Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.12.2006, 17:11:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iosif, fara discutie ai dreptate. Ma refeream la Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.02.2007, 19:24:54
alexie alexie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Referitor la numele lui Dumnezeu, care nu trebuie pronuntat (dintr-un motiv simplu: este Numele Sfant), este vorba de tetragrama IHWH, pe care unii gresit o citesc Iehova sau Iahve. Imi spunea cineva ca numai un evreu nativ poate sa o rosteasca, din motive de pronunție, desigur, dar nici acesta nu o va face pentru ca reprezinta numele sfant al lui Dumnezeu. Despre numele Mantuitorului stiu ca a fost mostenit in limba romana din limba greaca, in care a fost scris Noul Testament. Se scrie cu doi i pentru ca asa se pronunta in limba greaca(un i lung, ca in cuvintele copiii sau scriitor).
Eu am auzit pronuntat acest nume la TV5, intr-o emisiune despre marile religii ale lumii, pronuntat deci de catre un rabin din Franta. L-a pronuntat "IAHVEH".
Numele corect in limba romana este Iisus Hristos. Si am intrebat pe un preot ce inseamna - daca inseamna - Isus si mi-a raspuns ca inseamna "cap de magar". Am citit intr-o carte ca, in primele secole de crestinism, paganii batjocoreau numele Domnului numindu-L in felul de mai sus (nici nu vreau sa mai scriu asa-ceva). Deci, mare atentie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.02.2007, 20:52:08
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Iisus Hristos si IAHWEH ca si nume sunt foarte importante, la fel ca si celelalte nume de proproci, sfintzi, ingeri, sau persoane, sau locuri, orashe sau chiar animale, pasari sau obiecte pomenite in Biblie iar cine spune doar ca nu reprezinta decat niste termeni fara insemnatate sau niste nume obijnuite se inshala profund, deoarece aceste nume sunt adevarate capodopere biblice, o invatzatura si mantuire pentru noi, si au fiecare sensuri si mistere si cuprind in ele o criptare Biblica profunda si nu sunt deloc intamplatoare sau de trecut ushor peste ele ca si cum ar fi niste nume obijnuite.

nu am sa desconspir din semnificatzii fiindca nu sunt in masura desi nishte elemente ash cam avea, dar nu e cazul s-o fac fiindca nu este de joaca...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.02.2007, 20:04:40
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu riscul de a spune o prostie, dar am crezut ca IHWE este numele Dumnezeului Tatal, stiind ca numele Dumnezeului Fiul este Iisus Hristos.
Si atunci pe Adam cine l-a creeat: Dumnezeu Tatal sau Dumnezeu Fiul?
Si Legea lui Moise de la cine este? De la Dumnezeu Tatal sau Dumnezeu Fiul?
Va rog ajutati-ma un raspuns la aceste intrebari.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.02.2007, 13:44:08
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Cu riscul de a spune o prostie, dar am crezut ca IHWE este numele Dumnezeului Tatal, stiind ca numele Dumnezeului Fiul este Iisus Hristos.
Si atunci pe Adam cine l-a creeat: Dumnezeu Tatal sau Dumnezeu Fiul?
Si Legea lui Moise de la cine este? De la Dumnezeu Tatal sau Dumnezeu Fiul?
Va rog ajutati-ma un raspuns la aceste intrebari.
Din cate stiu Dumnezeu cel in Treime l-a creat pe Adam..deci si Tatal si Fiul si Sfantul Duh. Am auzit interpretarea ca mainile lui Dumnezeu cu care l-a creat pe Adam sunt Fiul si Sfantul Duh...
cred ca un teolog stie explica mai frumos intrebarile ancai
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.05.2007, 05:34:31
tomi tomi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Dumnezeu Tatal l-a creat pe Adam, lumea, pe noi toti in final, fiindca ne-a dat Duhul Sfant,(energia)prin care ne intoarcem tot la el.
Legile lui Moise vin tot de la Dumnezeu Tatal.

Legat de pronuntarea numelui, nu este bine "sa-l spui" deoarece are o anumita rezonanta, iar daca nu reusesti sa o realizezi, nu ajunge unde trebuie, sau e considerat ca-i foloseti numele in desert (-aciune). Parerea mea e ca, poti sa-i spui exact asa cum ai invatat, daca o spui din toata inima, ajunge unde trebuie.

Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.05.2007, 10:26:50
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

IHWE este tetragrama folosita de evrei pt. a-L numi pe Dumnezeu. Cum evreii nu aveau (si nu au) notiunea de Treime, ea se refera la Dumnzeu si atat(nu la Tatal). In crestinism, toate persoanele Sf. Treimi participa la actul de creatie, fie ca vb. de natura, fie ca vb. de om. `Sa facem om dupa chipul... ` (unii explica pluralul respectiv prin asa-numitul `pluralis majestatis` - folosit pt. a sublinia importanta subiectului), dar si `Si Duhul lui Dumnezeu se plimba pe deasupra apelor` etc...

Desi fiecarei Persoane treimice ii corespunde un anumit atribut( creat, nascut, purces) si un anumit rol (Tatal- creator, Fiul - Mantuitor, Sf. Duh - Sfintitor), fiecare in parte participa in mod real si egal la actiunea Celeilalte, in virtutea modului in care persoanele se INTREPATRUND in Treime (perihoreza).

Pe scurt, intreaga Treime participa la darea Legii, desi actiunea este pusa pe seama Tatalui, in mod deosebit datorita modului in care evreii il concepeau pe Dumnezeu drept o singura persoana.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.05.2007, 01:00:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Annamarria, Tomi si Odin
va multumesc pentru raspuns. Acum imi este mult mai clar.
Doamne ajuta!
Anca
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.06.2008, 15:09:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am gasit intr-un articol aceste informatii, le consider ca fiind importante: "Serghei Bulgakov, in cartea sa Ortodoxia face urmatoarea afirmatie: "rugaciunea lui Iisus, repetata de sute de ori, si chiar de nenumarate ori, formeaza elementul esential al oricarei oranduieli de rugaciune monastica; ea poate sa inlocuiasca chiar slujbele si toate celelalte rugaciuni, caci valoarea ei este universala".

Din cate stiu Patriarhia Ecumenica a condamnat invatatura despre divinitatea numelui lui Hristos ca fiind erezie, in timpul Patriarhului Ioachim al III-lea, iar calugarii care au aderat la aceasta invatatura au fost alungati din Sfantul Munte. Nichifor Crainic crede insa ca viata spirituala in Rusia pravoslavnica s-a cristalizat in jurul rugaciunii lui Iisus.


Numele lui Iisus inseamna, intr-adevar, mantuire, Mantuitor. Acest lucru nu-l neaga nici defaimatorii numelui. Ratacirea defaimatorilor lui Dumnezeu nu consta in negarea sensului numelui lui Iisus si nici in negarea caracterului de mantuire a Domnului insusi care poarta acest nume, ci in separarea numelui de purtatorul sau, adica de insusi Domnul. Defaimatorilor numelui lui Dumnezeu li se pare ca numele Domnului este de sine statator, este prin el insusi. Si, de aceea, ei considera acest nume pamantesc, intamplator, lipsit de esenta, putere. Daca cineva, insa, acceptand separarea numelui de Domnul ar fi recunoscut in nume forta proprie a numelui, independenta de insusi Mantuitorul, atunci, intr-adevar, el ar fi cazut in ratacirea ca se poate lucra cu magia numelui dumnezeiesc si cu numele Domnului, actiona impotriva Domnului insusi. Numele si Domnul sunt inseparabili, dar si necontopiti. Numele este inseparabil de Domnul, dar aceasta nu inseamna ca el nu poate fi diferentiat de Domnul. De aceea, invinuiti pe nedrept Sinodul, ca si cum Sinodul neaga acest caracter de mantuire al Domnului si spune ca mantuirea este nemantuitoare. Sinodul recunoaste caracterul de Mantuitor al Domnului insusi, dar, separand de El numele Lui, nu-L recunoaste ca Mantuitor pe acesta din urma. Sinodul separa ceea ce este inseparabil iar dumneavoastra vreti sa uniti ceea ce este necontopit".
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.06.2008, 00:00:23
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Luca 11
1. Si pe cand Se ruga Iisus intr-un loc, cand a incetat, unul dintre ucenicii Lui I-a zis: [color=green]Doamne, invata-ne sa ne rugam,[/green] cum a invatat si Ioan pe ucenicii lui.
2. Si le-a zis: Cand va rugati, ziceti: [color=red]Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-se numele Tau.[/color] Vie imparatia Ta. Faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant.
3. Painea noastra cea spre fiinta, da-ne-o noua in fiecare zi.
4. Si ne iarta noua pacatele noastre, caci si noi insine iertam tuturor celor ce ne gresesc noua. si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau.

Imi atrag atentia 2 lucruri:
1. Dumnezeu ne da voie sa ne adresam lui in forma [color=red]Tata[/color]
2. Prin purtarea noastra noi putem sfinti sau intina numele lui Dumnezeu inaintea oamenilor. Cand spunem [color=red]"sfinteasca-se numele Tau"[/color] intervine automat si responsabilitatea noastra: cat de curat si sfant ne purtam ca sa sfintim numele Lui in ochii celor care nu Il cunosc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
„Cu pace să ieșim”,„Întru numele Domnului” VladCat Sfanta Liturghie 4 07.01.2013 18:54:33
Numele de botez anisoara Generalitati 18 03.08.2012 11:04:28
NUMELE LUI maria55 Exorcismul 47 29.01.2011 20:26:25