Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2010, 11:48:33
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Exclamation De ce nu exista excomunicari din Sfanta Biserica ?!?

După cum se poate vedea în întreaga societate românească, din care mulți pretind că fac parte, măcar nominal din Biserica Ortodoxă, foarte mulți oameni, unii chiar "pravoslavnici", se complac într-o viață incompatibilă în mod real, esențial cu învățătura de credință a Bisericii Ortodoxe, duc o viață cu foarte mari fapte de imoralitate și lipsă de credință, cu grave compromisuri și abateri nu doar de la morala creștină ci de la orice minimă morală naturală. Pe de altă parte se observă vizibil disproporția evidentă și îngrijorătoare între cei botezați ortodox și cei care se străduiesc să cunoască și să trăiască o viață ortodoxă cât mai autentică.

Foarte des, și din ce în ce mai des, Biserica Ortodoxă și credincioșii ortodocși sunt acuzați de ipocrizie, de lipsă de trăire autentic creștină, de formalism, îngustare mentală confesională, etc. și acest lucru în mod evident datorită faptului că foarte mulți "pravoslavnici", adică creștini ortodocși doar cu numele, prin faptele și toată viața lor în dezacord, mai mult sau mai puțin, cu învățătura Sfintei Scripturi și a Sfintei Biserici Ortodoxe, întinează în mod evident și produc mari daune de imagine Bisericii, românii ortodocși fiind catalogați ca producători de avorturi, crime, beții, curvii, furturi și înșelăciuni, corupție de toate felurile, nedreptăți etc.

Întrebarea fundamentală care se pune este de ce Biserica prin ierarhii și preoții ei tolerează atât de mult aceste lucruri, de ce oamenii imorali, nelegiuiți, necredincioși, etc fac și încă mai fac parte din Biserică, chiar dacă doar formal, de ce nu există excluderi și excomunicări din Biserică pentru încălcările credinței creștine ortodoxe ?!? De ce se întreține această mentalitate de toleranță față de atâtea păcate, nelegiuiri, necredință, ignoranță și indiferență în Sfânta Biserică, așa încât de multe ori îți este rușine să mai spui cuiva că ești român ortodox ? De ce se (mai) primesc în Biserică oameni, mă refer la Botez, prin desconsiderarea Botezului prin practică formalistă, și de ce se mai fac slujbe de orice fel pentru mulți oameni care, deși formal fac parte din Biserică, din punct de vedere al cunoașterii și trăirii efective a credinței sunt niște repetenți și niște indiferenți și ignoranți fără pic de rușine ?? De ce ierarhii și preoții Bisericii tolerează, îngăduie și oarecum chiar încurajează în mod indirect, prin această nefericită toleranță, discreditarea evidentă a Sfintei Credințe și a Sfintei Biserici Ortodoxe ?!?

Bineînțeles că nu am inițiat acest subiect de discuție pentru a denigra în vreun fel Biserica Ortodoxă, însă din punctul meu de vedere personal este destul de grav ceea ce se întâmplă și nu de ieri de azi ci de o îndelungată perioadă. Dacă nu vom striga noi, care suntem ortodocși și ne străduim să cunoaștem cât mai bine și să trăim cât mai autentic o viață creștinească, atunci părerea mea că vor striga pietrele în locul nostru către Dumnezeu, însă nu cred că este preferabil să ajungem în această situație. De ce se menține în continuare această stare de lașitate și de nefericită toleranță ?!? Nu cred că ar fi rău ca efectivele Bisericii să fie reduse prin excomunicări, și în special din rândul notabilităților corupte și nelegiuite ale societății românești, pentru că cred că o curățenie în Biserică, făcută în primul rând cu cei cu bani și cu funcții însă corupți și nelegiuți și nedrepți, ar fi de bun augur și ar duce în termen mediu de câțiva ani sau chiar zeci de ani la însănătoșirea morală și spirituală a Bisericii pe trupul căreia a crescut un cancer moral și spiritual care trebuie cumva extirpat, părerea mea.

Last edited by doctor_faustus; 08.10.2010 at 12:11:29. Motiv: completare și lămurire
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.10.2010, 12:57:39
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Din acelasi motiv pentru care la facultatea de teologie se invata obiceriuri pagane din diversele colturi ale tarii: nu pentru a fi starpite de viitorii preoti, ci pentru a fi imbratisate de acestia ca sa nu supere comunitatea locala in care va fi asezati odata hirotoniti.

Stiu "crestini" cu duiumul, oameni care cand aud ca sunt ateu fac ochii mari si incep sa se bata cu pumnul in piept ca sunt crestini, desi ultima oara au calcat in biserica la propria cununie sau la botezul copilului. E plina tara de din astia. De ce sa-i alunge Societatea Comerciala BOR S.A. din propria ograda, cand ei aduc bani "la buget"?

Cum sa le spui ca un crestin adevarat nu face aia, aia si aialalta? Se sperie si fug si nu mai calca prin Casa Domnului, care Domn, dupa cum stim, iubeste banul foarte mult.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.10.2010, 13:19:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Excomunicarea (în limbaj răsăritean: oprirea de la împărtășanie) nu se dă pentru orice fel de păcat, ci numai pentru păcate deosebit de grave, numite și păcate teologice. Simpla înjurătură, simplul furt sau chiar simpla crimă nu sunt urmate de excomunicare, pe când insulta adusă unui preot în exercițiul ministerului său, furtul obiectelor sacre sau avortul sunt, în mod normal, urmate de excomunicare.
În prima enumerare, autorul este un membru căzut al Bisericii, în cea de a doua se află, deocamdată, în afara Trupului Mistic al lui Cristos, în care va fi reprimit când se va căi și își va face canonul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.10.2010, 13:31:00
Patmos's Avatar
Patmos Patmos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

,,Cazuri de excomunicare (herem) intalnim si in Vechiul Testament (Facere XVII, 14 ,- Iesire XI, 15 ; Lev. XX, 6 ; XXVII, 28 ; Ezdra X, 8), care a cunoscut trei etape ale disciplinei penitentiale, si anume : herem, niddui si nezifa. "Herem era cea mai severa", si aceasta pedeapsa era excomunicarea propriu-zisa. Evreii au avut doua feluri de excomunicari : a) mare si b) mica. Prima, il excludea pe cel excomunicat din societate. A doua il "separa numai de o parte a acestei societati, adica de cei de la sinagoga...".

Si in Noul Testament avem numeroase cazuri de aplicare a pedepsei excomunicarii (Matei XVIII, 17 ; Ioan V, 10 ; I Cor. V, 4 ; XVI, 22 ; II Tes. III, 14 ; Rom. XVI, 17 ; Fapte XIII, 8-11).

Bazele disciplinei bisericesti au fost puse de Mantuitorul Hristos si Sfintii sai Apostoli. In spiritul acestei discipline, Biserica apostolica a explicat, ca prima pedeapsa - celor care se faceau vinovati de pacate grele (erezie, schisma etc.) - interzicerea impartasirii cu Sfanta Euharistie, "iar in urma, daca vedea ca ei nu dadeau nici un semn de cainta si penitenta, ii indeparta nu numai de la participarea la Sfintele Taine, dar in genere din ceata credinciosilor, carora le impunea sa nu mai aiba nici un fel de legatura si amestec cu ei... Actul acesta al indepartarii din adunarea credinciosilor... se numea excomunicare sau afurisire, ...".

S-a afirmat, de catre unii canonisti ortodocsi, ca excomunicarea este lipsirea "de relatia cu cei credinciosi din comunitatea Bisericii intr-o masura mai mare ori mai mica, dupa gravitatea delictului comis". O asemenea definitie este insa proprie eclesiologiei medievale romano-catolice. In comentariul sau la canonul 13 al Sinodului de la Constantinopol (861), Zonara precizeaza ca excomunicarea este oprirea cu desavarsire atat de la "Tainele dumnezeiesti", cat si "inlaturarea din Biserica"."
__________________
,,Iar Iisus zicea: Părinte, iartă-le lor, că nu știu ce fac. Și împărțind hainele Lui, au aruncat sorți."(Sfânta Evanghelie după Luca)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.10.2010, 13:35:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
De ce se (mai) primesc în Biserică oameni, mă refer la Botez, prin desconsiderarea Botezului prin practică formalistă, și de ce se mai fac slujbe de orice fel pentru mulți oameni care, deși formal fac parte din Biserică, din punct de vedere al cunoașterii și trăirii efective a credinței sunt niște repetenți și niște indiferenți și ignoranți fără pic de rușine ??
Cand m-am casatorit, eram in stare de apostazie. I-am si spus asta preotului care m-a cununat, om pe care atunci l-am si intalnit prima oara. Nici nu m-a spovedit, i-am zis clar ca nu m-am hotarat sa ma pocaiesc. Sotia era si ea intr-o nepasare, necredincioasa. Cu toate astea, ni s-a facut Taina Cununiei.

Slava Domnului, Care m-a trezit din amorteala. Insa, nici eu nu gasesc normal sa cununi oameni necredinciosi de dragul ritualului sau al banilor, sa botezi copii ai caror nasi nu stiu Crezul sau sa impartasesti pe cineva fara ca acesta sa creada intr-adevar ca in Potir este Trupul si Sangele Lui Hristos. Din pacate, este loc de critica aici pentru practica generala a bisericii ortodoxe. La inceputurile crestinismului nu era de conceput asa ceva.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 08.10.2010 at 13:40:39.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.10.2010, 13:37:02
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

In orasele mari este imposibil pentru un preot sa-si cunoasca toti enoriasii,nu are cum sa stie ce face sau gandeste fiecare,mai ales daca nu merge la biserica.Sau daca,sa zicem,i s-ar interzice intrarea in biserica,se poate duce foarte bine in alt cartier.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.10.2010, 13:40:37
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post De ce nu exista excomunicari in Sfinta Biserica /

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
După cum se poate vedea în întreaga societate românească, din care mulți pretind că fac parte, măcar nominal din Biserica Ortodoxă, foarte mulți oameni, unii chiar "pravoslavnici", se complac într-o viață incompatibilă în mod real, esențial cu învățătura de credință a Bisericii Ortodoxe, duc o viață cu foarte mari fapte de imoralitate și lipsă de credință, cu grave compromisuri și abateri nu doar de la morala creștină ci de la orice minimă morală naturală. Pe de altă parte se observă vizibil disproporția evidentă și îngrijorătoare între cei botezați ortodox și cei care se străduiesc să cunoască și să trăiască o viață ortodoxă cât mai autentică.

Foarte des, și din ce în ce mai des, Biserica Ortodoxă și credincioșii ortodocși sunt acuzați de ipocrizie, de lipsă de trăire autentic creștină, de formalism, îngustare mentală confesională, etc. și acest lucru în mod evident datorită faptului că foarte mulți "pravoslavnici", adică creștini ortodocși doar cu numele, prin faptele și toată viața lor în dezacord, mai mult sau mai puțin, cu învățătura Sfintei Scripturi și a Sfintei Biserici Ortodoxe, întinează în mod evident și produc mari daune de imagine Bisericii, românii ortodocși fiind catalogați ca producători de avorturi, crime, beții, curvii, furturi și înșelăciuni, corupție de toate felurile, nedreptăți etc.

Întrebarea fundamentală care se pune este de ce Biserica prin ierarhii și preoții ei tolerează atât de mult aceste lucruri, de ce oamenii imorali, nelegiuiți, necredincioși, etc fac și încă mai fac parte din Biserică, chiar dacă doar formal, de ce nu există excluderi și excomunicări din Biserică pentru încălcările credinței creștine ortodoxe ?!? De ce se întreține această mentalitate de toleranță față de atâtea păcate, nelegiuiri, necredință, ignoranță și indiferență în Sfânta Biserică, așa încât de multe ori îți este rușine să mai spui cuiva că ești român ortodox ? De ce se (mai) primesc în Biserică oameni, mă refer la Botez, prin desconsiderarea Botezului prin practică formalistă, și de ce se mai fac slujbe de orice fel pentru mulți oameni care, deși formal fac parte din Biserică, din punct de vedere al cunoașterii și trăirii efective a credinței sunt niște repetenți și niște indiferenți și ignoranți fără pic de rușine ?? De ce ierarhii și preoții Bisericii tolerează, îngăduie și oarecum chiar încurajează în mod indirect, prin această nefericită toleranță, discreditarea evidentă a Sfintei Credințe și a Sfintei Biserici Ortodoxe ?!?

Bineînțeles că nu am inițiat acest subiect de discuție pentru a denigra în vreun fel Biserica Ortodoxă, însă din punctul meu de vedere personal este destul de grav ceea ce se întâmplă și nu de ieri de azi ci de o îndelungată perioadă. Dacă nu vom striga noi, care suntem ortodocși și ne străduim să cunoaștem cât mai bine și să trăim cât mai autentic o viață creștinească, atunci părerea mea că vor striga pietrele în locul nostru către Dumnezeu, însă nu cred că este preferabil să ajungem în această situație. De ce se menține în continuare această stare de lașitate și de nefericită toleranță ?!? Nu cred că ar fi rău ca efectivele Bisericii să fie reduse prin excomunicări, și în special din rândul notabilităților corupte și nelegiuite ale societății românești, pentru că cred că o curățenie în Biserică, făcută în primul rând cu cei cu bani și cu funcții însă corupți și nelegiuți și nedrepți, ar fi de bun augur și ar duce în termen mediu de câțiva ani sau chiar zeci de ani la însănătoșirea morală și spirituală a Bisericii pe trupul căreia a crescut un cancer moral și spiritual care trebuie cumva extirpat, părerea mea.

La sate sa zicem ca sa-r putea pune in practica ceia ce Dumneavoastra sugerati . Dar la Orase va intreb cum sa se puna in practica ? Credeti ca preotii isi cunosc enoriasi ? Si de fapt cancerul moral nu este numai in Ortodoxie ci peste tot in tara asta si nu numai .Dumnezeu sa ne lumineze mintile tuturor sa facem numai lucruri bune si placute lui Dumnezeu . Si sa stiti ca proverbul din batrini ca "pestele de la cap se impute " mai functioneaza .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2010, 13:42:45
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cand m-am casatorit, eram in stare de apostazie. I-am si spus asta preotului care m-a cununat, om pe care atunci l-am si intalnit prima oara. Nici nu m-a spovedit, i-am zis clar ca nu m-am hotarat sa ma pocaiesc. Sotia era si ea intr-o nepasare, necredincioasa. Cu toate astea, ni s-a facut Taina Cununiei.

Slava Domnului, Care m-a trezit din amorteala. Insa, nici eu nu gasesc normal sa cununi oameni necredinciosi de dragul ritualului sal al banilor, sa botezi copii ai caror nasi nu stiu Crezul sau sa impartasesti pe cineva fara ca acesta sa creada intr-adevar ca in Potir este Trupul si Sangele Lui Hristos. Din pacate, este loc de critica aici pentru practica generala a bisericii ortodoxe. La inceputurile crestinismului nu era de conceput asa ceva.
Daca atunci ati hotarat sa va casatoriti religios inseamna ca nu erati chiar asa straini de credinta,iar preotul v-a dat o sansa sa va apropiati de biserica.Chiar,ce ati fi facut daca v-ar fi refuzat?In afara de a cauta alt preot,bineinteles?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.10.2010, 13:52:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Daca atunci ati hotarat sa va casatoriti religios inseamna ca nu erati chiar asa straini de credinta,iar preotul v-a dat o sansa sa va apropiati de biserica.Chiar,ce ati fi facut daca v-ar fi refuzat?In afara de a cauta alt preot,bineinteles?
A fost o formalitate, desi eu am stat foarte atent la slujba. Multi atei se casatoresc in biserica pentru ca asa vor parintii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.10.2010, 14:51:17
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:

"Ne uităm la David care, fiind deja împărat peste Israel, era prigonit de Saul. Saul era îndrăcit, ne spune Scriptura, ieșise din ascultarea lui Dumnezeu și pentru aceasta a fost pedepsit și lepădat de Dumnezeu. În locul lui a fost uns David, deși Saul continua să stea pe scaunul lui Israil. Scriptura ne spune ce fel de necazuri răbda David din partea lui Saul, cum îl prigonea prin munți și căuta ca să-l omoare. Odată tovarășii lui David au zis: "Să-l omorâm pe Saul". David însă le-a răspuns: "Să nu-mi fie mie a ridica mâna asupra unsului Domnului". Iată, Saul era nebun, era îndrăcit, Dumnezeu Însuși a mărturisit că l-a lepădat pe Saul și l-a ales pe David în locul lui. David știa toate acestea, și totuși a zis: "Să nu ridicăm mâna asupra unsului Domnului!". Ungerea este veche, de acum anulată, dar David nu a nesocotit-o. Așa și noi - să ne temem a ridica mâna asupra unșilor Domnului. "Nu ridicați mâna asupra unșilor mei și împotriva proorocilor mei nu vicleniți!", zice Domnul prin gura lui David. Dumnezeu i-a ales. Oare Dumnezeu nu poate să le dea într-o noapte așa o boală ca să nu se mai scoale nimeni a doua zi?"

Intregul articol aici: http://blog.pustniculdigital.info/articole/301/

Se refera in principal la ierarhii bisericii dar se poate aplica oricarui credincios.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista o rugaciune care o putem zice inainte de a citi din Sfanta Scriptura? mela me Rugaciuni 6 10.04.2014 20:28:30
Cum nu intelege BC Sfanta Scriptura si zice ca exista purgatoriu mihailt Biserica Romano-Catolica 328 22.02.2011 19:57:54
Exista Biserica Ortodoxa? Dj_ICU Generalitati 40 12.11.2009 13:56:49
exista Biserica Ortodoxa autonoma? paraschiva Generalitati 6 18.04.2008 07:56:16