Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.02.2009, 16:06:56
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria-Raluca Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire. Chiar daca nu m-am intrebat niciodata ce inseamna Sfintele daruri,ma intreb acum si singurul raspuns care mi se pare si cel mai potrivit este ca Sfintele Daruri reprezinta darurile aduse de cei 3 magi pruncului Iisus. Alte pareri? Poate stiti mai multe decat mine!:)
Nu cred ca aici este loc de speculatie. Prin Sfintele Daruri nu pot sa inteleg decat Painea si Vinul prefacute, in urma epiclezei, in insusi Trupul si Sangele Domnului.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.02.2009, 17:02:25
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

cum ii spune la cartea lui schemann?
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.02.2009, 00:15:32
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
cum ii spune la cartea lui schemann?
EUHARISTIA-TAINA IMPARATIEI-este un comentariu la Sfanta Liturghie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.03.2009, 23:27:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Citirea Apostolului si Citirea din Sfanta Evanghelie

Citirea Apostolului, adica a pericopei din Faptele sau epistolele Sf. Apostoli, semnifica trimiterea ucenicilor la propovaduire, fie ca e vorba de prima trimitere, indata dupa alegerea sau chemarea lor, fie pe cea definitiva, dupa Inviere, cand le-a spus Mantuitorul: "Mergeti in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la toata faptura..." (Matei 28, 19).

Citirea din Sfanta Evanghelie inchipuie aratarea deplina a Mantuitorului in lume, adica pe Hristos vorbind multimilor. De aceea, atat inaintea citirii, cat si dupa citirea Sfintei Evanghelii, strana, credinciosii raspund prin: "Slava Tie, Doamne, slava Tie". Credinciosii rostesc aceste cuvinte ca si cum L-ar saluta pe Insusi Hristos.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.03.2009, 10:51:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ce inseamna cand preotul se roaga "pentru pacea de sus"?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.03.2009, 13:41:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce inseamna cand preotul se roaga "pentru pacea de sus"?
Nicolae Cabasila spune ca "pacea de sus" este imparatia lui Dumnezeu. Aceasta trebuie sa se extinda in toata lumea, asa cum Hristos dupa Inviere impartaseste Apostolilor "Pace voua" "Pacea Mea o dau voua". "Pacea de sus" inseamna si dreptatea lui Dumnezeu, adica libertatea noastra de patimi- Pr Staniloae.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.06.2009, 15:39:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
1. Ce inseamna "Pe noi insine si unii pe altii ..."
Despartita in doua in ultimele editii ale Liturghierului romanesc, formula corecta (asa cum o regasim in Molitfelnic) este "Pe Preasfanta, curata, preabinecuvantata, slavita stapana noastra, de Dumnezeu Nascatoarea si pururea Fecioara Maria, cu toti sfintii pomenindu-o, pe noi insine si unii pe altii si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam."

Aducand la altar painea si vinul care ne simbolizeaza viata marturisim ca venim la Sfanta Liturghie pentru a ne darui lui Dumnezeu, facandu-ne partasi jertfei sale mantuitoare. Ectenia mare ne reaminteste aceasta necesitate a daruirii. Sa ne daruim pe noi insine lui Hristos cautand sa facem din porunca Lui singura lege a firii noastre. Sa ne daruim unii pe altii lui Hristos, in iubire, daruindu-ne mai intai unii altora.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.11.2009, 23:28:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Într-o recentă emisiune televizată la care au fost invitați un preot,redactori de la publicații ortodoxe printre care și cunoscutul Danion Vasile s-a făcut următoarea afirmație:
"Sfânta Jertfă se poate săvâși pe Sfânta Masă sau pe trupul unui credincios"
Poate cineva să-mi dea o explicație în legătură cea de-a doua opțiune"pe trupul unui credincios"?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.09.2011, 16:05:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfanta Jertfa nu poate fi savarsita fara antimis. Afirmatia ca ea poate fi savarsita pe trupul unui credincios, este o aberatie. Poate a afirmat altceva. Ca la piciorul Sfintei Mese (pe care se afla antimisul) se afla moaste ale martirilor.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.09.2011, 17:43:18
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
"Pe noi insine" nu pricepeam. Eu intelegeam "sa ne dam pe noi insine (cui sa ne dam? insine)", nu "pe noi insine (insine ca pronume de intarire) lui Dumnezeu sa ne dam"... Stupid. :)
Problema e asa:

Cererea din ectenie suna in mod normal asa:

"Pe Preasfânta, curata, preabinecuvântata, mărita stăpâna noastră, de Dumnezeu Născătoarea și pururea Fecioara Maria, cu toți sfinții pomenindu-o, pe noi înșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm"

In acest timp strana rosteste: "Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu mantuieste-ne pre noi".

In ultima vreme s-a separat aceasa in doua cereri, ramanand partea din urma "pe noi insine..." de sine statatoare. Mi se pare insa ca sensul acestor cuvinte se explica mult mai bine in contextul integral al cererii - pomenind-o pe Maica Domnului, precum si pe noi insine si pomenindu-ne si unii pe altii, ne ducem asa impreuna cu toti sfintii spre Hristos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
simboluri neintelese sorinpetoanca Pictura si Sculptura Bisericeasca 8 11.03.2014 01:23:35
impartasania in "acele" momente ale lunii ionita Impartasania (Taina Euharistiei) 98 09.08.2013 21:48:15
lucruri neintelese pacifistul Generalitati 30 20.09.2011 15:18:10
MOMENTE GRELE ! cristiboss56 Umanitare 22 30.07.2007 20:57:32
Textul Liturghiei ierom_petru Stiri, actualitati, anunturi 2 05.12.2006 15:54:25