Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.06.2010, 02:22:59
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Cool limba latina

Legat de limba latina mi-a ramas in minte un moment aproape anecdotic. Eram studenta la Litere, anul II, si aveam examen la limba latina. In dimineata examenului ne-am adunat toate ciorchine in fata catedrei de limbi clasice asteptandu-l cu mari emotii pe emeritul nostru profesor. Trecusera vreo doua ore si nu mai aparea. Cu timiditate, o colega care avea ca a doua specializare de studiu limba latina (erau vreo 3 colege in aceasta situatie, restul avand ca a doua specialitate de studiu o limba moderna) se duce la secretariat sa afle ce se intampla. Secretara, si dumneaei nedumerita, ii telefoneaza profesorului acasa. Dragul de el, uitase ca avea examen! Vine gafaind spre Universitate, ajunge la catedra si foarte jovial isi freaca mainile si spune "Ei, cine indrazneste sa sparga gheata?" Noi toate le indemnam pe fetele de la latina sa intre primele ca sa faca impresie. Au luat ele primele biletele de examen. Dupa vreo ora iese prima colega. Picase... In cateva secunde ne-am evaporat toate la o cafea sa-necam golul zilei in aroma noastra preferata.

In toamna a fost bine...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.08.2012, 23:45:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nu stiu cum de nu am dat niciodata peste acest topic :).
Sa stiti ca mai sunt tineri doritori sa invete latina, in ciuda vremurilor. Unii se duc si la olimpiade internationale de latina si iau premii, in ciuda faptului ca in Romania, acestui obiect de studiu i se dedica doar o ora sau doua pe saptamana la Uman - aceia de la Real nici macar nu se intalnesc cu ea! In tari precum Ungaria, China sau SUA, e la mare cinste.
Avem in tara oameni care tin flacara aprinsa si o daruiesc cu bucurie si generozitate si altora.
Ii puteti "cunoaste" dintre cei din Univesitate - regretatul Dan Slusanschi - http://www.youtube.com/watch?v=gazOs_2gR08 si pe doamna prof. Gabriela Cretia - http://convorbiri-literare.dntis.ro/CRETIAsep10.html

Daca va mai exista interes fata de acest aspect, va pot oferi mai multe informatii, in masura in care ma voi pricepe.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.08.2012, 23:47:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Potrivit unor zvonuri credibile Sfântul Părinte și-a folosit vacanța de vară pentru a pregăti un motu proprio (un decret papal) care ordonă înființarea Academiei Pontificale a Latinității. Probabil că Sanctitatea Sa este îngrijorat că numărul celor care cunosc bine latina și au fluență în a o folosi a scăzut la câteva zeci în Cetatea Eternă. Actele Bisericii nu mai sunt scrise de mult în Limba Bisericii, ci în limbi vernaculare (italiană de obicei) și apoi traduse în formă canonica, iar aceste traduceri durează tot mai mult din pricina insuficienței specialiștilor.

Motu Proprio "Foveatur Lingua Latina", care e extrem de probabil să fie publicat cât de curând în Buletinul Oficial (Acta Apostolicae Sedis) va ținti spre remedierea acestei situații fără precedent în ultimele secole.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni in latina floaredecolt Biserica Romano-Catolica 6 16.07.2008 13:41:54