Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.02.2011, 20:41:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

A zis bine Andrei Cozia, ca filmul acela face propaganda donarii de organe. Ce-i al lui, e al lui, cand are dreptate omul, nu ii putem sari in cap.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.02.2011, 21:05:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Filmul s-a numit 7 Pounds( simbol pt greutatea organelor interne ale unui om,1lb=0,450gr)
A fost o drama si bineinteles propaganda pentru donarea de organe,nefiind facut de ortodoxi,are ca tema centrala sinuciderea ca sacrificiu personal deoarece eroul a trait post-accident cu obsesia vinovatiei.
A fost doar un film,nu trebuie sa facem din el un mod de viata,sau sa ne punem intrebari existentiale daca ar trebui sa facem la fel!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.02.2011, 22:33:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Filmul s-a numit 7 Pounds( simbol pt greutatea organelor interne ale unui om,1lb=0,450gr)
A fost o drama si bineinteles propaganda pentru donarea de organe,nefiind facut de ortodoxi,are ca tema centrala sinuciderea ca sacrificiu personal deoarece eroul a trait post-accident cu obsesia vinovatiei.
A fost doar un film,nu trebuie sa facem din el un mod de viata,sau sa ne punem intrebari existentiale daca ar trebui sa facem la fel!
Tu ai auzit de mesaje sublime?...ia mai gindeste-te!

Stii doar cum functioneaza reclamele la TV-u, nu? , ca doar esti in mijlocul lor.
Te-ai observat vreodata sa vezi ce reactii ai cu adevarat?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.02.2011, 22:36:40
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tu ai auzit de mesaje sublime?...ia mai gindeste-te!

Stii doar cum functioneaza reclamele la TV-u, nu? , ca doar esti in mijlocul lor.
Te-ai observat vreodata sa vezi ce reactii ai cu adevarat?

mesaje subliminale
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.02.2011, 22:50:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Un prieten mi-a marturisit ca a vazut un film in care, din cauza unei persoane mor sapte oameni. Cel din cauza caruia s-a intamplat accidentul, alege sa-si doneze organele, salvand alte sapte vieti. M-a intrebat ce parare am despre acest gest - un om accepta sa salve vieti, renuntand la viata sa.

I-am spus ca pe de o parte nu as fi capabil de asemenea gesturi, iar pe de alta parte, ca nu pot impartasi pe deplin gestul sau. Poate ca traind avea sansa de a salva mult mai multe vieti, evident, exista si varianta de a trai fara sa se salve pe el insusi.

Totodata, nu cred ca in ochii lui Dumnezeu esti mai valoros daca ai salvat mai multe vieti, e de ajuns sa salvezi si o viata, chiar pe a ta, ca sa te mantuiesti. Astept si alte puncte de vedere.
Transplantul e supra-evaluat, nimeni nu spune cum se traieste de fapt cu un transplat, cu doze imense de imunosupresoare luate permanent pentru a preveni respingerea transplantului, ceea ce te face vulnerabil la cele mai comune infectii, de asta transplantul NU salveaza vieti, ci doar le prelungeste si nu cine stie ce in comparatie cu speranta de viata reala daca se face abstractie de problema medicala in cauza.

Oricum, sentimentul de vina poate fi destul de mare incat sa duca la gesturi disperate dar in acest caz destul de inconsistent si chiar chestionabil dpdv moral.

Este expresia tipica a individului care este constient de faptul ca are un trup dar nu si un suflet, a carui liniste se gaseste practic intr-o sinucidere cu un anumit grad de utilitarism, cred ca cea mai buna metafora a celui mai inalt grad moral, desi pur teoretic si deloc spiritual (avand ca reper spiritualitatea crestina), care poate fi atins intr-o societatea de consum.

Ceea ce se vede aparent este reclama la donarea de organe, dar este mai mult de atat, avem de a face cu o ucidere utilitara, prezentata ca un gest moral, reparatoriu, eroic chiar.

Chiar daca este vorba de o sinucidere, victima si calaul fiind una si aceeasi persoana in acest scenariu, ele se pot desparti mai tarziu in mintea celui receptiv la acest mesaj, cu trimitere la acordul rezumat in formele lui cele mai sumbre (auzi ca cineva apropiat a avut un accident, ajungi la spital si il gasesti deja "distribuit", desigur cu acordul unei "comisii etice" - elementul moral din film), eutanasie, eugenie, etc.

Last edited by AlinB; 22.02.2011 at 22:54:45.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.02.2011, 00:19:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tu ai auzit de mesaje sublime?...ia mai gindeste-te!

Stii doar cum functioneaza reclamele la TV-u, nu? , ca doar esti in mijlocul lor.
Te-ai observat vreodata sa vezi ce reactii ai cu adevarat?
Da,probabil ca vb in numele meu,eu personal fiind rezistenta la mesajele subliminale din reclame.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.02.2011, 00:46:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,probabil ca vb in numele meu,eu personal fiind rezistenta la mesajele subliminale din reclame.
Never say never..
Mai bine evita-le cu totul, inclusiv lucrurile de care ele se leaga, adica TV.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.02.2011, 00:58:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit offtopic - subliminal.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,probabil ca vb in numele meu,eu personal fiind rezistenta la mesajele subliminale din reclame.
Crezi?

Tu locuiesti in sua, ai auzit probabil de brandul A.B.S. Un brand care mi se pare anost, n-am intrat nicicand in magazinele lor (nici nu am observat vreunul, nu am achizionat, nici nu am privit de aproape un produs ABS, total neinteresant, doar stiu ca exista).

Bun, intr-o zi conduceam masina aproape lipita de un truck negru in fata mea pe care nu puteam nicicum sa-l depasesc. Si recapitulam mental ce am de facut in ziua aia, iar in timp ce enumeram in minte lucrurile, imi tot intra o idee ciudata in cap : "..si sa vad rochii ABS".
Ma uimea propriul meu gand, dar intr-un minut iar revenea : "sa vad rochii ABS". Dupa ce am realizat ca nu pot sa-mi scot tampenia asta din minte, mi-am dat seama ca am prins un mesaj subliminal undeva.. ma uitam in jur sa vad daca sunt reclame pe cladiri.. nici gand! Daca am materiale promotionale in masina (de-alea ce le primesti pe strada sau vin in cutia postala).. NU.
Era chiar enervant.. de unde rasarise insistent acest gand?
(eu nici nu cumpar reviste de moda etc..)

La un semafor truck-ul negru se departeaza de mine si eu pot citi CLAR numarul masinii (pe care nu-l vazusem deoarece am stat tot timpul "lipita" de masina din fata): numarul era A85.
Aceea era sursa mesajului subliminal.

Deci mai vorbim de influenta :)

Iti recomand sa citesti cartile lui Virgiliu Gheorghe pt a afla de influentare prin mass media.
Mesajele subliminale sunt un lucru mult mai complex decat stimuli vizuali simpli de care am vorbit.. ci cum a observat Andrei, ti se construiesc in minte modele de urmat.
(daca nu le poti cumpara.. exista pe net in format audio.. eu asa ascult)

Last edited by anna21; 23.02.2011 at 01:09:09.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.02.2011, 07:53:16
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
A zis bine Andrei Cozia, ca filmul acela face propaganda donarii de organe. Ce-i al lui, e al lui, cand are dreptate omul, nu ii putem sari in cap.
Da....insa fara acea parte cu evreii...Pt sincer vorbind oricine si-ar dori sa poata primi un organ, cand viata ii depinde de el...Deci sa nu fim tendentiosi...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.02.2011, 08:00:52
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Post

"Probabil că cel mai faimos episod al controversatei istorii a mesajelor subliminale este cel întâmplat în 1957 în Statele Unite, când patronul unei firme din New Jersey, James Vicary, l-a convins pe proprietarul unui cinematograf să fie de acord cu promovarea unor produse (floricele și Coca-Cola) prin intermediul unor cadre de foarte scurtă durată (0,03 secunde) în proiecție, repetate pe tot timpul filmului. "Studiul" s-a desfășurat pe perioada a 6 luni, mii de americani fiind astfel atrași într-un "joc" de care nu aveau habar. Cele două mesaje erau: "Beți Coca-Cola" și "Mâncați floricele de porumb". Vicary a susținut că vânzările la Coca-Cola au crescut cu 18%, iar cele la floricele cu 58%."

Si au mai fost si altii Anthony Greenward, Steven Neuberg......si lista poate continua...
Efectele nocive sunt prea cunoscute, despre ele e plin netul...

Exista clar manipulare prin mesaje subliminale, totusi sa nu exageram cu temerile , ca exista posibilitatea sa devenim paranoici...
Doamne ajuta si ne fereste !
Reply With Quote
Răspunde

Tags
jertfa, moarte



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Presedintele Egiptului isi va alege ca vicepresedinte un crestin andra_v Generalitati 2 30.06.2012 21:10:25
Cand va veni vremea, ce vei alege ? eodor nastasa Generalitati 25 21.05.2012 12:56:20
Alege viata spre_rasarit Generalitati 0 26.03.2011 13:46:52
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19
De ce alege omul raul? Mikhael Generalitati 16 12.01.2008 21:56:45