Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 30.07.2012, 21:28:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ieri a fost tare frumos la slujba! S-au impartit in biserica foi cu textul cantarii "Pentru tine, Doamne" si au cantat multi, chiar si cei care nu o faceau de obicei. E drept ca babutele au insfacat primele foile, pentru a le pune repede in sacosa, ca, deh, nu aveau ochelari, dar tot au ramas suficiente si pentru celelalte varste, care si-au luat inima in dinti si au cantat incetisor aceasta melodie dulce. Mie mi s-a parut ca s-a auzit tare armonios de aceasta data. Tare frumos sa vezi cate doua-trei persoane grupate cu sfiala in fata unei foi si unite in rugaciune, dand slava lui Hristos.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 05.02.2013, 21:11:25
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Trebuie sa deschid subiectul asta.

Se gasesc destul de rar biserici unde canta toata lumea in cor. Ma refer la raspunsurile care se dau, dar si la cantece aliturgice. Este foarte frumos si inaltator totodata sa participi la o asa slujba, simti ca esti intr-o biserica adevarata - si aici ma refer la comuniunea credinciosilor care se roaga impreuna Lui Dumnezeu.

Insa de cele mai multe ori, exista un cor undeva la etaj care canta dirijat de cineva sau exista dascalul si inca vreo cativa pe langa el la strana care canta si stiu sa cante. Eu fac parte din marea majoritate a celor care nu canta, care de fapt canta in gand impreuna cu ceilalti. Problema este ca de multe ori sunt cateva voci razlete care canta in biserica, unele placute si altele mai putin placute. De fapt as putea sa le clasific in voci neplacute pe cele izolate, care-ti tipa in ureche cateodata, avand in vedere aglomeratia de la Liturghie mai ales.

De doua ori am avut curajul sa le spun: nu va suparati, de ce nu mergeti sa cantati impreuna cu corul? Sau la strana daca era cazul? Si le spuneam politicos, cu tot respectul, straduindu-ma sa nu ii deranjez cu propunerea mea. Prima data nu am avut succes desi nenea nici macar nu avea voce placuta, a doua oara am avut desi alt nene canta corect si relativ placut.

Deci, de dragul celor care merg la biserica si nu canta, mergeti va rog si cantati la strana sau in cor, iar daca nu vreti, va rog respectuos sa va abtineti.
Si eu sunt de aceeasi parere, eu nici Crezul nu il spun cu voce tare, dar asta inteleg e altceva. Iar pe mine la fel, asta ma deranjeaza ca nu au voce, ca daca aveau era ceva melodios.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58