Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 10.04.2009, 23:14:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Vorbele nu ajung : oamenii de azi sunt plini de vorbe. E nevoie de faptă. Fapta trebuie căutatâ , nu vorbele , pentru că vorbele nu rodesc.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #632  
Vechi 11.04.2009, 00:20:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Vorbele nu ajung : oamenii de azi sunt plini de vorbe. E nevoie de faptă. Fapta trebuie căutatâ , nu vorbele , pentru că vorbele nu rodesc.
Dacă interiorul tău nu este bine așezat, nu ai cum să speri la un edificiu care să-l întreacă pe al tău.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #633  
Vechi 12.04.2009, 08:15:52
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[SIZE=3][COLOR=green]Emil Cioran ~ Cugetări[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]~ Numai Dumnezeu are privilegiul să ne abandoneze. Oamenii nu pot decît să-ți întoarcă spatele.
~ Nu contează decît un singur lucru: să înveți să pierzi.
~ Dacă ar fi cu putință să ne privim cu ochii celorlalți, am dispărea pe loc.
~ Am toate defectele celorlalți și totuși ceea ce fac aceștia mi se pare inadmisibil.
~ Nu e profund, nu e autentic decît ceea ce ascundem. De unde forța sentimentelor abjecte.
~ Ți-ai dori uneori să fii canibal, nu atît din plăcerea de a-l devora pe cutare sau cutare, cît din aceea de a-l vomita.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #634  
Vechi 12.04.2009, 17:50:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pelerinajul de Florii

Pelerinajul de Florii este, de fapt, o "adeverire a biruinței lui Hristos asupra morții lui Lazăr și o prevestire a biruinței lui Hristos asupra păcatului, asupra morții și asupra iadului prin Învierea Sa proprie din morți."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #635  
Vechi 13.04.2009, 08:29:20
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Citatul zilei [/COLOR]
[COLOR=green]“Diferența dintre a fi informat asupra realității și a cunoaște realitatea, este incomensurabilă.”
Osho[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #636  
Vechi 15.04.2009, 07:19:06
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]“Fiecare trebuie să-și trăiască propria viață și să plătească propriul preț.”
Oscar Wilde[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #637  
Vechi 15.04.2009, 15:26:46
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

"Cine te lauda nu-ti da nimic,cine te huleste nu-ti ia nimic..."
Reply With Quote
  #638  
Vechi 16.04.2009, 08:29:51
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Citatul zilei [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Am adormit si am visat ca a trai inseamna a te bucura. M-am trezit si am vazut ca viata inseamna a sluji. Am actionat si am inteles ca a sluji inseamna a te bucura.
[SIZE=1]Rabindranath TAGORE [/SIZE][/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #639  
Vechi 17.04.2009, 17:31:41
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=#008000]Chiar daca as vorbi in limbi omenesti si ingeresti, si n-as avea dragoste, sunt o arama sunatoare sau un chimval rasunator.

Si chiar daca as avea darul prorociei si as cunoaste toate tainele si toata stiinta, chiar daca as avea toata credinta incat sa mut si muntii, si n-as avea dragoste, nu sunt nimic.[/COLOR]

[COLOR=green]Si chiar daca mi-as imparti toata averea pentru hrana saracilor, chiar daca mi-as da trupul sa fie ars, si nu as avea dragoste, nu-mi foloseste la nimic.[/COLOR]

[COLOR=green]Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate; dragostea nu este invidioasa; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se aprinde de manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiure, ci se bucura de adevar, sufera toate, crede toate, nadajduieste toate, rabda toate.[/COLOR]

[COLOR=green]Dragostea nu piere niciodata. Prorociile se vor sfarsi; limbile vor inceta; cunostinta va avea sfarsit.[/COLOR]

[COLOR=green]Caci cunoastem in parte si prorocim in parte; dar cand va veni ce este desavarsit, acest in parte se va sfarsi.[/COLOR]

[COLOR=green]Cand eram copil, vorbeam ca un copil, simteam ca un copil, gandeam ca un copil; cand am devenit matur, am terminat cu ce era copilaresc.[/COLOR]

[COLOR=green]Acum vedem ca intr-o oglinda in chip intunecos, dar atunci vom vedea fata in fata; acum cunosc in parte, dar atunci voi cunoaste deplin, cum am fost cunoscut si eu pe deplin.[/COLOR]

[COLOR=green]Acum, deci, raman aceste trei: credinta, nadejdea si dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea. ([SIZE=1]1 Corinteni 13 Noul Testament[/SIZE])[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #640  
Vechi 18.04.2009, 14:30:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfântul Grigorie Teologul +

" Ieri m-am răstignit împreună cu Hristos , astăzi mă slăvesc împreună cu El ; ieri am murit împreună cu Hristos, astăzi înviez împreună cu El ; ieri am fost îngropat împreună cu Hristos , astăzi mă ridic din mormânt împreună cu El . "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 20:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 01:45:50