Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 19.02.2012, 15:27:32
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ingaduinta, va rog, numai astea inca: http://www.youtube.com/watch?v=LqSxIC1lu1s, http://www.youtube.com/watch?v=92UW_...eature=related

Last edited by Adriana Cluj; 19.02.2012 at 15:44:08.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 19.02.2012, 16:20:55
androneo androneo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru androneo
Implicit Madrigal

http://www.youtube.com/watch?v=dEUN8M0T-vM
Inca nu am gasit muzica interpretata de acest cor sa nu imi placa. Raiul pe pamant nu alta!
Reply With Quote
  #223  
Vechi 20.02.2012, 04:33:44
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Multumesc inca o data

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
Superba piesa... Am ascultat-o azi noapte pana mi s-a terminat bateria iPhone-ului (si ce pacat ca n-aveam incarcatorul la mine).
Reply With Quote
  #224  
Vechi 20.02.2012, 07:44:44
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Of, Doamne, asta vi se pare o critica pertinenta a povestii aceleia?...
Nu mai zic nimic.
Ba zic, sincer: imi pare tare rau.
E cam aceeasi dunga ca la Daniel7.
Oameni buni, ce ati patit? Cine a fost atat de rau cu voi de v-ati innacrit chiar in halul asta?
Orice ati fi patit, de orice ati fi fost lipsiti pe drept sau pe nedrept: nu sunteti voi de vina! NU ACCEPTATI SA PLATITI GRESELILE CU PRETUL PIERDERII DRAGOSTEI! Aceasta pedeapsa NU ESTE DE LA DOMNUL! DOMNUL NU NE CERE SA PLATIM CU PIERDEREA DRAGOSTEI: DIMPOTRIVA!!!
De ce va lasati pacaliti de duhurile rautatii? Cereti fratilor ajutor, si terminati odata cu mizeria.
Nu sunteti voi de vina!!! Doar cereti ajutor. Dumnezeu ne iubeste! Sa iubim si noi!!!
Cat dramatism. Dincolo de cuvinte eu nu am inteles despre ce vorbesti, la ce "plata" te referi, de care greseli nu sunt responsabila. Pentru mine este un mesaj fara substanta.. (doar ca fortezi un raspuns emotional, poate). Dar poate ai rabdare cu mine sa-l reformulezi.

Pentru ca esti asa aplecat spre manifestari artistice si-ti place sa te lasi purtat de tumultul emotional, iti raspund in versurile lui Eminescu:
Daca auzi în aer cântare dulce, veche,
O taie chiar cu sila de la a ta ureche
Caci cântecele-acestea te-nchina dezmierdarii
Si-ti leagana simtirea pe undele uitarii;
Se varsa înlauntru-ti a aerului miere
Slabanogindu-ti mintea si mândra ei putere
Si acea socoteala mareata-mbarbatata
A sufletului mândru o-ntuneca îndata.
Prea dulce adormire în aer curge miere
Si inima-ti barbata devine de muiere,
Iar mintea ta cu partea ei cea nalucitoare
Nu înceteaza-n forme a plamadi, usoare,
Acele chipuri mândre în cântec întelese:
Cu chipuri patimase se umple ea adese.
Când cântaretii nu-i vezi s-a fi muieri se-ntâmpla,
Atunci se bate-n tremur sângele tau sub tâmpla
Si-n primitorii creieri îndata el încheaga
Poftite chipuri albe femei cu firea draga.
Nu fluierati de-aceea urechea-n versul iambic:
Picioru-usor se misca în saltul ditirambic,
Fara de rânduiala, si dulce si molatec,
Ca ceara ea îti face sufletul muieratec.
De vrei sa scapi de ele, de-urmarea lor amara,
Astup-a ta ureche tu singur chiar cu ceara.
..........


Acum dau citatul din Sfantul Nicodim Aghioritul, ce seamana pana la detaliu cu versurile de mai sus:
************Urechile sînt al doilea organ al simturilor care, dupa rînduiala, ne întîmpina pe noi. Sîrguieste-te sa tai de la ele cîntecele stricate, alcatuite pentru dezmierdare si care varsa înauntru, în urechi, mierea cea prea-dulce a vazduhului, ca sa zic asa. Caci, dupa parerea mea, din acestea se nasc trei vatamari: 1) slabesc îndraznetul si viteazul cuget al sufletului si-l fac în asa fel încît se afemeiaza si de multe ori doarme de auzirea cea dulce a unora ca acestea, ramînînd nesimtitor, ca într-o prea-dulce atipire; 2) din auzirea acelor cîntece dezmierdatoare, mintea, cu închipuirea sa, nu înceteaza sa-si închipuie cele ce se înteleg din cîntece, umplîndu-se de multe chipuri în chip patimas; 3) chiar daca se întîmpla – sa zicem – sa nu vada fetele celor ce cînta, cu toate acestea, doar singur glasul este destul pentru a ne închipui fetele lor, care trezesc în suflet poftirea inimii si-l trag spre învoirea cu gîndurile; si aceasta mai ales daca glasurile sînt femeiesti. De aceea si Sfîntul Vasile învata: „Urechile sa nu primeasca în suflet cîntece de rusine. Din niste cîntece ca acestea se nasc de obicei patimile (Cuvînt catre tineri, p. 578). Iar Cuvîntatorul de Dumnezeu zice în Cuvîntul la Pasti: „Sa nu ne fluieram auzul!”, iar în Stihurile iambice: „Astupa-ti urechile cu ceara de catre cuvintele rele si suieraturile fara de rînduiala ale cîntarilor vesele!”
Reply With Quote
  #225  
Vechi 20.02.2012, 22:24:55
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
....Pentru ca esti asa aplecat spre manifestari artistice si-ti place sa te lasi purtat de tumultul emotional....
oare nu ar trebui o masura in toate?
recunosc ca mie mi-e tare draga muzica populara romaneasca....si cea simfonica (dar nu am o ""scoala"" in privinta asta) ...pe langa celelalte pe care nu le mentionez aici, acelea-s pentru sufletul meu...

Last edited by Adriana Cluj; 20.02.2012 at 22:27:12.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 20.02.2012, 22:29:08
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul

P.S. Mi-a atras atentia, in fotografia de tinerete a cantaretei tale preferate, mana ei stanga... Frumusetea acestei maini, minunea degetelor si lumina chipului...
Ana Ilca Muresan a fost printre primele interprete de muzica populara pe care am auzit-o cantand pricesne (pe langa Valeria Peter Predescu)
Reply With Quote
  #227  
Vechi 20.02.2012, 22:55:14
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
oare nu ar trebui o masura in toate?
recunosc ca mie mi-e tare draga muzica populara romaneasca....si cea simfonica (dar nu am o ""scoala"" in privinta asta) ...
Ba da.
Am citit ca muzica lumeasca are rostul ei, dar pentru cei care nu au o viata duhovniceasca.
Cei care sunt cu gandul la Dumnezeu au alta masura, desigur.

(acum nu vreau sa se inteleaga ca am ajuns eu la vreo masura care ma face sa resping muzica lumeasca. Nu. Doar ca eu sunt atat de neputincioasa incat incerc pe toate caile posibile mie sa ma ridic cumva catre Dumnezeu cu gandul. Chiar muzica foarte frumoasa indulceste si inmoaie sufletul.. Etc.. Cred ca Sfantul Nicodim Aghioritul a exprimat mai bine.
Doar muzica vocala este acceptata in slujbele bisericii.

Din pacate nu am prea gasit materiale despre functia muzicii, dar cred ca nu este un aspect care trebuie lasat la intamplare deoarece muzica este parte a vietii moderne, o auzim peste tot, cu sau fara voia noastra (in masina, magazine, tv, casa, localuri etc...).
Nu cred ca este un domeniu ne-exploatat, dimpotriva.


Un pic off topic: a vazut cineva spectacolul madonnei in pauza de la super bowl? (super bowl este cel mai important eveniment sportiv al anului)
A personificat o zeitate, dar functia ei simbolica in spectacol a fost de mare preoteasa.
Cuvintele cantaretei: "“The Superbowl is kind of like the Holy of Holies in America. I’ll come at halfway of the “church experience” and I’m gonna have to deliver a sermon. It’ll have to be very impactful.”"

Mda, sa nu credeti ca artistii de varf nu sunt constienti de functia simbolica a muzicii lor. Ba chiar mult mai mult, o functie religioasa.
La "church experience" pusa in scene de madonna au participat 114 milioane persoane care au vizionat spectacolul. Ca un megaritual pagan.

Astfel de mega-rituale in muzica se petrec de ceva vreme, nu mai este secret. Uimitor, insa, ca oamenii nu inteleg ceea ce fac. Stiti faimosul caz in care spectatorii premiilor MTV 2009 au repetat o rugaciune satanica .. Si li s-a parut amuzant!
Dar in fine, alta discutie.
Un crestin ar trebui sa stie ca nu orice muzica este ziditoare. Ba sunt destule melodii "frumoase" care sunt izvorate din invataturi pagane.. Ca "over the rainbow". Nu cred ca este o atitudine inteleapta sa spunem: "vai, dar ce treaba am eu cu cuvintele? Ce conteaza ca este compusa de un individ care adera la invataturi oculte? Eu doar ascult muzica si ma "inalta"". )
Reply With Quote
  #228  
Vechi 20.02.2012, 23:25:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

sincer, pe mine ma surprinde ca sunt crestini (duhovnicesti) care se uita la super bowl... eh, dar le am si eu pe ale mele, moda de exemplu (dar o asimilez la "defecte profesionale".)
Reply With Quote
  #229  
Vechi 20.02.2012, 23:27:42
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
sincer, pe mine ma surprinde ca sunt crestini (duhovnicesti) care se uita la super bowl... eh, dar le am si eu pe ale mele, moda de exemplu (dar o asimilez la "defecte profesionale".)

Vai, dar nu-ti face pacat sa judeci. Daca e vorba de mine, desigur.
Nu, nu am televizor! De multi ani.

(nici nu stiu ce sport este super bowl )
Reply With Quote
  #230  
Vechi 20.02.2012, 23:36:57
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

nu te judec, dar inteleg si mai putin de ce aduci in discutie un eveniment despre care habar n-ai. in fine, sa ai o seara frumoasa!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
muzica



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24