Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.08.2009, 17:46:23
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Eu nu inteleg, n-avem voie sa citim Psalmii din Biblie de unii singuri? Eu am inceput sa citesc ceva, doar de curiozitate... acum m-am apucat de VT si cand ajung la Psalmi ce trebuie sa fac, sa ii ocolesc? Sau trebuie sa ii citesc in vreun anume fel? Luminati-ma va rog :)

Caminaris ce ai citat tu acolo scris de marilena12, zicea ca poate sa fie chiar hula impotriva Duhului Sfant :o Asta e cel mai grav pacat posibil, eu sper ca nu e chiar asa :|

Last edited by zoridezi; 19.08.2009 at 17:50:15.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.08.2009, 17:52:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Eu nu inteleg, n-avem voie sa citim Psalmii din Biblie de unii singuri? Eu am inceput sa citesc ceva, doar de curiozitate... acum m-am apucat de VT si cand ajung la Psalmi ce trebuie sa fac, sa ii ocolesc? Sau trebuie sa ii citesc in vreun anume fel? Luminati-ma va rog :)
Nu trebuie sa-i ocolesti, trebuie doar sa faci efortul, atunci cand ajungi la ei, de a trece de la simpla lectura la rugaciune. Adica e mai bine sa-i rostesti la lumina unei candele si in fata icoanei, decat intr-un fotoliu langa o veioza. Vei avea mai mult castig.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.08.2009, 18:00:03
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu trebuie sa-i ocolesti, trebuie doar sa faci efortul, atunci cand ajungi la ei, de a trece de la simpla lectura la rugaciune. Adica e mai bine sa-i rostesti la lumina unei candele si in fata icoanei, decat intr-un fotoliu langa o veioza. Vei avea mai mult castig.
Nu prea inteleg... cum sa ii citesc ca pe o rugaciune? Adica sa nu citesc plictisita ci cu luare aminte?
Si trebuie sa citesc neaparat noaptea la lumina candelei?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.08.2009, 18:11:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da, cu luare aminte, asa cum rostesti o rugaciune. Ii poti rosti oricand.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.08.2009, 18:12:25
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Da, cu luare aminte, asa cum rostesti o rugaciune. Si nu doar noaptea.
Ok, multumesc frumos
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.08.2009, 18:29:35
vestala vestala is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2009
Mesaje: 2
Implicit despre liturghie

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Nu cred, rau poti sa le faci daca sunt pomenite la Sf. Liturghie si nu trebuie.

Raul povestit de tine nu e neaparat rau, poate Dumnezeu stie ca nu se vor indrepta si vrea sa te indeparteze de ele (asa cum invata si Biblia, sa nu ne amestecam cu ereticii, necredinciosii, si fratii mincinosi).

Bogdan.
Niciodata sa nu mai spui ca raul poate fi facut la liturghi.NU ESTE ADEVARAT- si uite asa smintesti lumea cu aceasta prostie. Liturghia este cea mai importanta slujba facuta in biserica. Este slujba cea mai sfanta si de aceea cand mergem la biserica este absolut obligatoriu sa aducem un fel de jertfa:o prescura,un pic de vin, tamaie, o lumanare insotita de un pomelnic cu vii si un po9melnic cu mortii. puand pe pomelnic si pe dusmanii nostrii sau pe cei care ne-au facut un rau nu inseamna ca le facem rau ci dimpotriva rugam pe bunul Dumnezeu sa-i indeparteze de noi ca sa nu ne mai faca vreun rau sau dimpotriva sa-i imbuneze pentru ca la Dumnezeu totul este cu putinta si el singur stie ce este bine pentru fiecare. Asa ca va rog sa aveti nadejde ca totul este spre folosul sufletesc si nici gand ca biserica este aducatoare de rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.08.2009, 18:40:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Eu nu inteleg, n-avem voie sa citim Psalmii din Biblie de unii singuri? Eu am inceput sa citesc ceva, doar de curiozitate... acum m-am apucat de VT si cand ajung la Psalmi ce trebuie sa fac, sa ii ocolesc? Sau trebuie sa ii citesc in vreun anume fel? Luminati-ma va rog :)

Caminaris ce ai citat tu acolo scris de marilena12, zicea ca poate sa fie chiar hula impotriva Duhului Sfant :o Asta e cel mai grav pacat posibil, eu sper ca nu e chiar asa :|
Ba să citești la psaltire ori-de-câte-ori ai timp.Nu mult.Câte un psalm,sau câte o catismă.Cu timpul vei ști mulți psalmi pe dinafară sau versuri care în rugăciunea pe care o faci fără carte(convorbirea ta cu Dumnezeu)îți vor veni în minte ca și cum ar fi propriile tale gânduri.La început am avut așa ispite încât mi se părea că nu mai am loc în lumea aceasta,cu atât mai mult cu cât citeam psaltirea în biserică cu voce tare.Toți acei care citeam am avut încercări foarte mari.Atât de mult l-a deranjat pe aghiuță lucrarea noastră încât a făcut tot posibilul să ne dezbine și să ne împrăștie căci îl ardea cititul la psaltire.Cere totuși binecuvântare de la oricare preot ca să fii mai apărată de năvălirile potrivnicilor.
După un timp se vor diminua și ispitele.Pe mine acum uneori mă ia cu somn atât de tare că adorm.Dacă mă urc în pat îmi trece somnul.Mă dau jos ,mă apuc din nou și tot așa până învinge cel mai tare (și nu sunt eu de cele mai multe ori cea mai tare).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.08.2009, 20:59:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit tuturor curajosilor

Fratilor , de la prima vedere pot spune clar ,fara dubii sau sa credeti ca as exagera ca voi sunteti niste curajosi !Nu gresesc, dar sa ne reamintim impreuna citeva lucruri;
- nici un canon,ca sa zic asa, nu se face de capul fiecaruia, ci numai si numai la porunca duhovnicului.Nici propria dorinta,nevinovata, de ,,informare " si culturalizare,daca se refera la carti de cult individual sau public nu se face de capul nostru ci cel putin cu binecuvintarea unui preot. Oricum vom da peste incercari din care cea mai frecventa (in cazul lipsei de binecuvintare)este sa nu intelegem nimic sau sa intelegem alte trasnai cu care sa incepem mai departe sa ne contrazicem cu altii conviinsi fiind ca am citit noi cu ochii nostri.Sa nu uitam ca sf. carti au de regula mai multe intelesuri posibile dar noi trebuie sa le intelegem dupa talmacirea sf. parinti. Psaltirea cu atit mai mult.
- in secolul XIX si aproape de jumatatea celui de al XX-lea cu psaltirea se faceau exorcizari... atita este de puternica in cutremurarea si alungarea ispititorului. Mai ales citirea psaltirei nu se face din proprie initiativa, contine numeroase blesteme ,sub diverse forme impotriva ispititorului!
- citirea bibliei fara binecuvintare de cele mai multe ori duce la inselari duhovnicesti. Sa nu uitam iarasi ce spunea celebrul batrin Cleopa despre diavol (spunea multe dar acum ma refer la:) : ,,este cel mai mare teolog, el te poate invata multe : sa inveti pe de rost evanghelia,sa vorbesdti in limbi ...etc".Nu se recomanda citirea ei fara binecuvintare.Cine vrea poate sa incerce dar nimeni nu poate sa spuna cind si la ce sa se astepte! Ce inconvenient este sa ceri binecuvintare ? In acest caz oamenii sunt de doua feluri : temerarii si inconstientii; adica cei cu curaj nativ dar ne incercat si cei care nici macar curaj nu au. Faca fiecare cum o crede de cuviinta!
Sora care a deschis topicul in putine cuvinte spune f. multe lucruri la care a primit cele mai neserioase(fanteziste)raspunsuri dar care culmea pot presupune anumite ispitiri. Ceea ce nu inteleg eu este de ce ne pocneste mila si dragostea tocmai atunci cind nu este cazul. Adica,altfel spus, prin lucrarea ispititorului ajungem sa avem reactii pe dos : cind nu trebuie si cum nu trebuie !Ne iubim aproapele,de orice religie, il ajutam ,il sprijinim,il intarim,il... dar de ce tocmai sa-i pomenim la slujbele bisericii pe cei care nu au absolut nici o legatura cu ea? Pai am terminat toate rugaciunile pt. noi,am ajuns la mintuirea noastra ca sa ne ocupam deja de pagini ? Cum ar fi sa auziti la o slujba(oricare)a bisericii pomenit Iuda iscarioteanu ,sau Arie sau Macedonie sau imparatul Iulian apostatul sau pe oricine nu a avut dragostea si inima curata de a intra in biserica lui Hristos? Nu este aiurea ? Mai inainte sa facem ceva trebuie sa luam binecuvintare.Nimic din ce se face duhovnicesc ,in biserica sau in afara ei ,se face numai cu binecuvintare.Dar cit de grav este ca binecuvintarea este neintemeiata. Ciudata atitudine a preotului respectiv. Pe considerentul ca la psaltire se poate trece orice om cu pacate mari si patimi(si nu se trec la alte slujbe)dar ortodox,astazi se fac tot felul de abuzuri neinchipuite. Pai daca este asa , ce ziceti ,parintele acela cred ca ar putea sa-l treaca si pe ispititor la psaltire ... ca sa fie iertat !
Ori nici pe departe nu este asa !
Nici o data si nici unde nu se pomenes oameni care nu fac parte din biserica ortodoxa la slujbele acesteia.
Este bine sa ne informam strasnic, si sa ne comportam cu mult discernamint pt. oamenii din alte religii,chiar catolica si sa nu ne lasam pocniti in moalele capului chipurile de dragostea absurda ! procedind asa la intimplare(din dragoste ne la locul ei )ne putem trezi aruncati in te miri ce ispitire.
Parerea mea este sa-i ajutam lumeste pe prietenii de alte religii iar pomenirea sa si-o faca ei singuri la ...ei si sa nu facem pe ecumenistii ca o sa cadem in mare pacat.Ecumenismul este sminteala moderna a secolului ,adica acea actiune in care vrem noi sa punem pe acelasi altar(desi multi nu au nici macar asa ceva)pe Hristos rastignit cu rastignitorii sai si cu satan! Este o nebuna instrainare a cugetului ! Nu este bine asa!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.08.2009, 21:46:00
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Dle Zaharia, va mutumesc pt postarea Dvs. Va respect intru-totul parerea, dar un singur lucru as vrea sa va spun: dc persoana pe care a-ti iubi-o ar fi de alta religie, nu ati face tot ce puteti ca sa o ajutati? Daca il vezi cazut la pamant, intr-o mocirla de nedescris, nu ii intinzi mana?
NU 'm-a pocnit mila" ci iubirea, dle draga.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.08.2009, 03:41:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Dle Zaharia, va mutumesc pt postarea Dvs. Va respect intru-totul parerea, dar un singur lucru as vrea sa va spun: dc persoana pe care a-ti iubi-o ar fi de alta religie, nu ati face tot ce puteti ca sa o ajutati? Daca il vezi cazut la pamant, intr-o mocirla de nedescris, nu ii intinzi mana?
NU 'm-a pocnit mila" ci iubirea, dle draga.
Vai, sora draga... ce raspuns ? pai eu am trecut in mai multe rinduri ca si cauza dragostea(sau iubirea ,cum o simti dumneata !)si in mai putine mila ! In aceasta ai vrut dumneata sa te opresti,dar parerea si sfatul meu a fost clar... ia mai reciteste-l. Mai apoi este bine sa fim prudenti cu cine ne indragostim sau ne imprietenim mai strins. Teoretic avem libertatea sa o facem cu cine dorim dar practic lucrul acesta poate expune la anumite riscuri,pericole. Asa ,teoretic putem sa ne iubim si cu ispititorul dar este cea mai periculoasa situatie .Este f.f. tare de evitat.Aminteste-ti te rog filmul ,,avocatul diavolului"(cu Al Pacino) si trecind peste faptul ca este doar un film care propune o tema ar fi bine sa luam totusi,seama la o asemenea ipostaza.
Mai apoi daca prietenii sau si mai rau iubitii ,adulti fiind ,doresc prin proprie vointa sa ramina intr-o alta religie(sf. ap. Pavel pune la un moment dat ca :,,inger din cer daca ar veni si ar marturisi alta evanghelie decit cea a lui Hristos sa fie anatema")potrivnica lui Hristos si deci si tie astfel(desi tu nu sesisezi aceasta potrivnicie a lor nefiind o buna practicanta a crestinismului prin neinformare aprofundata) pai atunci este mult mai bine sa inveti sa-ti alegi prietenii sau iubitii pt. a nu cadea in lucruri mult mai grave. Este dramatic cind te desparti de un iubit(de prieten nu-i chiar asa de dramatic !) dar este moarte cind te lepezi de Hristos .Toti cei care s-au lepadat de EL,constienti sau nu,mai ,,fundamentat" sau mai superficial ,nu au sfirsit bine si si nici pe lumea cealalta nu le va fi altfel . Hristos este intotdeauna prima alegere,prima dragoste adevarata,prima grija,prima bucurie,primul folos,prima nadejde,prima incredere... primul,primul.Abia dupa el vin ceilalti, oricare din ei: parinti,frati,bunici,iubiti, dascali, duhovnici,prieteni,etc,etc.
Pt. aceasta trebuie sa fim cu multa atentie la faptele noastre si sa nu facem din viteza si necugetare greseli lasindu-ne loviti exact cind nu trebuie de dragostea(reciteste cu atentie formularea mea din spre finalul postarii anterioare)eroica pt. ei . Hristos, ortodoxul- ca sa fac un pleonasm- ne invata ca toti oamenii de pe pamint suntem frati,indiferent de orice deosebire,si trebuie sa ne iubim (asa cum nu facem noi ortodoxii totdeauna dar mai ales cu sinceritate !)si sa ne ajutam, dar totul pina la marturisirea(alegerea) credintei .La acest aspect ne putem deosebi unii de altii si pe aceasta tema nu mai avem partasie deoarece nu ne ,,inhaitam" cu potrivnicii lui Hristos ci cu toti aceia care-l iubesc si-L marturisesc neaparat drept,adica in greceste: ortodox ! Ia sa ne gindim putin extrapolind situatia: ce parere si ce sentimente ai avea dumneata,pusa in situatia lui Hristos, despre prietenii dumitale(pe care ii crezi prieteni sinceri)care se imprietenesc ,la rindul lor,sau chiar se iubesc cu altii care nu te apreciaza sau nu sunt de acord sau chiar nu te iubesc pe dumneata, nemai vorbind despre situatia cind ti-ar fi chiar potrivnici? Cam cum ii vezi daca fac asa ceva?

Ca nu impartasesti aceleasi pareri cu mine inteleg si si accept dar ca nu ma citesti pina la capat si-mi rastalmacesti (distorsionezi- ca sa zic asa ) afirmatiile... deja nu mai tine de mine, este doar lucrarea ta si pt. aceasta nu vad de ce mi-as cere scuze ? Dar ca sa amestecam lumea cu duhovnicia si sa facem un talmes-balmes acolo unde nu este cazul pot spune din ,,politete": iarta-ma pe mine... pt. ca dumneata intelegi cum vrei ! Stiu ca nu va convine dar va rog politicos recititi postarea mea anterioara !

Last edited by zaharia_2009; 20.08.2009 at 04:38:28.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
citirea din psaltire, noaptea.. onyx235 Generalitati 96 07.09.2015 18:48:27
DESPRE PSALTIRE iubire Rugaciuni 121 14.09.2011 11:33:00
randuieli psaltire si metanii mariusmanta75 Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 23:27:49
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 18:01:04