Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2006, 22:45:59
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Ce parere aveti despre corul care da raspunsul la Liturghie? Personal sint impotriva lui deoarece nu mai exista o participare a tuturor in actul liturgic. Este frumos un cor pe mai multe voci dar nu este de folos. Intr-un fel corul "fura" Liturghia celor multi. Am vazut multe biserici in care credinciosii (mare parte) deveneau spectatorii corului....
Raspunsurile la Liturghie zic eu (si nu numai) ca trebuie date de fiecare....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2006, 23:23:32
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cred ca nimeni nu stie ce este in inima omului .Eu cint de exemplu , si cu cor si fara cor . Pe mine ma deranjeaza insa cind vin diferiti interpreti ce muzica papulara sau opera ,si incep sa cinte (in ton lumesc care se simte de la o posta) .Dar ma gindesc ca daca asi fi mai credincioasa nu as auzi .
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2006, 11:14:09
ierom_petru ierom_petru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2006
Mesaje: 19
Implicit

1. Prin sec. VIII-IX cand a luat avant imnografia si s-a dezvoltata cantarea bisericeasca, intr-adevar aceasta chestiune era o problema care starnea multe nemultumiri.
2. Acum nu cred ca tb sa punem problema atat de stringent. Nu putem sa revenim chiar usor la vechile randuieli, pt ca asta ar insemna sa renuntam de tot la unele cantari, pe care oricum nu le poate canta multimea. De exemplu prof. grec Foundoullis demontreaza ca "raspunsurile mari" chiar pana nu demult, mai ales in Sf. Munte se cantau recitativ. Axionul insa, care a fost introdus abia prin sec. XI-XII, din totdeauna s-a cantat foarte melodios - lucru greu de realizat pt simpli mireni. E clar ca Maica Domnului nu s-ar supara nici de o cantare mai modesta, dar ce facem cu marii protopsalti trecuti in calendar...?
3. Acolo unde acest lucru este posibil, cantarea tb generalizata, dar nu cred ca tb sa facem din asta mare tam-tam. De cand oamenii au inceput sa se impartaseasca mai rar, ei au vazut participarea mai mult prin verbul "a face" - ceea ce nu-i corect. A participa - inseamna a) "a face parte"; si b) "a trai". Cand vom redescoperi aceste dimensiuni, cantarea nu ne va mai preocupa atat de mult.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2006, 18:52:12
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Draga parinte,
Ce ne facem pina la indumnezeire? Vad fetita mea ca participa constient doar cind cinta.Daca asculta se plictiseste destul de repede.
Nu numai nu m-a deranjat pe Sfintul Munte faptul ca nu am participat cintind la raspunsuri dar acolo chiar nu erea nevoie (cu atitia sfintenie in jur chiar si eu nevrednicul tot am apucat cite o picatura)In bisericile de mir neparticiparea inseamna neatentie, neatentia inseamna cautarea de ocupatie, foiala...
Acum daca Maica Domnului nu se supara pe corul nostru modest nu o sa o faca nici sfintii, sau?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.11.2006, 22:54:38
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Cred ca la Catedrale este bine sa existe cor, numai ca din pacate acesta s-a extins pana aproape in ultima bisericuta de lemn din fata blocului, si pe mine ma deranjaza prezenta corului in biserica mea pt ca parca ma opreste sa cant, ma reduce la un simplu ascultator, vad fetele credinciosilor oarecum plictisite, doar cate unul cu mai mult curaj murmura si el cate un "Doamne miluieste" in rest liniste, stam si ascultam, ceea ce nu e prea bine. Insa cand merg la catedrala, acolo imi face placere sa ascult frumoasele interpretari ale corului, dar doar acolo si atat, in biserica mea asi vrea sa cant, sa cant din rasputeri pt Domnul chiar daca nu am o voce prea grozava simt nevoia sa-i cant Lui, de multe ori caut biserici fara cor doar pt acest lucru!
Sa ne invredniciasca Dumnezeu sa-i putem canta acolo unde El ne-a pregatit loc amin
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.12.2006, 08:41:18
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu stiu ce Biserici sint acelea "fara cor" de care vorbesti ,unde poti sa-ti dai drumul . Caci daca nu cinta corul cinta strana . Crestinii din Biserica pot sa cinte in acelasi timp ,dar strana sau corul ia conducerea . Daca nu poti sa cinti impreuna , problema caut-o in tine nu in afara .
Cinta acasa pina zboara acoperisul ,sau vrei sa fii bagat in seama ? Nu te critic pe tine ,toti sintem la fel mandria nu ne lasa in pace .
Mai stiu pe un calugar care cinta "din rasputeri pentru Domnul" si l-a dat Staretul afara spunindu-i ca virgula cinta ca un cal . Oare de ce ?
A intrat in Biserica iar dupa ce s-a linistit si si-a adus aminte de smerenie .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.12.2006, 21:23:43
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Nu pentru a iesi in evidenta vreau sa cant, ci pur si simplu pt ca asta simt si cred ca asta ar trebui sa se intample in fiecare biserica. Credinciosii sunt chemati sa dea raspunsurile Sf Liturghi, nu sa stea ca la un spectacol, sa doar sa o audieze, e adevarat ca acolo unde nu este cor exista strana, dar cu strana poti canta impreuna, pe cand cu corul nu prea poti, si acest lucru ii face pe credinciosi sa-si duca mintea in alta parte, sa povesteasca sau chiar sa doarma, lucru pe care l-am constatat chiar duminica trecuta, Domnul sa ne ajute!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.01.2007, 00:04:46
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Desigur trebuie sa existe cineva care "da tonul" dar putini cinta in biserica ca sa se afirme. Intr-un cor numarul lor este mult mai mare....iar solistii au aproape toti aceasta dorinta! La noi se cinta deocamdata de catre toata lumea si toti cei veniti in vizita pina acum (muzicieni , ierarhi, laici au ramas placut impresionati) si cred eu ca nu doar artistic !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.01.2007, 17:56:14
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Ce parere aveti despre corul care da raspunsul la Liturghie? Personal sint impotriva lui deoarece nu mai exista o participare a tuturor in actul liturgic. Este frumos un cor pe mai multe voci dar nu este de folos. Intr-un fel corul "fura" Liturghia celor multi. Am vazut multe biserici in care credinciosii (mare parte) deveneau spectatorii corului....
Raspunsurile la Liturghie zic eu (si nu numai) ca trebuie date de fiecare....
frate stiu pe cineva care in timpul SFINTEI SI DUMNEZEIESTII LITURGHII sta in genunchi cu ochii inchisi si spune DOAMNE IISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL.. tot repetand aceasta taina rugaciune inima i se transforma intr-o adevarata stare de liniste si pace si toate din jur dispar aude doar LITURGHIA..nu o mai deranjeaza corul..nici forfota din biserica...pentru ca inima sa se uneste prin rugaciune cu HRISTOS...BUNUL D-ZEU SI MAICUTA DOMNULUI SA TE INVREDNICEASCA DE ACEASTA STARE CA SA NU TE MAI DERANJEZE CORUL..iertare
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.01.2007, 18:07:10
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

AMIN!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catarea in Biserica-impreuna sau numai corul mihaiB Sfanta Liturghie 4 27.08.2012 18:37:32
Corul Predania ady_neagu21 Muzica Bisericeasca 1 13.07.2011 21:25:17
concert corul SYMBOL doinitaneamtu Stiri, actualitati, anunturi 0 23.05.2009 01:03:29
corul seminariilor padrevicentiu Generalitati 6 18.11.2008 06:32:05