Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #951  
Vechi 24.06.2015, 17:50:06
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Iată și cuvintele rugăciunii din rânduiala binecuvântării armelor:

"(letrină două rânduri) Doamne, Dumnezeul nostru, Dumnezeul oștirilor, Cel puternic și tare în războaie, Care de mult ai dăruit putere preaminunată robului Tău David, spre biruirea potrivnicului hulitor Goliat, Tu și acum cu milostivire primește rugăciunile noastre cele umilite și trimite binecuvântarea Ta asupra ostașilor și armelor acestora; și dă putere și tărie robilor Tăi acestora, care doresc a le purta spre întărirea și apărarea țării și a Bisericii Tale celei sfinte, a orfanilor și a văduvelor; și fă‑i cu ele înspăimântători și înfricoșători la toată întrarmarea vrăjmașilor, și totdeauna îi arată purtători de biruință spre slava Ta. Că Tu ești tăria și întărirea noastră și Ție slavă înălțăm, Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin."

Cred că nu mai încape nicio îndoială, pentru orice om sănătos la minte, că Biserica Ortodoxă binecuvântează războiul de apărare a țării, precum și apărarea, cu arma în mână, a celor neputincioși, văduvelor și orfanilor.

Last edited by GMihai; 24.06.2015 at 17:52:26.
  #952  
Vechi 24.06.2015, 17:57:33
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Minți.
Copil necăjit... Dovedește. :)

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
După cum spuneam, minți. Iată ce scrie în Molifelnic:

"După aceea, luând apă sfințită, preotul stropește armele, zicând:

Binecuvântarea lui Dumnezeu
, Celui slăvit în Sfânta Treime, a Tatălui și a Fiului și a Sfântului Duh, prin stropirea cu această apă sfințită, să se pogoare și să fie asupra armelor acestora, și asupra celor care le vor purta, spre păzirea și apărarea adevărului lui Hristos. Amin."
Spune: le vor purta! Dar nu spune le vor folosi !

Ți-e limpede?

Și dacă tot ar spune "le vor folosi" (deși nu spune), să le folosească să tragă deasupra capului inamicului.

Dar mai bine să nu le folosească deloc, să nu pună mâna pe ele.

Chiar dacă ar spune să le folosească, nu spune să le folosească să tragă în inamici, în dușmani, să tragă să-i omoare. Nu spune așa ceva.

Acea slujbă e apărută în anii 1600, la presiunea politică din partea statului asupra Bisericii, care inițial nu a vrut să o accepte. Dar Biserica, a strecurat o portiță de scăpare, de interpretare spre mântuire, care am menționat-o mai devreme.

Biserica lui Hristos e curată, lipsită de orice erezie, ca și în secolul I. Aceași, azi numită, Ortodoxă.

"CEL CE SCOATE SABIA, DE SABIE VA PIERI". NE SPUNE HRISTOS ASTA ! :) NU O RUGĂCIUNE ALCĂTUITĂ LA PRESIUNE POLITICĂ. Limpede? :)

Înlocuim cuvântul sabie, cu: pistol, pușcă, avion, tanc, și alte jucări ale demonilor.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Da, e limpede. E limpede că tu susții că Biserica a căzut în erezie și că are nevoie de tine, Botoș Remus Emilian, un nou Maxim Mărturisitorul, ca să o scoată din erezie. Ți s-a mai sugerat, în repetate rânduri, să cauți ajutor de specialitate, dar se pare că fără folos...
E limpede în căpșorul tău... :)

Biserica nu a căzut în erezie. Biserica nu îndeamnă la omor și nu va îndemna vreodată. Și nici la niciun fel de război. NICIODATĂ !

Cred că e limpede, oricărui om normal la cap. Și ție, că eu te consider normal...

Nici dacă Patriarhul ar spune: trageți să omorâți, nici atunci Biserica nu a căzut în erezie. A căzut doar Patriarhul unei țări. Ortodoxia nu stă în acel Patriarh, care vorbește prostii, împotriva lui Hristos.

Și Sfinții Părinți spun că trebuie să facem "SFÂNTĂ NEASCULTARE", de Patriarhul eretic, ca să ne mântuim.

Nu, nu sunt nici un nou Maxim... Sunt un muritor de rând.

Da, poftim, uite, ți-am oferit ajutor de specialitate. Vei crede, te vei mântui, nu vei crede, te vei osândi la iad. N-am spus eu, ci Hristos.

Molitfelnicul nu e mai presus de BIBLIE și de SFINȚII PĂRINȚI ! Să-ți fie clar, copil necăjit !

Hristos a înviat !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 24.06.2015 at 18:06:59.
  #953  
Vechi 24.06.2015, 18:08:29
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Biserica nu îndeamnă la omor și nu va îndemna vreodată. Și nici la niciun fel de război.
Biserica, prin rugăcunile ei, prin slujbele ei, binecuvântează războiul de apăare, cu arma în mână. Îți mai citez odată din slujbă:

trimite binecuvântarea Ta asupra ostașilor și armelor acestora; și dă putere și tărie robilor Tăi acestora, care doresc a le purta spre întărirea și apărarea țării și a Bisericii Tale celei sfinte, a orfanilor și a văduvelor; și fă-i cu ele înspăimântători și înfricoșători la toată întrarmarea vrăjmașilor, și totdeauna îi arată purtători de biruință spre slava Ta.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cred că e limpede, oricărui om normal la cap. Și ție, că eu te consider normal...
Eu, ca să fiu foarte sincer, nu te consider pe tine normal la cap, și asta, în mod categoric și definitiv, de când ai spus cu subiect și predicat că n-ai ridica un deget ca să-ți aperi de moarte mama sau copilul. Încă o dată: cere ajutor de specialitate.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, poftim, uite, ți-am oferit ajutor de specialitate. Vei crede, te vei mântui, nu vei crede, te vei osândi la iad. N-am spus eu, ci Hristos.
Hristos a spus că dacă nu voi crede ce spune Botoș Remus Emilian mă voi osândi la iad ?

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Molitfelnicul nu e mai presus de BIBLIE și de SFINȚII PĂRINȚI ! Să-ți fie clar, copil necăjit !
Eh, cam așa a început și Luther. Pe urmă a mai scos și pe Sfinții Părinți și a rămas numai cu Biblia. După aia, numai cu o parte din Biblie. Văd că te îndrepți în exact aceeași direcție, dacă tu, pretins licențiat în teologie, nu știi că liturgica Bisericii face parte integrantă din Sfânta Tradiție, alături de scrierile Sfinților Părinți.

Last edited by GMihai; 24.06.2015 at 18:15:26.
  #954  
Vechi 24.06.2015, 18:14:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Biserica, prin rugăcunile ei, prin slujbele ei, binecuvântează războiul de apăare, cu arma în mână. Îți mai citez odată din slujbă:

trimite binecuvântarea Ta asupra ostașilor și armelor acestora; și dă putere și tărie robilor Tăi acestora, care doresc a le purta spre întărirea și apărarea țării și a Bisericii Tale celei sfinte, a orfanilor și a văduvelor; și fă-i cu ele înspăimântători și înfricoșători la toată întrarmarea vrăjmașilor, și totdeauna îi arată purtători de biruință spre slava Ta.
Nu, copile, asta-i doar în mintea ta, eretică, folosită de demoni.

Îți mai repet odată:

Nu spune ce arme (pot fi duhovnicești), nu spune ce să facă cu ele (spune doar să le poarte, nu să le folosească), nu spune să ucidă alți oameni. NICIODATĂ !

BISERICA E LUI HRISTOS și AȘA RĂMÂNE ! Oricât ar lupta dușmanii ei, cu ea !

MOLITFELNICUL NU E MAI PRESUS DE BIBLIE și de SFINȚII PĂRINȚI.

Încă spune Sfântul Ioan Gură de Aur că nici de Biblie nu ar trebui să avem nevoie. Să vină natural, de la sine, urmarea lui Hristos. (Omilia 1, PSB 23, Tâlcuirea Evangheliei după Matei)

Dar la câtă nebunie, știa Dumnezeu că va veni, a lăsat și a permis scrierea Bibliei.

DE CARE NICI DE BIBLIE NU ASCULTĂM ! Oh... vai...

Ajung argumentele ce ți-am prezentat ?

Să vă intre în căpșor, dușmani ai Domnului Iubire, Savaot Treime. Nu veți birui niciodată ! Sunteți învinși deja. Și veți fi învinși de fiecare dată ! De câte ori cereți luptă cu Hristos.

Mai departe, depinde să crezi ce-ți vorbesc, sau să te osândești.

Hristos a înviat !

P.S.: apăr mama și copilul și femeia mea, dar fără arme, și fără să-i fac rău agresorului. Mă pun în fața lui, să mă lovească pe mine, nu pe ei. Eventual, încerc să mă apăr de el, nimic altceva. Că dacăl împing, poate cade jos, se lovește cu capul de asfalt și moare. Deci nu-i fac nimic, fiindcă îl iubesc și pe el, ca și pe cei dăruiți ca un cadou, de Hristos.

Ajutor de specialitate, mulțumesc frumos, dar de la oameni mă lipsesc, n-am nevoie, ei sunt neputincioși, îmi dă Hristos :) oricând îi cer, atâta timp cât urmez poruncilor Lui. "Luați jugul Meu, că este ușor, luați povara Mea, că nu este grea", ne spune Hristos. "Cine Mă iubește, ascultă poruncile Mele", spune în altă parte, Același Creator al Universului.

Vrei să-ți dau exact, cu capitol și verset ?

Mânca-te-ar Raiul de copil necăjit... :)

Deci vă e limpede cu războiul de "apărare"? Nu există așa ceva. Vorbiți prostii. Luptați împotriva lui Hristos și ajungeți în iad. Aveți grijă, vă rog.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 24.06.2015 at 18:24:20.
  #955  
Vechi 24.06.2015, 18:15:11
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Holy shit... Auzi, viitor popa, ai idee cu ce se ocupa Sf. Gheorghe ca meserie? Sau mucenicii din Armenia, cei 40, in onoarea carora se fac acei colaci minunati, in ce situatie socio-profesionala erau cand au plecat la Ceruri? Ha?
Bre, sinaxarele ortodoxe si catolice abunda in fericiti si sfinti militari. Ups, dupa martorii lu' Ebola si mennoniti, toti sfintii militari e eretici. Asa a hotarat sinodul format din Remus si Emilian ai lui Botoș. :)))))))

Last edited by Vitiate; 24.06.2015 at 18:18:04.
  #956  
Vechi 24.06.2015, 18:19:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mai departe, depinde să crezi ce-ți vorbesc, sau să te osândești.
Asta-i vorbă de lider sectant.
  #957  
Vechi 24.06.2015, 18:20:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Individul crede in Biserica Ortodoxa dar numai in aia care este in capul lui, alta mai faloasa si mai corecta pe pamant, nu exista, sunt cazute, cu ierarhi si etc.

Acolo in capul lui el este si Episcop si Conciliu Ecumenic si credincios de rand si dogma si norma.

Cu alte cuvinte, perfect previzibil avand in vedere antecedentele, problema e alta, de ce oameni cu scaun la cap hranesc trolul?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #958  
Vechi 24.06.2015, 18:23:56
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Problema, cred eu, este alta: de ce trollului i se permite în continuare să trolleze ?
  #959  
Vechi 24.06.2015, 18:28:52
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Holy shit... Auzi, viitor popa, ai idee cu ce se ocupa Sf. Gheorghe ca meserie? Sau mucenicii din Armenia, cei 40, in onoarea carora se fac acei colaci minunati, in ce situatie socio-profesionala erau cand au plecat la Ceruri? Ha?
Bre, sinaxarele ortodoxe si catolice abunda in fericiti si sfinti militari. Ups, dupa martorii lu' Ebola si mennoniti, toti sfintii militari e eretici. Asa a hotarat sinodul format din Remus si Emilian ai lui Botoș. :)))))))
Și Sfântul Emilian de la Durostorum, era tot în armată.

Și ce dacă?

Înseamnă că nu știi ce este sfințenia și harul...

Dumnezeu să ne ajute să descoperim și să trăim sfințenia și să ne ierte de cuvinite precum "rahat sfânt" și alte păcate mai mari ce le facem, răstignindu-L cu ele, în fiecare zi.

Sinaxarele ereticilor franco-latini, e normal să abunde de nebunie, sfințenia lor o dă Patriarhul eretic al Romei.

Doamne, ai miă de noi.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #960  
Vechi 24.06.2015, 18:30:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Problema, cred eu, este alta: de ce trollului i se permite în continuare să trolleze ?
Pai are o audienta serioasa care il baga in seama :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25