Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2010, 15:16:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Lightbulb Stiați că?

1. Sfantul Apostol si Evanghelist Luca a scris Faptele Apostolilor?

http://www.dervent.ro/s/b/index-C.php?id=NT-Col-04
http://www.dervent.ro/s/b/index-D.ph...Col-04-14&c=01

Probabil stiati ca Luca a fost doctor, scrie clar la Coloseni 4,14.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2010, 17:06:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

În aceasta luna, în ziua a optsprezecea, pomenirea Sfântul Apostol si Evanghelist Luca.
Luca marele apostol si evanghelist, a fost din Antiohia Siriei celei mari, doctor cu mestesugul, având si stiinta zugraviei desavârsit. Acesta aflându-se în Teba Beotiei si doctorind pe vremea împaratului Tit Claudie, a aflat pe Sfântul Apostol Pavel si crezând în Hristos, a parasit ratacirea cea parinteasca, si lasându-se de tamaduirea cea trupeasca, s-a apucat de cea sufleteasca. A scris si Evanghelia sa catre oarecare dregator anume Teofil, care crezuse în Hristos, dupa cum o stia de la Sfântul Apostol Pavel. Dupa aceea a scris si Faptele Apostolilor catre acelasi Teofil.
Apoi dupa ce s-a dus de la Roma si a lasat pe fericitul Pavel, a umblat învatând toata Grecia si ajungând, precum se spune la optzeci de ani, a raposat cu pace; iar în locul în care a fost îngropat trupul lui, marind Dumnezeu pe apostolul lucratorul sau, a plouat colurie deasupra mormântului lui, spre semnul mestesugului lui cel doctoricesc. (Caci coluria este o doctorie alcatuita din picaturi de apa de trandafiri si din alte feluri, folositoare la boala ochilor). Pentru care a fost cunoscut si mai mult mormântul lui de toti. Iar Constantie feciorul marelui Constantin a adus de la Teba moastele lui prin mijlocirea lui Artemie marele duce al Egiptului, care si mucenic s-a facut, si le-a pus în biserica Sfintilor Apostoli, sub sfânta masa, împreuna cu ale lui Andrei si ale lui Timotei. Si se spune despre dânsul ca el a zugravit întâi icoana Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, tinând în brate pe Domnul nostru Iisus Hristos, cu mestesugul zugravirii cu ceara si alte doua si cum ca le-a dus apostolul la Maica Domnului sa le vada, si aceasta ar fi zis: "Harul Celui nascut din mine, prin mine sa fie cu dânsele. Asemenea si icoanele sfintilor mai marilor apostoli". Si de atunci s-a împartit în toata lumea un lucru bun ca acesta, ortodox si întru totul cinstit.


Vedeti si aici - http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...anghelist-luca
Luca nu era dintre cei 12, ci dintre cei 70....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 07.04.2010 at 17:12:51.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2010, 17:26:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, interesant.

http://ro.orthodoxwiki.org/Apostol#Cei_12_Apostoli

Pana la urma care din cei 12+70 sunt zugraviti pe catapeteasma?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2010, 17:34:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

De pe aceeasi Wiki despre cei 70 de apostoli (care sunt, fireste, diferiti de cei 12 binecunoscuti, din care nu face parte si Sf. Ap.si Ev. Luca)-

http://ro.orthodoxwiki.org/Apostoli#...pr.C4.83znuire

Despre Sf. Ap. si Ev. Luca:

[SIZE=2]Sfantul Luca, asa cum am spus, era de origine grec. El nu a fost printre cei 12 martori ai vietii lui Iisus, printre cei 12 apostoli. El si Marcu, amandoi autori de Evanghelii, fac parte din cei 70 de apostoli. Din cei 12 fac parte Matei si Ioan, primul si ultimul din cei patru evanghelisti. Sfantul Luca era de origine, poate, din Antiohia Siriei. [/SIZE]
[SIZE=2]El isi scrie Evanghelia la cererea unui aristocrat din Antiohia, acel Teofil pe care-l aminteste si in cartea intaia, in Evanghelie si in cartea a doua, Faptele Apostolilor, scrisa tot de Sfantul apostol si evanghelist Luca: preaputernicul Teofil.[/SIZE]

[SIZE=2]Acest preaputernic Teofil era un demnitar roman, jurist se crede, din Antiohia. Acest aristocrat, acest om cult si de mare suflet l-a ajutat pe Sfantul Luca, asa cum spune traditia, sa invete carte. Sfantul Luca se stie ca era un om sarac in familia sa, iar Teofil l-a ajutat sa invete carte, mai ales medicina. A invatat medicina in orasul Pergam din Asia Mica, Turcia de astazi, cinci ani de medicina, asa cum se invata si in vremurile noastre. Medicina se baza mai ales pe tratamentul cu plante, de aceea in Evanghelia scrisa de Sfantul Luca sunt numite aproape toate bolile cu numele lor, asa cum erau numite in vremea aceea.[/SIZE]
[SIZE=2]N-a fost martor al vietii lui Iisus, insa cand s-a apucat sa scrie Evanghelia, Sfantul Luca s-a informat, a “cercetat cu de-amanuntul”, cum spune el. A intrebat pe martorii vietii lui Iisus, a intrebat pe Maica Domnului, a intrebat pe Andrei, pe Ioan, cei apropiati de Iisus Hristos, si a scris cu de-amanuntul viata lui Iisus.[/SIZE]
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.04.2010, 17:43:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

In Canonul catre Puterile Ceresti scrie asa:

Dați-ne ajutor Sfinților Apostoli: Petru, Pavel, Iacov, Toma, Filip, Andrei, Bartolomeu, Marcu, Luca, Ioan, Simon, Matia și Iuda - cel cu totul fericit, fiind noi biruiți și rătăciți de ispitele înșelătorului.

Exceptandu-l pe Pavel, apostolul neamurilor, sunt 12 Apostoli si Luca e printre ei. Deci, care sunt cei 12?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.04.2010, 17:47:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
In Canonul catre Puterile Ceresti scrie asa:

Dați-ne ajutor Sfinților Apostoli: Petru, Pavel, Iacov, Toma, Filip, Andrei, Bartolomeu, Marcu, Luca, Ioan, Simon, Matia și Iuda - cel cu totul fericit, fiind noi biruiți și rătăciți de ispitele înșelătorului.

Exceptandu-l pe Pavel, apostolul neamurilor, sunt 12 Apostoli si Luca e printre ei. Deci, care sunt cei 12?
Cine sunt cei 12 aflam din Evanghelii:


2. Numele celor doisprezece apostoli sunt acestea: Întâi Simon, cel numit Petru, și Andrei, fratele lui; Iacov al lui Zevedeu și Ioan fratele lui; 3. Filip și Vartolomeu, Toma și Matei vameșul, Iacov al lui Alfeu și Levi ce se zice Tadeu; 4. Simon Cananeul și Iuda Iscarioteanul, cel care L-a vândut. (Matei, 10, 2-4)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.04.2010, 17:50:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@glykys - in 18 octombrie il serbam.
http://paginiortodoxe.tripod.com/vso...i_ev_luca.html

Nu stiam ca el a scris Faptele Apostolilor. Interesant.
Se citeste la biserica din Evanghelia lui?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.04.2010, 17:58:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@glykys - in 18 octombrie il serbam.
http://paginiortodoxe.tripod.com/vso...i_ev_luca.html

Nu stiam ca el a scris Faptele Apostolilor. Interesant.
Se citeste la biserica din Evanghelia lui?
Sigur ca se citeste :) cei 4 evanghelisti - Matei, Marcu, Luca, Ioan.
eu una nu stiam ca Luca (dupa cum nici Marcu, de altfel) nu faceau parte din ceata celor 12 apostoli ai lui Iisus (cei de la Cina cea Taina)...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.04.2010, 18:00:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cine sunt cei 12 aflam din Evanghelii:


2. Numele celor doisprezece apostoli sunt acestea: Întâi Simon, cel numit Petru, și Andrei, fratele lui; Iacov al lui Zevedeu și Ioan fratele lui; 3. Filip și Vartolomeu, Toma și Matei vameșul, Iacov al lui Alfeu și Levi ce se zice Tadeu; 4. Simon Cananeul și Iuda Iscarioteanul, cel care L-a vândut. (Matei, 10, 2-4)
Asa a fost initial, dar Iuda Iscarioteanul a fost inlocuit de Matia. (Fapte 1, 26)

Apoi, sunt doi de Iacov, Marcu nu e mentionat...

Iarasi, de ce scrie in Canonul atasat mai sus ca Luca se numara printre cei 12? E o greseala?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.04.2010, 18:04:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asa a fost initial, dar Iuda Iscarioteanul a fost inlocuit de Matia. (Fapte 1, 26)

Apoi, sunt doi de Iacov, Marcu nu e mentionat...

Iarasi, de ce scrie in Canonul atasat mai sus ca Luca se numara printre cei 12? E o greseala?
Da, sunt 2 de Iacov, Marcu nu e mentionat, pentru ca nu facea parte din cei 12, ci din cei 70, la fel ca Luca.... Citeste ce i-am scris Sophiei. Nici eu nu stiam... Degeaba pun eu linkuri, ca nu se osteneste nimeni sa le deschida:

[SIZE=2]Sfantul Luca, asa cum am spus, era de origine grec. El nu a fost printre cei 12 martori ai vietii lui Iisus, printre cei 12 apostoli. El si Marcu, amandoi autori de Evanghelii, fac parte din cei 70 de apostoli. Din cei 12 fac parte Matei si Ioan, primul si ultimul din cei patru evanghelisti. Sfantul Luca era de origine, poate, din Antiohia Siriei. [/SIZE]
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde