Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.05.2007, 04:34:27
tomi tomi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Suntem un cuplu mixt, ortodox si evanghelic. Pentru a ne casatori in biserica ortodoxa, trebuie ca evanghelicul sa se boteze ortodox? (Tare as vrea sa vad preotul care-l poate lua de subtiori si-l va cufunda intr-un mare "butoi")Sau ajung hartiile prin care arata ca a fost botezat evanghelic si confirmat? Putem fara grija promite ca ai nostrii copii vor fii ortodoxi, primul este deja botezat crestin greco-ortodox.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.05.2007, 10:10:04
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tomi
Suntem un cuplu mixt, ortodox si evanghelic. Pentru a ne casatori in biserica ortodoxa, trebuie ca evanghelicul sa se boteze ortodox? (Tare as vrea sa vad preotul care-l poate lua de subtiori si-l va cufunda intr-un mare "butoi")Sau ajung hartiile prin care arata ca a fost botezat evanghelic si confirmat? Putem fara grija promite ca ai nostrii copii vor fii ortodoxi, primul este deja botezat crestin greco-ortodox.
Nu este obligatoriu sa se boteze, insa este nevoie de o `dezlegare` din partea episcopului locului. La ce te referi cu `greco-ortodox`?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.05.2007, 13:30:18
tomi tomi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

A fost botezat in Grecia. Locuim intr-o tara europeana unde autoritatile ne intreaba exact ce fel de ortodox esti: ruso-, sarbo-, greco- sau roman- ortodox, din cauza de impozit, la ce biserica platesti. Asa ca ne-am obisnuit sa spunem automat greco-ortodox. In rest nu sunt diferente. Doar ca botezul are, pe mici alocuri, ceva diferente: ung pruncul cu mir din cap pana-n picioare, dupa care-l infasora in ceva de bumbac ce pastrezi pentru mai tarziu (event. cand va fii bolnav), pe urma-l scalda in apa sfintita in final il dau pe punctele energetice cu un "praf" facut o data pe an, de mai multi luminati ai bisericii, din tot felul de esente, nu stiu cum se cheama. De spalat prima data pruncul, o face nasa de botez, dupa trei zile, iar apa se arunca in mare, rau, sau la plante, in fct de unde locuiesti.

Multumesc de raspuns!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.05.2007, 13:42:40
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tomi
Suntem un cuplu mixt, ortodox si evanghelic. Pentru a ne casatori in biserica ortodoxa, trebuie ca evanghelicul sa se boteze ortodox? (Tare as vrea sa vad preotul care-l poate lua de subtiori si-l va cufunda intr-un mare "butoi")Sau ajung hartiile prin care arata ca a fost botezat evanghelic si confirmat? Putem fara grija promite ca ai nostrii copii vor fii ortodoxi, primul este deja botezat crestin greco-ortodox.
Pt a se putea oficia Taina Cununiei ambii trebuie sa fie crestin-ortodocsi.
Botezul persoanelor adulte insa nu se mai face ca la prunci...ci preotul ia apa in maini si pune pe capul celui care se boteaza rostind formula pt.savarsirea acestei Taine.Hartiile in sine, indiferent ca sunt la ortodocsi sau la alte culte nu au nici o valoare pt.Dzeu, poate numai pt.oameni sa faci dovada ca ai realizat cele scrise acolo.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.05.2007, 17:16:08
tomi tomi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Si atunci, daca cineva spune ca este ortodox,(sau egal ce credinta), biserica respectiva il va crede pe cuvant?
Eu am avut nevoie de o hartie oficiala in Grecia, cand l-am botezat pe copil. Din Romania nu am nici o dovata cum ca sunt ortodox, ca am fost botezata sau nu! Le-a fost indeajuns un act din care rezulta ca platesc impozit la biserica ortodoxa. Multi oameni, insa nu fac asta, su nu pot demonstra ca sunt de o anumita religie. Daca port carpa pe cap si fusta pana-n pamant nu inseamna ca sunt musulmana, iar daca am turban pe cap sunt hindi. ???
Dupa botezul copilului am primit hartii oficiale, cum ca a fost botezat, unde, cand, de cine, plus numarul de inregistrare al bisericii locale si cum ca mitropolia recunoaste botezul. Primind inca un nume, crestin, pot cu hartiile respective sa schimb la primarie numele copilului, care la nastere avea doar un prenume.
plus ca Sfanta treime, te recunoaste dupa numele spus de preot in biserica, si nu dupa cum scrie in actul de identitate, sau cum te striga lumea.
Deci, mi se pare corect, daca am nevoie de un act oficial pt botez sau casatorie, sa si primesc de la biserica o hartie la mana. Poate nu au valoare pt Dumnezeu, dar in drumul spiritual civil, ai nevoie de asta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.05.2007, 18:06:21
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Actul pe care parohia respectiva ti-l va emite se cheama certificat de cununie. Din cate stiu eu, el nu are valore civila oricum (civil, avem certificat de casatorie si talon de familie). In Romania, cu binecuvantarea ierarhului, iti pofi face cununia religioasa, chiar daca mirii nu sunt amandoi ortodocsi. Nu stiu cum este in Grecia... Deci, daca vb. de Bucuresti, te duci la Arhiepiscopie (langa Dealul Mitropoliei), intrebi la secretariatul PS. Sebastian Ilfoveanul si te lamuresti...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.05.2007, 20:37:55
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tomi
Si atunci, daca cineva spune ca este ortodox,(sau egal ce credinta), biserica respectiva il va crede pe cuvant?
Eu am avut nevoie de o hartie oficiala in Grecia, cand l-am botezat pe copil. Din Romania nu am nici o dovata cum ca sunt ortodox, ca am fost botezata sau nu!
Ca sa dovedesti ca esti ortodox/a poti sa obtii o copie dupa Certificatul de Botez de la Biserica unde te-au botezat in Romania, cineva din rudele tale trebuie sa isi aduca aminte. Asa am procedat si eu ptr ca mi-au cerut asta la cununia religioasa oficiata in Argentina. Iar sotul meu, care era botezat catolic, a avut nevoie de Certificatul de Botez de la biserica catolica unde fusese botezat, apoi a fost confirmat ortodox, si abia apoi ne-am cununat. Nu stiu daca era neaparat necesar ca el sa se confirme ortodox, dar un parinte de acolo l-a catehizat si sotul meu a vrut sa treaca la ortodoxie, slava Domnului !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.05.2007, 20:44:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ah, si am primit ulterior si Certificatul de Cununie - emis de o parohie din Bucuresti, la care slujea preotul care a oficiat casatoria in Buenos Aires (consilier patriarhal, trimis acolo de PF Teoctist, ptr 2 sapt, la cererea comunitatii romanesti din Argentina).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie cciubo Nunta 9 03.09.2010 20:22:07
casatorie alina88 Generalitati 20 01.09.2010 20:54:10
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04
casatorie alexdnny Generalitati 3 05.05.2008 16:15:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13