Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.03.2011, 14:07:14
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Iarăși te-ai răstignit Doamne, dar ferice de cel care pătimește atât de adânc din pricina Ta... Mângâie-l Doamne și povățuiește-i inima lui cea blajină și milostivă. Tu știi Doamne la cine mă refer.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.04.2011, 15:20:46
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Doamne mulțumesc pentru soluția celulor solare.

Am făcut un experiment simplu, după ce mi-a insuflat Domnul de sus din smerenia Sa că e Adevărat, că e bine, că se poate, adică am prins încredere și am mai cercetat ceva gen termocuplu de suprafață, și nu prea credeam că voi reuși ceva de luat în seamă, dar am încercat și iată că a venit „minunea”:

Pe o plăcuță mică de aluminiu, am ars puțină hârtie cât să am 1-2mm de cenușă ca strat despărțitor, peste care am pus un bănuț de cositor cu diametrul de 1cm și am măsurat tensiunea: 0,400mV. Am crezut că e ceva cu aparatul. Apoi am reâncălzit cenușa dintre aluminiu și bănuțul de cositor cu bricheta timp de 2-5secunde și aproape aceiași tensiune 0,300mV-0,200mV. Fenomenal!

DECI iată ce dar de sus: ne-a dăruit Domnul cea mai simplă și cea mai eficientă celulă solară-termică.

Nu intru în explicații științifice, dar energia termică se înmagazinează în carbonul negru, între aluminiu și cositor sub formă de energie electro-mecanică (ceva se dilată și are temperatură mare) și apare o tensiune elecromotoare la nivelul suprafețelor de separație.

Foarte frumos, mi-am presărat cenușă în cap! (De fericire :) )

Iar o celulă solară de 10cm x 10cm se obține cred foarte simplu:

Deasupra, un strat de staniu (staniol, cositor) așezat pe un strat de cenușă (carbon, grafit, mangal) așezate pe un strat de aluminiu(tablă subțire), și astea vin plasate la soare.

Eventual se acoperă cositorul cu o bucată de sticlă și se vopsește cositorul cu negru sau se face o plasă de cositor cu găuri foarte foarte mici și se pune sub soare... și gata.

Sub sticlă, cenușa neagră ar trebui să ajungă la 50-60-70 grade Celsius la soare.
Ar trebui să se obțină mai multă energie cu cât suprafața e mai mare; La 10cm x 10cm ar trebui să se poată consuma 0,25W dacă ai soare ce încălzește carbonul la 50 grade C.

Se poate obține tensiune și dacă ai ține celula termo-solară cu cenușa (carbonul) ca să se încălzească la o flacăra oarecare.

Pare cea mai simplă și eficientă conversie a căldurii și luminii solare în energie electrică.
Adică aluminiul trebuie să fie la rece și cositorul și carbonul la cald.

Mulțumesc Doamne încăodată.

Să vedem acuma cine se încumetă să creadă, să facă testul și apoi să fabrice așa ceva...

Last edited by vsovivi; 07.04.2011 at 16:50:48.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.04.2011, 11:01:41
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Mai sus am presupus greșit că dacă arzi hârtie complet rezultă carbon, mangal, căci nu rezultă carbon ci cenușe, a cărei compoziție nu o știu, că dacă am cumpărat niște cărbune de desen și mine de creion și le-am pus între aluminiu și cositor sau cupru, nu apărea nici o tensiune căci carbonul conduce curentul și practic aparatul indica tensiune zero între aluminiu și cositor sau cupru despărțite de stratul de carbon. Deci nu merge cu carbon așa că mi l-am pus iată în cap.

Deci e vorba de cenușe de hârtie! Și am repetat testul cu 5 bani de cupru și merge și așa. Practic dacă suflu, ceva aburi calzi cu gura, se încarcă exact ca o minibaterie și-mi arată o tensiune de 300mV ce poate ajunge chiar la 0,600mV... iar dacă am făcut două straturi suprapuse, am ajuns foarte aproape de 1V. Doar că am suflat de câteva ori niște abur cald cu gura. Cenușa din hârtie trebuie să fie foarte subțire și să fie un singur strat și să nu existe atingeri între metale. Metalele trebuie să fie diferite.

Dar să vă mai supun încă ceva de necrezut dar care se întâmplă: în loc de hârtia arsă am pus o frunzuliță uscată, foarte subțire, am cules-o dintr-un ghiveci, și iată că mergea și așa, am măsurat după două trei sufluri cu gura și iată 0,450mV cu un ban de 5 bani sau de 50 de bani de cupru pus pe un radiator (de procesor) de aluminiu. Anodul mini sursei de tensiune se formează pe cupru iar catodul pe aluminiu. Vă puteți face o idee dacă faceți comparația cu un LED obijnuit a cărei tenisune crește cu 100mV dacă e expusă la soare.

Deci minisursa : un bănuț de aluminiu, o frunză uscată sau cenușe de hârtie foarte subțire și o monedă de 5 bani de cupru este echivalentă cu 5 led-uri, și se încarcă de la aburii sufletului gurii.

Experimentul e foarte simplu! Și merge sigur.

La soare însă sau la căldură nu prea merge la fel de bine... Am să mai fac niște experieri și am să vă țiu la curent :)).

Doamne ajută! Știu că sunt mulți necredincioși... dar tare se vor mira ei cândva. La sfârșit atunci când vor constata.

Last edited by vsovivi; 12.04.2011 at 11:07:47.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.04.2011, 14:19:03
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Cercetările continuă,

adică am observat că n-are legătură cu încălzirea aluminiului sau a cuprului ci e vorba de încălzirea materialului dintre metale.

Dacă frunza părea că s-a epuizat, atunci am ars niște hârtie igienică, la o flacără. Am ars, ca „ardere de tot” toți viermișorii de jar care apăreau, și a rămas în final o rămășiță de cenușă foarte subțire și puțină, căci am ținut cu pensa hârtia deasupra flacărei și toată hârtia a ars, apoi hârtia arsă a ars și ea sub formă de viermișori de jar ce mâncau hârtia arsă și n-a mai rămas aproape nimic decât niște cenușă ca o pânză de paianjen lipicioasă care forma un fel de pastă albă foarte puțină, ca un fel de cenușă lipicioasă albă, pe care am folosoit-o ca material despărțitor dar rezultatele nu au mai fost la nivelurile anterioare ci abea am ajuns la 0,100-0,200mV. Deci am abandonat și am încercat ceva și mai surprinzător de simplu.

Dacă am văzut că nu e vorba de încălzirea aluminiului sau a cuprului ci de aburul care pare că încarcă hârtia sau frunza subțire dintre metale, atunci am adus o cană cu apă, și am tăiat o bucățică de hârtie dintr-o foaie și am muiat-o în apă și apoi am încălzit-o ușor la flacără și am așezat-o rapid între cele două metale: radiator de aluminiu sau folie de auminiu și moneda de cupru de 50 de bani sau moneda de 1 penny pe care am găsit-o ieri pe jos, pe stradă.

Am măsurat rapid între metale și iată 0,500mV.

Deci merge cu orice hârtie care absoarbe apă și dacă se încălzește ușor fără să se aprindă iată că apare o tensiune de jumate de Volt la o suprafață a hârtie de 2 x 2 cm patrați.

Acuma, mă gândesc cum s-ar putea realiza o mini celulă electrică de 10 x 10 cm... păi se ia niște hârtie neagră sau de o culoare închisă, cred că e bună și aia de ziar colorată, care se plasează strâns de tot între o plasă de cupru și o folie de aluminiu sau o tablă de aluminiu și se pune la soare sau la căldură după ce a fost udată cu apă sau a fost aburită, și ar trebui să meargă. Problema este că ea ar trebui să fie mereu umedă și să absoarbă căldura solară și astfel între metale apere o tensiune. Poate ar merita încercat să vedem cum se schimbă tensiunea dacă mărim suprafața hârtiei. Sau dacă facem ceva multi strat.

Am mai făcut un mini experiment, am pus două diode în serie și le-am apropiat de lumina unei flăcări și rezultatul e că am putut măsura 1,3V -2V. Deci iată că e ceva similar în cazul hârtiei umede doar că ea absoarbe căldura și nu lumina, transformînd-o în energie electrică căci putem măsura aceste tensiuni ce apar între cele două metale separate de stratul de hîrtie obijnuită.

Mulțumesc Doamne că am ajuns la o explicație cât de cât a fenomenului.

Last edited by vsovivi; 12.04.2011 at 14:40:34.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.04.2011, 14:49:35
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Am tăiat mai multe bucăți de hârtie și de folie de aluminiu cam de 3 x 3 cm și am făcut un tortuleț.

Jos am pus un radiator mititel de aluminiu și pe el o hârtie muiată în apă, apoi moneda de cupru de 50 de bani peste care am așezat următorul strat format din folie de aluminiu, hârtie muiată și o monedă de cinci bani de cupru, și apoi încă un strat de folie de aluminiu, hârtie muiată în apă și peste ele moneda de 1 penny de cupru.

Surpriză de proporții după ce am încălzit un pic dedesubt și lângă hârtii cu flacăra:

1,2-1,3mV care pare că se mențin în timp.

Mulțumesc Doamne că am ajuns la o concluzie atât de frumoasă după munca asta infernală la nivel de experiere, care nici nu ma are rost a fi trasă, căci oricine poate pricepe concluziuniunea:

Cu ajutor de sus, două diode serie sunt echivalente la nivel de măsurătoare cu tortulețul descris mai sus, doar că diodele absorb lumina, iar tortulețul căldura.

1, 2mV =~ două diode =~ un mini tortuleț.

Dar să avem puțintică răbdare ca să vedem ce se întâmplă la nivel de extindere a suprafețelor. La 10 x 10 cm patrați... Numai să nu-L lepădăm pe Dumnezeu pentru bani.

Last edited by vsovivi; 12.04.2011 at 14:57:55.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.04.2011, 14:55:30
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Vsovi, să înțeleg că aici e blogul frăției tale?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.04.2011, 15:11:56
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

O mică rectificare: moneda era de 1 Peennig (Deutschland). Abea am putut citi pe ea căci era neagră și foarte tare călcata în picioare.

@Mihailc, răspuns:

Dacă dumneata mă persiflezi cu întrebări atunci dă-mi voie să te întreb și eu de ce te-ai supărat? Oare pentru că nu-ți convine că mi-am expus pilele? Păi la câți au pile pe lumea asta și dau mită în stânga și dreapta ca să parvină fără efort, pe tine pare-se că te-a supărat faptul că m-am flatat cu Domnul dăruindu-mi El ceea ce iată v-am dăruit și eu vouă mai departe... niște pile termo-solare umede la hârtie.

Și nu m-am lăudat (poate, cineștie? sigur se va știi...) așa cum ți s-a părut ci iată am lucrat ceva împreună cu Domnul, după îndemnul lui Caramitru de la revoluție: „arată că lucrezi, arată la ce lucrezi, fă-te că lucrezi...” și astfel oricine poate să beneficieze și să-și facă și ei un tortuleț și să măsoare încărcarea care apare din pricina încălzirii apei din hărtie și apoi poate confirma sau infirma dacă am mințit; dar tu pare-se că nu crezi din start, și de aia, sau poate din lene, ți-ai zis că e mai ușor ca să ironizezi munca altora și așa să capeți faimă... de milițian, că iată ai semnalat și ai luat la întrebări căci ai văzut dumneata ceva necurat, că a scăpat un blogger pe forum și care pare că a și început să se laude singur cu sine. Păi cu ce are omul ca să se laude? Cu sine? Și ce ai omule pe care să nu-l fii primit de la Dumnezeu? Sau acuma dacă ai pile ți-ai zis sufletului că... gata, e meritul tău că a rodit țarina și s-a dublat averea și de acum te poți veseli și odihni căci ai destule strânse pentru multe zile... Deci toate de pe blogul ăsta ale cui vor fi dacă în noaptea asta se va cere sufletul meu?

Păi ale tale vor fii stimabile @Mihailc... fără supărare. Dar pe tine te-a supărat ceea ce mi s-a dat fiindcă tu ai fii vrut să ți se fii dat numai ție pilele, și mie nu, căci zici că am față urâtă... de blogger. Păi ți s-ar fi dat ție, dar dacă ți s-ar fi dat ție și nu mie, dumneata mi le-ai fii dat și mie? Așa că a fost mai sigur ca să-mi dea mie toate pilele căci mă știa că nu-mi pot ține gura cuprinsă de entuziastm.

Iar filmul acela se chema „Duios Anastasia trecea”... și ea nici nu ura și nici nu se tulbura oricâte neputințe și neînțelegeri avea... cu privire la mituimirile și pilele altora căci ea se trata de...isis. Dar experierea sperăm că va continua fără însă a satisface curiozitatea ucigașă a unora, nu dăm nume, căci duios Anastasia trecea... la lucru.

„Arată că te faci că lucrezi!” (mersi oricum că ai îndrăznit să adresezi o întrebare, frăției tale)

Last edited by vsovivi; 12.04.2011 at 16:49:50.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.04.2011, 15:06:36
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Iată deci pila termo-electrică sub formă de tortuleț Al-HîrtieApă-Cu în câteva straturi.

Am observat că tensiunea crește cu numărul de straturi și curentul cu suprafața stratului și cu căldura, căci am obținut la 5 straturi 2V și un curent de 0,100A la 5cm patrați (2,25cm x 2,25cm) la temperatura de 20 grade Celsius care a ajuns la 0,2 - 0,5A dacă aluminiu era ținut la flacără, deci presupun că:

pentru un cub de 10 cm latura cu 50 straturi de arie 100cm patrați (10cm x 10 cm), ar trebui să obținem o tensiune de 20V și un curent de 2A și o putere de 40W la temperatura ambiantă și până la 100W dacă aluminiul e ținut la soare sau diferență de temperatură între straturi, primul și ultimul, aluminiul la cald, dar nu știu cam cât timp se poate consuma energia respectivă, și dacă într-adevăr chiar se poate obține. Nu am făcut încă acest test.

Last edited by vsovivi; 13.04.2011 at 15:28:31.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.04.2011, 11:09:32
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Am mai făcut un test creștin ortodox și nu e nevoie nici măcar de hârtie, in, cânepă, sau alt material ce ține apa, ci doar de apă și două metale, Cu și Al, sub formă de folie sau tablă, sau tablă de cupru pe care se lipește pe o parte folie de aluminiu sau viceversa.

Un strat va fi format din Cu, Apă, Al ce nu atinge Cu, și apoi iarăși Cu, Apă, Al, și așa mai departe, astfel încât Al unui strat să atingă Cu stratului următor.

Tensiunea unui strat ce se poate măsura la 20 grade Celsius, este de 0,5V iar curentul la o suprafață de 5cm patrați este între 0,05-0,10A care crește cu suprafața și cu temperatura spre 0,2A.

Deci putem imagina un generator-baterie solară, formată din straturi așa fel încât apele dintre straturi nu se ating între ele dar ating o suprafață cât mai mare a stratului. Apa ar trebui să nu curgă afară dintre straturi, și să se mențină la același nivel. Iar culoarea neagră a generatorului-baterie și a locurilor unde luminează soarele, ar face să crească temperatura și astfel să crească și curentul tortulețului adică puterea care poate fi consumată.

Dacă am folosi și niște celule solare cum există pe piață, sau niște fotodiode montate în focarele unor mici parabole, am putea construi simplu, un panou solar foarte ieftin și foarte eficient cumulând efectele.

De exemplu, am putea pune straturile vertical pe un suport negru iar apa între straturi ar fi umplută până la un anumit nivel, putând fi astfel controlat mereu nivelul, iar soarele ar încălzi printr-o sticlă pusă deasupra apa dintre straturi mărind curentul adică puterea bateriei.

Nu am găsit tablă sau folie de cupru, în magazine, dar am văzut că sunt firme care vând așa ceva.
Ieri abea am scăpat de diavolul slavei deșarte... care era să mă înghită complet, căci mă visam că-mi fac de cap în fel și chip... cu tot felul de femele... dar dragostea curată nu caută ale sale, nu caută cu entuziasm pătimaș ca să-și împlinească voia sa ci zice:

Doamne, facă-se după cum Tu voiești cu ale Tale... și nu după vicleana și ascunsa voie hoață a mea de sine însumi ca să-ți pun pe cap coroana de electroni programați: aplauze, femei frumușele, puteresuri, trândăveseli, banimite, minciuni părelnice, vise pripite, averîsuri, pironii, planuri ispititor pismașe și răzbunătoare, priviri urâcioase, vorbe rele și trufașe adică nu după cum vrea unelțica răutății și a lepădării de Dumnezeu.

Last edited by vsovivi; 14.04.2011 at 11:31:31.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.04.2011, 15:54:51
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Tabla de cupru e foarte scumpă și aia de aluminiu la fel, adică 2m x 1m și de 0,4mm grosime costa cam 400 roni, iar aia de aluminiu vre-o 60 roni, deci costă aluminiul și arama asta pentru un panou cam 500 roni, și îmi pare că șarpele din pustie a pus stăpânire pe tot aluminiul și pe toată arama de pe pământ... probabil că nu i-a convenit și s-a nemulțmit că de ce l-a înălțat Moise, și acuma își vinde pielea de tablă prea scump pentru buzunarele mele... Dar mă gândesc să nu-mi dea prin cap să-mi fac rost de bani în plus așa ca Iuda Iscarioteanul... ci mai bine să risipesc albastrul de mir așa ca Maria Magdalena oricât ar fi de scump... dar amintindu-mi de înviere.

Deci bărbăția în căutarea soluțiilor e altceva decât crede omul, și ea trebuie primită din Cer, fericirea, căci numai acolo se găsește „aur” din belșug pentru toate nivelurile:

"Rabdarea in tot lucrul naste barbatia;
barbatia, hotarare; hotararea, staruinta;

staruinta, prelungirea lucrului sau adaugirea lui;
prelungirea potoleste neinfranarea trupului si domoleste impatimirea poftei de placere.

Iar pofta trezeste acum dorul; dorul, dragostea;
dragostea, ravna; ravna, caldura; caldura, miscarea la lucru ; miscarea, sarguinta;
sarguinta, rugaciunea; rugaciunea, linistirea;
linistirea naste vederea ; vederea, cunostinta;
cunostinta, patrunderea tainelor;

si sfarsitul tainelor e cunoasterea lui Dumnezeu (și asta e teologia și nu tot felul de pălăvrăgeli omenești).
Iar rodul cunoasterii lui Dumnezeu este dragostea desavarsita; al dragostei, smerenia; al smereniei, nepatimirea; al nepatimirii, vederea inainte, proorocia si prestiinta.

Dar inca nu are cineva de aici virtutile desavarsite, nici nu micsoreaza dintr-odata pacatul. Ci sporind pe incetul virtutea, ajunge si pacatul cate putin la nefiinta." Filocalia

Last edited by vsovivi; 19.04.2011 at 16:09:16.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 14:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 15:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 06:07:57