Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2006, 15:59:33
tigruta25 tigruta25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 13
Implicit

Duminica aceasta este Acoperamantul Maicii Domnului , si vreau sa dau un pomelnic de multumire si sa fac un pic de pomana la biserica.
cam cum ar trebui scris pomelnicul?
si ce se da de pomana?
cum ar trebui sa procedez cel mai bine???
multumesc anticipat!:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2006, 17:10:57
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

simplu...scrii pe o hartie vii si numele celor vii pe care doresti sa le pomeneasca preotul la slujba si pe alta hartie scrii mortii din familia ta sau din cunostintele tale pe care vrei sa le pomeneasca...nu este necesar sa mai adaugi si alte cuvinte de genul "doamne te rog sa faci si sa dregi..sau ma rog pt X ca sa i se faca si sa i se dreaga" pt ca oricum preotul nu pomeneste decat numele.
Iar pomana poti sa faci cu ce vrei si sa dai la cine vrei,nu trebuie ceva special..o paine data din suflet unui om amarat si e ok...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2006, 00:59:52
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Slava Domnului, tigruta, pentru intentia ta.
Daca mergi duminica la Sfanta Liturghie, ajungi dimineata la Proscomidie (devreme) si dai pomelnicul cum ti-a explicat Clausemi, cu numele viilor si al celor adormiti. In felul acesta, toti sunt pomeniti de Preot si, in mod nevazut, cei adormiti pot participa la Sf. Liturghie. Dar numai daca se da de la inceputul slujbei. Incearca sa pregatesti totul de sambata seara si duminica numai te duci la slujba.

Poti sa dai la Sf. Altar cand dai pomelnicul o sticla de vin, o paine, o sticla de ulei, niste tamaie, prescuri, poate niste bani.
Daca vrei numai sa dai ceva de pomana, numai sa fie din inima si la cei care au intr-adevar nevoie. Sunt multi pensionari care n-au din ce sa traiasca si se bucura de orice: paine, niste fructe (banane, mere, struguri, etc), conserve de peste, branza topita, ulei, niste dulciuri (desi e mai bine fructe ca sunt mai sanatoase). Dai si tu in functie de posibilitati. Dumnezeu iti va inmulti, vei vedea. Francezii au un proverb: "Cine da la saraci, Ii imprumuta lui Dumnezeu". Si sa vezi ce dobanda o sa-ti dea El.

Ma bucur mult sa vad ca doresti sa faci asta. Vei vedea ce bucurie vei avea in inima ta...Sa ne dai si noua din ea, bine?! :)
Elena
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2006, 11:24:38
cornelpr cornelpr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Slava Domnului, tigruta, pentru intentia ta.
Daca mergi duminica la Sfanta Liturghie, ajungi dimineata la Proscomidie (devreme) si dai pomelnicul cum ti-a explicat Clausemi, cu numele viilor si al celor adormiti. In felul acesta, toti sunt pomeniti de Preot si, in mod nevazut, cei adormiti pot participa la Sf. Liturghie. Dar numai daca se da de la inceputul slujbei. Incearca sa pregatesti totul de sambata seara si duminica numai te duci la slujba.

Poti sa dai la Sf. Altar cand dai pomelnicul o sticla de vin, o paine, o sticla de ulei, niste tamaie, prescuri, poate niste bani.
Daca vrei numai sa dai ceva de pomana, numai sa fie din inima si la cei care au intr-adevar nevoie. Sunt multi pensionari care n-au din ce sa traiasca si se bucura de orice: paine, niste fructe (banane, mere, struguri, etc), conserve de peste, branza topita, ulei, niste dulciuri (desi e mai bine fructe ca sunt mai sanatoase). Dai si tu in functie de posibilitati. Dumnezeu iti va inmulti, vei vedea. Francezii au un proverb: "Cine da la saraci, Ii imprumuta lui Dumnezeu". Si sa vezi ce dobanda o sa-ti dea El.

Ma bucur mult sa vad ca doresti sa faci asta. Vei vedea ce bucurie vei avea in inima ta...Sa ne dai si noua din ea, bine?! :)
Elena
Si eu zic la fel ca Elena ca ar trebui sa faceti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.09.2006, 13:33:31
tigruta25 tigruta25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Slava Domnului, tigruta, pentru intentia ta.
Daca mergi duminica la Sfanta Liturghie, ajungi dimineata la Proscomidie (devreme) si dai pomelnicul cum ti-a explicat Clausemi, cu numele viilor si al celor adormiti. In felul acesta, toti sunt pomeniti de Preot si, in mod nevazut, cei adormiti pot participa la Sf. Liturghie. Dar numai daca se da de la inceputul slujbei. Incearca sa pregatesti totul de sambata seara si duminica numai te duci la slujba.

Poti sa dai la Sf. Altar cand dai pomelnicul o sticla de vin, o paine, o sticla de ulei, niste tamaie, prescuri, poate niste bani.
Daca vrei numai sa dai ceva de pomana, numai sa fie din inima si la cei care au intr-adevar nevoie. Sunt multi pensionari care n-au din ce sa traiasca si se bucura de orice: paine, niste fructe (banane, mere, struguri, etc), conserve de peste, branza topita, ulei, niste dulciuri (desi e mai bine fructe ca sunt mai sanatoase). Dai si tu in functie de posibilitati. Dumnezeu iti va inmulti, vei vedea. Francezii au un proverb: "Cine da la saraci, Ii imprumuta lui Dumnezeu". Si sa vezi ce dobanda o sa-ti dea El.

Ma bucur mult sa vad ca doresti sa faci asta. Vei vedea ce bucurie vei avea in inima ta...Sa ne dai si noua din ea, bine?! :)
Elena
multumesc pt. raspuns:D:D
singura problema e ca pe aici nu prea sunt pe la biserica oameni nevoiasi:|eu nu sunt in tara:(
si ma gandeam sa fac niste pachetele cu un pic din toate adica un sanvis, un fruct , ceva dulce, si in loc sa impart vinul cum se face ..ma gandeam sa cumpar niste suc ca cutii si sa pun tot in punguta cu restul...
sau mai aveam o varianta..sa cumpar un platou de prajituri si cu niste vin
dar chestia cu pomelnicele, uleiul,painea si sticla de vin ..sunt foarte bine-venite:D
o sa fac si ceva pomana dar nu stiu care din variante sa o aleg??:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.09.2006, 11:42:08
tigruta25 tigruta25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 13
Implicit

va_iubesc , m-ai facut sa-mi vina lacrimi in ochi...am inceput sa te simpatizez pt. felul tau de a scrie, si cum ceea ce scrii reflecta ceea ce esti,ma bucur tare mult ca te-am cunoscut prin intermediul forumului:Dimi dai impresia de o persoana speciala in sensul bun al cuvantului, si nu te lingusesc, ci doar ma bucur ca existi, si-ti multumesc din suflet pt. ajutorul care mi-l dai:D
ai dreptate in mai toate privintele....
iti multumesc si pt. reteta de coliva..intr-adevar am incercat sa fac acasa pt. noi intai, sa vad ce si cum iese..dar mai trebuie perfectionat:(dupa ce o sa-mi iasa perfect coliva o sa fac sa duc la biserica
parastase am mai facut o data sau de doua ori, o data de mosii de iarna cand m-am dus la biserica cu ditamai geanta:D(pt. ca stiam de acasa de la mama ca de fiecare an de mosi dadea de pomana: cana ,farfurie, lingura de lemn, lumanare, si mancare si vin)de m-au inconjurat in cateva secunde nu am mai stiut pe unde sascot camasa..sincer nu ma asteptam..
si inca o data de aniversarea bunicului meu, e mort de 18 ani dar eu asa l-am sarbatorit:(
dar acum de Acoperamantul Maicii Domnului pt mine e ceva foarte special.., sunt cativa ani buni ..sa spunem vreo 5, de cand spun acest acatist: luni, miercuri si vineri(mai nou il spun miercuri joi si vineri) si Maica ne-a ajutat asa de mult si de atatea ori ..ca nu am cuvinte sa povestesc si sa exprim )imi pare rau ca deabia acum mi sa luminat mintea si mi-a venit ideea asta :(

trebuia sa o fac mai demult:(

cred ca o sa urmez sfaturile tale si o sa fac cele doua pomelnice de rigoare unul pt. vii si altul pt. morti, si o sa duc vin, paine, tamaie(uleiul sincer nu inteleg de ce trebuie sa duc???)
si o sa cumpar un platou de prajiturele si si ceva bomboane , si o sa fac si niste pachetele sa le impart pe unde o sa vad mai nevoiasi...si vin oricum am cumparat si niste suc ca cutiute ...:)
sper din tot sufletul sa ma descurc, si-ti multumesc ca m-ai ajutat te pup si Doamne Ajuta!:D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2006, 22:40:13
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Rugaciune catre Maica Domnului

"Acopera-ne pe noi cu acoperamantul tau, Preasfanta Fecioara, in ziua rautatilor noastre; acopera-ne in toate zilele noastre, iar mai ales în ziua cea rea cand sufletul de trup se va desparti, de fata sa ne stai intru ajutor, si sa ne acoperi pe noi de duhurile cele rele din vazduh, cele de sub cer, si in ziua înfricosatoarei judecati, sa ne acoperi pe noi intru ascunsul Acoperamantului tau. Amin."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2006, 23:49:42
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Rugaciune catre Maica Domnului

"Acopera-ne pe noi cu acoperamantul tau, Preasfanta Fecioara, in ziua rautatilor noastre; acopera-ne in toate zilele noastre, iar mai ales în ziua cea rea cand sufletul de trup se va desparti, de fata sa ne stai intru ajutor, si sa ne acoperi pe noi de duhurile cele rele din vazduh, cele de sub cer, si in ziua înfricosatoarei judecati, sa ne acoperi pe noi intru ascunsul Acoperamantului tau. Amin."
AMIN! :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.10.2006, 11:08:10
tigruta25 tigruta25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 13
Implicit

am facut precum mi-ati spus...si a fost bine..va multumesc inca o data, chiar am repetat faza si ieri pt. Sfanta Parascheva, pt. ca anul asta mi-a ajutat Dumnezeu si am ajuns sa ma duc sa ma inchin la ea, mi-a fost de ajutor.
va pup dulce si va multumesc inca o data ca ati fost alaturi de mine!:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acoperamantul Maicii Domnului dorinastoica14 Diverse Sarbatori 17 01.10.2013 21:43:55
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 22:56:58
Manastirea Acoperamantul Maicii Domnului Cataline28 Intrebari utilizatori 1 30.03.2010 15:05:39
Acatistul MAICII DOMNULUI cristiboss56 Rugaciuni 6 08.12.2007 05:04:38
sit ortodox al bis Acoperamantul Maicii Domnului dgs010243 Stiri, actualitati, anunturi 0 07.10.2007 18:14:26