Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 17.07.2008, 20:37:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Te rog sa ma ierti mai soro Mirela.
no prob
Reply With Quote
  #112  
Vechi 18.07.2008, 01:15:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din interviul IPS Nicolae Corneanu:

Reporter: A fost o greseala gestul pe care l-ati facut?

Nicolae Corneanu: Deocamdata Sfantul Sinod a fost, sa zic asa, cu obiectivitate critica fata de ceea ce am facut eu, dar e dreptul Sf. Sinod.


Nu inteleg ce vrea IPS sa spuna cu "Deocamdata"?!? Se asteapta cumva la o revenire asupra deciziei, avand in vedere ca "deocamdata" desemneaza ceva "limitat in timp"?
Reply With Quote
  #113  
Vechi 19.07.2008, 01:46:42
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Citat:
În prealabil postat de miha_str
cand a zis ips nicolae corneanu ca i pare rau ptr ca s a impartasit la catolici?
o fi zis la sinod
Frate nu este adevarat Mitropolitului Nicole Corneanu nu i-a pasat de pocainta...El dupa ce s-a terminat adunarea sinodalilor fiind intrebat de unul dintre cei reporteri daca regreta ceea ce a facut a raspuns: Imi pare rau ca s-a ajuns pana aici...DEci nu-i pare rau ca a produs sminteala ci ii pare rau ca s-a ajuns pana aici.

Iata ca dupa ce a strigat un munte de monahi, dupa ce celelalte biserici ortodoxe si-au aratat nemultumirea cu privire la cazul Corneanu si Drincec…Iata ca Sinodului nostru nu i-a pasat si a jucat cartea masonului Daniel…

Mai grav…ce mi-a fost dat sa aud urechilor Duminica trecuta la radio Romania Actualitati la asa numita emisiune “luminile noptii” o inregistrare in care I.P.S. Nicolae Corneanu era acompaniat si i se canta in struna de catre un amic de-al lui care era si realizatorul acestei emisiuni, realizator care mai in gluma mai in serios i-a numit pe monahii athoniti PAMFLETARI…luandu-i in ras si batandus-si joc dandu-se pe sine mai intelepti decat aceste FACLII ALE ORTODOXIEI…Spunan ca el s-ar ar fi astepat la o alta parere de la, citez cum i-a numit ironic “acesti luminati”.

Neavand habar despre credinta ortodoxa si-a permis sa faca niste afirmatii smintitoare.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 19.07.2008, 01:53:20
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de Grigorie
S-a ales calea compromisului ... Trist! Cei doi ierarhi intruneau toate conditiile pentru a fi caterisiti si inlocuiti cu alti pastori mai vrednici. Sminteala trebuia inlaturata.

Despre pocainta celor doi am mari indoieli. Imi e greu sa cred ca mitropolitul Corneanu, care s-a impartasit la catolici in urma unui imbold launtric (dupa propria marturisire) si care in urma cu cativa ani declara ca papa trebuie recunoscut si de ortodocsi, a devenit peste noapte un bun ortodox.

Dezamagirea mea este mare cand ma gandesc ca numai IPS Bartolomeu a votat pentru inlaturarea celor doi. Cinste lui, este un ortodox cu convingeri puternice, vigilent, constient de pericolele ce ameninta ortodoxia. Era momentul potrivit pentru a marturisi prin fapte atasamentul fata de ortodoxie, dar majoritatea ierarhilor l-au ratat. Se pare ca in Sf. Sinod cancerul ecumenist este adanc inradacinat. Sau poate a contat faptul ca unii sinodali sunt santajabili, maine putand fi ei judecati pentru alte abateri. Nu-i asa, mai bine sa nu existe precedentul unor pedepse. O mana o spala pe alta.
Imi place de voi.Cand va convine,ii dati cu Sf Sinod insus,cu Sf Sinod in jos,cu Sf Parinti,prea sfintiile lor,Sfintii Parinti,iertare dragoste.Cand nu va convine,deveniti repede libercugetarori.Mi-e sila de ipocrizia voastra.Mai bine ma duc si eu sa ma impartsesc la greco-catolici,ca macar mai au o urma de bun simt.
NU liberi cugetatori si in acord cu cele sapte Soboare Ecumenice....Canoanele au fost incalcate pe fata...si inca de Membri Sinodului...de cei care trebuiau sa le aplice...in frunte cu masonul Daniel care a jucat cartea "politically correct"
Reply With Quote
  #115  
Vechi 19.07.2008, 01:58:07
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
S-a ales calea compromisului ... Trist! Cei doi ierarhi intruneau toate conditiile pentru a fi caterisiti si inlocuiti cu alti pastori mai vrednici. Sminteala trebuia inlaturata.

Despre pocainta celor doi am mari indoieli. Imi e greu sa cred ca mitropolitul Corneanu, care s-a impartasit la catolici in urma unui imbold launtric (dupa propria marturisire) si care in urma cu cativa ani declara ca papa trebuie recunoscut si de ortodocsi, a devenit peste noapte un bun ortodox.

Dezamagirea mea este mare cand ma gandesc ca numai IPS Bartolomeu a votat pentru inlaturarea celor doi. Cinste lui, este un ortodox cu convingeri puternice, vigilent, constient de pericolele ce ameninta ortodoxia. Era momentul potrivit pentru a marturisi prin fapte atasamentul fata de ortodoxie, dar majoritatea ierarhilor l-au ratat. Se pare ca in Sf. Sinod cancerul ecumenist este adanc inradacinat. Sau poate a contat faptul ca unii sinodali sunt santajabili, maine putand fi ei judecati pentru alte abateri. Nu-i asa, mai bine sa nu existe precedentul unor pedepse. O mana o spala pe alta.
Frate I.P.S. Bartolomeu Anania este un Marcu al Efesului al ortodocsilor romani...Tot respectul pentru acest ierarh curajos ...Ma tem insa ca in in scurt timp ii vor astupa gura ceilalti ierarhi care majoritatea sunt condusi de masonul Daniel si nu de regulile care ar trebui sa se aplice intr-un Sinod ortodox.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 19.07.2008, 02:19:34
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Chiar daca se pocaieste un ierarh care s-a impartasit cu catolicii... nu mai are dreptul sa fie mitropolit si trebuie automat depus din treapta ....

Redau aici comunicatul biroului de presa al Patriarhiei Romane difuzat la postul de Radio Trinitaa al Patriarhiei Romane imediat dupa incheierea Adunarii sinodalilor:

Prin urmare se contrazic singuri...Saracii de ei cum le-a luat tangalachii mintile.

“În sedința de lucru, din zilele de 8-9 iulie 2008, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a luat în discutie împărtăsirea Înaltpreasfintitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, la o Liturghie greco-catolică si concelebrarea Preasfintitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, cu un ierarh greco-catolic la slujba de sfintire a Aghiazmei Mari.

Sfântul Sinod a dezaprobat gesturile necanonice ale celor doi ierarhi, care au produs tulburare în Biserică. Apoi, Sfântul Sinod a luat act de regretul si pocăinta acestora, pe care le-a primit ca prim semn de îndreptare.

În legătură cu comportamentul sacramental si liturgic al ierarhilor, preotilor, diaconilor, monahilor, monahiilor si credinciosilor mireni ai Bisericii Ortodoxe Române în relatie cu alte culte, pe temeiul Sfintelor Canoane si al învătăturii de credintă ortodoxă, Sfântul Sinod a hotărât că nu este îngăduit niciunui ierarh, preot, diacon, monah, monahie sau credincios mirean din Biserica Ortodoxă Română să se împărtăsească euharistic în altă Biserică crestină. De asemenea, nu este îngăduit niciunui cleric ortodox să concelebreze Sfintele Taine si Ierurgii cu slujitori ai altor culte.

Cei ce nu se supun acestei hotărâri pierd comuniunea cu Biserica Ortodoxă si, în consecintă, vor suporta sanctiuni canonice corespunzătoare stării pe care o ocupă în Biserică: depunerea din treaptă sau caterisirea, în cazul clericilor, si oprirea de la împărtăsanie a credinciosilor mireni.”


Deci ei singuri cunosc canoanele dar nu le aplica.. De ce pentru Mitropolitul Nicolae Corneanu si Drincec aceste reguli nu se aplica....Este iar o carte jucata de masonul Daniel a "politically correct" ci nu a invataturii de credinta ortodoxa.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 19.07.2008, 04:41:43
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Frate I.P.S. Bartolomeu Anania este un Marcu al Efesului al ortodocsilor romani...Tot respectul pentru acest ierarh curajos ...Ma tem insa ca in in scurt timp ii vor astupa gura ceilalti ierarhi care majoritatea sunt condusi de masonul Daniel si nu de regulile care ar trebui sa se aplice intr-un Sinod ortodox.
Frate Laurentiu, reactia ta si comentariul facutde tine este EXACT ceea ce se doreste de la noi.

Lui Vladica Anania i s-a ordonat sa reactioneze ASA, deoarece el "fits the profile", are "caracteristicile personale de "individ bataioos cu rivna..." necesare acestei reactii...ei fiind de fapt toti foarte buni prieteni...

...nu este vina ta ca gindesti asa...pentru a intelege mai bine cum functioneaza aceste procese cu cite un barosan pus pe post de Gica Contra pentru credibilitate urmareste cu MARE ATENTIE la detalii dezbaterile politice de tot felul din SUA...se face chiar scoala pentru asa ceva, sunt cursuri speciale

...si mai lasati-o moarta cu IPS Nicolae care NU ESTE ARIE!....nimeni nu sustine sus si tare nici o erezie...deci sa ne intoarcem in pace la studiu duhovnicesc, si LINISTE

Doamne Miluieste!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 19.07.2008, 08:15:31
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Citat:
În prealabil postat de Grigorie
S-a ales calea compromisului ... Trist! Cei doi ierarhi intruneau toate conditiile pentru a fi caterisiti si inlocuiti cu alti pastori mai vrednici. Sminteala trebuia inlaturata.

Despre pocainta celor doi am mari indoieli. Imi e greu sa cred ca mitropolitul Corneanu, care s-a impartasit la catolici in urma unui imbold launtric (dupa propria marturisire) si care in urma cu cativa ani declara ca papa trebuie recunoscut si de ortodocsi, a devenit peste noapte un bun ortodox.

Dezamagirea mea este mare cand ma gandesc ca numai IPS Bartolomeu a votat pentru inlaturarea celor doi. Cinste lui, este un ortodox cu convingeri puternice, vigilent, constient de pericolele ce ameninta ortodoxia. Era momentul potrivit pentru a marturisi prin fapte atasamentul fata de ortodoxie, dar majoritatea ierarhilor l-au ratat. Se pare ca in Sf. Sinod cancerul ecumenist este adanc inradacinat. Sau poate a contat faptul ca unii sinodali sunt santajabili, maine putand fi ei judecati pentru alte abateri. Nu-i asa, mai bine sa nu existe precedentul unor pedepse. O mana o spala pe alta.
Frate I.P.S. Bartolomeu Anania este un Marcu al Efesului al ortodocsilor romani...Tot respectul pentru acest ierarh curajos ...Ma tem insa ca in in scurt timp ii vor astupa gura ceilalti ierarhi care majoritatea sunt condusi de masonul Daniel si nu de regulile care ar trebui sa se aplice intr-un Sinod ortodox.
MaiLaurentiu,la sinoadele ecumenice s-audiscutat alte probleme,pe atunci nu existau catolici si nici greco-catolici.Asa ca de unde spui tu ca ar trebui aplicate acele canoane si caterisiti cei doi.Fariseii,spuneau la fel depsre Mantuitorul,"noi stim ca acest om este pacatos",insa Nicodim,care era si el fariseu,le-a spu"Oare Legea noastra osandeste pe cineva fara sa stie ce afacut,fara judecata".Asa faci si tu,si cei ca tine.Extrapolezi niste canoane la cine nu trebuie.Crezul greco-catolic este la fel ca cel ortodox,Liturghia lor este la fel ca a noastra,preotiia lor este valabila,ce temei ai sa-i numesti eretici.Spune-mi si mie un argument,dar un argument,nu incepe si tu cu blesteme si anateme.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 19.07.2008, 14:31:02
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Inseamna ca nu cunosti invatatura ortodoxa...Noi nu avem nici crez ca al catolicilor iar liturghia noastra nu este ca a lor ...

Te contrazice un munte de monahi athoniti, celelalte biserici ortodoxe si te contrazice si Parintele Cleopa...si multi alti Sfinti...Informeaza-te ...
Reply With Quote
  #120  
Vechi 19.07.2008, 14:50:28
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Mai oameni buni la fel ca si pe alt topic "this case is closed" Biserica a luat o decizie, iar restul discutiilor de aci sunt inutile pt ca nu vor schimba nimic
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mitropolitul Nicolae Corneanu pensionat? costel Stiri, actualitati, anunturi 80 18.07.2011 07:48:22
Ce au cu mitropolitul Corneanu ??? guardian knight Biserica Ortodoxa Romana 1 20.06.2011 20:34:00
cum pot fi iertat?ce sa fac? 13mario Pocainta 28 16.08.2010 01:31:33
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 02:24:54
Asa zisul blog al lui Corneanu grecu Biserica Ortodoxa Romana 5 12.06.2008 23:26:53