Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2009, 09:32:19
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Hirotonia femeii

[COLOR=#993366]Patriarhul Kirill considera hirotonia femeilor drept o inselaciune periculoasa[/COLOR]
[COLOR=#800000]Moscova, 7 aprilie, Interfax - Patriarhul Kirill al Moscovei si al intregii Rusii considera hirotonia femeilor, larg raspandita in unele Biserici Protestante din Vest, drept o inselaciune periculoasa.[/COLOR]
[COLOR=#800000]„O inselaciune periculoasa, in incercarea de a obtine drepturi egale, a produs revendicari pentru o pozitie speciala a femeii in Biserica si pentru cereri de hirotonie a lor” - a spus Patriarhul Kirill marti, la slujba din catedrala Adormirii Maicii Domnului din Kremlin.[/COLOR]
[COLOR=#800000]A mentionat faptul ca nu intamplator astfel de cereri provin de la comunitatile crestine din Vest, care „nu venereaza pe Sfanta Fecioara”.[/COLOR]
[COLOR=#800000]Conform spuselor patriarhului, Biserica crestina tot timpul a venerat taina mamei, cinstind mereu nasterea. “Biserica tot timpul a incurajat si intarit femeia” - a spus Patriarhul kirill.[/COLOR]
[COLOR=#800000]“Viata nu a fost niciodata simpla in Rusia si toata experienta istorica terifianta a secolului 20 a afectat in principal femeia”, a continuat Patriarhul.[/COLOR]
[COLOR=#800000]“Cu toate acestea, slabita de natura, femeia a aparut puternica sufleteste si a reusit sa-si pastreze credinta” - a spus Primatul Bisericii Ortodoxe Ruse. [/COLOR]
[COLOR=#800000]Conform lui, femeile s-au dovedit a fi mai puternice in lupta impotriva viciilor sociale, precum alcoolismul si consumului de droguri; multumita lor, sanatatea societatii in general este pastrata.[/COLOR]
[COLOR=#800000]trad. dan.camen.[/COLOR]
[COLOR=#993300]~~~+~~~[/COLOR]
[COLOR=#993300][/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.04.2009, 09:33:15
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit



Hirotonia femeii- continuare
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.04.2009, 12:14:38
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Buna
Din cate stiu eu este o greseala cu hirotonia la femei...sigur exista motive pentru care este doar pentru barbati...asa cum femeia nu poate intra in altar ...exista o explicatie clara dar sunt prea la inceput ca sa imi dau seama de ea..
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.04.2009, 15:07:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Sufletul are cumva sex?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2009, 17:49:35
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sufletul are cumva sex?
Sufletul nu are sex, dar trupul are. Ca oameni avem si suflet si trup.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2009, 18:07:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Smile Au fost si Apostolite si NU STIM NOI?

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Sufletul nu are sex, dar trupul are. Ca oameni avem si suflet si trup.
Avind in vedere ca tot ce a facut Hristos pe pamint a fost sa pregateasca SUFLETUL pentru Imparatia Cerurilor si deci sexul nu conteaza....eu zic Anca ca nu i-ai raspuns INCA la intrebare...continua te rog :)...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.04.2009, 18:14:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Eu stiu ca suna a erezie insa avind in vedere ca Dumnezeu in Nelimitarea Sa este in acelasi timp si femeie si barbat nu inteleg de ce femeia in perioadele ei de curatenie nu ar putea sluji la altar?

Exista oare surse Patristice clar documentate in care Dumnezeu ne-a dat de inteles ca femeia nu este demna de a sluji in Biserica?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2009, 18:29:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu stiu ca suna a erezie insa avind in vedere ca Dumnezeu in Nelimitarea Sa este in acelasi timp si femeie si barbat nu inteleg de ce femeia in perioadele ei de curatenie nu ar putea sluji la altar?

Exista oare surse Patristice clar documentate in care Dumnezeu ne-a dat de inteles ca femeia nu este demna de a sluji in Biserica?
Nu se pune astfel problema ! Dacă o luâm băbește ( chiar ) , îți dai seama că Tatăl și Fiul nu pot fi și una și alta și nici astfel nu este corect, dar nu avem lăsat nici un exemplu în cele Sfinte , că femeia are un rol în sensul enunțat în acest topic .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2009, 19:12:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu se pune astfel problema ! Dacă o luâm băbește ( chiar ) , îți dai seama că Tatăl și Fiul nu pot fi și una și alta și nici astfel nu este corect, dar nu avem lăsat nici un exemplu în cele Sfinte , că femeia are un rol în sensul enunțat în acest topic .
In altă ordine de idei : 1 . Dumnezeu Întrupat , s-a născut Bărbat ; 2. Sfinții Apostoli au fost bărbați ; 3. În nici un caz , femeia nu poate participa la săvârșirea Sfintelor Taine , având perioada de necurăție. Orice altă discuție pe tema asta , e o simplă și nefolositoare rătăcire.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.04.2009, 19:39:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
In altă ordine de idei : 1 . Dumnezeu Întrupat , s-a născut Bărbat ; 2. Sfinții Apostoli au fost bărbați ; 3. În nici un caz , femeia nu poate participa la săvârșirea Sfintelor Taine , având perioada de necurăție. Orice altă discuție pe tema asta , e o simplă și nefolositoare rătăcire.
Da, draga Cristi, sunt de acord cu afirmatiile tale insa care sunt de natura generala...1,2,3... insa dupa cum bine stim in viata noastra noi nu ne putem cunoaste din generalitati ci din detalii. Ele ne clarifica multe mai ales daca citim scripturile cu multa iubire pentru aproapele nostru.

Ca ex:
Hristos a fost barbat insa El nu a facut niciodata caz de barbatia sa, nu a pus "ca un barbat ce era" pe nici o femeie "la LOCUL ei", si daca citim cu atentie parca nici nu se simte ca ar fi fost barbat asa de delicat se purta cu toti si cu toate.

2. Sa nu uitam ca la Cincizecime, Duhul Sfint s-a pogorit si peste femei, peste Maica Domnului si probabil si alte femei prezente pe linga ea, deci babeste judecind si ele ar fi putut sa asculte de cuvintul Domnului si sa plece in lume si sa vindece, invete, propavaduiasca, etc...

3. cu perioada de necuratie sunt d acord
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
Hirotonia intru arhiereu a Parintelui Arhim. Dr. Mihail Filimon tanaseva Intrebari utilizatori 0 05.01.2011 19:01:35
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 16:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 09:50:25