Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2010, 14:22:44
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Unhappy DUBII!!! botezul in Catehismul Crestin Ortodox

Buna la toti, mi-au venit in minte cateva dubii despre botezul cu care am fost botezata de mica. Stiu ce zic protestantii despre botezul la adulti si voiam sa vad ce zice si Biserica Ortodoxa.
<<De la cel ce se boteaza, DACA ESTE IN VARSTA, se cere primirea dreptei credinte si pocainta de pacatele savarsite, care prin botez se iarta, dupa cum zice Sfanta Scriptura: ,,Pocaiti-va si sa se boteze fiecare din voi intru numele lui Iisus Hristos spre iertarea pacatelor"Fapt. Apostolilor 2, 38); ,,Cel ce va crede si se va boteza, se va mantui" ('Marcu 16, 16). De aceea se rosteste la Botez Simbolul Credintei.>>
Si despre copiii mici: <<La botezul copiilor, credinta se marturiseste de catre nas, care fagaduieste ca se va ingriji ca pruncul sa fie crescut in legea ortodoxa. De aceea, nas nu poate fi decat un crestin ortodox. Datoria de a creste pe copii in legea ortodoxa o au si parintii. Copiii trebuie sa fie botezati pentru ca au pacatul stramosesc, de care nu se pot curati decat prin botez.>> Intrebarea mea e daca nasul nu ar trebui sa zica Crezul modificat putin, adica:
1. "Finul (numele) crede intru unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul" ...............................................
10. "Finul (numele) Marturiseste un botez spre iertarea pacatelor.
11. Asteapta invierea mortilor.
12. Si viata veacului, ce va sa fie. Amin". Asa ar fi fost mai clar ca EU cred in Dumnezeu, ca EU vreau ca pacatele sa-mi fie iertate, ca Eu astept invierea mortilor si viata veacului. Nu, ce ziceti voi ? Puteti sa ma ajutati sa nu mai am aceste dubii? multumiri anticipate.
  #2  
Vechi 24.06.2010, 14:30:50
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu am inteles cine esti si ce doresti!
  #3  
Vechi 24.06.2010, 15:36:33
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Unhappy teama de a nu fi mantuita

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu am inteles cine esti si ce doresti!
Sunt Violeta si doresc sa fiu mantuita. De aceea am cerut parerile mai multora, pentru ca mi-e tema ca botezul cu care am fost botezata mai mult de 50 ani in urma nu era valabil inaintea lui Dumnezeu. Multumesc.
  #4  
Vechi 24.06.2010, 17:15:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Nasul(a) s-a ocupat de tine si de educatia crestineasca a ta asa cum a promis in fata altarului?
Pe undeva mintuirea ta sta in miinile nasului, ca doar tu erai inconstienta de ce se petrecea in jurul tau si cu atit mai putin sa promiti ceva.
  #5  
Vechi 24.06.2010, 17:54:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Asemenea dubii nu vin de la Dumnezeu. Practic, dv învățați Biserica în ce fel ar trebui să boteze. Adică: mitropolitul, episcopii și preoții sunt cam boi, ia să le dau eu un pic de clasă. De tot nimicul este și o tradiție multi-multi seculară, încât stai și te întrebi: nu cumva sfinții din calendar sunt în iad, fiindcă botezul lor a fost invalid ?

Pentru ce Abraham și Sara să fi dorit ca primul lor copil să se nască pe genunchii Sarei, dacă nu cumva Ismail să fie crescut ca un adevărat copil al amândurora ? Vedem bine asemenea aspect și în instituția chezășiei, care a funcționat până nu de mult (apare pe larg descrisă în romanul "Mara").

Dar în formulele apusene, când preotul spune "EU te botez..." (Ego te baptisio) sau "EU te iert" (Ego te absolvo), înseamnă oare că preotul-ca-el-însuși face aceasta, și nu cumva acționează în numele Altcuiva ?

De aceea vă zic: spuneți unor asemenea gânduri: "Vade retro, Satana !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #6  
Vechi 24.06.2010, 18:56:06
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Violeta, roaga-te mai mult si Dumnezeu nu te va lasa fara raspuns. Spune-I lui Dumnezeu : "Doamne, vreau sa fiu mantuita, dar am aceasta indoiala despre botez. Te rog sa-mi arati care e adevarul. El e credincios si iti va raspunde intr-un fel sau altul prin imprejurarile pe care le va ingadui in viata ta. Dumnezeu sa te binecuvinteze!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #7  
Vechi 24.06.2010, 19:24:41
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Buna la toti, mi-au venit in minte cateva dubii despre botezul cu care am fost botezata de mica. Stiu ce zic protestantii despre botezul la adulti si voiam sa vad ce zice si Biserica Ortodoxa.
<<De la cel ce se boteaza, DACA ESTE IN VARSTA, se cere primirea dreptei credinte si pocainta de pacatele savarsite, care prin botez se iarta, dupa cum zice Sfanta Scriptura: ,,Pocaiti-va si sa se boteze fiecare din voi intru numele lui Iisus Hristos spre iertarea pacatelor"Fapt. Apostolilor 2, 38); ,,Cel ce va crede si se va boteza, se va mantui" ('Marcu 16, 16). De aceea se rosteste la Botez Simbolul Credintei.>>
Si despre copiii mici: <<La botezul copiilor, credinta se marturiseste de catre nas, care fagaduieste ca se va ingriji ca pruncul sa fie crescut in legea ortodoxa. De aceea, nas nu poate fi decat un crestin ortodox. Datoria de a creste pe copii in legea ortodoxa o au si parintii. Copiii trebuie sa fie botezati pentru ca au pacatul stramosesc, de care nu se pot curati decat prin botez.>> Intrebarea mea e daca nasul nu ar trebui sa zica Crezul modificat putin, adica:
1. "Finul (numele) crede intru unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul" ...............................................
10. "Finul (numele) Marturiseste un botez spre iertarea pacatelor.
11. Asteapta invierea mortilor.
12. Si viata veacului, ce va sa fie. Amin". Asa ar fi fost mai clar ca EU cred in Dumnezeu, ca EU vreau ca pacatele sa-mi fie iertate, ca Eu astept invierea mortilor si viata veacului. Nu, ce ziceti voi ? Puteti sa ma ajutati sa nu mai am aceste dubii? multumiri anticipate.


draga violeta

dubiile tale vin probabil din faptul ca nu ai toate detaliile inca.
incerc sa-ti dau inca cateva pe care daca invatam si cum sa le punem cap la cap avem adevarul intreg.

scriptura ne zice ca omul a fost creat dupa Chipul si Asemanarea lui Dumnezeu (retine:2 trasaturi),

Chipul lui Dumnezeu in om inseamna libertatea si ratiunea iar Asemanarea cu Dumnezeu e un proces dinamic in desfasurare, de insusire a virtutilor dumnezeiesti: bunatatea, intelepciunea, iubirea si toate celelalte.

doar ca prin pacatul originar, chipul lui Dumnezeu din om s-a stricat si nici la asemanare nu mai poate ajunge.
a fost nevoie sa fie restaurat si asta a facut-o Hristos prin moartea si invierea Lui.

Hristos a restaurat CHIPUL lui Dumnezeu din noi si l-a pus pe om din nou pe drumul care duce la ASEMANARE.

si fiecare om in parte redobandeste acest chip prin botez. prin asta se sterge un pacat pe care chiar daca nu noi l-am savarsit, l-am mostenit datorita firii umane.

de aceea se zice "de nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea intra in Imparatia cerurilor" . adica de nu va redobandi cineva chipul restaurat de Hristos, nu va intra in imparatia cerurilor.

La botez, nasul marturiseste in numele copilului ca doreste sa-i fie restaurat CHIPUL stricat prin pacatul adamic.
Dupa ce copilul se boteaza, pe masura ce creste si ajunge la varsta intelegerii credintei, poate incepe sa dobandeasca ASEMANAREA cu Dumnezeu.

fiecare botezat e pus din nou pe drumul care duce la ASEMANAREA cu Dumnezeu .
iar la asta se ajunga prin virtuti, prin propria lui vointa si straduinta.

in concluzie, nu trebuie modificat nimic in Crez atunci cand il rosteste nasul.

Deci, in ortodoxie se boteaza copiii mici, ca sa se restaureze CHIPUL iar cand fiecare va ajunge la varsta la care poate sa inteleaga credinta, sa aleaga singur si in cunostiinta de cauza cum va ajunge la ASEMANAREA cu Dumnezeu.

daca se intampla sa moara mic fiind si e botezat, intra in imparatia cerurilor, dar daca un copil moare nebotezat, parintii i-au riscat mantuirea.
Dumnezeu stie ce va fi cu ei.
  #8  
Vechi 24.06.2010, 23:09:28
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Botezul este cel care acorda nasterea din nou si iertarea pacatelor celui botezat.. Iar aceasta nastere din nou e nasterea din har.. La botez in fiecare crestin[ortodox] se sadeste harul Duhului Sfant.. Omul se naste a doua oara dupa har in Iisus Hristos, dezbracandu-se de omul cel vechi si imbracandu-se in omul cel nou.. Cum zice Scriptura: "Precum in Adam toti mor, asa si in Hristos vor fi facuti vii" si "Cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati si imbracat"... La botez se sterge pacatul stramosesc si pacatele personale..



"... from the instant we are baptized, grace is hidden in the depths of the intellect, concealing its presence even from the perception of the intellect itself. When someone begins, however, to love God with full resolve, then in a mysterious way, by means of intellectual perception, grace communicates something of its riches to the soul. Then, if he really wants to hold fast to this discovery, he joyfully starts longing to be rid of all his temporal goods, so as to acquire the field in which he has found the hidden treasure of life (cf. Mt. 13:44). This is because, when someone rids himself of all worldly riches, he discovers the place where the grace of God is hidden. For as the soul advances, divine grace more and more reveals itself to the intellect."

http://www.pateric.ro/viata-si-scrie...h-al-foticeii/

http://www.pateric.ro/al-aceluiasi-r...eiescul-botez/
  #9  
Vechi 24.06.2010, 23:17:46
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul



"... from the instant we are baptized, grace is hidden in the depths of the intellect, concealing its presence even from the perception of the intellect itself. When someone begins, however, to love God with full resolve, then in a mysterious way, by means of intellectual perception, grace communicates something of its riches to the soul. Then, if he really wants to hold fast to this discovery, he joyfully starts longing to be rid of all his temporal goods, so as to acquire the field in which he has found the hidden treasure of life (cf. Mt. 13:44). This is because, when someone rids himself of all worldly riches, he discovers the place where the grace of God is hidden. For as the soul advances, divine grace more and more reveals itself to the intellect."

http://www.pateric.ro/viata-si-scrie...h-al-foticeii/

http://www.pateric.ro/al-aceluiasi-r...eiescul-botez/
[COLOR=#000000][/COLOR][COLOR=#000000]"Harul se ascunde, cum am zis, din insasi clipa in care ne-am botezat in adancul mintii. Dar isi acopera prezenta fata de simtirea mintii. Din moment ce incepe insa cineva sa iubeasca pe Dumnezeu cu toata hotararea, o parte din bunatatile harului intra intr-un chip negrait in comunicare cu sufletul prin simtirea mintii. Prin aceasta, cel ce vrea sa tina cu tarie lucrul pe care l-a aflat, vine la dorinta sa vanda cu multa bucurie toate bunurile cele de aici, ca sa cumpere cu adevarat tarina in care a aflat ascunsa comoara vietii(Mat 13:44). Caci cand va vinde cineva toata bogatia lumeasca, va afla locul in care statea ascuns harul lui Dumnezeu. Fiindca pe masura inaintarii sufletului, isi descopera si darul dumnezeiesc bunatatea lui in minte."[/COLOR] Diadoh al Foticeii
  #10  
Vechi 25.06.2010, 08:53:19
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Sunt Violeta si doresc sa fiu mantuita. De aceea am cerut parerile mai multora, pentru ca mi-e tema ca botezul cu care am fost botezata mai mult de 50 ani in urma nu era valabil inaintea lui Dumnezeu. Multumesc.
Daca este botez in Biserica ortodoxa este valabil.Dar ca sa fii mantuita,asta depinde de faptele tale,pana la moarte.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 18:49:45
Catehismul ortodox - audio strajeru Generalitati 0 03.08.2011 03:48:32
Reactia familiei adventiste la botezul ortodox al sotului elenavioletacocos Secte si culte 0 27.10.2009 09:24:06