Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2009, 08:14:13
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Exclamation SOS-chinezi aruncati in strada!

Aproximativ 50 de muncitori chinezi care au lucrat in Bucuresti, in domeniul constructiilor, stau zi si noapte in fata Ambasadei Chinei in niste corturi improvizate si nu au bani de alimente.
http://www.mediafax.ro/revista-prese...l?4747;3943486
http://www.frontnews.ro/social-si-ec...i-chinei-23895
http://stirileprotv.ro/video/ancheta...rada/60241993#
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2009, 08:16:05
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

PS:Am postat acest mesaj,deoarece pe mine chiar m-a impresionat situatia acestor oameni care stau in gerurile acestea cumplite in strada,fara mancare si apa,doar din mila oamenilor.
Poate cei din dumneavoastra care sunteti din Bucuresti ati putea trece sa le dati o mana de ajutor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.02.2009, 11:21:12
milka milka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 14
Thumbs up :D

ar fi foarte bine sa-i trimita acasa la ei:D(sa-i ajute sa se duca....)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2009, 12:44:11
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Pai ,daca intermediarii care au mijlocit aducerea lor i-au mintit ca primesc salarii mari !!! Acum sunt in strada ca li separe ca nu sunt platiti bine! Asta-i politica europeana! Cand or primi si romanii care lucreaza in acelasi domeniu salarii la fel de mari ca cele promise chinezilor, atunci sa aibe si chinezii...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2009, 14:52:10
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Uite ce scrie o doamna care a comentat pe unul din siteurile pro-tvului:

"Care 50 de chinezi?? Sunte peste 500, mor de foame si de frig, si-au construit adaposturi din folii de plastic, sprijinite de gardurile unuia dintre cele mai scumpe restaurante din Bucuresti! Au nevoie macar de mancare, mergeti si le duceti paine si biscuiti daca nu puteti mai mult, suntem oameni nu animale! Eu le iau in fiecare zi paine, iaur si conserve, dar nu pot lua pentru sute de oameni! Mai sunt altii ca mine, dar nu suficienti! Va rog, pentru bietii oameni si un colt de paine conteaza! Sa nu fim hiene!!!"(Oana)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2009, 16:05:09
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Pai ,daca intermediarii care au mijlocit aducerea lor i-au mintit ca primesc salarii mari !!! Acum sunt in strada ca li separe ca nu sunt platiti bine! Asta-i politica europeana! Cand or primi si romanii care lucreaza in acelasi domeniu salarii la fel de mari ca cele promise chinezilor, atunci sa aibe si chinezii...
Si cine poarta cea mai mare vina, tot intermediarii? Ar fi culmea sa ma duc in alta tara, sa nu gasesc de munca si apoi sa fac greva foamei in fata ambasadei Romaniei pentru ca sunt incompetent, prost si credul. Ai gresit? Suporti consecintele.

In rest, e bine sa le dea lumea de mancare, dar asta nu le ridica ca prin minune calificativele de mai sus. Daca erau sute, cat zice doamna, ar fi fost nevoie de autorizatie de la primarie pentru manifestatie, iar in lipsa unei autorizatii ar fi fost dispersati cu scutierii. Daca au autorizatie sunt niste manifestanti si ar fi culmea sa dau de mancare, de exemplu, sindicalistilor de la uzina X in timp ce manifesta.

Si doar pentru ca au aparut la televizor nu inseamna ca sunt singurii cersetori din Bucuresti. Cersetori sunt la tot pasul si mor de foame de cand se stiu ei, de ce nu se mediatizeaza asta? Evident, pentru ca 50 la un loc inseamna audienta, iar daca sunt si chinezi o sa aiba televiziunile tema de dezbatut - ce ne facem, dom'le cu atatia chinezi in tara?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.02.2009, 20:55:04
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Poi ambasada Chinei ce masuri ia? nu-si protejeaza cetatenii? nu-i repatriaza?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.02.2009, 21:08:18
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

A cui e vina? Sunt planurile "iluminatilor" care se raspandesc in Europa via Bruxelles! De acolo a venit directiva cu iluzii mincinoase.
Colonizarea Romaniei cu chinezi si africani pe banii romanilor.
N-am nimic impotriva nimanui, numai ca cei veniti de pe aiurea sa lucreze in Romania, sa nu se ridice cu pretentii deasupra semenului autohton...
Pt romani s-au stabilit salarii minime, pe care abia de le iau. Multi romani nici macar salariul minim pe aconomie (500-600lei) nu-l primesc.
As vrea sa aflu si eu cati constructori romani primesc 800 euro salariu pe luna? (atat li s-a promis chinezilor). Mai plecau romanii in strainantate daca ar fi primit banii astia la ei acasa?
Aici e marsavia "iluminatilor-intunecati" care se vrea implementata in Romania.
Deci, repet ! Cand or primi romanii in propria tara salariile promise chinezilor, atunci sa spere si chinezii sa se apropie de suma asta.
Pana atunci sa se multumeasca si chinezii cu salariile stabilite pt romani de catre statul roman.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.02.2009, 01:23:02
joanna_mgr joanna_mgr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Mesaje: 1
Implicit despre chinezii care dorm in strada

intr-adevar, situatia in care se afla acei oameni, este trista...am citit aici tot felul de comentarii, unele pline de compasiune, altele pline de rautate...eu zic sa nu uitam sa fim oameni....si dak putem sa ajutam, sa o facem...ii judecam pe acei oameni si spunem k cersesc...eu nu i-am vazut cersind, nu i-am vazut intinzand mana....si chiar dak ar fi cersit.....pe cersetorii de la noi nu ii vedem? pe acei rromi, k sa nu le spun tigani (cu toate k tot aia este!), care sunt peste tot, la usa bisericilor ( pt k incearca sa profite de locul in care ne aflam si de bunatatea noastra), pe strazi, la semafoare, etc....sa nu uitam k multi dintre acesti cersetori de etnie rroma, in momentul in care nu le dai nimik, incep sa te injure si sa iti adreseze tot felul de vorbe urate....din ce am vazut eu la tv, pt k nu sunt din bucuresti, acei chinezi nu faceau asa ceva....iar in momentul in care primeau un ajutor (pentru k mai sunt oameni cu suflet in tara asta), multumeau....nu se impingeau k sa puna mana pe o haina sau o bucata de paine.....ar trebui sa invatam ceva de la ei....in plus, sa fim seriosi: fiecare avem haine mai vechi pe care nu le mai purtam, plapume uzate, perne, etc....de ce sa le aruncam, cand le putem da acelor oameni? de ce sa nu facem un asemenea gest, dak avem posibilitatea? niciodata nu se stie ce ne rezerva viata,ce ni se poate intampla....astazi putem fi sus, iar maine sa ne taram pe pamant....sa nu uitam sa fim oameni, sa nu uitam sa daruim ( fara a astepta ceva in schimb) si sa ii ajutam pe cei de langa noi, pe cei aflati in asemenea situatii....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.02.2009, 12:16:04
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joanna_mgr Vezi mesajul
intr-adevar, situatia in care se afla acei oameni, este trista...am citit aici tot felul de comentarii, unele pline de compasiune, altele pline de rautate...eu zic sa nu uitam sa fim oameni....si dak putem sa ajutam, sa o facem...ii judecam pe acei oameni si spunem k cersesc...eu nu i-am vazut cersind, nu i-am vazut intinzand mana....si chiar dak ar fi cersit.....pe cersetorii de la noi nu ii vedem? pe acei rromi, k sa nu le spun tigani (cu toate k tot aia este!), care sunt peste tot, la usa bisericilor ( pt k incearca sa profite de locul in care ne aflam si de bunatatea noastra), pe strazi, la semafoare, etc....sa nu uitam k multi dintre acesti cersetori de etnie rroma, in momentul in care nu le dai nimik, incep sa te injure si sa iti adreseze tot felul de vorbe urate....din ce am vazut eu la tv, pt k nu sunt din bucuresti, acei chinezi nu faceau asa ceva....iar in momentul in care primeau un ajutor (pentru k mai sunt oameni cu suflet in tara asta), multumeau....nu se impingeau k sa puna mana pe o haina sau o bucata de paine.....ar trebui sa invatam ceva de la ei....in plus, sa fim seriosi: fiecare avem haine mai vechi pe care nu le mai purtam, plapume uzate, perne, etc....de ce sa le aruncam, cand le putem da acelor oameni? de ce sa nu facem un asemenea gest, dak avem posibilitatea? niciodata nu se stie ce ne rezerva viata,ce ni se poate intampla....astazi putem fi sus, iar maine sa ne taram pe pamant....sa nu uitam sa fim oameni, sa nu uitam sa daruim ( fara a astepta ceva in schimb) si sa ii ajutam pe cei de langa noi, pe cei aflati in asemenea situatii....
draga joanna ,bun venit pe acest forum!
Si eu te sustin in ceea ce spui! Ma regasesc in aceste cuvinte,in aceste ganduri,asaam simtit si eu cand am vazut cum traiesc acei copii de care va spuneam ,celor de pe forum ,ca le-ar trebui intinsa o mana de ajutor.
Fratilor, sa ne gandim ca asta va fi cartea noastra de vizita pentru poporul chinez cand acesti oameni vor ajunge cu bine acasa!Semnul nostru de solidaritate ,mana noastra intinsa cu o paine ,un ceai cald si o haina ,toate astea ne vor caracteriza in ochii intregii lumi ca fiind un popor cu adevarat crestin!
Doamne-ajuta-le lor!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
10.000 de chinezi vor fi sterilizati cu forta Marius22 Generalitati 11 29.04.2010 16:37:17
sfinti...chinezi? mariamary Moaste 3 03.03.2010 13:23:00
Nu aruncati margaritarele voastre... elizabeta Din Noul Testament 38 05.02.2010 15:53:26
Mesaje de strada- Viata vs Hi-Tech alexdima Generalitati 0 03.09.2009 09:48:48