Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 29.07.2016, 18:45:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

7 trâmbițe apocaliptice... demonilor, până unde ajunge ura voastră față de oameni ? Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, miluiește-ne pe noi, cu rugăciunile tale și ne mântuiește din nevoie și din primejdii cu rugăciunile tale.

Va trece și secta asta cu minciunile (s)trâmbițelor ei și vor veni alte adunări, ce vor culege pe alții ce urăsc pe Domnul și Sfinții Lui.
Asta fiindcă pustnicii, isihaștii și Biserica, cer de la Domnul să întârzie sfârșitul lumii cât mai mult, Apocalipsa să se împlinească cât mai târziu, să fie cât mai mult timp de pocăință pentru oameni.

Cât vor mai fi în cetatea Sodomei pământului, drepți ai lui Hristos, ca Lot cu ai lui, așa Biserica cu ai ei, atâta timp sfârsitul va fi întârziat pentru ei, și atâta timp trompete vor suna... dimineața, fiindcă suflă în ele, "feciorul dimineții", satana... (Isaia 14, 12)

Toate stricăciunile ce au ieșit din Biserică și toți iezișorii care urmează lor "dintre noi au ieșit, dar nu erau de-ai noștri, căci de-ar fi fost de-ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toți de-ai noștri, de aceea au ieșit." (I Ioan 2, 19.)

vsovi, când continui de răspuns la cele 6 postări ale mele, unde te-am chemat să răspunzi ?

Te aștept cu drag.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #512  
Vechi 29.07.2016, 18:46:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit continuare pt. Igor

Citat:
Nu ești la măsura lui Pavel.
Nici n-am pretenția, eu sunt un mirean păcătos din BOR atît, dar care cred în cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice.
Citat:
Dacă ai fost la măsura lui Pavel, tu sau proorocița Mihaela și în circumstanțele acelea, atunci era altceva.
Nici n-am isninuat sau am pretins că aș fi eu un alt sf. Pavel sau ea un mare și foarte apostol ci tu mă trimiți să fac ascultare de tot felul de mai mari și foarte Apostoli pe care tu îi vezi mai mari nu numai ca Pavel dar mai mari ca și Dumnezeu deși când aflu mereu ce au făcut sau cu ce s-au ocupat sau văd luxul și opulența și aureturile în care viețuiesc și cum s-au făcut stăpîni peste cele afierosite Domnului și cum îi lasă pe credincioși fără niciun drept... atunci ce pot să mai zic... dar să nu judecăm căci și păcatele mele au fost mult mai mari.. așa că să nu dăm cu parul... în cîrmuitorii și povățuitorii bisericii ortodoxe ci mai degrabă să mergem să cerem sfat și îndrumare și trimitere... vorba ta.

Dar tu știi ce prigoană au suferit cele 7 Trîmbițe în vremea comunismului și de la toți necredincioșii și apropiații și vecinii și neamurile și de la toți ''binevoitorii'' și de la mulți preoți și călugări și chiar de la ucenicii care au părăsit lucrarea? Poate că prigoana a fost la fel de mare și de urîtă ca atunci și așa este și astăzi... uite și tu te-ai făcut un exemplu negativ dovedind atît de multă necredință care te-a împins în atîta denigrare la adresa mea și a lor.

De ce crezi că te-aș minți sau că m-a trimis dracul? Păi te mint eu cînd îți mărturisesc despre cele 7 Trîmbițe Apocaliptice? Nu te mint. Sunt martori cîți vrei, poți citi din faptele vieții lor sfinte și poți citi din Cărțile și mărturisirile lor și te vei convinge atunci cine te minte și cine e înșelatul.

Citat:
În plus, atunci nu erau oameni creștini, plini de Duhul Sfânt și de har, prin care să lucreze Domnul, Legea Iubirii Logosului. Plus că Pavel însuși era episcop. Apostolul neamurilor. Deci cine să-l trimită pe Apostolul neamurilor? Avea nevoie de Cineva să-l trimită...

Cum să nu, era întemeiată de Iisus Biserica și Duhul Sfînt deja coborîse peste apostoli... și poate că ar fi trebuit să se ducă să-L trimită sf. Petru sau sf. Ap. Ioan Evanghelistul căci pe el îl lăsase Domnul ca Dumneteu pînă la venirea Sa... deci El era locțiitorul Domnului și cu toate astea iată că Pavel ascultă de Iisus care îi vorbește noaptea și i se arată în vedenie sau ascultă de Duhul Sfînt întărindu-se prin îngeri ca să creadă și să se închine nu lor, nu îngerilor ci Duhului Sfînt și lui Dumnezeu... Atotțiitorul.

Citat:
Poftim, acum ai Adevărul. Vei crede? Cât vei crede? Când? Ce vei face?
Nu acum am adevărul cum spui tu că cică tu m-ai făcut să ''văd'' adevărul căci tu se pare că l-ai priceput cam sfinvers și mă mir din moment ce ești de la 15 ani în mînăstire ci iată îți mărturisesc că Domnul Iisus este Adevărul și Duhul Sfînt Mîngîietorul este Duhul Adevărului care din Tatăl purcede... așa că nu pentru necredința ta în cele 7 Trîmbițe cred eu în Adevăr și nu de acuma ci din mila lui Dumnezeu căci îi este milă de orice păcătos care se întoarce ca să fie viu.

Citat:
Dacă nu vei veni înapoi în Biserică, atunci vă va zice Domnul, în ziua Mâniei, Dreptății și Răsplătirii: "Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui." - Materi 25, 41. și "Legați-l de picioare și de mâini și aruncați-l în întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților." - Matei 22, 13.
[/quote]

Așa va zice în ziua acea Dreptatea și Adevărul a toate, dar eu sunt în biserică, sunt mirean din BOR și nu cum dezinformezi tu iar proorocița Mihaela a fost în BOR împreună cu toată Mînăstirea întemeiată prin slufirea unui Apostol Trimis de Dumnezeu cu consimțămîntul Episcopului Hrineanu, deci au fost în BOR pînă ce poporul lui Dumnezeu de la Pucioasa au fost excluși pe nedrept la insistența Arhereului locului care după aia s-a îmbolnăvit trecînd la Domnul după care a regretat amarnic necredința lui, necredință venită din aceleași interese străine de voia lui Dumnezeu pe care nu aș vrea să le cercetez ca să nu cad în judecată... vorba sf. Ap. Pavel.

A zis ceva în sensul că mai bine ajunge fără un picior decît să creadă și așa a ajuns de i s-a împlinit ceea ce a zis și tot n-a vrut să creadă că e de la Dumnezeu așa ca tine... făcîndu-se un fel de antihrist. Deci cum aș putea avea eu trimitere de la un astfel de episcup sau apostol sau arhiereu care se încăpățînează și se întărește în necredință ca abea apoi, abea cînd ajunge dincolo spune: ''Doamne ce-am făcut?... Dac-aș fi știut... dac-aș fi știut... Doamne iartă-mă.

Păi iată că ar fi trebuit să CREADĂ și atunci ar fi știut.

Iată că ți-am răspuns și la a doua postare a ta, nr. 440.
Reply With Quote
  #513  
Vechi 29.07.2016, 18:50:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Subscriu la partea cu amuzamentul.

De fapt tot meciul asta e amuzant.

Cand un nebun arunca o piatra si 10 intelepti se chinuie sa o scoata, e un spectacol trist, ajungi sa te intrebi care e de fapt inteleptul si care sunt de fapt nebunii.

Dar cand doi nebuni isi arunca pietre si le scot, le arunca inapoi si tot asa, e amuzant, cel putin din perspectiva celui care nu se mai murdareste el insusi cu noroi :)






O minte aglomerata,ocupata,este o minte bolnava.Mintea limpede ,este o minte linistita,sanatoasa,in stare sa iasa frumos din orice situatie
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #514  
Vechi 29.07.2016, 18:54:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Subscriu la partea cu amuzamentul.

De fapt tot meciul asta e amuzant.

Cand un nebun arunca o piatra si 10 intelepti se chinuie sa o scoata, e un spectacol trist, ajungi sa te intrebi care e de fapt inteleptul si care sunt de fapt nebunii.

Dar cand doi nebuni isi arunca pietre si le scot, le arunca inapoi si tot asa, e amuzant, cel putin din perspectiva celui care nu se mai murdareste el insusi cu noroi :)
Cand intrebi un psihiatru care este denumirea stiinifica a ce poporul numeste nebunie raspunsul este complicat. Medicul psihiatru spune ca o multime de boli ale psihicului pot fi incluse in vorba populara nebunie. Poporul mai obisnuieste sa spuna "ala e intr-o ureche!'. Iata cum a aparut aceasta expresie. In 1975, regele Frantei a scos un edict in care betivii cu tulburare violenta erau pedepsiti prin confiscarea averii si li se taia si o ureche. De aici, expresia pentru unii oameni cu actiuni anormale si violente ca sunt intr-o ureche. In multe tulburari psihice , apar tulburari de neurotransmitatori in sistemul seretoniei. Mai exista o expresie in randul poporului : "i-a sarit mustarul!' Cand un om se enerveaza si ii "sare mustarul', el nu trebuie sa inghita imediat medicamente, asa zisele calmante pentru ca medicatia in cazul exploziilor de nervi trebuie sa fie ultima solutie si oricum medicamentele trebuie prescrise doar de medicul psihiatru. Cand un om este adus in stare sa-i explodeze nervii cel mai bine este sa paraseasca scena scandalului. Plecarea din miezul conflictului face ca acesta sa evite escaladarea confurntarii, cresterea tensiunii nervoase. Cand pleaca din plina cearta unul dintre "combatanti' evita riscul descarcarii tensiuni nervoase prin violenta fizica sau verbala. Toate aceste sfaturi sunt date de unul dintre cei mai valorosi psihiatri, profesorul doctor Radu Mihailescu, sef de sectie la Spitalul de Psihiatrie "Al. Obregia'. In realitate, este gresit sa se creada ca psihiatrul poate citi gandurile. El are o experienta care ii da o abilitate in a intui mecanismele mintale, dar principala lui menire este de a-si ajuta semenii aflati in suferinta avand in vedere ca bolile psihice sunt intr-adevar grele suferinte. Psihiatrul prelucreaza ce spun oamenii pe care ii intervieveaza, ei avand unele derapaje psihice. Acel interviu, acea suita de intrebari si de interpretare a raspunsurilor a devenit o veritabila stiinta exacta in mana psihiatrului. Si oricum bolile psihice trebuie tratate mediamentos pentru ca, in orice derapaj psihic, se schimba ceva in biochimia creierului. De exemplu, un om cu paranoia in viata zilnica se poarta normal. Dar el are o tema deliranta. De exemplu, gelozia. Daca nu discuti despre sotie cu el, bolnavul cu paranoia de gelozie e normal in conversatie. Cum se atinge tema sotiei el incepe sa devieze in paranoia.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #515  
Vechi 29.07.2016, 19:45:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
7 trâmbițe apocaliptice... demonilor, până unde ajunge ura voastră față de oameni ?
E tristă sminteala asta a ta... păi ei nu sunt demoni ci mari rugători și vrednici înaintea Domnului... nu mai huli ci mai bine te-ai documenta, ai creceta, ai încerca să iești din necredința ta și ai lepăda hula și propaganda.

Citat:
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, miluiește-ne pe noi, cu rugăciunile tale și ne mântuiește din nevoie și din primejdii cu rugăciunile tale.
Ne miluiește... dar pentru asta nu mai persista în necredință.

Citat:
Va trece și secta asta cu minciunile (s)trâmbițelor ei și vor veni alte adunări, ce vor culege pe alții ce urăsc pe Domnul și Sfinții Lui.
Nu e sectă și cum să-l urască din moment ce Îi scriu Cuvîntul în Carte și Îl urmează?
Citat:
Asta fiindcă pustnicii, isihaștii și Biserica, cer de la Domnul să întârzie sfârșitul lumii cât mai mult, Apocalipsa să se împlinească cât mai târziu, să fie cât mai mult timp de pocăință pentru oameni.
Nu-ți fă tu probleme pentru pocăința oamenilor că n-ar avea vreme destulă ci mai degrabă te-ai strădui tu să crezi ce-ți spun căci nu eu te mint. Deci nu te mai tot învîrti în jurul minciunilor toxice ca și cîinele mort în jurul cozii că știu că nu tu ești vinovat pentru necredința ta ci minciunile și ura cu care ai fost inoculat și nu te speria de bombe căci citind vei putea și tu crede spre Mîntuirea ta. Pentru a crede în cele 7 sfinte Trîmbițe e suficient să citești ce a zis Domnul prin ele și să le studiezi viața creștină eroică și mucenicească.

Citat:
Cât vor mai fi în cetatea Sodomei pământului, drepți ai lui Hristos, ca Lot cu ai lui, așa Biserica cu ai ei, atâta timp sfârsitul va fi întârziat pentru ei, și atâta timp trompete vor suna... dimineața, fiindcă suflă în ele, "feciorul dimineții", satana... (Isaia 14, 12)
Spui niște grozăvii foarte urîte... pur și simplu nu poți crede... de frică... e groaza aia care a băgart-o satana în memoria colectivă ca să nu puteți crede în Cuvîntul lui Dumnezeu. Nu te teme... dacă eu pot crede atunci poți și tu... dar ți-am zis că pentru asta ai nevoie să citești, să te documentezi, să pricepi mai bine Viața lor și Mesajul lor și nu să-ți fie frică de Apocalipsă că cică nu ai timp să te pocăiești... ai timp... uite pînă seara dacă te pocăiești mîine de dimineață ai putea crede liniștit. Dar ar fi bine să ai baze solide pentru credința ta și de asta te-am sfătuit să cercetezi și nu să te arunci ca prostul cu răstălmăciri și speculații...

Citat:
Toate stricăciunile ce au ieșit din Biserică și toți iezișorii care urmează lor "dintre noi au ieșit, dar nu erau de-ai noștri, căci de-ar fi fost de-ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toți de-ai noștri, de aceea au ieșit." (I Ioan 2, 19.)
E vorba de eretici și sectanți... , spre deosebire de eretici, poporul lui Dumnezeu, următorii Cuvîntului, ucenicii nu au ieșit din BOR ci au fost excluși pentru necredința arhiereului locului căci pînă atunci au făcut parte din BOR întrucît un slujitor arhiereu din BOR a slujit cu acceptul și trimiterea Episcopului Hrineanu, plin de duh sfînt și de Har, căci știu că am fost martor la slujbele făcute de el, deci prin Biserica Ortodoxă s-a făcut ridicarea sfintei Mînăstiri... așa că nu mai persista în diversiuni. Te rog frumos.

Drăcușorul de care vorbești, care minți și nu vrei nici cum să crezi și să vezi Adevărul cu Dreptate ești din păcate domnia ta... așa că nu mai insista să te faci de toată minunea.... dragul meu coleg supărat și speriat de Apocalipsă.


Citat:
vsovi, când continui de răspuns la cele 6 postări ale mele, unde te-am chemat să răspunzi ?

Te aștept cu drag.
Păi ți-am răspuns pînă acum la două din ele.

Mai am 4 așa că nu te grăbi... ci mai degrabă te pocăiește ca să nu te prindă Apocalipsa nepregătit dacă tot ți-e atît de frică de ea încît preferi minciuna că cele 7 Trîmbițe îngeri-oameni sunt defapt altceva.

Nu dragul meu, sunt sfinți și îngeri așa cum scrie la Apocalipsă și au trîmbițat și a 7-a Trîmbițează spre învierea și vindecarea neamurilor așa că nu mai băga groaza în subconștientul colectiv ca sectanții că te prinde judecata și că n-ai timp să te pocăiești și că ne omaoră judecata așa ca un cataclism cosmic, pe toți dintr-un foc așa deavalma și la grămadă indiferent dacă suntem păcătoși sau păcătoși iertați sau credincioși sau sfinți.

Chiar și Apocalipsa și Judecata are discernămînt... darmite atunci Dumnezeu care te poate ierta într-o clipă de trezvie căci nu vrea moartea sau chinul păcătosului ci să se întoarcă și să rămînă viu... să se întoarcă în VIȚĂ... în Hristos și în Cuvîntul lui Dumnezeu.

Last edited by vsovi; 29.07.2016 at 19:54:52.
Reply With Quote
  #516  
Vechi 29.07.2016, 19:58:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
O minte aglomerata,ocupata,este o minte bolnava.Mintea limpede ,este o minte linistita,sanatoasa,in stare sa iasa frumos din orice situatie
Așa este... mintea senină și iubirea curată (fără ascunzișuri îndărtnice) și nepăcătuirea aduce puterea asta în om de care vorbești... ca dar de la Dumnezeu, ca rod al lucrării smereniei și rugăciunii și a vieții cinstite.
Reply With Quote
  #517  
Vechi 29.07.2016, 20:07:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cand intrebi un psihiatru care este denumirea stiinifica a ce poporul numeste nebunie raspunsul este complicat. Medicul psihiatru spune ca o multime de boli ale psihicului pot fi incluse in vorba populara nebunie. Poporul mai obisnuieste sa spuna "ala e intr-o ureche!'. Iata cum a aparut aceasta expresie. In 1975, regele Frantei a scos un edict in care betivii cu tulburare violenta erau pedepsiti prin confiscarea averii si li se taia si o ureche. De aici, expresia pentru unii oameni cu actiuni anormale si violente ca sunt intr-o ureche. In multe tulburari psihice , apar tulburari de neurotransmitatori in sistemul seretoniei. Mai exista o expresie in randul poporului : "i-a sarit mustarul!' Cand un om se enerveaza si ii "sare mustarul', el nu trebuie sa inghita imediat medicamente, asa zisele calmante pentru ca medicatia in cazul exploziilor de nervi trebuie sa fie ultima solutie si oricum medicamentele trebuie prescrise doar de medicul psihiatru. Cand un om este adus in stare sa-i explodeze nervii cel mai bine este sa paraseasca scena scandalului. Plecarea din miezul conflictului face ca acesta sa evite escaladarea confurntarii, cresterea tensiunii nervoase. Cand pleaca din plina cearta unul dintre "combatanti' evita riscul descarcarii tensiuni nervoase prin violenta fizica sau verbala. Toate aceste sfaturi sunt date de unul dintre cei mai valorosi psihiatri, profesorul doctor Radu Mihailescu, sef de sectie la Spitalul de Psihiatrie "Al. Obregia'. In realitate, este gresit sa se creada ca psihiatrul poate citi gandurile. El are o experienta care ii da o abilitate in a intui mecanismele mintale, dar principala lui menire este de a-si ajuta semenii aflati in suferinta avand in vedere ca bolile psihice sunt intr-adevar grele suferinte. Psihiatrul prelucreaza ce spun oamenii pe care ii intervieveaza, ei avand unele derapaje psihice. Acel interviu, acea suita de intrebari si de interpretare a raspunsurilor a devenit o veritabila stiinta exacta in mana psihiatrului. Si oricum bolile psihice trebuie tratate mediamentos pentru ca, in orice derapaj psihic, se schimba ceva in biochimia creierului. De exemplu, un om cu paranoia in viata zilnica se poarta normal. Dar el are o tema deliranta. De exemplu, gelozia. Daca nu discuti despre sotie cu el, bolnavul cu paranoia de gelozie e normal in conversatie. Cum se atinge tema sotiei el incepe sa devieze in paranoia.
Frumos discurs... despre psimă și gelozie pînă la urmă... totuși eu te sfătuiesc să nu crezi în egipsihologi și în egipsihiatrii oricît de mari ar fi și oricît de bune tratamente medicamentoase recomandă...

Îți recomand să te vindeci prin Credință (și prin post și rugăciune) așa cum este scris în scripturi. Crede numai și ai să vezi cum te vei Mîntui lepădînd gLumea prin darul Domnului înțelgînd abea atunci cît de ușor este și s-ar putea după ce-I mulțumești să auzi... nu-mi mulțumi Mie, Credința Ta te-a mîntuit.

E bine deci să ai discernămînt ca să știi în Cine să crezi!
Reply With Quote
  #518  
Vechi 29.07.2016, 20:40:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române referitor la Fenomenul „Noul Ierusalim” de la Pucioasa
după site-ul Creștinism Ortodox

Hot. Nr. 2594/1993: Ia act despre Documentul de lucru al Comisiei speciale (27 aprilie 1993) stabilite de Sfântul Sinod pentru cercetarea cazului Glodeni – Pucioasa.

Hot. Nr.110 și 294/1993: Atitudinea Bisericii Ortodoxe Române față de fenomenul religios de la Glodeni – Pucioasa, Jud. Dâmbovița, în care a fost implicat și P. S. Episcop Irineu Bistrițeanul, Vicarul Arhiepiscopiei Clujului. Ia act despre declarația verbală și scrisă a P. S. Sale prin care se desolidarizează de acest fenomen.

Hot. Nr. 3326/1997: Ia act despre relatările în legătură cu activitățile prozelitiste desfășurate de „Caravana Evangheliștilor” din S. U. A. și de adepții grupării „Noul Testament”. Se iau măsurile canonice concrete împotriva activității grupării sectare „Noul Ierusalim”. Se va interveni la Ministerul Culturii în legătură cu retrocedarea bisericii din incinta Complexului muzeal și cu organizarea activității culturale cu caracter religios de către mișcarea sectară „Noul Ierusalim”, precum și la Ministerul de Interne sesizând portul ilegal de uniformă monahală a viețuitorilor de la „Noul Ierusalim”, urmând ca Patriarhia Română să sprijine aceste intervenții.

Hot. Nr. 5334/1997: S-a anulat actul fundațional al Așezământului „Noul Ierusalim”, prin demersul și deplasarea directă la Glodeni – Pucioasa de către Chiriarhul locului, I. P. S. Arhiepiscop Vasile al Târgoviștei însoțit de P. S. Episcop Vicar Irineu Bistrițeanul. Să se intensifice acțiunea misionar- pastorală pentru înlăturarea influenței negative pe care o exercită gruparea „Noul Ierusalim”. Să se ia măsuri canonice împotriva preoților și monahilor, care simpatizează și au legături cu gruparea „Noul Ierusalim”. Să informeze pe Chiriarhii eparhiilor, despre preoții acestora care au legătură cu gruparea aceasta. Să se comunice anularea actului fundațional de către P. S. Episcop Vicar Irineu Bistrițeanul, prin mijloace mass-media. Studierea posibilității desemnării unei comisii la nivelul Sinodului Mitropolitan care să studieze fenomenul din punct de vedere canonic.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #519  
Vechi 29.07.2016, 20:44:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Războiul creștinilor cu diavolii
CAPITOLUL I

Învățătura despre duhurile diavolești, după Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție

1.1. Crearea îngerilor

Dumnezeu Creatorul a făcut mai întâi lumea îngerilor, a duhurilor slujitoare (Psalm 103, 5), ca să slujească voii Sale Dumnezeiesti Prea Sfinte. Toți îngerii au fost creați de Dumnezeu în același timp.

Scopurile principale pentru care au fost creați îngerii care formează lumea nevăzută sunt: pentru a-L slăvi pe Dumnezeu (Is. 6,3; Lc. 2,14); pentru a împlini voia lui Dumnezeu cea Sfântă (Mt. 4,11; 25,31; 1 Tim. 3,16); pentru a vesti oamenilor tainele și voia lui Dumnezeu (Mt. 1,20; 2,13; 28,2; Lc. 1,26); pentru a-i ajuta pe oameni să se mântuiască (Ev. 1,14); pentru a ajuta sufletele oamenilor după moartea trupească și a le duce în Rai (Lc. 16,22).

Sfânta Scriptură ne spune că sunt nouă cete îngerești și trei ceruri (II Cor. 12,4), conform cu descoperirea avută de Sfântul Apostol Pavel. Sfântul Dionisie Areopagitul, în cartea sa "Despre ierarhia cerească" spune că cetele îngerești se împart în trei grupe triadice: 1. prima grupă triadică îngerească: serafimii, heruvimii și tronurile; 2. a doua grupă triadică îngerească: domniile, stăpâniile și puterile; 3. a treia grupă triadică îngerească: îngerii, arhanghelii și începătoriile.

Dumnezeu își descoperă voința Sa la îngerii din ceata superioară, iar aceștia, la rândul lor, o comunică celorlalți îngeri. În felul acesta, tainele și puterile lui Dumnezeu urmează în ordine descendentă, de la serafim la înger și fiecare ierarhie ulterioară este consacrată numai cu acele cunoștințe, pe care este capabilă să le cuprindă la nivelul respectiv al dezvoltării spirituale.

Cuvântul "înger" înseamnă sol sau trimis. Îngerii au căpătat acest nume datorită slujirii lor, îndreptată de la Atotmilostivul Dumnezeu către mântuirea oamenilor. Sfântul Apostol Pavel ne spune: "Îngerii nu sunt, oare, toți duhuri slujitoare, trimise să slujească pentru cei ce vor moșteni mântuirea?" (Evrei 1,14). Sfântul Grigorie Teologul precizează: "Îngerii, fiind slujitori ai vointei dumnezeiesti, ei nu numai prin facultatea firească, dar și în virtutea harului îmbelșugat se deplasează ca gândul peste tot. Și, pretutindeni, sunt alături de fiecare, atât datorită iuțimii cu care își îndeplinesc slujirea, cât și datorită subtilității esenței lor. Crearea îngerilor a precedat crearea lumii materiale a omului" (Iov 38,7).

Sfânul Ierarh Dimitrie al Rostovului scrie: "Îngerii au fost făcuți după chipul și asemănarea lui Dumnezeu, așa cum a fost creat mai târziu omul". Iar Sfântul Ignatie Brianceaninov ne asigură: "Chipul dumnezeiesc la îngeri și la om, constă în înțelegerea din care emană duhul, ce ajută gândul și-l însuflețește. Acest chip este asemenea prototipului și este nevăzut, așa cum nevăzut este și la oameni. El conduce întreaga făptură a îngerului și a omului. Îngerii sunt, deci, ființe vii, raționale, imateriale, nemuritoare, capabile să slăvească în imnuri pe Dumnezeu, făpturi limitate în timp și în spatiu și ca urmare au o înfățișare proprie".

Sfântul Apostol Pavel ne limpezește scopul creației: "Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri și cele de pe pământ, cele văzute și cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El și pentru El" (1 Coloseni 1,16). Din Apocalipsă aflăm că nu putem cunoaște exact numărul îngerilor: "Și era numărul îngerilor zeci de mii de zeci de mii și mii de mii" (Apoc. 5,11).

Fără a cunoaște exact firea îngerilor, putem însă să fim siguri că, îngerii nu au trup material ca oamenii, ci sunt duhuri de lumină, care răspândesc strălucirea dumnezeiască. Când, însă, primesc poruncă de la Dumnezeu, ei se pot arăta și trupește, pentru a fi percepuți de oameni, păstrându-și însușirile suprafirești.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #520  
Vechi 29.07.2016, 20:45:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

1.2. Când au apărut diavolii?

Lucifer, fiind înger de lumină și căpetenia celei de a doua trepte îngerești, în loc să progreseze în sfințenie, s-a mândrit, voind să fie asemenea cu Dumnezeu (Isaia 14,14). Dumnezeu l-a blestemat, i-a luat harul Duhului Sfânt și astfel s-a transformat în diavol (Lc.10,18). Împreună cu el au căzut și îngerii care i-au urmat lui, (diavolii) care sunt supuși Satanei (Efes. 6,12).

Domnul nostru Iisus Hristos ne arată căderea îngerilor: "Am văzut pe satana, căzând ca un fulger din Cer…" (Luca 10,18). Sfântul Apostol Pavel scrie că îngerii răzvrătiți au fost aspru pedepsiți de Dumnezeu și trimiși în Iad, până în ziua în care vor fi judecați pentru păcatele lor. Iar Sf. Apostol Petru ne spune: "Dumnezeu, n-a cruțat pe îngerii care au păcătuit, ci legându-i cu legăturile întunericului în Iad, i-a dat să fie păziți, până la judecată" (2 Ptr. 2,4). Sfântul Apostol Iuda ne spune că răzvrătirea acestor îngeri care nu au vrut să rămână în starea lor, ci au dorit să fie în locul lui Dumnezeu, a fost pedepsită astfel: "pe îngerii care nu și-au păzit vrednicia, ci au părăsit locașul lor, i-a pus la păstrare, în întuneric, în lanțurile veșnice, spre ziua judecății celei mari" (Iuda 6).

Diavolii au însușirile îngerilor, cu diferența că, deși au fost creați de Dumnezeu buni și sfinți, ei n-au rămas în starea lor de sfințenie și bunătate, ci au căzut fără de întoarcere, în întunericul mândriei și vicleniei. Așadar, întâiul vinovat de păcat și întemeietor al răutăților este diavolul: "…pentru că, de la început diavolul păcătuiește" (1 loan 3,8). El a păcătuit, nu pentru că așa i-ar fi fost firea, sau că ar fi primit înclinația spre păcat, pentru că în acest caz, vina ar fi căzut pe Dumnezeu. Dimpotrivă, fiind creat de Dumnezeu bun, el însuși, prin propria voință, s-a făcut diavol, adică clevetitor, vrăjmaș, mincinos și defăimător.

Sfântul prooroc Iezechiel spune:"…tu erai pecetea desăvârșirii, deplinătatea înțelepciunii și cununa frumuseții. Tu te-ai aflat în Eden, în grădina lui Dumnezeu"; "fost-ai fără prihană în căile tale, din ziua facerii tale și până s-a încuibat în tine nelegiuirea" (Iezec. 28,15).

Decisiv, răul nu ți-a fost dat ție din afară, ci tu însuți l-ai zămislit. Sfântul Antonie cel Mare ne învață scopul principal al lucrării diavolești pe pământ: "Diavolii se numesc așa, nu pentru că așa s-au făcut sau pentru că Dumnezeu i-ar fi făcut răi, ci pentru că au căzut din înțelepciunea cerească, (mândrindu-se). De atunci ne ispitesc mereu, încercând să împiedice urcarea noastră la Cer, locul de unde au căzut ei".

Oamenii, având trup și suflet, pot să treacă de la plăcerea trupească la cea sufletească. Diavolii însă sunt lipsiți de această posibilitate, pentru că în ei binele firesc a fost nimicit prin căderea și pierderea harului dumnezeiesc. La oameni, binele este amestecat cu răul, dar la demoni, precumpănește și acționează numai răul.

Păcatul lor cel mai mare este ura neînfricată față de Dumnezeu. Ei au transformat ascultarea față de Dumnezeu, firească tuturor făpturilor, într-o împotrivire și într-o vrajbă neîncetată. De aceea, căderea lor este fără de întoarcere.

Ei își găsesc plăcerea în tot felul de păcate, se complac mereu în rele, trecând de la un păcat la altul. Neputând săvârși păcate trupești, ei păcătuiesc cu imaginația și cu simțurile. Și-au obișnuit esența lor cu viciile firești ale cărnii. Aceste vicii sunt dezvoltate la ei, mai mult decât la oameni.

Demonii nu pot face nimic rău Creatorului, Care fiind Dumnezeu Atotputernic, este inaccesibil oricăror influențe de afară, din partea făpturilor. De aceea, demonii și-au îndreptat toată răutatea lor, împotriva oamenilor, care sunt chipul lui Dumnezeu, creatura mâinilor Sale. Demonii, știind că Dumnezeu își iubește făptura sa, caută să dăuneze cât mai mult obiectului iubirii Sale. Duhurile necurate, având în sine principiul tuturor relelor, caută să-i atragă pe oameni, să-i facă robii lor, pentru a-i duce le pierzarea veșnică răzbunându-se astfel, împotriva lui Dumnezeu. Diavolul este duhul cel rău care desparte pe om de Dumnezeu și inspiră ură, perfidie și minciună între oameni. Ispititor (Matei 4, 3), stăpânitor al acestei lumi (Ioan 12, 31; 14, 30; 16, 11).

În Vechiul Testament, diavolul este duhul răutății, de a cărui ființă ține însăși păcatul, zavistia și minciuna. Pentru că El, de la început a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. "Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tată al minciunii" (Ioan 8,44).

Sfinții Părinți ai Bisericii Ortodoxe spun că locul diavolilor căzuți din ceata a doua îngerească se va completa cu sfinți, preoți și călugări, după care lumea se va sfârși, datorită păcatelor oamenilor.

Libertatea vrăjmașilor noștri depinde de sufletele omenești care se mântuiesc și, de aceea, îi atacă pe oameni așa de tare, ca să tragă cât mai multe suflete în Iad.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 14:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 15:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 06:07:57