Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2006, 01:53:30
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Intr-o duminica eram foarte suparata ,atit de suparata incit am plins o jumatate din timpul Sfintei Liturghii ( de suparare).La sfirsitul acesteia am ramas sa i-au binecuvintare de la I.P.S. Daniel(Mitropolitul Moldovei si Bucovinei).Am fost atenta sa vad ce va zice PreaSfintitul cind ma va binecuvinta si acesta mi-a urat"BUCURIE".Am ramas surprinsa si m-am intrebat"de unde o fi stiut el ca sunt trista?" .Asta pt ca de fiecare data cind ma binecuvintat mi-a urat intotdeauna "SANATATE".Eu stiu ca atunci cind luam binecuvintare ne binecuvinteaza Insusi Hristos.Si acum mi sa cam confirmat ca doar El mai stia ca sunt atit de trista.Slava iubiri Tale de oameni Doamne!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2006, 12:48:06
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Preotii au harul Sfantului Duh, de aceea prin ei Domnul ne binecuvinteaza si ne daruieste toate cele de folos. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.02.2006, 15:25:01
Cain Cain is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2006
Mesaje: 13
Implicit

daca ai plans jumatate din timpul liturghiei, inseamna ca ai fost FOARTE suparata. deci nu era deloc greu sa se observe supararea pe fata ta. preotul ti-a zis "bucurie" pt ca asta a vazut ca-ti lipseste, in momentul ala.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.02.2006, 20:48:37
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Parintele Arsenie Boca,suspina,in timpul sf.Liturghii,el plangea in sus,daca sunt inteles.Iar noi,daca plangem de necazuri lumesti,mai ales in timpul sfintei Liturghii,nu stiu,prefer sa il citez pe parintele Ilie Cleopa ,ca plansul datorita necazurilor lumesti nu sunt bune
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.02.2006, 22:02:16
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Intr-o duminica eram foarte suparata ,atit de suparata incit am plins o jumatate din timpul Sfintei Liturghii ( de suparare).La sfirsitul acesteia am ramas sa i-au binecuvintare de la I.P.S. Daniel(Mitropolitul Moldovei si Bucovinei).Am fost atenta sa vad ce va zice PreaSfintitul cind ma va binecuvinta si acesta mi-a urat"BUCURIE".Am ramas surprinsa si m-am intrebat"de unde o fi stiut el ca sunt trista?" .Asta pt ca de fiecare data cind ma binecuvintat mi-a urat intotdeauna "SANATATE".Eu stiu ca atunci cind luam binecuvintare ne binecuvinteaza Insusi Hristos.Si acum mi sa cam confirmat ca doar El mai stia ca sunt atit de trista.Slava iubiri Tale de oameni Doamne!
Cei ce vin in contact cu multa lume sunt si buni psihologi. Daca ai plans atat de mult, era usor de observat starea ta. Sa nu vedem ceva extraordinarul acolo unde nu e. Ideea ca preotii au harul Sfantului Duh e hazardata. Il au, dar in ceea ce priveste preotia, nu si harismele, care depind de ravna in slujire, sinceritatea, curatia si mai ales iubirea lui Dumnezeu si a semenilor, de aceea sunt atat de rare. In ceea ce priveste persoana... am mari indoieli.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2006, 01:27:30
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Eugen intradevar nu e nimic extraordinar,chiar nu stiu de ce am scris intimplrea asta pe forum.06dec ai dreptate nu trebuie sa plingem de necazurile din viata noastra pina la urma fac parte din mintuirea noastra.Daca considerati ca ceea ce am scris nu este interesant va rog sa stergeti de pe forum.Va multumesc pentru replici.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.03.2006, 20:11:25
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Si totusi,,Hristos,a stiut mai bine decat noi,prin IPS Daniel,trimitandu-ti Duhul Mangaietor,cum ne-a promis.Sa stii ce El ,El se tine intotdeauna de cuvant.Invredniceste-ne Doamne sa ne vedem nevrednicia!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.04.2007, 12:05:00
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Ca sa stiti ca mataniile impletite au mare putere(ma refer aici la mataniile impletite din 33noduri impletite,care nod are 8opt sau 9noua cruciulite(nu mai stiu sigur asta,din pacate)si care sunt 33 treizeci si trei la numar in total si o margica de plastic de culori variate(rosie,albastra,neagra etc),fiind acest numar al boabelor sau al nodurilor,cum li se mai zice,dupa varsta Mantuitorului cand a fost rastignit pe Cruce la 33 ani si 6sase luni)am sa va povestesc si eu ceva care mie mi s-a parut si inca mi se pare a fi fff.interesant.Intr-o dimineata,inainte sa ma trezesc,am avut un vis straniu:vroiam sa ma rog in vis,dar pe matanii impletite caci dintr-acestea aveam la indemana,si in momentul in care le-am gasit ca sa ma rog,am vazut 33 de cruciulite micute,ca niste stelute alb-argintii,stralucitoare,dispuse in cerc dupa cum erau si mataniile impletite,de fapt.Cand m-am trezit,culmea culmilor,eram cu ele in mana asa cum adormisem eu cu ele,tot in mana stanga(caci la acea mana trebuie sa le avem)si ce este mai interesant este ca,si sora mea a avut un vis asemanator vizavi de matanii(tot 33 de cruciulite alb-argintii luminoase si stralucitoare a visat si ea intr-un vis al ei,cu mult timp in urma).Concluzia mea:este o coincidenta frapanta dar cred ca,si adevarata,pt.ca stiu sigur cat de urat se manifesta cel rau la matanii si la siragul de matanii de 150 de noduri impletite si terminandu-se cu Sfanta Cruce,si ea tot impletita,(matanii,metanier=sabia Sfantului Duh,cum mai este numit acel sirag de matanii care este primit la rasoforire si la calugarie),mataniile fiind ale unui Sfant Parinte de la Sfanta Manastire Frasinei(la Bisericuta de jos,pt.fete si femei)cu mult timp in urma,cand acel Parinte era acolo si slujea in acel loc sfant si binecuvantat de Dumnezeu.Si tot eu am mai aflat ulterior ca sfanta cruce sau cruciulitele cand apar in vis,acel vis este de la Dumnezeu pt.ca vrajmasul nu sufera Sfanta Cruce si nici cruciulitele si nu are putere la vederea crucii facute(inchinate)si nici a crucifixului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.04.2007, 14:15:21
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Da,din intamplare,am avut amandoua acelasi vis.Eu,insa ma intrebam atunci,daca e adevarat ca sunt impletite numai cruce peste cruce,cu toate ca le vedeam,iar Dumnezeu a ingaduit sa am acest vis noaptea.Mi-a aratat un cerc din cruci alb-argitii,iar acolo unde se incheiau cu un nod mai mare,era o cruce asemanatoare,dar mai mare.Si cum spunea Pr. Cleopa sa credem numai visele in care se arata Sf. Cruce,nu poate fi de la vrajmasul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.05.2007, 23:56:57
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Nu pot sa nu va scriu ceva,ce mi s-a intamplat,din cauza impietririi inimii mele.Si asta ca sa luati bine aminte,la cei care CER IN NUMELE DOMNULUI...:(
Intr-o zi de duminica,pe cand mergeam la Sf. Liturghie,in apropiere de Biserica am vazut stand jos cu un copil in brate,o tiganca.Aceasta era asezata cu fata spre scarile Bisericii.Cu o seara inainte tocmai fusesem la Sf.Slujba si din intamplare un parinte ne spusese sa nu incurajam cersetoria.Am luat bineinteles aminte acest lucru si l-am pastrat in mintea mea.Dar Dumnezeu mi-a dat "o lectie";)ca sa o tin bine minte???
Aceasta tiganca,vazand ca ma indrept spre scarile din dreapta ale Bisericii,a strigat spre mine sa-i dau niste bani.Aveam la mine atunci ceva maruntis,dar eu mi-am adus aminte de sfatul preotului,si mi-am zis in sine,NU,pt.ca a zis preotul sa nu dam.
Vazand ca nu-i dau si ma grabesc sa urc treptele,mi-a mai zis o data,dar ceva mai tare.Pot sa spun ca m-am uitat mai bine,m-am uitat si la copil,m-a induiosat putin,dar iar mi-a venit acel gand pe care-l pastrasem bine in memorie si iarasi nu i-am dat atentie aceleia.
A mai incercat saraca inca o data,dar de data aceasta A STRIGAT cam asa:"Nici acum IN SFANTA DUMINICA nu-mi dai ?!"Nu pot sa va spun ce am simtit...:( A patruns acel strigat pana in adancul sufletului meu,incat m-a infricosat de emotie.Stiu ca am ramas o clipa pe loc,dar gandul acela al preotului nu-mi dadea pace deloc.Din nou nu am luat-o in seama.Mi-am zis,NU,nu trebuie sa incurajam cersetoria.
Cand am ajuns la usa Bisericii mi-am facut Sf.Cruce si am impins-o cu putere sa intru.
Dar,nu am reusit...:( Am incercat din nou cu toata puterea mea,pt.ca era o usa destul de grea,crezand ca nu am impins-o destul.
Din nou nu mi s-a deschis...:(Atunci mi-am dat seama ca CEVA NU ESTE IN REGULA,si m-am gandit imediat la acea tiganca.Mi-a fost rusine,pt. ca ma vedea,stiam acest lucru,dar mi-am zis in sine ca-i voi da cand se va termina Sf.Slujba.Atunci,pt.a 3-a oara,am impins usa Bisericii si mi s-a deschis.Dar,spre necazul meu,dupa Sf. Liturghie,nu am mai vazut-o.Aceasta nu am spus-o la straini,decat alor mei,dar m-am gandit ca e invatatura buna pt. cei care nu i-au in seama "GLASUL INIMII".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare