altul etc.), apoi ma intrebam "hei, ce gandesc! nu e bine!" si ma intrebam, ca oare mintea mea e asa de mizerabila sau e inraurire. Ma luptam sa le indepartez, atat prin respingere cat si prin rugaciuni scurte. Lupta cu gandurile era asa de intensa de aveam senzatia ca parca le auzeau si restul persoanelor din jur.

De lupta asta cu gandurile nu scapa nimeni pana moare, uneori sunt mai aprige, alteori nu.



Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.05.2007, 12:11:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

consuela draga, ingerii domnului Iisus Hristos nu se fac niciodata vazutzi, ei raman neauzitzi si necunoscutzi pentru noi fiindca se straduie sa faca doar ce le-a cerut Dumnezeu sa dreaga, in cazul tau, si nu intra in relatzie cu tine ca sa te ajute la cineshtie ce doreshti dumneata, fie bine fie rau... Iar unii oameni foarte rar, shi aceia sunt ingeneral personaje, curatzi cu inima, deci foarte rar percep lucruri si persoane din alte dimensiuni si, dar shi mai rar, aceshtia realizeaza din ce vad shi aud care anume au fost din cei ai Domnului. Dar rugaciunea ta chiar si asha greshita sau foarte greu de rostit sper ca o aude si o vede Dumnezeu shi atunci lasa pe ingerashul tau sa te ajute shi sprijine... iar apoi gandurile omului :D cate-n luna shi stele :) shi doua poezii de Lucian Hetco gasite pe net:

Cu capul in jos

Mi-am intors ideile
Cu capul in jos,
lasand zilele sa curga din bolta.

N-am mai brodat iubiri
Din gri catre lumina.
Alergam cu minciuna
De unul singur
peste jaratec,
ca un fachir razvratit.

Si nu era nici
Dor si nici iertare
In dialogul cu vorbele
In cuvintele purtatoare
de gand.

(Rechberghausen – 13.04.2002 )

In lipsa de drag

In lipsa de drag,
ma las patruns de cuvinte.

in lipsa de dor,
cu tampla spre soare
m-asez ganditor,
plamadind din tulpina de floare,
petale pentru ultimul zbor.

In lipsa de dor,
cu tamplele legate in floare
ma las patruns mai fierbinte,
de gandul cuprins
in cuvinte,
Traind cu fior.

Jocul de-a traitul

Mi-e sufletul o minge
in jocul de-a traitul,
e-un joc fatal si cu surprize,
cu jucatori banali si in reprize.

Ce mic moral si ce pedanterie,
ce zambet fad produs de meserie,
iar goana,
ce pedeapsa,
golita de-omenie
ce sperie oricum,
redeslusind in ceata
ce boala fara leac,
e viata pentru Viata.

(Leipzig - 25.07.2002)

Patimă

Dumnezeu
mi-a dat intunecate furtuni,
in suflet, pe mare, pe orice varfuri.
Dumnezeu insa,
mi-a dat Patima,
provocandu-mi vointa
si dreptul de-a te iubi - netemator.
Intre intrebare si adevar
Te port cu mine
In suflet, pe mare, pe orice varfuri,
cutezator.

(Rechberghausen, 26.08.2002)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.05.2007, 14:12:42
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"consuela draga, ingerii domnului Iisus Hristos nu se fac niciodata vazutzi, ei raman neauzitzi si necunoscutzi pentru noi".

Am zis eu vreodata ca am vazut sau auzit ingeri?
Am simtit niste stari si am receptat ganduri. Nu s-a inteles ce am zis se pare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.05.2007, 14:26:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
"consuela draga, ingerii domnului Iisus Hristos nu se fac niciodata vazutzi, ei raman neauzitzi si necunoscutzi pentru noi".

Am zis eu vreodata ca am vazut sau auzit ingeri?
Am simtit niste stari si am receptat ganduri. Nu s-a inteles ce am zis se pare.
tocmai ca m-am referit la astfel de lucruri, ca cei nevazutzi, nici nu prea le simtzi influentza in nici un fel... acuma nici nu-shi propun asta ca un scop in sine... decat in sensul ca se poate-ntampla maimult sau maiputzin... asha banuiesc... iar unii cu inima curata... cica ii vad uneori la propriu. :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.05.2007, 14:05:22
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

si eu am trecut prin cateva situatii in care am zis ca "am un inger pazitor" fara indoiala. am trecut printr-un accident rutier in urma caruia nu m-am ales decat cu cateva zgarieturi(desi mama a fost operata la cap iar sora mea a avut fractura de bazin-dar acum sunt bine amandoua). am fost la un pas de alte doua accidente rutiere.am avut niste probleme in familie, care m-au intristat foarte tare si, in acele momente, simteam o prezenta langa mine si ma linisteam. si asta nu doar o data.nu stiu altii ce pareri au despre asta, dar eu cred in existenta ingerului pazitor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ingeri nightwolffba Generalitati 10 11.04.2008 08:35:50