Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2010, 19:05:50
Nicu Mestereaga Nicu Mestereaga is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Mesaje: 2
Implicit Sfintii Constantin si Elena

Nu ar fi bine sa se indice sursele istorice care stau la baza acestor relatari? Am observat ca multi tineri intelectuali intorc spatele credintei din cauza ca o gasesc prea multe mituri si legende.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2010, 20:43:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicu Mestereaga Vezi mesajul
Nu ar fi bine sa se indice sursele istorice care stau la baza acestor relatari? Am observat ca multi tineri intelectuali intorc spatele credintei din cauza ca o gasesc prea multe mituri si legende.
Ce legatura are credinta din inima cu miturile si legendele amintite de tine
Care sunt acei multi tineri intelectuali?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2010, 22:04:21
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Eu cred ca acei intelectuali care se indoiesc, nu au cautat suficient. E nevoie si de putina osteneala ,pentru a ajunge la Adevar. Prin superficialitate nu vor descoperi nimic, sau se vor insela. Gasesc totusi ca marii si adevaratii savanti au recunoscut importanta lui Dumnezeu in devenirea lor.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2010, 22:14:33
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb Daca intelectualii cu pricina au un dram de curiozitate..

Citat:
În prealabil postat de Nicu Mestereaga Vezi mesajul
Nu ar fi bine sa se indice sursele istorice care stau la baza acestor relatari? Am observat ca multi tineri intelectuali intorc spatele credintei din cauza ca o gasesc prea multe mituri si legende.
Pot consulta acesta carte
http://www.librarie.net/carti/55636/...Charles-Matson

Despre autor:Charles Matson Odahl este profesor de istorie veche si medievala si director al Departamentului de Limbi si Literaturi Clasice de la Boise State University. Principalele sale directii de cercetare sunt Imperiul Roman, Biserica timpurie, Constantin si Antichitatea tarzie. A lucrat mult timp in Europa si in bazinul mediteraneean, examinand textele vechi, monumentele, artefactele si siturile istorice din timpul imparatului Constantin.

Bye
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2010, 22:26:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Eu cred ca acei intelectuali care se indoiesc, nu au cautat suficient. E nevoie si de putina osteneala ,pentru a ajunge la Adevar. Prin superficialitate nu vor descoperi nimic, sau se vor insela. or.
Tu acum ce faci? te comporti precum comunistii in trecut care-i puneau la punct pe intelectuali?
Adica acu, dupa tine, un tinar intelectual nu detine strategiile studiului aprofundat si nu are habar cum sa caute?..si este superficial?hmmmm, mi se pare mie sau iar facem pe desteptii asa arbitrar fara merit
Banuiesc ca ar mai trebui sa te edifici un pic in privinta drumului pe care-l parcurge un tinar pentru a detine titlul de intelectual
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.05.2010, 22:33:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Pot consulta acesta carte
http://www.librarie.net/carti/55636/...Charles-Matson

Despre autor:Charles Matson Odahl este profesor de istorie veche si medievala si director al Departamentului de Limbi si Literaturi Clasice de la Boise State University. Principalele sale directii de cercetare sunt Imperiul Roman, Biserica timpurie, Constantin si Antichitatea tarzie. A lucrat mult timp in Europa si in bazinul mediteraneean, examinand textele vechi, monumentele, artefactele si siturile istorice din timpul imparatului Constantin.

Bye
Nimeni nu pune la indoiala existenta lor ci altceva legat de crestinism, despre asta era vorba aici. Faptul ca implicarea lor in formarea paleo-crestinismului nu este destul de extensiv documentata de istorici NEUTRII!..aici problema devine mai spinoasa. Eu unul nu imi pierd somnul din cauza asta , eu ma bazez si pe Traditie
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2010, 22:42:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Surse istorice pentru viziunea lui Constantin:
Eusebius din Cezareea, Viata imparatului Constantin cel Mare - cartea 1, cap. 27
Lactantius - Of the Manner in Which the Persecutors Died, cap. 44
Socrates Scholasticus - Istoria bisericeasca, cartea 1, cap. 2

Pentru descoperirea Sfintei Cruci:
Eusebius - Viata..... - cartea 3, cap. 25-30
Socrates Scholasticus -Istoria bisericeasca, cartea 1, cap. 17.
Sozomen - Istoria bisericeasca, cartea 2, cap. 1-2.

Intelectualii cu atat mai mult ar trebui sa fie dornici sa caute si sa invete Cuvantul lui Hristos.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.05.2010, 22:52:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul

Intelectualii cu atat mai mult ar trebui sa fie dornici sa caute si sa invete Cuvantul lui Hristos.
Fii sigura ca ei isi doresc acest lucru insa vor sa o faca asa pragmatic cum se face in mediile intelectuale-stiintifice, prin prisma analizei stiintifice-istorice
prin:
Ipoteze
cercetari
experimentari
verificari
izvoare clare istorice
Istorici neutrii( Intelectualii, de ex. nu accepta scripturile ca fiind izvor istoric)

Deci ce te faci?
Le poti oare furniza aceste date?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.05.2010, 23:02:06
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicu Mestereaga Vezi mesajul
Nu ar fi bine sa se indice sursele istorice care stau la baza acestor relatari? Am observat ca multi tineri intelectuali intorc spatele credintei din cauza ca o gasesc prea multe mituri si legende.
Fiind indicate sursele ISTORICE de GLYKYS, pot deveni pentru „intelectuali” tot indoieli!

„intelectualul” azi nu cauta sa creada in dumnezeirea lui Iisus si lucrarile Sale in lume si in oameni, ci cauta dovezi ca si evreii: „de esti tu Fiul lui Dumnezeu, coboara-Te acum de pe Cruce si vom crede in Tine!” nu face asta, dar spune „Ma voi sui la Tatal si va voi trimite pe Mangaietorul!” Care este lucrator prin Sf.Taine!

„Intelectualului” ii lipseste CREDINTA!!! Dumnezeu Care a lasat INTELEPCIUNEA nu are nevoie de intelectuali sa fie studiat de ei, ci are nevoie de „pescari” si de „curve” care sa se lase de pacate si sa Il iubeasca cu adevarat!!! El e prietenul saracilor si al oamenilor simpli, ca „celor mandri Dumnezeu le sta impotriva!

Putini sunt aceia care isi folosesc intelepciunea data de Dumnezeu asa ca Inteleptul Solomon, „toate spre Slava lui Dumnezeu!”

Asa ca mai bine ar fi ca intelectualii sa isi vada de pacatele lor si apoi sa studieze SFINTENIA VIETII SFINTILOR, ca ei intelectualii nu stiu macar nici ce este aia SPOVEDANIE si cu „ce se mananca”!

Intelectualului ii sta bine la birou, dar cu Sf.Scriptura ROASA din scoarta in scoarta!
__________________
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2010, 23:02:58
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up Buna decizie

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu ma bazez si pe Traditie
Subscriu la optiunea ta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Imparati Constantin si Elena dorinastoica14 Diverse Sarbatori 27 20.05.2015 22:22:40
LA MULTI ANI! de Sf.Imparati CONSTANTIN si ELENA! Aghioritul Generalitati 18 22.05.2011 02:20:08
Sfintii Imparati Constantin si Elena gabriel cristian Intrebari utilizatori 0 21.05.2011 19:05:16
Sfintii Imparati Constantin si Elena elisabeta cretu Intrebari utilizatori 0 21.05.2010 17:05:58
Ordinul Sfintii Imparati Constantin si Elena, decernat cu prilejul hramului Catedrale moro.d Stiri, actualitati, anunturi 1 22.05.2009 15:54:01