Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.07.2010, 10:00:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Este semnificativ ca intalnirea dintre Cuvantul cel intrupat si diavolul are loc dupa ce Iisus fusese descoperit ca Dumnezeu, dupa ce primise plenitudinea Duhului si pusese astfel temeliile imparatiei, incepand lucrarea de rascumparare a omului. Cum intruparea Fiului a fost o taina pentru ingeri "Taina cea din veac ascunsa si de ingeri nestiuta" acelasi lucru se intampla si in cazul demonilor.
Abia la Botez a aflat cel rau - dupa cum afirma mai multi Sfinti Parinti, printre care Origen si Sfantul Ioan Gura de Aur - ca Iisus era Fiul lui Dumnezeu. Insa in clipa in care el intelege ca imparatia sa se clatina, ca timpul sau s-a scurtat, face incercarea suprema de a-L amagi pe Iisus.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.07.2010, 10:17:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
de unde anume reiese ca diavolul stia ca Hristos are puteri supranaturale si ca El e Cel destinat sa fie imparat?
satana a fost si el prezent la Botezul Domnul si a auzit vocea Tatalui: " "Tu esti Fiul Meu Cel iubit, intru Tine am binevoit". " (Matei 3,17; Mc 1,10, Lc 3,21-22)
Glasul Tatalui s-a mai facut auzit in alte doua ocazii: La schimbarea la Fata si la Intrarea in Ierusalim (unde cei crediciosi au auzi cuvintele lui Dumnezeu iar pentru pacatosi a fost doar tunet... dupa cum marturiseste Sfanta Scriptura in Ioan 12,29)

Sfantul evanghelsit Luca pune ispita de pe aripa templului ultima... pentru ca in raspunul dat dat satanei, Hristos se indetifica pe sine pentru prima data cu Dumnezeu Tatal: "Să nu ispitești pe Domnul Dumnezeul tău" (Luca 4,12)... de aceea cuprins de teama cel rau s-a departat de la Hristos "pentru o vreme"(Luca 4,13).

Hristos a afirmat apoi fara echivoc si in fata oamenilor, care il cunosteau deja ca om adevarat, ca El este si Dumnezeu adevarat (atotputernic), insa doar cand ucenicii erau pregatiti sa auda aceasta, fara sa se sminteasca sau sa se poticneasca.
"Eu si Tatal una suntem" Ioan 10,30
"Eu sunt in Tatal si Tatal este in Mine" Ioan 14,10
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.07.2010, 10:35:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sopul ispitirii lui Hristos a fost acela de a face ca firea umana si cea divina sa fie in dezacord. Dorea ca vointa umana din El sa se faca neascultatoare. Dar nereusind sa-L faca sa cada in pacat, dovedeste ca si omul care este unit cu El poate inlatura ispitele diavolului.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.07.2010, 10:40:02
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Este semnificativ ca intalnirea dintre Cuvantul cel intrupat si diavolul are loc dupa ce Iisus fusese descoperit ca Dumnezeu, dupa ce primise plenitudinea Duhului si pusese astfel temeliile imparatiei, incepand lucrarea de rascumparare a omului. Cum intruparea Fiului a fost o taina pentru ingeri "Taina cea din veac ascunsa si de ingeri nestiuta" acelasi lucru se intampla si in cazul demonilor.
Abia la Botez a aflat cel rau - dupa cum afirma mai multi Sfinti Parinti, printre care Origen si Sfantul Ioan Gura de Aur - ca Iisus era Fiul lui Dumnezeu. Insa in clipa in care el intelege ca imparatia sa se clatina, ca timpul sau s-a scurtat, face incercarea suprema de a-L amagi pe Iisus.
asa este... La Botezul Domnului, a venit confirmarea fara echivoc ca Hristos este Dumnezeu adevarat si satana nu a mai avut nici o indoiala.

toate strategiile lui de a impiedica intrparea Logosului dadusera gres.
satana care pazea toate fecioarele... a fost rusinat prin faptul ca Maica Domnului a fost logodita cu dreptul Iosif (logodna fiind prin lege pazitoare a fecioriei).
apoi, dupa ce a aflat ca Logosul (Cuvantul, Fiul) lui Dumnezeu s-a intrupat in om, cel rau a cautat sa il omoare inca de cand era prunc in fasa si a crezut ca Iisus a fost omorat si el prin sabia lui Irod care a dat porunca sa fie ucisi toti pruncii de 2 ani si mai jos (Matei 2,16).

Mai este un episod mentionat in Sfanta Scriptura care a dat fiori satanei... acela cand Hristos Domnnul Dumnezeu nostru, la varsta de 12 ani Templul din Ierusalim arata ca EL este constient ca este Dumnezeu adevarat "în cele ale Tatălui Meu trebuie să fiu? Dar ei n-au înțeles cuvântul pe care l-a spus lor." (Luca 2,49-50). Desigur Hristos era doar un copil atunci si cel rau nu a dat prea mare atentie...

Last edited by Eugen7; 01.07.2010 at 10:42:21.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.07.2010, 10:50:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Mai este un episod mentionat in Sfanta Scriptura care a dat fiori satanei... acela cand Hristos Domnnul Dumnezeu nostru, la varsta de 12 ani Templul din Ierusalim arata ca EL este constient ca este Dumnezeu adevarat "în cele ale Tatălui Meu trebuie să fiu? Dar ei n-au înțeles cuvântul pe care l-a spus lor." (Luca 2,49-50). Desigur Hristos era doar un copil atunci si cel rau nu a dat prea mare atentie...
Eu cred ca si atunci i-a dat atentie, poate a cautat sa nasca cearta intre El si mama Sa (sa nu uitam ca pruncul plecase fara a-si anunta maica si pe dreptul Iosif). Dar raspunsul "nu stiati ca in cele ale Tatalui Meu trebuie sa fiu", i-a fost ca o hrana maicii Sale.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.07.2010, 10:53:56
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
asa este... La Botezul Domnului, a venit confirmarea fara echivoc ca Hristos este Dumnezeu adevarat si satana nu a mai avut nici o indoiala.

toate strategiile lui de a impiedica intrparea Logosului dadusera gres.
satana care pazea toate fecioarele... a fost rusinat prin faptul ca Maica Domnului a fost logodita cu dreptul Iosif (logodna fiind prin lege pazitoare a fecioriei).
apoi, dupa ce a aflat ca Logosul (Cuvantul, Fiul) lui Dumnezeu s-a intrupat in om, cel rau a cautat sa il omoare inca de cand era prunc in fasa si a crezut ca Iisus a fost omorat si el prin sabia lui Irod care a dat porunca sa fie ucisi toti pruncii de 2 ani si mai jos (Matei 2,16).

Mai este un episod mentionat in Sfanta Scriptura care a dat fiori satanei... acela cand Hristos Domnnul Dumnezeu nostru, la varsta de 12 ani Templul din Ierusalim arata ca EL este constient ca este Dumnezeu adevarat "în cele ale Tatălui Meu trebuie să fiu? Dar ei n-au înțeles cuvântul pe care l-a spus lor." (Luca 2,49-50). Desigur Hristos era doar un copil atunci si cel rau nu a dat prea mare atentie...
Suscriu la cele scrise de tine. Eu m-am referit la ispitirea directa a diavolului. La intalnirea directa dintre el si Fiul lui Dumnezeu intrupat, facut om din iubire de oameni, pentru diavol haina umanitatii asumata de catre Fiul lui Dumnezeu in urma intruparii reprezenta o "taina".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.07.2010, 12:00:39
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand as dori sa va multumesc tuturor celor care ati dorit sa va spuneti punctul de vedere.Personal am de invatat din toate.Sa va spun la ce ma gindeam:Mantuitorul nu raspunde direct satanei decat la final si atunci ca si cum l-ar anatemiza.Cred ca aici trebuie sa mai luam seama la un aspect pe care Mantuitorul ni-l transmite:nu incercati sa-L intelegeti prea mult pe satana pt ca este pervers si malefic mai presus decat credeti(a se vedea ce gama larga de ispitiri a utilizat).Nu intrati in jocul lui pt ca daca incercati sa-l intelegeti prea mult s-ar putea sa va prinda in plasa lui.Asta si vrea>un ,,cap de pod"cu mintea voastra.Inchidet-i usa inimii si mintii cu Credinta si Cuvantul Domnului.Nu are cum sa lupte contra lor.Pai oare Mantuitorul nu a intrat in discutii aprofundate cu satana pt ca Ii era frica?Nicidecum.El stia ce salasuieste in adancul satanei,stia ca acolo este doar intuneric si rau si iata cum i-a raspuns.Fiecare raspuns al Sau a fost ca o lovitura la temelia planului satanei.Eu am inteles sa nu ma aventurez acolo unde Mantuitorul mi-a transmis: ,,Omule..crezi ca Eu nu stiu cine este Satana?Nu te aventura in mreaja lui,uite cum trebuie sa procedezi,te invat Eu.Raspunde-i cum iti arat eu pt ca eu stiu ca de perfid si pervers este si cat de usor te poate clatina cu mirajele lui.".Asta este cursa satanei,sau una dintre ele>sa te faca sa te aventurezi in lumea lui in loc sa te pozitionezi in Cuvantul lui Dumnezeu unde el nu are acces.Si atunci iti ofera o holograma tentanta.
Vedem momentul cand s-a apropiat de Mantuitor>la primul semn de slabiciune,cat de mic.Va dati seama cum il pandea ca o hiena?A asteptat,cu o rabdare diavolesca,momentul cand umanitatea lui Hristos s-a manifestat.Va dati seama cat de usor ne vaneaza pe noi?
Pai uitati-va ce i-a propus imediat>,,Ti-e foame?Cere paine sau fa Tu paine".Direct pe slabiciune a marsat.Ca si cum ar fi vrut sa-i spuna Celui de Sus>,,Sa vezi ca ii voi invinge latura slaba,umana."Dar Hristos l-a biruit cu o replica la care satana nu are replica.
Putem vedea cum dupa fiecare replica a lui Hristos satana schimba registrul de atac.Este un strateg al raului aboslut,isi construieste cu grija scara ascendenta spre propunerea finala care ne-ar fi aruncat pe toti in intuneric.
Satana este un foarte fin psiholog,un bun teolog si mereu ne face sa credem ca nu exista.Stand in umbra lui fara de sfarsit isi tese planurile daibolice,nu-i place Lumina.Cand Hristos il invoca pe Dumnezeu,Lumina nostra a tuturor,satana ce face?Se retrage.
Iluzionismul sau a luat sfarsit.El stie ca nu are un perimetru de manevra cand apare Cuvantul Domnului si de aceea trebuie sa ne dea impresia ca are mult spatiu la dispozitie,pt a compensa inselatoria lui.Ofera slava si imparatii.Praf si pulbere.Toata manevra lui dispare in fata lui Hristos.Toate Legiunile lui nu-i sunt de folos.
De aceea cred ca nu trebuie sa picam in capcana lui.Sa nu cautam sa-l intelegem pe el prea mult ca nu cumva sa uitam ce trebuie sa intelegem in realitate.
Acestea au fost simple ganduri ale mele.Daca am suparat pe cineva cu ceva>sa ma ierte.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.07.2010, 12:03:45
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
raspunsul "nu stiati ca in cele ale Tatalui Meu trebuie sa fiu", i-a fost ca o hrana maicii Sale.
asa este... caci Sfanta Scriptura spune "Iar mama Lui păstra în inima ei toate aceste cuvinte. " (Luca 2,51)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.07.2010, 15:23:59
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Domnul Iisus Hristos a fost ispitit de trei ori:

prima de refera la mancare in care deduce cum ziua de azi omul este ispit,dar Domnul Iisus la invins pe diavol si ia zis:"Nu numai cu paine va trai omul,ci cu tot cuvantul care iese din gura lui Dumnezeu."adica post si rugaciune asta este hrana sufleteasca.

a doua ispitire era ca El sa se sinucida,la fel si cum ziua de azi cei mai multi oamnei se sinucid cad prada diavolilor,dar Iisus L-a invins din zicand:"Sa nu ispitesti pe Domnul Dumnezeu tau."ca Domnul stia ca acest pacat este de neiertat.E ca si vrajitorul Simon Sigma din viata Sfantului Petru fiindca acesta crezuse ca zburase,dar el era condus de diavoli dar la porunca Sfantului Petru diavolii lau lasat si omul a cazut in gol si a murit.

a treia ispitire era ca Domnul sa se inchine diavolului,dar Iisus stiind de viclenia diavolului a respins:"Piei,Satano,caci scris este:"Domnului Dumnezeului tau sa Te inchini si Lui sa-I slujesti."


Toate acestea lea invins cu bine,asta e o dovada ca si omul poate sa invinga ispitele diavolui,dar ne cam lasam plasa in ele,dar Domnul Dumnezeu are mila,dar nul lasa pe diavolul sa faca ce vrea si de aceea cand ne iese om ispita in cale sa ne rugam Lui Dumnezeu si sa ne insemnam cu semnul Sfintei Cruci si sa purtam ca atunci diavolul fuge ca un caine ce este speriat.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.07.2010, 15:32:51
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pt Vidoveczandrei

Multumesc pt opinia ta.Orice opinie conteaza.Voi face tot posibilul sa caut scrieri ale Sfintilor Parinti sau ale unor teologi pt ca eu,fiind amator,pot sa am erori in rationament.Singura rugaminte este sa beneficiez de putin timp pt ca nu este chiar lesne pt un protestant sa caute prin scrierile Sfintilor Parinti si sa mai si selecteze un citat potrivit.Multumesc pt intelegere.O simpla coincidenta>avatarul meu,steagul Scotiei,este Crucea Sf Andrei.

Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diavol schiop idealist Exorcismul 13 09.10.2010 19:50:45
scrisoare catre diavol... luciansro Generalitati 2 13.11.2009 11:56:36
credeti ca mos craciun vine de la diavol? alexandra28 Generalitati 25 30.01.2007 15:57:20